Alcatel Vip Droid XL или LG Optimus L3

Кој е подобар Alcatel Vip Droid XL или LG Optimus L3


  • Вкупно гласачи
    28
Член од
2 март 2011
Мислења
99
Поени од реакции
12
Сакам да прашам доколку ставам апликација за да ми ги префрла апликациите во мемориска картица што треба да направам може да објасните ? Ми имаат кажано дека треба да се рутира телефонот е сеа дали со тоа се губи гаранцијата на телефонот
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Како да поставам моја музика на алкателот за ѕвонење. Или само тие музики што се со него се достапни за ѕвонење?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Како да поставам моја музика на алкателот за ѕвонење. Или само тие музики што се со него се достапни за ѕвонење?
Ако е како кај другите андроиди задржи на музиката или стисни на тоа options доле копчето и клик set as ringtone
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Ако е како кај другите андроиди задржи на музиката или стисни на тоа options доле копчето и клик set as ringtone
Ќе пробам утре, денеска го земав и го полнам моментално. Ми рекоа 3 пати по 12 саати да го полнам на почетокот додека се разработи.
Пробував да поставам за ringtone но не забележав некаде да имаше опција за поставување на тон на ѕвонење.

п.с. пробувам да ја ставам мемориската картичка (micro SD 8 gb ) од стариот телефон, но не ја препознава. Гледав дека е компатибилен до 32 гб. Што е проблемот што оваа не ја препознава?
Ја форматирав картичката пак е исто... Каква марка на картичка да земам од 8 гб за да одговара на алкателот?
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Ќе пробам утре, денеска го земав и го полнам моментално. Ми рекоа 3 пати по 12 саати да го полнам на почетокот додека се разработи.
Пробував да поставам за ringtone но не забележав некаде да имаше опција за поставување на тон на ѕвонење.

п.с. пробувам да ја ставам мемориската картичка (micro SD 8 gb ) од стариот телефон, но не ја препознава. Гледав дека е компатибилен до 32 гб. Што е проблемот што оваа не ја препознава?
Ја форматирав картичката пак е исто... Каква марка на картичка да земам од 8 гб за да одговара на алкателот?
О боже помогни им да сватат на луѓето што работат (а врска немаат) по мобиларите дека помина времето на никел кадмиумските батерии кои се полнеа 3 пати по фамозни 12 саати
АМИН

што се однесува до мемориската, форматирај на пц fat 32 или на тел ако ти дава
нема некоја посебна марка што работи на алкателот
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
поспор андроид од ова алкателов немам видено до сега.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
поспор андроид од ова алкателов немам видено до сега.
Епа тоа е, ефтино и добро не одат заедно никогаш
има светлосни години разлика од лоу енд алкател, елќи андроид до флегшип модели на хтц, самсунг итн со говедо перформанси
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
Процедурално..
Зашто е спор,што му фали.? Баш ме занима.
не е оптимизиран анроидот ич, пред некој ден имав задоволство да го држам во рака и ми идеше од земја да го треснам зошто закочува нон стоп.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
не е оптимизиран анроидот ич, пред некој ден имав задоволство да го држам во рака и ми идеше од земја да го треснам зошто закочува нон стоп.
За кој модел збориш ?
991 имам 2 месеца и скоро никад не ми се десла таква работа..е сега,единствено би кочело доколку се отворени повеќе апликации и работат во позадина..или ако е полна меморијата.а у секоја друга варијанта џинџерот си работи одлично..незнам стварно зашто толку омаловажувања за алкателот,ОК, можеби има маани,не е како ХТЦ или Самсунг од високата класа модели,ама па и цената не е иста.. на самсунг ако земам некој модел и алкател со скоро исти перформанси и ОС,во прашање се само мали нијанси :) а цената на самсунгот сигурно би била дупла ако неи тродупла од алкателот.
Кај алкател добиваш среден квалитет,по најниска цена моментално на пазарот.
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.678
За кој модел збориш ?
991 имам 2 месеца и скоро никад не ми се десла таква работа..е сега,единствено би кочело доколку се отворени повеќе апликации и работат во позадина..или ако е полна меморијата.а у секоја друга варијанта џинџерот си работи одлично..незнам стварно зашто толку омаловажувања за алкателот,ОК, можеби има маани,не е како ХТЦ или Самсунг од високата класа модели,ама па и цената не е иста.. на самсунг ако земам некој модел и алкател со скоро исти перформанси и ОС,во прашање се само мали нијанси :) а цената на самсунгот сигурно би била дупла ако неи тродупла од алкателот.
Кај алкател добиваш среден квалитет,по најниска цена моментално на пазарот.
Не викам дека алкател е лоша фирма. Баш имам држено во рака ОТ-955 и бев презадоволен од него, не знаеше да закочи едноставно, а од овој не бев ич задоволен, сега дали беше до тој телефон нешто само или кај сите од тој модел е исто не знам:) Дури и со таск килер не работеше мазно.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
Не викам дека алкател е лоша фирма. Баш имам држено во рака ОТ-955 и бев презадоволен од него, не знаеше да закочи едноставно, а од овој не бев ич задоволен, сега дали беше до тој телефон нешто само или кај сите од тој модел е исто не знам:)
Ако е от 991,или вип дроид, има маана а тоа е малата интерна меморија,само 150 мб.. и со пар апликации симнати меморијата се полни и може да прави проблеми,да подзакочува..тоа му е најголема маана..а от-995 има 2 гига (мислам) меморија и појак процесор.. и работи по оптимално.
--- надополнето: 21 септември 2012 во 14:56 ---
Како да поставам моја музика на алкателот за ѕвонење. Или само тие музики што се со него се достапни за ѕвонење?
Иди фајл музика кај што ти се песните,притисни на таа која сакаш да ја поставиш,задржи..и после имаш опција нагоди како мелодија.. ако сакаш да ја скратиш ,имаш апликација рингдроид,ја имаш инсталирано...
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Земав мемориска од 8гб нова и ја прифаќа оваа но како да поставам апликациите што ги симнувам да се зачувуваат во неа или одпосле да ги рпефрлам, зошто интерната ми се полни а SD меморијата останува неискористена. Пробувам некои програми (Skype, Shazam, instagram..) се префрлија, а некои несакаат?
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.744
Поени од реакции
9.871
Земав мемориска од 8гб нова и ја прифаќа оваа но како да поставам апликациите што ги симнувам да се зачувуваат во неа или одпосле да ги рпефрлам, зошто интерната ми се полни а SD меморијата останува неискористена. Пробувам некои програми (Skype, Shazam, instagram..) се префрлија, а некои несакаат?
Ти ќе си ги префрлаш,не сум баш најсигурен ама мислам нема опција за директно да идат во мемориската..
А што пари ја зема картичката ?
 

m.marko21

-STR8-
Член од
16 мај 2008
Мислења
1.177
Поени од реакции
75
Ти ќе си ги префрлаш,не сум баш најсигурен ама мислам нема опција за директно да идат во мемориската..
А што пари ја зема картичката ?
8гб -330 мкд од One.

Ако знаеш поточно да ме упатиш од каде да ги префрлам. Некои ги префрлив вака:
-Преку menage aplication , се отвараат програмите и врз било која притискам, влева во друг прозор и има move to SD card.
Но кај повеќето не ми ја дозволува таа опција move to SD card и неможам да спуштам сега ниту една друга програма, а имам 8 гб неискористен простор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom