Alcatel Ot-995 - Проблем со WiFi?

Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804

http://www.vip.mk/cm/gsm_adv/alcatel/index.php?phoneId=258

Сакам да го земам телефончево и случајно вчера на Вип фан страната прочитав поплаки за овој телефон, односно дека имал проблем со wifi, не се конектирал со сите рутери, некад работел некад не...

Ако го има некој истиов телефон ако може нека потврди дали има таков проблем.


 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
Ја го немам овој имам от-991,сличен со от-995..и немам таков проблем.
 
Член од
9 март 2010
Мислења
368
Поени од реакции
372
Може да не се конектира поради тоа што на рутерот кај Network Mode е наместено само Wireless B-Only или Wireless G-Only. Ќе пробаш дома на рутерот на кое ти се конектира и ќе си го остаиш на тоа, и онака ништо не ти менува..
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
проблемот е до корисникот не до телефонот :)
факт е дека wifi приемникот е послаб кај мобилен телефон во споредба со лаптоп или таблет. проблемот најчесто е до јачината на сигналот т.е. до рутерот, јас имам алкател 807 и од искуство ти кажувам дека доколку е доволно јак сигналот нема да има никаков проблем. е сега може од време на време да залагува но сепак не треба да се заборави дека тоа е мобилентелефон и wifi му е само дополнителна опција.
Сепак не заборавај колку пари толку музика, неможеш телефон од ниска класа (како што се најголем дел од алкателите) да се споредува со телефони од висока класа (ителефон, блекбери, хтц и слични) чија цена е 5-10 пати поголема :)
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Може првата серија да правела проблем. Неможе сите да прават проблем со вифи. Добар си е телефонот.
 
Член од
22 декември 2008
Мислења
28
Поени од реакции
4
Јас го имам 1 месец. Добар е телефонот, само батеријата ми држи макс 2 дена. И јас имам проблеми со вифи.
незнам која серија ми е. На некои рутери не сакаше да се закачи, кога ке воспоставев конекција, има интернет 15 секунди и после нема
Овака го решив, барем на домашниот рутер :)
Сменете го encription, обично под default е WPA2, на ова не ми работи телефонот
го ставив на првото, на персонал нешто и супер си работи.
се надевам со андроид 4.0 ќе нема овакви проблеми.
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.173
Поени од реакции
1.372
Што би избрале помеѓу OT-995 и Lumia 710 ??
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4661&idPhone2=4276
Што да купувам ?? Или друг предлог до 12000 ?
Или Lumia 710, или ако можеш да најдеш HTC One V и слични телефони (цена 1000/2000ден +)
Lumia 710 e ок телефон, само работи на wp7.5, и има 8гб меморија, неможеш да ја зголемиш, нема слот за мемориска.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Телефонов го зедов пред неколку дена од досегашното користење и тестирање можам да кажам дека нема ама баш ни еден проблем со вифито и со конектирање. Телефонот е гром, за тие пари е одличен, единствен проблем кој го детектирав е грчење на звучникот при поголема гласност.
 
Член од
9 јуни 2008
Мислења
1.380
Поени од реакции
804
Телефонов го зедов пред неколку дена од досегашното користење и тестирање можам да кажам дека нема ама баш ни еден проблем со вифито и со конектирање. Телефонот е гром, за тие пари е одличен, единствен проблем кој го детектирав е грчење на звучникот при поголема гласност.
Го земав и јас во неделата, сега за сега немам никаков проблем со вифи, телефонот е топ.
 

Lajce

Не за сркање
Член од
19 април 2006
Мислења
997
Поени од реакции
116
Го земав и јас во неделата, сега за сега немам никаков проблем со вифи, телефонот е топ.
Звучникот ти загрчува по малку?

Sent from my ALCATEL_one_touch_995 using Tapatalk 2
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
264
Поени од реакции
72
Можно е да се инсталира Андроид 4.0 на овој телефон?
 
Член од
8 септември 2012
Мислења
3
Поени од реакции
1
i jas imam ist problem so 995 ,eve kako go resiv:
ke vi pustam na angliski nemozam da go prevedam no funkcionira 100%

1. Go to settings>W & n>Wi-fi settings> Go to advanced settings buy pressing function button on handset & goto advanced settings.Check use static IP.
2. Give IP address & fill all the details as per your router settings.
3. Turn on wi-fi & click connect (put password).
4. If it still doesn't connect the go to router settings thru your Internet explorer (by typing //192.168.1.1/, Admin..admin..) add the mobiles MAC address (u can see it in page where u did the IP settings). Connect again.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: dai

Kajgana Shop

На врв Bottom