Alan Watts

Член од
21 септември 2016
Мислења
831
Поени од реакции
1.135
Imam nekolku negovi videa izgledano, mi lici kako da promovira hinduisticki koncept a ja bas i ne veruvam vo taa ideologija, prosvetluvanje ili takanareceno ego death mislam deka e
psiholoski trip i nisto povekje a uste pomalku veruvam deka so mislite, cuvstvata i vizuelizacijata mozes da vlijaes na sekojdnevnite situacii, skroz delusional mi e.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Imam nekolku negovi videa izgledano, mi lici kako da promovira hinduisticki koncept a ja bas i ne veruvam vo taa ideologija, prosvetluvanje ili takanareceno ego death mislam deka e
psiholoski trip i nisto povekje a uste pomalku veruvam deka so mislite, cuvstvata i vizuelizacijata mozes da vlijaes na sekojdnevnite situacii, skroz delusional mi e.
Мешавина е од хинду, будизам, таоизам.... генерално мудроста на истокот ја презентира во западот, обид да ја преведе на јазик разбирлив таму.
Туку " надминување на его " значи станување свесен за истото, вежбање на контрола, инаку комплетно надминување значи тотално непостоење на ти како личност а тоа не е идеата. Его ти треба, напумпано его е проблем, исто како што и емоции ти требаат, премногу појачани се проблем.
И можеш да влијаеш, ја се обидувам, пример ми прави муабет девојка со изразито отворено деколте, јас ја гледам во деколтето, тенденциозно, со тоа и кажувам дека успеала во намерата, градите и се убави, она се чувствува убаво и се подига самодовербата, и ако ми побара контакт за понатаму - јас веднаш ја упатувам кон Говинда, бидејќи он тоа подобро го прави од мене и на него повеќе му треба. И така бар за момент го надминувам егоизмот, љубов ме облева, но на наредно ниво сваќам дека помислата оти го контролирам универзумот е тежок еготрип.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Imam nekolku negovi videa izgledano, mi lici kako da promovira hinduisticki koncept a ja bas i ne veruvam vo taa ideologija, prosvetluvanje ili takanareceno ego death mislam deka e
psiholoski trip i nisto povekje a uste pomalku veruvam deka so mislite, cuvstvata i vizuelizacijata mozes da vlijaes na sekojdnevnite situacii, skroz delusional mi e.
Не верувај у ништо, изгледај ги првите 20 мин. и пак дојди пиши на темава што промовира.
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.651
Поени од реакции
11.680
Ќе ме извинете за малиот оф-топик, само мала забелешка :)

Има нешто сигурно во самото име што го носат луѓето од Англија да се наклонети кон источните школи во нивните животи.

Ете темава е за Alan Watts (со две t) кој што сржта му се источните философии, зен... :)
И ете го и Allan Bennett (со две t) кој што станува будистички свештеник (Bhikkhu Ananda Metteyya) но се држи аскетски, не држи предавања како Watts, нормално многу порано стартува и за малку се разминуваат еден со друг, и секако далеку од технологијата што следува подоцна....

И двајцата од Лондон ! :D
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
Има нешто у името и луѓето од Македонија наклонети кон трка со автомобили и нивна поправка. Аце автомеханичарот од Топанско, Аце тркачот од Скопје Север, Аце вулканизерот од Маџари, Аце формула од Бутел...
И сите од Скопје!

Извинете што сум шупак, ве сакам! <3


(Хепта, знам дека не мислиш озбилно дека имаат врска имињата, вака се шегуеш)
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Ботко ју ар он ту самтинг, и двајцата сте.....
Ако се потпреме на Тодор Пештерски, словените се оригиналниот Ведски народ, од тука ведите се пренесени на истокот, а сите веќе знаеме дека белата раса се викала Македон раса, значи Маке Дон - Лон Дон..
Значи Алан Вотс е Македонец а правото име му а... Аце!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Ботко ју ар он ту самтинг, и двајцата сте.....
Ако се потпреме на Тодор Пештерски, словените се оригиналниот Ведски народ, од тука ведите се пренесени на истокот, а сите веќе знаеме дека белата раса се викала Македон раса, значи Маке Дон - Лон Дон..
Значи Алан Вотс е Македонец а правото име му а... Аце!
знаеш дека дон корлеоне бил македонец пошто Маке Дон, сфаќаш тоа дон од каде потекнува сеа.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
знаеш дека дон корлеоне бил македонец пошто Маке Дон, сфаќаш тоа дон од каде потекнува сеа.
Да, а сватиф и зашто медена земја го номинираа лани.... сме имале наш у холивуд...

don_johnson-heartbeat_s_3.jpg
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Zen does not confuse spirituality with thinking about God while one is peeling potatoes. Zen spirituality is just to peel the potatoes.

Толкав пат и на крај се враќаш од таму од каде што си тргнал.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Zen does not confuse spirituality with thinking about God while one is peeling potatoes. Zen spirituality is just to peel the potatoes.

Толкав пат и на крај се враќаш од таму од каде што си тргнал.
Како беше онаа... Бифор енлајтмент чап вуд кери вотер... афтер.. чап вуд кери вотер.... само сега без отпор :)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Како беше онаа... Бифор енлајтмне чап вуд леи вотр... афтер.. чап вуд кери вотер.... само сега без отпор :)
Егзакли :)
Автоматски споено мислење:

“Like too much alcohol, self-consciousness makes us see ourselves double, and we make the double image for two selves – mental and material, controlling and controlled, reflective and spontaneous. Thus instead of suffering we suffer about suffering, and suffer about suffering about suffering.” :LOL:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Добро направено покрај другото.
 

Joshua_Tree

Samo na minuvanje...
Член од
21 март 2010
Мислења
1.304
Поени од реакции
4.649
...неговото размислување многу ме подсеќа на мојот период кога алкохолот ми беше најдобар пријател :)
...потонат во себе,развивав во себе животни "вистини" кои на крајот изгледаа како слика од Пикасо.Нема да речам дека не уживав во состојбата на контемплација со мојата внатрешност,но после одреден период станува целата состојба повеќе од патетична
...на крајот останува човек сам со својата зависност
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
...неговото размислување многу ме подсеќа на мојот период кога алкохолот ми беше најдобар пријател :)
...потонат во себе,развивав во себе животни "вистини" кои на крајот изгледаа како слика од Пикасо.Нема да речам дека не уживав во состојбата на контемплација со мојата внатрешност,но после одреден период станува целата состојба повеќе од патетична
...на крајот останува човек сам со својата зависност
Тој пат мора секој да го изоди, ако не го направиш тоа тогаш анксиозност и депресија ќе ти го изгрицкаат битието, ќе се повлечеш у некој ќош и ќе ќутиш. Можно е у животот да ти биде се мед и млеко, да ти се остварат сите проекции за среќен и радосен живот....на крајот ти ќе бидеш пак во ќошето. Тоа е крајот ако можеш да го контемплираш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom