Alan Watts

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Боди ние сме само една точка во универзумот, и тоа точка со микроскоп да ја бараш. Можда сме нешто големо у нашите умови али не подалеку од таму.
Тоа е основа на страдањето.....ако не можеш да се видиш дека си целиот универзум :) Твојот ум уствари не е твој.....постои еден ум, универзален од кој ние овде имаме дел кој е колективен и точката која ти ја викаш која е твоето его(помал дел од колективниот) :)
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
Тоа е основа на страдањето.....ако не можеш да се видиш дека си целиот универзум :) Твојот ум уствари не е твој.....постои еден ум, универзален од кој ние овде имаме дел кој е колективен и точката која ти ја викаш која е твоето его(помал дел од колективниот) :)
боди многу навлагаш у филозофии кои немаат поткрепа, ја рецимо верувам у тоа што го гледам, а тоа е дека ја сум само еден пиксел у екранот, што е реална слика. Ти веруваш дека има колективен ум, кажи ми како би го докажал тоа еве
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
боди многу навлагаш у филозофии кои немаат поткрепа, ја рецимо верувам у тоа што го гледам, а тоа е дека ја сум само еден пиксел у екранот, што е реална слика. Ти веруваш дека има колективен ум, кажи ми како би го докажал тоа еве
Долго и широко е тоа...во понова ера Јунг го има преземано од ведите најверојатно и го има теоретизирано......и општо е неприфатено од научната јавност. Постојат едно чудо на луѓе кои црпеле информации од таму....пример Едгар Кејси и неговите идеи за акашик рекордс. Разноразни паранормални искуства, бајачи, исцелители, ностердамуси и т.н. Кабалата у својата суштина тоа го кажува колку што ми е познато преку tree of life. Темава е многу опширна....бескраен океан, треба многу енергија да потрошиш за да истражиш све :)
Ама се е џабе ако немаш такво искуство, да ја осетиш конекцијата и да ги поврзеш точките. Јас прв пат го имам осетено кога Тоше загина, баш онака емоционално. Кога ќе се вратам назад у детство ми станува јасно сите тие фори со пионери и слични срања за што биле. Некој знае за ова и го експлоатира максимално, сега со кризава е исто...паника, страв депресии и агонии...уствари недостаток од медицинска грижа е проблемот.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Долго и широко е тоа...во понова ера Јунг го има преземано од ведите најверојатно и го има теоретизирано......и општо е неприфатено од научната јавност. Постојат едно чудо на луѓе кои црпеле информации од таму....пример Едгар Кејси и неговите идеи за акашик рекордс. Разноразни паранормални искуства, бајачи, исцелители, ностердамуси и т.н. Кабалата у својата суштина тоа го кажува колку што ми е познато преку tree of life. Темава е многу опширна....бескраен океан, треба многу енергија да потрошиш за да истражиш све :)
Ама се е џабе ако немаш такво искуство, да ја осетиш конекцијата и да ги поврзеш точките. Јас прв пат го имам осетено кога Тоше загина, баш онака емоционално. Кога ќе се вратам назад у детство ми станува јасно сите тие фори со пионери и слични срања за што биле. Некој знае за ова и го експлоатира максимално, сега со кризава е исто...паника, страв депресии и агонии...уствари недостаток од медицинска грижа е проблемот.
Не ми се верува колку се потруди убаво да му објасниш :D

Рон, ја боди и слични ја гледаме твојата убавина, таа искра на живот што тлее во твојата душа и не обзема љубов кон тебе, а ти веруваш само во тоа шо ќе видиш у огледало.

Љубофффф :coffee:
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не ми се верува колку се потруди убаво да му објасниш :D

Рон, ја боди и слични ја гледаме твојата убавина, таа искра на живот што тлее во твојата душа и не обзема љубов кон тебе, а ти веруваш само во тоа шо ќе видиш у огледало.

Љубофффф :coffee:
Он не знае што е Бодисатва....он и на него сличните гледаат како живееме, како пцуеме и како се нервираме ......не знаат дека еднаш сме отишле на врв на планината, сме се изнасмејале таму и сме се вратиле пак назад :)
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
боди многу навлагаш у филозофии кои немаат поткрепа, ја рецимо верувам у тоа што го гледам, а тоа е дека ја сум само еден пиксел у екранот, што е реална слика. Ти веруваш дека има колективен ум, кажи ми како би го докажал тоа еве
Јас ќе пробам малце повеќе социолошки и филозофски, наместо строго мистично. Јеби га и ја сакам да сонам и да си склопувам некои стонерски идеи од типот "сите сме едно" и тако даље... ама тоа што мене ми има смисла не го прави наука.

Ако има етаблирана колективна свест на една социјална група или социјално ткиво, ондак тоа ткиво мора да е дел од нешто поголемо. Не може да има своја апсолутна автономност. Мора да има и колаборација и компетитивност меѓу дадени колективни свести, така еволуираат и раснат во нешто поголемо.

Ако е докажано дека има колективна свест (во најпроста и најекстензивна смисла на збор, од социолошка до филозофска смисла) = дефинитивно има колективен ум (составен од повеќе ткива = социјални групации со колективна свест).

Општеството функционира ради тоа што секоја единка, индивидуа има одреден степен на солидарност во најширока смисла на збор... Од соработка па се до заедничко учење, growth и што год и да е.

Социјалните институции кои се генерирани низ вековите исто така генерираат социјална солидарност и колективна свест. Тоа што порано биле религиите за одредено кнежевство некаде, тоа се денес социјалните мрежи на пример.

И на крајот од денот, онаа "колективна свест" која што ќе биде еволуциски најсилна и најмоќна, ќе покаже поголема автономност и потенцијал за раст, евентуално ќе прерасне и ќе еволуира во "колективен ум". Пак зборам во реална, видлива и мерлива филозофско-социолошко-социјална смисла. Никакви aliens или стонерски машти и тн.

бтв, тоа што е колективна свест, може да се апстрахира еден левел погоре и да се дојде до колективен ум, иако истиот тој колективен ум составен од колективна свест на социјални групации сеуште е у својот клеточен/хистолошки стадиум.

Истото важи и за колективна несвесност или unconscious.

На крајот од денот, нема уште добра научна претстава што е тоа колективен ум. Као, едвај 120 години поминале од Јунг, Дуркајм и тн... Рано е уште, многу рано за да сета таа сфера се направи повеќе и повеќе опиплива, параметаризирана и мерлива (if that makes sense) :)

Не ви ја испратив целата конверзација и може ќе нема ова ќе биде неповрзано, ама се осетив испровоцирано.
Скроз добар муабет иначе...
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Он не знае што е Бодисатва....он и на него сличните гледаат како живееме, како пцуеме и како се нервираме ......не знаат дека еднаш сме отишле на врв на планината, сме се изнасмејале таму и сме се вратиле пак назад :)
Ма каков Бодисатва,
Акаши и слични бакрачи,
Не знае зашто уопште на планина
Он треба да се качи.

Не знае колку е слободна
пеперутката во лет,
Како безгрижно си флоува
Од цвет на цвет.

tumblr_ff57000dab25b16da5d0afad6467f0ed_f30c6ab5_400.gif
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
Не ми се верува колку се потруди убаво да му објасниш :D

Рон, ја боди и слични ја гледаме твојата убавина, таа искра на живот што тлее во твојата душа и не обзема љубов кон тебе, а ти веруваш само во тоа шо ќе видиш у огледало.

Љубофффф :coffee:
вас опран ви е умот само и ништо више, верувате во непостоечки работи. Читате глупости на википедија по цел ден учите за будизмо, а допирна точка немате со тие народи и верувања. Тоа што читате го интерпретирате на свој забеган начин.
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
вас опран ви е умот само и ништо више, верувате во непостоечки работи. Читате глупости на википедија по цел ден учите за будизмо, а допирна точка немате со тие народи и верувања. Тоа што читате го интерпретирате на свој забеган начин.
Друго е работата Рон, на нас ни се има десено момент да ја видиме грдата реалност, колку се е ова бесмислено, смрдливо и одвратно и за да не се рокнеме нашиот мозок уклучил дефенс механизам, за да се одбрани од траумата почнува да халуцинира дека ова е уствари многу убаво место да живееш, у екстаза запаѓаме, ни се активираат канабидоидите уф организмот, очињата ни светкаат цело време со раширени зеници, и така природата уствари не одржува у живот, пошто целта е да се размножиме како животни нели, инаку да не е таа дрога ние никад не би се, пошто животот реално нема ама баш никаква смисла, пошто Рон, се е грешка у мутацијата.

Те молам свати не, немој да не убедиш у смрдливото, имај милост!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
све е ова отидено у три лепе, очињата светкале, сигурно од препеченицата што ја љуштите секоја вечер.
 

Don Huan

Alter Ego
Член од
12 јануари 2020
Мислења
256
Поени од реакции
333
све е ова отидено у три лепе, очињата светкале, сигурно од препеченицата што ја љуштите секоја вечер.
Роне, брату, ти си бил апсолутно неромантичен тип. Едно е во што веруваш, во што не веруваш.
Ама како може да ја негираш природната убавина од Бога дарена? Како? Само погледни ја природата. Нели веруваш во тоа што го гледаш? Ама по изгледа ти и слабо гледаш за зажал :(
И јас не верувам во хинду езотериите и мистиките, ама верувам на срцето како ми игра кога сум во природата и буквално го осеќам божјото приосуство.
Роне брату. Не е мој стил на изразување, ама вистината е дека при очи ти си слеп, за жал :(
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
Е тоа со месото ни е најголем бул шит, а колку е очигледно, се шо е живо е направено да се размножи и да биде храна за нешто друго, тебе ако не те изеде волко у шумата, црвите под земја сигурно ќе те.

Леле Рон почна да ми влијаеш, ми ги подотвараш очите.... почнав да го гледам светот пак реално, како ти во огледалото.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
вас опран ви е умот само и ништо више, верувате во непостоечки работи. Читате глупости на википедија по цел ден учите за будизмо, а допирна точка немате со тие народи и верувања. Тоа што читате го интерпретирате на свој забеган начин.
1605875400940.jpeg
 
Член од
30 октомври 2020
Мислења
1.465
Поени од реакции
2.931
@Ron Burgundy само да ти кажам дека се погледнаф у огледало и се прснаф од смеење, и после го изгледаф овој, и до солзи се пресмеаф, де види тебе како ќе ти делува...
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.585
Поени од реакции
38.729
све е ова забегано, тоа ќе речам, у доба кога науката ви ги отворила очите да не верувате у лаги, јебига мора да има и такви езотеричари, алхемисти, телемити и што уште не. Ако биде све нормално ќе биде досадно, па ќе чуеме некој се разнел со динамит у името на ова она, се запалил у името на тоа и тоа итн.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom