Alan Watts

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Пијаница, колку што сум свсесен за фактот, и за мене просветлено човече колку и да звучи необично како појава. Ја отварам темава чисто ради реда, кој сака да си постира некој податок најверојатно видео youtube или некоја поговорка. Може некој ќе се најде и ќе прокоментира нешто. Човеков е ризница на зен филозофија што и да значи тоа :D
Говорите ги сметам фасцинантни, он е случај кога западот ќе се сретне со истокот во главата на еден човек, прекрасна работа.
____________________________________________________________________________________________
Еве една прекрасна лекција од некои 46 минути :)
P.S. сега видов имало таква тема...ништо, може да се избрише оваа :D
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.856
типчево ништо не го разбирам што збори, муабетиве му се баш за спиење
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
типчево ништо не го разбирам што збори, муабетиве му се баш за спиење
Може и да го разбираш и никому ништо.....фали тука нешто повеќе, некој флејвор плус од просто разбирање.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.093
Поени од реакции
15.953
Зен и западна хемисфера се неспоиви едно со друго. Повеќе би се осврнал на западна езотерија и нејзино проучување, што каде каде ни е поблиску и поразбирливо, отколку до некои луѓе кои отишле у планина бркајќи го зенот. Имам еден колега од работа, демек зен беше, уствари шлакнат е, ми праеше некои зен муабети, се испостави бракот не му чини, се проеба на страна и сеа нит зен нит ништо не збори.
Да не ме сфати некој погрешно, и јас го слушам Алан и онака ок е, ама едноставно непрактично е и многу филозофија и апстракција.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Зен и западна хемисфера се неспоиви едно со друго. Повеќе би се осврнал на западна езотерија и нејзино проучување, што каде каде ни е поблиску и поразбирливо, отколку до некои луѓе кои отишле у планина бркајќи го зенот. Имам еден колега од работа, демек зен беше, уствари шлакнат е, ми праеше некои зен муабети, се испостави бракот не му чини, се проеба на страна и сеа нит зен нит ништо не збори.
Да не ме сфати некој погрешно, и јас го слушам Алан и онака ок е, ама едноставно непрактично е и многу филозофија и апстракција.
Западната езотерија се базира на дуалност во однос на поделбата на човекот на higher self/lower self, потоа душа во однос на тело и сл. Зен традицијата да ја наречам, затоа што не е ни религија ни филозофија во права смисла ги има деконструирано тие дихотомии. Целата таа традиција(догма) кој се експлоатира со почетокот на теозофите и сл. друштва се базира на дуалната природа на човекот.
На секој еден прозападно ориентиран добро би му дошле сите тие dismantle-ирања кај зен традицијата. Не мора конфликт да има....btw Алан тоа го покажува дека е горе доле можно :)
 
Член од
15 април 2019
Мислења
234
Поени од реакции
811
Западната езотерија се базира на дуалност во однос на поделбата на човекот на higher self/lower self, потоа душа во однос на тело и сл. Зен традицијата да ја наречам, затоа што не е ни религија ни филозофија во права смисла ги има деконструирано тие дихотомии. Целата таа традиција(догма) кој се експлоатира со почетокот на теозофите и сл. друштва се базира на дуалната природа на човекот.
На секој еден прозападно ориентиран добро би му дошле сите тие dismantle-ирања кај зен традицијата. Не мора конфликт да има....btw Алан тоа го покажува дека е горе доле можно :)
Не, и западната и источната езотерија се стремат кон унификација, тоа е целата поента на сите практики и во западен и во источен окултизам.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Не, и западната и источната езотерија се стремат кон унификација, тоа е целата поента на сите практики и во западен и во источен окултизам.
Не сум кој знае колку упатен, не сум бил член ни па некој ме иницирал некогаш. Сум имал природна одбивност секогаш порано, што не значи дека сега е толку изразена. Затоа секогаш ми била поблиска источната традиција. Таму многу лесно се наоѓам, моето лично искуство се поклопува со таа традиција. Знаењето се стекнува со многу едноставна метода, на контемплација и медитација.....иако некој мисли може дека медитацијата е некоја магиска пракса :)
Западната езотерија не е базирана стриктно на лично искуство колку што ми е познато. Па имаш информации од канализирања, догматски учења од порано, па незнам ситеми како Кабала и што ја знам.....за некој што се бафта со ова сигурно изгледаам смешен, ама тоа е моето сфаќање.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397

Ние во нашето фундаментално постоење сме целата енергија што го сочинува овој универзум. :)
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.856

Ние во нашето фундаментално постоење сме целата енергија што го сочинува овој универзум. :)
Боди ние сме само една точка во универзумот, и тоа точка со микроскоп да ја бараш. Можда сме нешто големо у нашите умови али не подалеку од таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom