Adobe After FX

  • Креатор на темата Mr.InF3ction
  • Време на започнување
M

Mr.InF3ction

Гостин
Вака ми треба некој ако има искуство во Adobe After FX
да ми направем Earth Zoom на градот штип....јас имам проблеми со РС-то и нешто не го бива ни програмо...па ако може некој нека помогне....јас имам проџект фајлс од Earth Zoom на сан франциско....само треба да ги замени сликите ке му се најде....па ако може некој нека помогне
Е ок де од таму каде што си го симнал проект фајлот има и туторијал гледај го и направи се исто само со твои слики не е тешко.
 
Член од
19 април 2010
Мислења
54
Поени од реакции
7
Баш ми е криво што темава не е заживеана, една причина е сигурно тоа што многу малку луѓе се занимаваат со овај програм.
Јас првенствено работам 3D но неможеш да работиш 3D а да не знаеш програм како after во кој ќе ги финишираш анимациите.
Се согласувам со тоа дека најдобро е да се фокусираш на една професија, но во Македонија мораш да имаш познавање од се, нема големи продукции во кои би работел па да работиш една работа друг оддел да работи друга.
Јас сакам да работам карактер анимација, но мораш сам да си ги направиш околините, постпродукцијата, звукот, и се. Така да треба да имаш познавање и од тие области ако сакаш да успееш во МК.

Еве нешто што имам правено, портфолиото
3D анимација. со тоа што целата постпродукција е правена во after
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
132
Поени од реакции
9
Би сакал да идам у некоја фирма во Скопјево на пракса , работам во After effects повеќе од пола година , ама фриленс проекти. Највеќе motion graphics и 2д анимација - pop up реклами кои иделе на телевизија. Иам познавања и од Autodesk XSI .
Ако има некој некаков предлог нека каже. Поздрав.
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Прати им емаил или оди лично во Аксис они ќе ти помогнат, дадат совет.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Луѓе ми треба ПОМОШ ХИТНО:):) у афтер еффектс ставам позадина клип па на тој клип ставам солид боја плава со опасити 70 да се прогледува клипот позади.
И сега додавам измеѓу букви значи текст кој сакам да нема боја него да неговата внатресност биде клипот знаци тоа да биде бојата на текстот кога мине на плавата поврсина над клипот која има опасити 70 фала поззз
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Луѓе ми треба ПОМОШ ХИТНО:):) у афтер еффектс ставам позадина клип па на тој клип ставам солид боја плава со опасити 70 да се прогледува клипот позади.
И сега додавам измеѓу букви значи текст кој сакам да нема боја него да неговата внатресност биде клипот знаци тоа да биде бојата на текстот кога мине на плавата поврсина над клипот која има опасити 70 фала поззз
Како што сфатив сакаш да направиш текст а да има внатре некоја содржина наместо боја итн. Тоа ќе напраивш на следен начин:
Untitled.jpg
Напиши текст, под текстот ставиго слојот со видео или слика и на тој слој од Track Matte опцијата ( F4 за да се покаже ) одбери Alpha Matte " Твојот Текст". А тоа со слој со сина боја па транспарентност 70% тоа можеш но ќе се покажува цело а не само кај буквите. Можеш истото и за тој слој да направиш но подобро е слојот со видео или слика да направиш Pre-Comp (Layer-Pre-Compose) и после внатре во композицијата на видеото ставај слоеви итн се што сакаш и кога ќе се вратиш во главната композиција ќе ги имаш сите тие работи внатре во тесктот .
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
aha fala brat pozzz
--- надополнето: Jul 8, 2011 1:23 PM ---
aha fala brat pozzz
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Eve neso vo after effects so sum prael pozz
 
Член од
21 февруари 2006
Мислења
132
Поени од реакции
9

eve del od proektite na koi sto sum rabotel. site se praveni vo After effects.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31

Ajde da stavime neso izraboteni vo after effects gledam salbo se pisuvam na temava pozzz:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom