Adobe After FX

  • Креатор на темата Mr.InF3ction
  • Време на започнување
M

Mr.InF3ction

Гостин
Барав низ форум не најдов па одлучив да отворам тема за моќниот софтвер Adobe After Effects
Па сите тие што не знаат за што станува збор Adobe After Effects e најкористениот софтвер за креирање motion graphics-анимации и визуелни ефекти.
значи можете да правите 2D и 3D ефекти, со камера можете да се движите во 3D,да користетe 3D светла исто така и многу бројни вградени алакти и плагини.
Еден од најинтересните работи според мене е тоа што користејки Photoshop со Vanishing Point можете да експортирате за After Effects и од 2D слика да добиете 3D слика еве еден пример:


Вo CS4 има и Dynamic Link со кој што тие што прават видео монтажи со Аdobe Rremiere Pro CS4 можат проектот од Premiere Pro да го префрлат во Аfter Effects и да работаат па после пак да се префрлат во Premiere Pro
има многу плагини ..но еден од најдобрата компанија за плагини за Аfter Effects e RedGiantSoftware
познат со Тrapcode Particular,Trapcode Form , Shinе, Starglow, Bullet Looks.
Ако веќе ги знаете овие плагини и колку толку сте запознаени со софтверот тогаш најверојатно додека гледате тв или филмови многу рабоите ќе препознаете и ќе знаете точно како се прават тие некои ефекти од филмовите и телевизија.

/find the easter egg
еве слика од After Effects и еден прост проект:)









тоа е од мене се надевам дека има членови кој што работат со овој софтвер и ќе постираат тука што правеле, да има општа дискусија за софтверот па ако можеме и да разменуваме знаења во врска со After Effects :)
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Иам афтер ефектс
го учев афтер ефектс
не ме бива! :)

Се нафатив пошо изгледа убер кул и убер лесно и слично на фотошоп - се лажев...
ми требаа 2ипол саата да направам еден earth zoom
и 3ипол саата за интрово од 4 секунди
time consuming е пошо сум убер-нуб + пошо работам на шитдоус + зошо неам квалитетни ресорси...за афтер ефектс мора да имаш квалитетни ресорси
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Интересно....

погоре реков дека ако некој знае After Effects ќе препознае многу работи на тв и филмови...
а да не зборувам за феноменот Andrew Kramer,ако знаете човекот што и како прави од телевизија ќе препознаете скоро се.. 50% од нашиве канали.... другата половина уште се во 70's style прават се исто, исто така и многу други странски познати канали.. интра за емисии, реклами итн..

инаку да имаш право од прв поглед изгледа многу просто, и просто е за учење, само што останатото е во креативноста на човекот кој што е пред пц, со конбинирање ефекти итн може да се постигнат добри резултати...само што многу треба да му се мисли како да се дојде до таа слика што ја имаме смислено во главата јбг
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Интересно....

погоре реков дека ако некој знае After Effects ќе препознае многу работи на тв и филмови...
а да не зборувам за феноменот Andrew Kramer,ако знаете човекот што и како прави од телевизија ќе препознаете скоро се.. 50% од нашиве канали.... другата половина уште се во 70's style прават се исто, исто така и многу други странски познати канали.. интра за емисии, реклами итн..

инаку да имаш право од прв поглед изгледа многу просто, и просто е за учење, само што останатото е во креативноста на човекот кој што е пред пц, со конбинирање ефекти итн може да се постигнат добри резултати...само што многу треба да му се мисли како да се дојде до таа слика што ја имаме смислено во главата јбг
мислењето го правам
концептот го знам
ама едноставно прераштркано ми е се
само менито да го научам и на коњ сум
иначе, ако ги глеаше видеата, ќе видеше дека ми се од ендру крејм`р тутсот...
и да, jungletv, playtv, skynet и други телевизии користат бесплатни туториали од интернет за рекламите нивни :)
 

Џои

КИНЕКТиран
Член од
1 февруари 2007
Мислења
8.406
Поени од реакции
2.076
Афтер ефект ќе го научиш со два де гледајне видео туторијали. НО ако немаш креативност џабе го знаеш
 
Член од
5 декември 2009
Мислења
439
Поени од реакции
66
Имам многу желба да го работам Adobe After Effect , али искрено нз од каде да почнам со учење... :S
statusQuO ме бендиса ИНТРОНО од 4 сек. - aМа три ипол часа :-o
Зато филмојне со години ги праеле... :P
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Јас еве скоро 10 месеци ја знам програмава ама се на се имам само 30 часа работено т.е. учено, почнав со туторијали од Lynda па од како малце од малце ја научив основата почнав да ги гледам туторијалите од videocopilot, ама џабе е кога креативноста не ми е на некое високо ниво инаку програмава е многу моќна а особено во комбинација со некоја друга програма за 3д моделирање.

Ајде утре ќе ставам некое видео што го имам направено по некој туторијал онака како да се каже дека не сум без ич.

@ Јане Џ.окер симни си ги туторијалите од Lynda (барај на торент) многу се добри за почетници т.е. барај го After Effects CS3 Professional Essential Traning
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Имам многу желба да го работам Adobe After Effect , али искрено нз од каде да почнам со учење... :S
statusQuO ме бендиса ИНТРОНО од 4 сек. - aМа три ипол часа :-o
Зато филмојне со години ги праеле... :P
тутоијалот зима време и збунува малце затоа што се работи според брзината на кој што текстот се движи..со expressions...така да не е нешто многу тешко само треба полека да го правиш...и ако си нов со After effects...не 3 саати 2 дена ќе ти трае хаха

Инаку новата верзија After Effects CS5 освен што е 64 бит и ќе може подолг ram preview многу интересно е и алатката RotoBrush, полесно ќе може да се избрише позадината од некое видео. Наместо frame by frame, со неколку кликови готово е.
И што многу ми се допаѓа кога работите со Mask тие точките жолти што се при цртање и менување формата на маските се поголеми малце ххх вака овие маските многу проблематични при кликање и селектирање повеќе точки...:vozbud:
 

Bobson

Seek & Destroy
Член од
22 февруари 2008
Мислења
274
Поени од реакции
40
Еве некој видеа направени по туторијали од Video Copilot.






 
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.085
Поени од реакции
156
опасни работи можат да се направат со ова
треба само креативност
 

DaN-MaN

Warlock
Член од
1 февруари 2007
Мислења
491
Поени од реакции
3
Бобсон стај го тоа ДаН-МаН што ми го праеше. Јако е
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
па и затоа е дел од пакетот Creative Suite :)
Точно :)
Јас почнав, гледам туторијали и не ми изгледа нешто многу комплицирано. Имам After Effects CS5, и има многу мали измени во поглед на поставеноста на функциите со CS4. Па кога ќе завршам нешто (многу тешко :)) ќе постирам тука.

И да, без креативност... нема ништo :(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom