A1 TV Lite (ONE BoomTV/Vip TV Lite) безжична DVB-T телевизија - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
590
Јас имам поскап модел на Дримбокс(800 PVR HD), 400 евра го платив, така ми одговара, пошто поранешните Premiere(сегашни Sky) и HBO имаат и ХД опција за емитување, финесите од тоа ти се познати :)
А сега малку офтопик т.е прашање до Трнот :nesum:
Колку сообраќај влече овој овој модел на Дримбокс(800 PVR HD) ?
Знам дека за поевтините модели на Дримбокс беа доволни 1-2 ГБ месечно !
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
1.663
Поени од реакции
213
nisto mislev bolje ponuda deka ke ima znaci za sea ostanuvam na kablovska ne e dobro ali toa e toa. baska ocekuvav soliden net da ponudat a ne wadsl za koi znaeme site deka ima problemi
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
879
А сега малку офтопик т.е прашање до Трнот :nesum:
Колку сообраќај влече овој овој модел на Дримбокс(800 PVR HD) ?
Знам дека за поевтините модели на Дримбокс беа доволни 1-2 ГБ месечно !
Како тоа 1-2 ГБ месечно? Мојот дримбокс, и стариот и новиов не трошат воопшто...Единствениот бендвит што го прават е кога ги превземаат шифрите од серверите, тоа е 2-3 пати на ден максимум а притоа се трошат некои смешни 15Kbs што е...смешно :)

Дримбоксот не работи на интернет видео стриминг принцип како да гледам филмови од јутуб и сл.туку сигналот си доаѓа преку тањирот од надвор.


Да не си ги смешал ти DM DreamBox и DB DreamBox? Второто троши бендвит ама нема врска со сателитска телевизија пошто е за надгледување на сигурносни камери :)
 
Член од
13 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Dreambox изгледа најбољи варијанта. Тие што неможат да става dreambox и кабловскава е супер спрема овие канали. Значи се правеше фама ко кузнај што ќе биде, и испадна пиштол. :toe:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Добро нек се напраи посебна тема за Дримбокс.. кој што сака нека си купи..нека не се споредуваат овие 2 работи..

Ко прво треба да се пофалат Он Нет пошто ипак ја донесоа оваа дигитална технологија во Македонија..Треба пари опрема и ангажирање.Мислам дека сега стануваме лидери во регионот со дигиталнава..другите сеуште тестираат само.. а се ближи времето кога аналогните предаватели ке мора да се исклучат .Значи во тој поглед,немора да се секираме.Дигиталната е тука.

Ја мислам кога би се додале уште 3-4 канали од кои 2 филмски и 2 спортски ,понудава ке биде супер.
Ако го купите рисиверот претплатата е 350 денара,што не е скапо воопшто..
На крај краева доброто е што ако сакаш само нашиве канали да ги гледаш со дигитален квалитет не мора ни да плакаш доколку имаш рисивер што подржува ваква технологија,не мора од ОН НЕТ да се купи ;)

И не мора да се гледа према бројот на каналите ,50тина се таман.

Mене лично спортските канали не ми се свигаат.. Еурспорт 1 и 2 па и Екстрим за мене не нудат ништо што би ме заинтересирало..
Можеле (а може понатака и ке ) да понудат поквалитетни канали за повисока цена.. ама како и да е,добро е што сето ова конечно започна .:helou:
 

head

ЧОВЕКОТ СО МАЛО ТЕЛО
Член од
15 септември 2005
Мислења
1.401
Поени од реакции
590
Како тоа 1-2 ГБ месечно? Мојот дримбокс, и стариот и новиов не трошат воопшто...Единствениот бендвит што го прават е кога ги превземаат шифрите од серверите, тоа е 2-3 пати на ден максимум а притоа се трошат некои смешни 15Kbs што е...смешно :)
Друго ми беше зборот ...
Доволен беше минимален пакет на интернет од 1-2 ГБ за да може да работи дримбоксот , што не значи дека целиот сообраќај го троши самиот дримбокс . Значи исто е и за новите модели , интернетот служи само за симнување на шифрите . Фала:helou:
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Ах уште една лоша работа ке е тоа што излеа ХРТ1 ке е кодирана.. значи си те јаки работи(филмови и серии) нема да ги глеамe :S

А штом е ХРТ ваљда и Б92..
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Да ги имаше А2, Jungle TV, Play TV, VH1 Classic и SkyNet можеби ќе размислев да се префрлам на ова, ама вака не..
 
К

кременко

Гостин
Ако не ставаат други канали тешко дека ке се префрлам на дигиталната телевизија.
 
Член од
13 април 2007
Мислења
67
Поени од реакции
0
Баш ме интересира дали со ваква понуда на канали некој ќе се префрли на boomTV.
 
Член од
30 јули 2007
Мислења
1.391
Поени од реакции
86
Oна што е интересно е дека на странски форум читам дека на сите им се свига понудава од канали.. у однос на цената.. и земајки у предвид дека се дигитални.. Дали ние дека сме научени на ептен пиратски и ептен гага.. па не ни чини незнам :D

И дајте да видиме Скрин-шотови што квалитет имаат каналите..
Ако има некој земено од пакетиве.. и ако е у можност нека постави сликичка ...
 
К

кременко

Гостин
Oна што е интересно е дека на странски форум читам дека на сите им се свига понудава од канали.. у однос на цената.. и земајки у предвид дека се дигитални.. Дали ние дека сме научени на ептен пиратски и ептен гага.. па не ни чини незнам :D

И дајте да видиме Скрин-шотови што квалитет имаат каналите..
Ако има некој земено од пакетиве.. и ако е у можност нека постави сликичка ...
слика џам,нема скрин,ама како што ми кажаа мн добар квалитет,абе дигитална тв е,не е заебанција
 

Jax Rebel

Navajo Rider
Член од
6 јули 2008
Мислења
5.260
Поени од реакции
2.254
Ја има некаде понудата на канали? Гледам тука пишувате овој канал го имали, оној го немало, а јас не најдов ништо за каналите...
 
К

кременко

Гостин
Член од
22 април 2009
Мислења
342
Поени од реакции
144
толку надеж дека ќе стават некои асални спортски канали и ....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom