A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.906
Поени од реакции
7.574
Не знаев каде да го ставам ова па ќе го пишам тука повеќе можеби ќе привлече внимание
РТРС имаат соработка со Eurosport па така да ние на Vip и Телеком што немаме Eurosport ќе може некој спортски натпревари да ги гледаме на РТРС

Можеби нема да ви одговара на повеќето РТРС што е во пакет на претплата ама подобро нешто него ништо.
 
Член од
24 јануари 2015
Мислења
1.742
Поени од реакции
1.170
Не знаев каде да го ставам ова па ќе го пишам тука повеќе можеби ќе привлече внимание
РТРС имаат соработка со Eurosport па така да ние на Vip и Телеком што немаме Eurosport ќе може некој спортски натпревари да ги гледаме на РТРС

ЈБГ РТРС е во пакет на претплата ама подобро нешто него ништо.
И каква врска има ова со нас. Ако даваат нешто сигурно нема да биде на сателитскиот канал. А и да биде нашиве ќе го затемнат тогаш.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.906
Поени од реакции
7.574
И каква врска има ова со нас. Ако даваат нешто сигурно нема да биде на сателитскиот канал. А и да биде нашиве ќе го затемнат тогаш.

Sent from my SM-G930F using Tapatalk
Кога одеше тенис на РТРС не беше затемнет на Телеком, ама ај да оставиме да почне да се реализира соработкава па ќе видиме.
 

Јефто

@JeftoMKD | Јефто™
Член од
30 октомври 2011
Мислења
2.729
Поени од реакции
1.306
Не знаев каде да го ставам ова па ќе го пишам тука повеќе можеби ќе привлече внимание
РТРС имаат соработка со Eurosport па така да ние на Vip и Телеком што немаме Eurosport ќе може некој спортски натпревари да ги гледаме на РТРС

Можеби нема да ви одговара на повеќето РТРС што е во пакет на претплата ама подобро нешто него ништо.
Тешко, каналот најверојатно ќе биде затемнет поради немање на автоски и сродни права, бидејќи ниту РТРС е јавен сервис на Македонија, па затоа нема ни права, а ниту пак Eurosport е укинат во Македонија, туку го нудат сите други оператори освен двата најголеми.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Тешко, каналот најверојатно ќе биде затемнет поради немање на автоски и сродни права, бидејќи ниту РТРС е јавен сервис на Македонија, па затоа нема ни права, а ниту пак Eurosport е укинат во Македонија, туку го нудат сите други оператори освен двата најголеми.
Единствен начин да биде затемнет странски ТВ канал, е ако некој домашен ТВ канал ги има откупено авторските права за емитување на телевизиската содржина која ја емитува странскиот ТВ канал.

Во други околности емитувањето на содржините на странскиот ТВ канал е целосно легално и дозволено.

Но за таквите како мене кои планираат префрлување кон Телекабел или Неотел, воопшто не ми/ни е гајле во какво партнерство се РТРС и ЕуроСпорт или било кои други телевизиски канали.

Випосаните одлично знаат што треба да направат - да ги вратат Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, бидејќи нема до бескрај да ги трпиме нивните идиотизми.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Дали випосаните планираат да ги пуштат локалните и регионалните ТВ канали во својата дигитална ТВ понуда во блиска иднина после речиси 3 (ТРИ) години од кога ги имаат додадено во својот официјален список на дигитални ТВ канали во АААВМУ ?

Телекабел веќе ги нуди локалните и регионалните скопски ТВ канали во својата дигитална ТВ понуда, но изгледа випосаните се презафатени со зголемување на цените на нивните анти-квалитетни услуги.
 
Член од
29 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Просто ми е неверојатно што луѓе се жалат за Дискавери. Дали сте застанале повеќе од еден саат на тој канал или на другите од нивната мрежа? Дали сте виделе какви глупости даваат? Фејк реални шоуа, емисии за аукции, копање руда, 90 отсто за автомеханичари - и тоа се гледа дека прават лажна драма за да биде „интересно“ (демек све нешто ќе пукне, ќе се расипе, све нешто ќе пропадне, за на крај сите среќни, во амерички стил) За другите канали па да не зборам. ТЛЦ е дно дна, Сајенс претежно псевдонаука и без титл. Освен Енимал Планет, јас велам - good riddance. Ако ептен сакате да гледате такви глупи фејк емисии, ете го Вајасат Експлор. Го нуди речиси истото, а - замислете - со тро повеќе квалитет. Мој совет - престанете да се заглупувате и пуштете нешто квалитетно. И не кукајте што нема Дискавери. Кукајте што нема Арте, што очигледно не им се дава пари за ББЦ ентертејнмент или World News, axn spin, comedy central, туку наместо тоа не трујат со 60 канали пинк. Дискавери, ма ви се молам, шундот на документаристиката.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
@wolf22, @budaletinka_r, @bngj45, @Mr Bean ^.-

Новододадениот дигитален ТВ канал 1ТВ е достапен на постоечката фреквенција 658000 KHz (658 MHz).

Корисниците на дигиталната телевизија на Вип ТВ кои ја користат преку LCD или плазма телевизор со сопствен DVB-C декодер со кабелски CA модул, доколку телевизорот автоматски не ги ажурира веќе внесените фреквенции, треба рачно да ја ажурираат дигиталната фреквенција 658000 KHz (658 MHz).

Листата на дигитални ТВ фреквенции на Вип ТВ останува непроменета.

418000 KHz (418 MHz)
426000 KHz (426 MHz)
434000 KHz (434 MHz)
442000 KHz (442 MHz)
578000 KHz (578 MHz)
586000 KHz (586 MHz)
594000 KHz (594 MHz)
602000 KHz (602 MHz)
610000 KHz (610 MHz)
618000 KHz (618 MHz)
626000 KHz (626 MHz)
634000 KHz (634 MHz)
642000 KHz (642 MHz)
650000 KHz (650 MHz)
658000 KHz (658 MHz)
666000 KHz (666 MHz)
674000 KHz (674 MHz)
682000 KHz (682 MHz)
690000 KHz (690 MHz)
698000 KHz (698 MHz)
706000 KHz (706 MHz)
714000 KHz (714 MHz)
722000 KHz (722 MHz)
730000 KHz (730 MHz)
738000 KHz (738 MHz)
746000 KHz (746 MHz)
754000 KHz (754 MHz)
762000 KHz (762 MHz)
826000 KHz (826 MHz)
834000 KHz (834 MHz)
842000 KHz (842 MHz)
850000 KHz (850 MHz)

6875 Ks/s

64QAM

Просто ми е неверојатно што луѓе се жалат за Дискавери. Дали сте застанале повеќе од еден саат на тој канал или на другите од нивната мрежа? Дали сте виделе какви глупости даваат? Фејк реални шоуа, емисии за аукции, копање руда, 90 отсто за автомеханичари - и тоа се гледа дека прават лажна драма за да биде „интересно“ (демек све нешто ќе пукне, ќе се расипе, све нешто ќе пропадне, за на крај сите среќни, во амерички стил) За другите канали па да не зборам. ТЛЦ е дно дна, Сајенс претежно псевдонаука и без титл. Освен Енимал Планет, јас велам - good riddance. Ако ептен сакате да гледате такви глупи фејк емисии, ете го Вајасат Експлор. Го нуди речиси истото, а - замислете - со тро повеќе квалитет. Мој совет - престанете да се заглупувате и пуштете нешто квалитетно. И не кукајте што нема Дискавери. Кукајте што нема Арте, што очигледно не им се дава пари за ББЦ ентертејнмент или World News, axn spin, comedy central, туку наместо тоа не трујат со 60 канали пинк. Дискавери, ма ви се молам, шундот на документаристиката.
Тоа е твое мислење, моето мислење - а и на многумина други незадоволни од постапките на Вип ТВ и на Македонски Телеком - е` дека отстранувањето на Discovery каналите и на ЕуроСпорт каналите е неприфатливо и неоправдливо.

И прашање на време е кога нашето незадоволство ќе почнеме да го демонстрираме со конкретни дела, а не само со усни или писмени поплаки. Ние сме тие кои ги одржуваме телекомуникациските оператори во живот со нашите претплати, а не тие нас.

Ние можеме без нив, а тие не можат без нас.

Доказ за тоа е фактот дека веќе почнале да им се јавуваат на моите за да им нудат нови Комбо пакети бидејќи ние сме со необврзувачки Комбо пакет, но мобилните телефони на моите сеуште се под обврзувачки договор кој истекува во мај 2018.

Порано ми се јавуваа на мене бидејќи иако не сум под обврзувачки договор, сепак го имаат запишано мојот телефонски број од каде што им се јавувам за да пријавам дефект кога има, но бидејќи веќе знаат каков ќе биде мојот одговор бидејќи и порано ги имам одбивано, сега им се јавуваат на моите за да им нудат нов обврзувачки договор.

Без Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, јас и моите ги префрлуваме фиксниот телефон, Интернетот и телевизијата на друг телекомуникациски оператор после 31 мај 2018, единствено мобилните телефони ќе ги задржиме, но овој пат без обврзувачки договор, па випосаните нека се чешаат кога уште барем 100 или можеби 1000 корисници ќе го следат нашиот потег.

Незадоволството има цена која нема да ја платиме ние корисниците, туку телекомуникациските оператори кои го предизвикале таквото незадоволство.
 
Последно уредено:
Член од
29 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Тоа е твое мислење, моето мислење - а и на многумина други незадоволни од постапките на Вип ТВ и на Македонски Телеком - е` дека отстранувањето на Discovery каналите и на ЕуроСпорт каналите е неприфатливо и неоправдливо.
За Еуроспорт имаш право, ама зошто за Дискавери да биде неприфатливо и неоправдано? Никако да ми стане јасно. Демек, затоа што го имало со години, страшно е што го гасат? Моќта на брендот, на името, е во прашање? Демек „како без Дискавери“? Многу лесно и многу подобро.

Точно, мое мислење е, но не е непоткрепено, не го вадам од ракав. За мене името на каналот не значи апсолутно ништо. Ако сакаш, можеме до сабајле да зборуваме за програмите што одеа таму, па да видиме што ќе заклучиме на крај. Попрво би немал никаква кабелска одошто да имам само такви програми.

Пак ќе речам, жалосно е што кабелските оператори не вложуваат повеќе во квалитет и во локализација, а за гасење канали што имаат за цел да го заглупавуваат народот само можам да им симнам капа и да ги поддржам. Би исклучил барем уште еден грст канали. Не сакам да го плаќам тоа. А во замена, би плаќал дури и повеќе за квалитет.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
За Еуроспорт имаш право, ама зошто за Дискавери да биде неприфатливо и неоправдано? Никако да ми стане јасно. Демек, затоа што го имало со години, страшно е што го гасат? Моќта на брендот, на името, е во прашање? Демек „како без Дискавери“? Многу лесно и многу подобро.

Точно, мое мислење е, но не е непоткрепено, не го вадам од ракав. За мене името на каналот не значи апсолутно ништо. Ако сакаш, можеме до сабајле да зборуваме за програмите што одеа таму, па да видиме што ќе заклучиме на крај. Попрво би немал никаква кабелска одошто да имам само такви програми.

Пак ќе речам, жалосно е што кабелските оператори не вложуваат повеќе во квалитет и во локализација, а за гасење канали што имаат за цел да го заглупавуваат народот само можам да им симнам капа и да ги поддржам. Би исклучил барем уште еден грст канали. Не сакам да го плаќам тоа. А во замена, би плаќал дури и повеќе за квалитет.
И јас се согласувам со тебе, но само за каналот Discovery, додека Investigation Discovery Extra, Discovery Science и Animal Planet и понатаму имаат добра програма. Discovery DTX никогаш не ми се допадна и воопшто не жалам по истиот.

Истото можам да го кажам и за National Geographic, кој од поодамна не е тоа што беше, но затоа National Geographic Wild и понатаму има добра програма исто како и Animal Planet.

А за ЕуроСпорт каналите ни 1000 (ИЛЈАДА) Спорт Клуб канали нема да бидат алтернативи, нема оправдување за отстранување на тие канали, но ете, бидејќи Discovery Networks е сопственик и на Discovery каналите и на ЕуроСпорт каналите, Македонски Телеком заедно со Вип одлучија да ги отстранат и едните и другите ТВ канали.

Нивен проблем е дали, како и зошто не успеале да договорат обновување на авторските права со Discovery Networks, јас од друга страна ако не платам една или две сметки ќе ме исклучат, има една работа која се нарекува одговорност, и истата важи подеднакво и за нас корисниците и за нив - телекомуникациските оператори.
 

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Просто ми е неверојатно што луѓе се жалат за Дискавери. Дали сте застанале повеќе од еден саат на тој канал или на другите од нивната мрежа? Дали сте виделе какви глупости даваат? Фејк реални шоуа, емисии за аукции, копање руда, 90 отсто за автомеханичари - и тоа се гледа дека прават лажна драма за да биде „интересно“ (демек све нешто ќе пукне, ќе се расипе, све нешто ќе пропадне, за на крај сите среќни, во амерички стил) За другите канали па да не зборам. ТЛЦ е дно дна, Сајенс претежно псевдонаука и без титл. Освен Енимал Планет, јас велам - good riddance. Ако ептен сакате да гледате такви глупи фејк емисии, ете го Вајасат Експлор. Го нуди речиси истото, а - замислете - со тро повеќе квалитет. Мој совет - престанете да се заглупувате и пуштете нешто квалитетно. И не кукајте што нема Дискавери. Кукајте што нема Арте, што очигледно не им се дава пари за ББЦ ентертејнмент или World News, axn spin, comedy central, туку наместо тоа не трујат со 60 канали пинк. Дискавери, ма ви се молам, шундот на документаристиката.
Морам на Англиски пошто од Дискавери научив едно 20~30% од Англискиот Јазик.
Honestly right now i feel offended,and i indeed do.Pretty much with what you said right now you made us people that watch (used to) Discovery Channel dumb.So you wanna say they only broascast some dumb stuff that's faked out...well yeah i have to agree with you on a part of this but come on,you've ever watched Mythbusters?
You clearly say that they fake all the stuff there,but you've never been watching Discovery for more than 5 years,have you?
Please before saying anything EDUCATE yourself, because not everything is Fake on Discovery.And i understand it's your opinion but seriously you made us forumers dumb by saying that we watch that crap...
About the other channels i never really watched lots of them (asides Discovery Science, Discovery IDnXtra,NatGeo/NatGeo Wild & Animal Planet)but they also seem fine just like all the others.If you say Discovery has 100% retarded and crappy content then i say that other TV channels also show some fake shows,but still they also have some quality ones!
...Епа така, викате дека Дискавери даваат глупости,кога јас 5 години гледајќи и вистински,и лажирани емисии/серии се едуцирав и научив Англиски за 20~30 % и исто така многу нови ствари благодарејки на Дискавери...[DOUBLEPOST=1522358427][/DOUBLEPOST]
@wolf22, @budaletinka_r, @bngj45, @Mr Bean ^.-

Новододадениот дигитален ТВ канал 1ТВ е достапен на постоечката фреквенција 658000 KHz (658 MHz).

Корисниците на дигиталната телевизија на Вип ТВ кои ја користат преку LCD или плазма телевизор со сопствен DVB-C декодер со кабелски CA модул, доколку телевизорот автоматски не ги ажурира веќе внесените фреквенции, треба рачно да ја ажурираат дигиталната фреквенција 658000 KHz (658 MHz).

Листата на дигитални ТВ фреквенции на Вип ТВ останува непроменета.

418000 KHz (418 MHz)
426000 KHz (426 MHz)
434000 KHz (434 MHz)
442000 KHz (442 MHz)
578000 KHz (578 MHz)
586000 KHz (586 MHz)
594000 KHz (594 MHz)
602000 KHz (602 MHz)
610000 KHz (610 MHz)
618000 KHz (618 MHz)
626000 KHz (626 MHz)
634000 KHz (634 MHz)
642000 KHz (642 MHz)
650000 KHz (650 MHz)
658000 KHz (658 MHz)
666000 KHz (666 MHz)
674000 KHz (674 MHz)
682000 KHz (682 MHz)
690000 KHz (690 MHz)
698000 KHz (698 MHz)
706000 KHz (706 MHz)
714000 KHz (714 MHz)
722000 KHz (722 MHz)
730000 KHz (730 MHz)
738000 KHz (738 MHz)
746000 KHz (746 MHz)
754000 KHz (754 MHz)
762000 KHz (762 MHz)
826000 KHz (826 MHz)
834000 KHz (834 MHz)
842000 KHz (842 MHz)
850000 KHz (850 MHz)

6875 Ks/s

64QAM



Тоа е твое мислење, моето мислење - а и на многумина други незадоволни од постапките на Вип ТВ и на Македонски Телеком - е` дека отстранувањето на Discovery каналите и на ЕуроСпорт каналите е неприфатливо и неоправдливо.

И прашање на време е кога нашето незадоволство ќе почнеме да го демонстрираме со конкретни дела, а не само со усни или писмени поплаки. Ние сме тие кои ги одржуваме телекомуникациските оператори во живот со нашите претплати, а не тие нас.

Ние можеме без нив, а тие не можат без нас.

Доказ за тоа е фактот дека веќе почнале да им се јавуваат на моите за да им нудат нови Комбо пакети бидејќи ние сме со необврзувачки Комбо пакет, но мобилните телефони на моите сеуште се под обврзувачки договор кој истекува во мај 2018.

Порано ми се јавуваа на мене бидејќи иако не сум под обврзувачки договор, сепак го имаат запишано мојот телефонски број од каде што им се јавувам за да пријавам дефект кога има, но бидејќи веќе знаат каков ќе биде мојот одговор бидејќи и порано ги имам одбивано, сега им се јавуваат на моите за да им нудат нов обврзувачки договор.

Без Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, јас и моите ги префрлуваме фиксниот телефон, Интернетот и телевизијата на друг телекомуникациски оператор после 31 мај 2018, единствено мобилните телефони ќе ги задржиме, но овој пат без обврзувачки договор, па випосаните нека се чешаат кога уште барем 100 или можеби 1000 корисници ќе го следат нашиот потег.

Незадоволството има цена која нема да ја платиме ние корисниците, туку телекомуникациските оператори кои го предизвикале таквото незадоволство.
Извини малце офтопик:
Што има на тој канал освен Боки 13 и Тијана? Го видов случајно на реклама па да прашам...
И дали го има на Max TV?
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.514
Поени од реакции
11.585
Извини малце офтопик:
Што има на тој канал освен Боки 13 и Тијана? Го видов случајно на реклама па да прашам...
И дали го има на Max TV?
Ќе го имало на MaxTV од наредната недела, а што имаат воопшто не ме интересира, јас ги отпишав македонските телевизии уште во 2009 година кога почнаа да емитуваат турски и индиски идиотизми.

Во декември 2010 почна со емитување на програма тогашната телевизија 24 Вести, односно денешна Телевизија 24, и во првите година дена ги сметав за сериозна телевизија, се` додека не ги отпуштија Анита Петровска како главна уредничка на телевизија и нејзиниот тим.

После Анита Петровска, телевизија 24 Вести почна со менување како на вработените, така и на програмската шема и во целост се оддалечи од сопствените корени, поради што денес и нејзе ретко ја гледам - да не речам ич.

За мене лично, телевизија 24 Вести во првите година дена од нејзиното постоење беше пример за вистински телевизиски професионализам кој ни А1 Телевизија не го имаше достигнато. Но за жал таквиот професионализам не остана да трае на подолг временски период, а се` останато што се појавило на македонските мали екрани после телевизија 24 Вести, а го носи/носело називот телевизија, е` најобична пародија од телевизија и воопшто не вреди да се третира како вистински и сериозен телевизиски медиум.
 
Последно уредено:

The Wild Boy

љепотан
Член од
26 декември 2017
Мислења
1.551
Поени од реакции
931
Ќе го имало на MaxTV од наредната недела, а што имаат воопшто не ме интересира, јас ги отпишав македонските телевизии уште во 2009 година кога почнаа да емитуваат турски и индиски идиотизми.
Тоа е тоа,како викаше Michael Jackson...the media is the biggest propaganda,never trust the TV news.
 
Член од
29 март 2018
Мислења
8
Поени од реакции
6
Морам на Англиски пошто од Дискавери научив едно 20~30% од Англискиот Јазик.
Honestly right now i feel offended,and i indeed do.Pretty much with what you said right now you made us people that watch (used to) Discovery Channel dumb.So you wanna say they only broascast some dumb stuff that's faked out...well yeah i have to agree with you on a part of this but come on,you've ever watched Mythbusters?
You clearly say that they fake all the stuff there,but you've never been watching Discovery for more than 5 years,have you?
Please before saying anything EDUCATE yourself, because not everything is Fake on Discovery.And i understand it's your opinion but seriously you made us forumers dumb by saying that we watch that crap...
About the other channels i never really watched lots of them (asides Discovery Science, Discovery IDnXtra,NatGeo/NatGeo Wild & Animal Planet)but they also seem fine just like all the others.If you say Discovery has 100% retarded and crappy content then i say that other TV channels also show some fake shows,but still they also have some quality ones!
...Епа така, викате дека Дискавери даваат глупости,кога јас 5 години гледајќи и вистински,и лажирани емисии/серии се едуцирав и научив Англиски за 20~30 % и исто така многу нови ствари благодарејки на Дискавери...
Момче, супер што си научил англиски, но одговорот е беспредметен и не соодветствува со она што го кажав. Се обидуваш да ја одбраниш лошата програма на Дискавери со тоа дека таа е на англиски јазик, а тоа и не е баш некој аргумент. Си можел да научиш англиски од многу други канали, но тебе ти се допаѓал Дискавери и си го гледал тој. Во ред е, никој не те нарекува глупав. Особено затоа што ти си го гледал Дискавери за забава и те уверувам дека не си му обрнал толку внимание колку што сум му обрнал јас - затоа што сум морал. Едно е да гледаш епизода во времетраење од 40 минути, друго е да застануваш на секоја секунда и минута и да го толкуваш тоа што сакаат да го кажат, што велиш? :) Така што, сум гледал Дискавери, и тоа многу, со денови, со месеци, со години. И те уверувам дека таа програма, иако можеби навидум забавна, е претежно многу, многу лоша. Се разбира дека не е единствен случај таа телевизија. Ги има на претек, реков и погоре, но чинам Дискавери го почна тој тренд на поп-документаристика и псевдонаука што потоа фатија да го копираат сите. А твојот англиски е супер и баш ми е мило што ти помогнала таа програма да го усвоиш. Сега можеш да се посветиш и на некои емисии во кои има поубав, почист и побогат англиски од оној што си го слушал на дотичните телевизии - и уште повеќе да си го доусовршиш.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom