A1 TV кабелска телевизија (Blizoo/Cabletel/Vip TV) - генерална дискусија (новости, прашања, проблеми)

  • Креатор на темата Xak
  • Време на започнување

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
море мамицата и на вип уан и на телеком.. па реално ако некој нешто гледа на кабелска или гледаат дискавери и останати документарци или спортски канали.. а овие кретениве баш тие најдоа да ги исклучат? дебилана... фиромјани! се јавив у вип и прашав зашо се изгасени ми објаснија ко демек заменети се со други канали дрн дрн дрн... како да раскинам договор ми викаат реба да плаќаш пенали до истек на договор и така натака... еве што ми искочи на фејс.... идам одма да раскинувам договор - http://www.vrabotuvanje.com.mk/news/MAKEDONIJA/raskinuvanje_dogovor_bez_penali
штета што нема телекабел у бутел кај што живеам и изгледа ке мора па да бирам меѓу овие два оператори....
 
Член од
8 јуни 2014
Мислења
703
Поени од реакции
157
море мамицата и на вип уан и на телеком.. па реално ако некој нешто гледа на кабелска или гледаат дискавери и останати документарци или спортски канали.. а овие кретениве баш тие најдоа да ги исклучат? дебилана... фиромјани! се јавив у вип и прашав зашо се изгасени ми објаснија ко демек заменети се со други канали дрн дрн дрн... како да раскинам договор ми викаат реба да плаќаш пенали до истек на договор и така натака... еве што ми искочи на фејс.... идам одма да раскинувам договор - http://www.vrabotuvanje.com.mk/news/MAKEDONIJA/raskinuvanje_dogovor_bez_penali
штета што нема телекабел у бутел кај што живеам и изгледа ке мора па да бирам меѓу овие два оператори....
imas neotel
 

StOrMK

Rain
Член од
24 јули 2015
Мислења
345
Поени од реакции
151
Од VIP и тоа е премија . BBB Earth го компензираа.
Зависи на кого. Кај мене е под кључ.
Ако ме читаат, "сместа отклучете ги Спорт Клуб 2 и 3 HD, да се оперете од големата новогодишна глупост!"[DOUBLEPOST=1515017344][/DOUBLEPOST]
Сеуште ги чекам да ја укинат клаузулата "6 месеци пола претплата" и да ја сведат на некоја нормална сума на претплата.
 
Последно уредено:

Apple

It's good to be good
Член од
11 октомври 2009
Мислења
3.022
Поени од реакции
1.282
Е па очигледно корисниците на Телекабел се задоволни, бидејќи со години плаќаат за услуги без обврзувачки договор и слободно можат да се исклучат кога сакаат.
Затоа нема Hbo,Cinestar,Rtl hrvatska и многу други
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.902
Поени од реакции
7.570
Кој и тв операгор да го одбереш се нешто фали. Овие го немаат тој канал, оние оној, овие немаат премогување наназад, оние немаат видеотека...

Идеално сепак нема.
 
Член од
5 март 2015
Мислења
10
Поени од реакции
20
Хехехе, па тоа е повеќе од очигледно, сакаа да експериментираат со (не)задоволството на корисниците, па сега ги чека бура, бидејќи веќе ги има 2 (ДВА) телекомуникациски оператори кои ги нудат своите услуги низ цела Македонија - Телекабел и Неотел - а кои ги имаат регулирано своите авторски права за Discovery каналите и за ЕуроСпорт каналите, Телекабел ги има регулирано авторските права до 31 декември 2020, а Неотел ги има регулирано авторските права до 31 октомври 2018.

Како капак на сето ова, локалните кабелски телевизии низ Македонија - барем повеќето од нив - и понатаму ги емитуваат Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите бидејќи ги имаат навремено регулирано авторските права за тие канали со Discovery Networks, а некои кабелски телевизии низ Македонија дури и додаваат нови Discovery канали во своите телевизиски понуди.
Брат Слушни , телекабел 10 години користам во Битола , 820 денари фиксно со се интернет и со се ТВ , сто пати ми се јавија чупчиња од вип , макс, нео ,близуу , само заради учтивост ке ги прашам шо добивам со тоа , освен тој фикснио да не е се ми е во минус :) ( исто 7-8 год сум минимум на вип на мобилен на претплата и ок е ама за друго не дај боже ) друго можат на малото прсте да му се фатат на Роби , ни го знам ни куро ме боли за него , ама гајле си неам и само неколку пати му се иам јавено, на прсти се бројат, во овие над 10 години заради проблеми , и ако сум имал проблеми за нецел саат се е средено !
 
Член од
16 ноември 2005
Мислења
52
Поени од реакции
5
море мамицата и на вип уан и на телеком.. па реално ако некој нешто гледа на кабелска или гледаат дискавери и останати документарци или спортски канали.. а овие кретениве баш тие најдоа да ги исклучат? дебилана... фиромјани! се јавив у вип и прашав зашо се изгасени ми објаснија ко демек заменети се со други канали дрн дрн дрн... како да раскинам договор ми викаат реба да плаќаш пенали до истек на договор и така натака... еве што ми искочи на фејс.... идам одма да раскинувам договор - http://www.vrabotuvanje.com.mk/news/MAKEDONIJA/raskinuvanje_dogovor_bez_penali
штета што нема телекабел у бутел кај што живеам и изгледа ке мора па да бирам меѓу овие два оператори....
Имаш во Бутел некоја кабловска која ги има овие канали и комшииве ми ги фалат, ktvglobalsat побарај ги на гоогле, јас планирам кај нив да се префлрлам! 950 денари месечно интернет + телевизија, интернетот оптика им бил до дома а брзинаа 20 download 3 upload и 6 месеци гратис без обврзувачки договор. А има опција 1400 денари 50 download i 30 upload е сега ова не им влегувало во тие 6 месеци.
 
Последно уредено:
D

deli

Гостин
Каква фирма е тоа ktvglobalsat нуди интернет пакети а нема веб страна?:cautious:
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
Затоа нема Hbo,Cinestar,Rtl hrvatska и многу други
За 450 денари месечно без обврзувачки договор, со Телекабел навистина добиваш колку пари = толку музика.

Брат Слушни , телекабел 10 години користам во Битола , 820 денари фиксно со се интернет и со се ТВ , сто пати ми се јавија чупчиња од вип , макс, нео ,близуу , само заради учтивост ке ги прашам шо добивам со тоа , освен тој фикснио да не е се ми е во минус :) ( исто 7-8 год сум минимум на вип на мобилен на претплата и ок е ама за друго не дај боже ) друго можат на малото прсте да му се фатат на Роби , ни го знам ни куро ме боли за него , ама гајле си неам и само неколку пати му се иам јавено, на прсти се бројат, во овие над 10 години заради проблеми , и ако сум имал проблеми за нецел саат се е средено !
Ете барем еден задоволен корисник на Телекабел. (y)
 
Последно уредено:
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
За 450 денари месечно без обврзувачки договор, со Телекабел навистина добиваш колку пари = толку музика.



Ете барем еден задоволен корисник на Телекабел. (y)
jas imav 11 meseci Telekabel =820den site tv mise so dvb-c si gledav dtv vo cenata na analognata tv i pravev po 250~350gb mesecno , samo ednas prijaviv problem, koj bese resen za 45min.a bese predizvikan od grom, taka da i jas bev vo zadovolnite korisnici na TK, no ne mozev daja odbijam ponudata na vip kombo so mn, pogolema brzina na internetot od 15/1 na 50/3 mbps,a presudna bese i cenata.vklucitelno i 2te mobilni linii
e sega so isklucuvajne na euro sport i discovery kanalite ....bas mie krivo sto imam dogovor vip,
se mislam dali da pustam samo tv od Telekabel .....
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.572
jas imav 11 meseci Telekabel =820den site tv mise so dvb-c si gledav dtv vo cenata na analognata tv i pravev po 250~350gb mesecno , samo ednas prijaviv problem, koj bese resen za 45min.a bese predizvikan od grom, taka da i jas bev vo zadovolnite korisnici na TK, no ne mozev daja odbijam ponudata na vip kombo so mn, pogolema brzina na internetot od 15/1 na 50/3 mbps,a presudna bese i cenata.vklucitelno i 2te mobilni linii
e sega so isklucuvajne na euro sport i discovery kanalite ....bas mie krivo sto imam dogovor vip,
se mislam dali da pustam samo tv od Telekabel .....
Ако не ти е проблем да плаќаш дополнителни 450 денари месечно, тогаш земи само кабелска телевизија од Телекабел, па кога ќе ти истече договорот, слободно земи и оптички Интернет од Телекабел - ако нивната оптичка телекомуникациска мрежа е достапна на твојата адреса на живеење, се разбира.

Единствен проблем ќе ти биде тоа што ќе мораат да пуштаат втор коаксијален кабел од Телекабел, бидејќи коаксијалниот кабел од Вип ТВ ќе мора да остане за кабелскиот Интернет, а и за нивната дигитална кабелска телевизија, бидејќи и онака нема да ја откажеш пред истекувањето на договорот, освен ако си подготвен за плаќање на пенали.

Ма да баш оваа недела беше обелоденето дека сепак постоечките корисници на Вип и на Македонски Телеком ќе можат предвремено да ги раскинат договорите поради укинувањето на Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, а без притоа да плаќаат канали, па можеби сепак ќе можеш да ги раскинеш предвремено договорот со Вип ТВ без да плаќаш пенали.

После обновувањето на авторските права на Телекабел за Discovery каналите и за ЕуроСпорт каналите, јас сум оптимист дека и випосаните ќе се освестат и ќе ги обноват нивните авторски права за Discovery каналите и за ЕуроСпорт каналите, бидејќи во спротивно ги чека тешка конкуренција од Телекабел и Неотел.

Кај мене проблемот за исклучување не е обврзувачки договор, туку постпејд тарифата за мобилната телефонија која ја користат моите, а за која не знаат точно која тарифа е бидејќи доаѓа во Комбо 4 М пакет.

Па сега чекам да пристигне месечната сметка за декември 2017 за да видам која постпејд тарифа за мобилна телефонија ја користат моите за да видам колку ќе испаднат месечните трошоци за Интернет, телевизија, фиксна и мобилна телефонија доколку ги префрлиме Интернетот, телевизијата и фиксниот телефон на Телекабел.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Ако не ти е проблем да плаќаш дополнителни 450 денари месечно, тогаш земи само кабелска телевизија од Телекабел, па кога ќе ти истече договорот, слободно земи и оптички Интернет од Телекабел - ако нивната оптичка телекомуникациска мрежа е достапна на твојата адреса на живеење, се разбира.

Единствен проблем ќе ти биде тоа што ќе мораат да пуштаат втор коаксијален кабел од Телекабел, бидејќи коаксијалниот кабел од Вип ТВ ќе мора да остане за кабелскиот Интернет, а и за нивната дигитална кабелска телевизија, бидејќи и онака нема да ја откажеш пред истекувањето на договорот, освен ако си подготвен за плаќање на пенали.

Ма да баш оваа недела беше обелоденето дека сепак постоечките корисници на Вип и на Македонски Телеком ќе можат предвремено да ги раскинат договорите поради укинувањето на Discovery каналите и ЕуроСпорт каналите, а без притоа да плаќаат канали, па можеби сепак ќе можеш да ги раскинеш предвремено договорот со Вип ТВ без да плаќаш пенали.

После обновувањето на авторските права на Телекабел за Discovery каналите и за ЕуроСпорт каналите, јас сум оптимист дека и випосаните ќе се освестат и ќе ги обноват нивните авторски права за Discovery каналите и за ЕуроСпорт каналите, бидејќи во спротивно ги чека тешка конкуренција од Телекабел и Неотел.

Кај мене проблемот за исклучување не е обврзувачки договор, туку постпејд тарифата за мобилната телефонија која ја користат моите, а за која не знаат точно која тарифа е бидејќи доаѓа во Комбо 4 М пакет.

Па сега чекам да пристигне месечната сметка за декември 2017 за да видам која постпејд тарифа за мобилна телефонија ја користат моите за да видам колку ќе испаднат месечните трошоци за Интернет, телевизија, фиксна и мобилна телефонија доколку ги префрлиме Интернетот, телевизијата и фиксниот телефон на Телекабел.
kaj mene Tv e 320den, koaksialniot kabel stoi od TK,spliterot nivni stoi kaj mene doma, samo od banreda od sandace e isklucen kabelot za toa nemam problem-no i jas sum so istiotata situacija bidejki i mene 2mob, linii mise vrzani od kombo 3M vo kombo 4M i imam po 150den, popust po linija odnosno vip mobile L od 749 gi plajkam po 599. tuka ke izgubam 300denari i ako pustam tv od TK +320den ...... seto toa ke dojde krkambar......
 

Kajgana Shop

На врв Bottom