A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
6 септември 2007
Мислења
8.135
Поени од реакции
8.208
алекс браво ако вака секој дневно ги шалташ рутериве :)
 

Гладиус

notusually
Член од
14 август 2008
Мислења
5.508
Поени од реакции
1.728
Чисто колку уште еднаш да ги пофалам Кејблтел за интернетов и брзината на симнување торенти од по 2.9MB/s
Стабилен е 24/7 и до сега не сум имал ниту еден проблем.
 
Член од
7 февруари 2011
Мислења
19
Поени од реакции
1

доксис...динамични ип

--- надополнето ---

ако имате динамична постои дднс и серверот секогаш ќе работи со зададената(статична ип). еден коментар погоре кажува : измислиле рутери-ТОЧНО...прочепкајте не е толку тешко и нема да имате проблеми со динамични ип.... поздрав

--- надополнето ---

[sarcasm ON] Фала што ми кажа нешто што веќе го знаев и што ми одговори на прашањето. :smir:
[sarcasm OFF] По трет пат, пиши каде има docsis, и за твоја информација нејќам динамични адреси и сакам да си останам со иста брзина DL/UL. :salut:
Само без нервози....лан е лисиче и чаир,друго се е доксис...а ова што мислиш дека ако добиеш динамични ќе ти се смени брзината не е така.ип адресата нема врска со брзината,тоа зависи каков пакет имаш
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
27.360
Поени од реакции
86.598
Супер е интернетов во Чаир.:)
 

old_School_mk

Програмер, гејмер, psy-trance уживател
Член од
11 август 2009
Мислења
6.151
Поени од реакции
5.918
Само без нервози....лан е лисиче и чаир,друго се е доксис...а ова што мислиш дека ако добиеш динамични ќе ти се смени брзината не е така.ип адресата нема врска со брзината,тоа зависи каков пакет имаш
Да, прилично сум сигурен дека ќе ми се смени брзината затоа што по договор треба да имам 512 kbps upload, ама бидејќи сум на лан добивам 1:1 брзина DL/UL, што значи 4 Mbps. Башка и веќе спомнавме јас и Psyside дека со динамични адреси е смрт за играње online. Затоа и нејќам да се намести docsis во Ново Лисиче.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Да, прилично сум сигурен дека ќе ми се смени брзината затоа што по договор треба да имам 512 kbps upload, ама бидејќи сум на лан добивам 1:1 брзина DL/UL, што значи 4 Mbps. Башка и веќе спомнавме јас и Psyside дека со динамични адреси е смрт за играње online. Затоа и нејќам да се намести docsis во Ново Лисиче.
Зашо смрт за играње онлајн?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.737
Поени од реакции
18.481


Зашо смрт за играње онлајн?
Ако се рестартира интернетот на кратко, добиваш нова ип адреса, така што наместо да продолжиш кога ќе ти дојде нет (после мини-рестартот) ќе паднеш и неможеш да продолжиш.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
8.135
Поени од реакции
8.208
Само без нервози....лан е лисиче и чаир,друго се е доксис...а ова што мислиш дека ако добиеш динамични ќе ти се смени брзината не е така.ип адресата нема врска со брзината,тоа зависи каков пакет имаш
jas vo dracevo isto imam staticna adresa.



 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617




Ако се рестартира интернетот на кратко, добиваш нова ип адреса, така што наместо да продолжиш кога ќе ти дојде нет (после мини-рестартот) ќе паднеш и неможеш да продолжиш.
Али ако ти даат IP ban, утредента пак моеш да играш xD
 

Sipy

Dr.Sheldon Cooper
Член од
9 јануари 2011
Мислења
170
Поени од реакции
31
Знам дека е само за интернетот на CableTel, али да не знае некој кои филмови се емитуваат денес на ППВ каналите.Фала
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
Кажете кај е дирекцијата, задњиов месец нон стоп паѓа нетот (и си седи паднат по саат два) - а последниве 2-3 дена уопште неам нет.
Ќутек сакаат.
 

slobbo

LoneRyder
Член од
16 ноември 2008
Мислења
1.686
Поени од реакции
583
ма џабе ти е дирекција ќе ти кажат јави се во инфоцентарот и пријави дефект -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom