A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
Па нема логика бе. Апаши ејјј!!! У оннет ти даваат гага модем и ти викаат по раскинување на договорот модемот се враќа. Ама они гага го даваат. Али ова со КабелТел нема логика. Ќе фркнеш 3000 за модем и после ти вика да го вратиш. Без везе.
 
Член од
17 август 2005
Мислења
1.410
Поени од реакции
23
trojanac бем ти хоштаплерите, у последниов месец живци искинав со интернетов шугав! на секои две секунди ми паѓа и чекам по 5 минути да ми отвори страна!! а за даунолад не праиме муабет, нема теоретски шанси! вчера една песна од 5 мега ми ја симињаше пола саат!!ПОЛА СААТ!sook
иначе погоре некој праша за броевите шо им се за црниче и к.вода
ја овие ги иам 02277200,
али џабе,прво е зафатено а после не ви креваат и така секој ден...мамата,ќе се пребацам на адсл :( (видно сум разжестена нели?)
 
Член од
19 јуни 2007
Мислења
3.422
Поени од реакции
116
мамата,ќе се пребацам на адсл :( (видно сум разжестена нели?)
Абе и Македонски Телеком се исти. Многу се жалат. Ја си ставив соло3 од оннет. Интернетот е гром.
П.С. Знам дека малце бев офтопик ака нема везе.
 

Smasher

Професионален молер
Член од
27 јуни 2007
Мислења
811
Поени од реакции
9
На еден другар постојано му паѓа конекцијата буквално на секои 5/10/15/20 минути.
 

436053

Consigliere
Член од
19 декември 2005
Мислења
860
Поени од реакции
68
Мене ми кажаа дека треба да се иде кај шо ти е централата и да ти дадат нови ип адреси,уствари и затоа паѓа цело време.На пр,мене коа ке ми падне само стискаш рипеир и вика дека бара нови адреси и откако ке ги најде си фура најнонрмално.
А иначе за брзината неможам да се пожалам,симињам со 250-70 константно.
п.с.:само им се има измешано нешо метарот на страната
Превземено: 1.8446744073825E+19 B
Испратено: 1.8446744073719E+19 B
Реализиран трансфер: 3.6893488147544E+19 B
Ваш лимит: 10737418240 B 10.00 GB
Над лимитот: 3.6893488136807E+19 B
Треба да доплатите уште 550 денари.:vozbud: :vozbud:
 

NECsLon^

Kimi Räikkönen
Член од
27 ноември 2005
Мислења
80
Поени од реакции
2
Да не знае некој што се дешава со dns серверите на cabletel. Јас ги користам тие на мт нет, ама има доцнење. Ако некој ги знае адресите на новите dns-и нека ги пише.
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
611
Поени од реакции
50
незнам што се случува со CABLETEL, ужас е интернетов.. пагам некад и на секои 2 минути.. а никако не можам да се информирам што се случува бидејки или не ми креваат на телефон или е зафатено.. но битно последниот месец освен што си ја платив сметката за две недели ми дојдоа на врата со нова...
а и кога ме приклучуваа дечките беа толку изгубени што појма неамаа што треба и колку треба да платам!! Мене ме прашуваа колку чини мојот пакет и на крај ми наплатија без ддв бидејки очигледно неможеа да се снајдат со пресметките..
 
Член од
28 февруари 2006
Мислења
63
Поени од реакции
1
Мене ми кажаа дека треба да се иде кај шо ти е централата и да ти дадат нови ип адреси,уствари и затоа паѓа цело време.На пр,мене коа ке ми падне само стискаш рипеир и вика дека бара нови адреси и откако ке ги најде си фура најнонрмално.
А иначе за брзината неможам да се пожалам,симињам со 250-70 константно.
п.с.:само им се има измешано нешо метарот на страната
Превземено: 1.8446744073825E+19 B
Испратено: 1.8446744073719E+19 B
Реализиран трансфер: 3.6893488147544E+19 B
Ваш лимит: 10737418240 B 10.00 GB
Над лимитот: 3.6893488136807E+19 B
Треба да доплатите уште 550 денари.:vozbud: :vozbud:

Ova e vljda greska i mene vaka mi pisuvase komsii. Ne se plasi ke se sredi :) :) :) :) :)
 
Член од
18 октомври 2007
Мислења
31
Поени од реакции
21
Здраво,

Јас сум исто на каблетел и нормално интенетот ми паѓа на секои 5-6 минути - живци искинав.
Дали може некој да ми каже кај е тој центар каде што треба да се оди и дали некој навистина го има решено овој проблем одкако добил статички IP адреси?
 
Член од
18 октомври 2007
Мислења
31
Поени од реакции
21
Друга работа, Дали некој што има SB5101E model на кабловски модем пробал да апдејтува фирмвер?
Во пдф документот гледам многу фиксови.
SB5101E-2.6.2.0-SCM00-Release-Notes.pdf
Фирмверот и документите можете да ги најдете на следниот фпт:

http://docsis.dobroe.ru/DOCSIS/Firmware/Motorola/SB5101E/

И дали некој го знае username i password za pristap na моторолата?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Друга работа, Дали некој што има SB5101E model на кабловски модем пробал да апдејтува фирмвер?
Во пдф документот гледам многу фиксови.
SB5101E-2.6.2.0-SCM00-Release-Notes.pdf
Фирмверот и документите можете да ги најдете на следниот фпт:

http://docsis.dobroe.ru/DOCSIS/Firmware/Motorola/SB5101E/

И дали некој го знае username i password za pristap na моторолата?
За тоа ти треба JTAG кабел.. ако веќе го имаш, тогаш подобро да го флешуваш со хакнат firmware (SIGMA или сличен).
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
За тоа ти треба JTAG кабел.. ако веќе го имаш, тогаш подобро да го флешуваш со хакнат firmware (SIGMA или сличен).

Можеш слободно да го флешуваш ама ќе добиеш некои плус работи како телнет,менување на mac адреси и некои алатки плус.Ама ако сакаш да го лажеш рутерот за да добиеш најголема брзина можеш само да се сликаш, бидејќи провајдерите користат dynamic conf датотеки и практично невозможно е да ја добиеш најголемата брзина.За се си има рачки и анти рачки сем ако не сакаш да оштетиш некој другар па да му го искористиш акаунтот!

Ја лично не би го отварал модемот подобро би го продал или би чекал од провајдерот да понуди поголеми брзини!:uvo:
 
Член од
18 октомври 2007
Мислења
31
Поени од реакции
21
Fala za odgovorite

Ne sakam pogolema brzina, tuku sakam da ne mi se diskonektira modemot sekoi 5 minuti. Dali nekoj moze da ja objasni procedurata kako se fleshuva ovoj modem? Ima li nekoe programche itn?
Fala odnapred.
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
475
Fala za odgovorite

Ne sakam pogolema brzina, tuku sakam da ne mi se diskonektira modemot sekoi 5 minuti. Dali nekoj moze da ja objasni procedurata kako se fleshuva ovoj modem? Ima li nekoe programche itn?
Fala odnapred.

Друже ќе ти ја објаснам процедурата - имаш туториал на www.tcniso.net ама тоа што ти се рестартира модемот не е до модемот туку до Cabletel, софтверот на моторолота не е толку лош да прави такви проблеми !Ако ти е само за ТОА ЏАБЕ РАБОТА!:toe:
 
Член од
18 октомври 2007
Мислења
31
Поени од реакции
21
Здраво,

Вчера бев до Кабелтел, во главната дирекција и побарав да ме префрлат на мрежна конекција, да пробам така, да сменам од USB. Арно ама пак исто срање, се гаси модемот сам и пак си се реконектира после некое време. Дали е можно да е до модемот, да е нешто расипан? Гледам да ги видам сите работи кај мене дома. После тоа, дали има врска сплитерот нешто со самата конекција?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom