A1 Net кабелски Интернет - генерална дискусија

Член од
13 март 2006
Мислења
103
Поени од реакции
4
ја сум корисник на кајбл тел,ни има нешто ново,ни па верувам дека ќе има.пакетот што им е 1500 ден,пак има ограничување на порти,а после 15 гига те намалуваат на 256,мизерија.у најбрзо време ги мењам
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
807
Поени од реакции
7
И ја сум на овој посраниов интернет од cabletel, многу е катастрофа на секој 10 мин, паѓа, а за брзината да не праиме муабет, треба да биде 2мб, а уствари неможам ни меил некогаш да отворам. Незнам шо да се праи мора да се организираме да поднесеме некое барање за раскинување некоја петиција да потпишеме да им пратиме, вака не оди ја се заебав прд едно 5 месеци потпишав договор на 1 година, но тешко дека ќе издржам многу е посран интернетов, а на тоа телефонот за подршка цело време им е зафатено, дали не се јавуваат или им ѕвонат цело време... Ако има некој заинтересирани дај пишете па да видиме шо ќе се праи да им запретиме барем едно 50 души со кинење на договори па можеби нешто ќе пробаат да подобрат или да раскинеме ова договориве без да се плаќаат пенали, па очи да не им гледам после
 
Член од
13 март 2006
Мислења
103
Поени од реакции
4
ја сум веќе година и пол,највеќе ради тоа што не ми се плаќа повеќе од 500 ден за нет(го делиме).а за раскинување договор,слободно речи им дека поради затворените порти го раскинуваш и немаш гајле,кај смеат да ти кажат неможе.
 
Член од
1 февруари 2006
Мислења
380
Поени од реакции
17
za nikade se cabelnet....
5 dena nemav net...zatoa sto adminot resil da me iskluci?!?!?!?!?
a sve si e plateno na vreme
mnogu cesto im paga netot...i denes nemase od sabajle
ke moram da gi smenam.....mi e gajle za dogovorot
ne im trosam ne im plakam
 
Член од
15 септември 2007
Мислења
16
Поени од реакции
2
Cabletel

Denes internetot e mizerija na Cabletel vo kiselavoda. Cel den nemashe. A oni pa vadat nova ponuda.

 

Mr.Deni

Животна грешка си ми ти...
Член од
4 мај 2007
Мислења
3.498
Поени од реакции
2.622
ke pomine dosta vreme dodeka se stabiliziraat ovie od CableTel uste rabotat na mreza a ne da imaat brzina od 4mb normalno ova e konkurencija na Mt net i On Net im vrakaat za novite ponudi i jas sakav da se priklucam na ovie ali toj sto naplaka pretplata go znam podobro mi rece da pocekam edno godina dena se da si dojde na mesto bas dodeka mi zavrsi dogovorot so WADSL pozdrav
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Јас сум на кејблтел веќе 4 месеци и навистина не можам да се пожалам за стабилноста. Само неколку пати има паднато интернетот, но не повеќе од 5 мин.

Единствен проблем е што од кога го потпишав договорот, 2 пати ја накачија брзината. Првин на 2 Мб/с а сега на 4 Мб/с, а кај мене никако да дигне повеќе од 120 кб/с.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Како се остварува конекција? Кабелски модем (онлајн 24/7) или преку мрежна (PPPoE)? Ако е првото - провери со DocsDiag на каков всушност пакет си во моментот..
 

Jane

Кајганџија
Член од
5 февруари 2006
Мислења
3.394
Поени од реакции
114
Јас сум на кејблтел веќе 4 месеци и навистина не можам да се пожалам за стабилноста. Само неколку пати има паднато интернетот, но не повеќе од 5 мин.

Единствен проблем е што од кога го потпишав договорот, 2 пати ја накачија брзината. Првин на 2 Мб/с а сега на 4 Мб/с, а кај мене никако да дигне повеќе од 120 кб/с.
Од ова задоволна си? Плаќаш за 4 пати помала брзина од таа што треба.
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Како се остварува конекција? Кабелски модем (онлајн 24/7) или преку мрежна (PPPoE)? Ако е првото - провери со DocsDiag на каков всушност пакет си во моментот..
Го даунлодирав програмот. Ќе можеш да ми кажеш која команда во ДОС да ја пишам за да видам на кој пакет сум?
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Само double-click на 2kXP-run.bat..

Ако сакаш рачно, во зависност од тоа која Java виртуелна машина ја имаш, ќе работи или jview /cp docsdiag.jar docsdiag или java -jar docsdiag.jar .. треба да се добие нешто слично како тоа на сликата.
 

Attachments

Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Само double-click на 2kXP-run.bat..

Ако сакаш рачно, во зависност од тоа која Java виртуелна машина ја имаш, ќе работи или jview /cp docsdiag.jar docsdiag или java -jar docsdiag.jar .. треба да се добие нешто слично како тоа на сликата.
Max Downstream 1048576 bps :(
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Значи не 4, не 2, туку 1 Mbit, па брзината што ја имаш (~120 KB/s) одговара на брзината на пакетот.. сепак намалуваат и CableTel :)
 
Член од
29 ноември 2005
Мислења
125
Поени од реакции
0
Значи не 4, не 2, туку 1 Mbit, па брзината што ја имаш (~120 KB/s) одговара на брзината на пакетот.. сепак намалуваат и CableTel :)

Не би ми пречело да ја намалуваат брзината на 1 мбит после некој си 10 гига да речеме, ама баш месецов на 1ви мерев и ми покажа исто 1 мбит :(

Сега ми преостанува да се искршам од даунлодирање и да видам до кога ќе тера со оваа брзина, само работата е што веќе немам идеја што да даунлодирам :) Сите серии, филмови, туторијали и програми што ми требаат ги имам хехе
 

Kajgana Shop

На врв Bottom