Aлбански учебник: половина Македонија е албанска!?

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
јас добро те разбирам,но ти самиот не се разбираш...македонецот стално бил македонец,никогаш не се менувал а тие додавките словени,антички тоа се измислетоци на некој луѓе од минатото кои не му мислат добро на македонецот,ние сме македонци и само македонци без никакви додавки...значи ние никогаш не сме се менувале во последниве 6000 години насекаде не пишува како македонци,е тоа е што албанците неможат да тврдат од себе,самите викат дека се потомци на илири,дарданци,индијанци и незнам ти уште што...меѓу себе се викаат шќиптари за други се албанци за трети илири,чудно нели?
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Си чул за иронија?
Прво студирам историја а како таков сум должен да бидам обијективен да застапувам само факти. Второ не сум квази-националиста од оние што мислат дека дедо им се борел кај Гавгамела. Трето невозможно е да бараш 20 века континуитет на народ, на територија ( општо Балкански полуостров), на која се изнаредиле толку многу племиња и народи. Почнувајќи од Римјани, преку Словени, разно разни германски племиња што го направиле пепел Балканот (види Крстоносни војни), се до Турците кои со себе донесле уште толку народи. Четврто и последно нациите се формираат во 19 век. Биди ми поздравен. Значи не постојат чисти народи и секоја споредба со минатото е нон сенс. Исто како денешниве Арапи да бараат сличност со Сумерците а прошло пет милениума. Инаку Македонец сум да не дојде до забуна.
Се слагам со тебе.


Едит - опомена пред бан.
 
С

Сибињанин Јанко

Гостин
@75ra

Незнам мене така ме учат универзитетски професори. Го ставаш под знак прашање нивниот кредибилитет? Прашањето околу името е друго, Ние сме си Македонци, постоиме и никој нема право да го менува тоа име. Зборуваме за етногенеза на балканските народи.
 

Шота Буби

нотар
Член од
4 март 2009
Мислења
3.087
Поени од реакции
1.780
@75ra Незнам мене така ме учат универзитетски професори. Го ставаш под знак прашање нивниот кредибилитет?
тие самите си се ставаат под знак прашање,многу се контрадикторни во своите тврдења...тие твои професори се од едно време во кое све се учело и работело против нашиот етнос и име..
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Ne zaboravajte: Skiptar e jazicna forma na Sloven :)

Ke odam i predaleku da kazam deka Slovenite mozebi mu dale jazik na Skiptarite :pos2: ili mozno Trakijcite, ama nikako Ilirite...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Ne zaboravajte: Skiptar e jazicna forma na Sloven :)

Ke odam i predaleku da kazam deka Slovenite mozebi mu dale jazik na Skiptarite :pos2: ili mozno Trakijcite, ama nikako Ilirite...
Желби беа тоа желби, маки идјотски преголеми фрустрации... Јако е шо ништо не знајш, а сегде како магдонос ќе се упикаш, во секој "специјалитет" медиокритетски... Не е чудно, балканец си.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
Zelbi? Kako da ne, tie se cisti vistini. Albanskata povrzanost so Ilirite e svedena na naucna fantastika...
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Zelbi? Kako da ne, tie se cisti vistini. Albanskata povrzanost so Ilirite e svedena na naucna fantastika...
Доста, не знајш шо збораш, не знајш еден научник, не знајш еден архгеолог, една книга во врска со оваа проблематика немаш прочитано, се фаќаш за јазик Кентум - Сентум, а не знаеш дека во светот нема ни една реченица напишана од страна на Илирите, дури и науката не знае дали јазикот им бил Кењум или Кенкал. Не тропај глупости, и твоите медиокритетски желби да ги пренесуваш тука како вистина.
Поврзаноста на еден народ со друг, односно континуитетот е во традициите, облеката, фолклорот, верувањата, адетите и што уште не. Ова работа не е за луѓе како тебе, не замарај те молам, гледаш дека ништо не знаеш, тропаш глупости и истите се обидуваш да ги поставиш на ниво на аксиом.

Те молам одјеби со историја и археологија и лингвистика, почни некаде каде што барем нема да ти треба читање и истражување, рецимо со вистинско серење, придонеси да стаорците уживаат на твоите медиокритетски гомненици, и не ги вади темите што имаат политичка основа од колосек.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Дал Матија, Ематија, Македонија немаат врска.
Нема врска ниту морето од словенско население.
Нема врска ниту комплет именувањето на местата.
И овие бре глупи словени на се му дале имиња а заборавиле шќиптарите и грците да ги прашаат.
Шќиптаре центар на писменоста.
Или Греко центар на писменоста.
И ќе го прашаш на што е центар ?
На вселената ќе ти каже ко ис пушке.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Еве уште еден пациент, со манијачна компулзивност на словенофилија...

Ми е гајле која е Матија, Клатија или Шфатија. Историјата не ја креира политиката пиле, туку обратно е. Нормално оние што знаат историја не ќе тропат глупости како твоине.
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Еве уште еден пациент, со манијачна компулзивност на словенофилија...

Ми е гајле која е Матија, Клатија или Шфатија. Историјата не ја креира политиката пиле, туку обратно е. Нормално оние што знаат историја не ќе тропат глупости како твоине.
Историјата доаѓа од Се сторија, настани кои во континуитет се случуваат и тука немаш црни дупки како твоите во твоето селективно познавање на историјата.
Одреден термин доаѓа како логичност на просторот а не како дисхармонија и селективност.

Словените да не ти доаѓаат во сон?
Имам лек за уплав.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.093
Поени од реакции
163
I treba da mu dojdat... Vidi:

Карпи - дакіјське плем'ја. Згідно з римськими хроніками I сторіччја, у горах Карпати жив народ карппів, споріднених з албанцјами. «Карп-Ат» означало «Гори Карпів».
:tv:

Zarem nekoj pred nekoe vreme ne spomnuvase deka Skipetari imalo vrska so children of rock (deca od kamenja) :)

''The name Karpi derives from the Thracian word for stone or rock''

Mene mi se cini deka ke go docekame denot, Albancite da ispadnat po Karpatlii nego Slovenite :kesa:
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Доста, не знајш шо збораш, не знајш еден научник, не знајш еден архгеолог, една книга во врска со оваа проблематика немаш прочитано, се фаќаш за јазик Кентум - Сентум, а не знаеш дека во светот нема ни една реченица напишана од страна на Илирите, дури и науката не знае дали јазикот им бил Кењум или Кенкал. Не тропај глупости, и твоите медиокритетски желби да ги пренесуваш тука како вистина.
Поврзаноста на еден народ со друг, односно континуитетот е во традициите, облеката, фолклорот, верувањата, адетите и што уште не. Ова работа не е за луѓе како тебе, не замарај те молам, гледаш дека ништо не знаеш, тропаш глупости и истите се обидуваш да ги поставиш на ниво на аксиом.

Те молам одјеби со историја и археологија и лингвистика, почни некаде каде што барем нема да ти треба читање и истражување, рецимо со вистинско серење, придонеси да стаорците уживаат на твоите медиокритетски гомненици, и не ги вади темите што имаат политичка основа од колосек.
ЧУКШ БЕ
Какај колку сакаш,ова се вашите традиции ,фолклор и,верувања и адети .

А ова се нашите


Ке ти кажев да си го избришеш газот со твоите документи ама заборавив дека не е во склад со вашите адети да се бања чмарот.

п.с ај сега кенкај пак да ми го бришат постов
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Проблемот е на Словените зошто на словенска земја се испоганивте.
Мислиш дека една Русија вратена на корените и традициите нема во даден момент да пружи рака наваму.
Таа математика ја немате.
Затоа ароганцијата ќе ве изеде.
Лакомоста по туѓото, нема да знаете каде да сопрете.
Енвер Хоџа на Тито му вели, твоите се како пчела, ќе ги пуштиш и се враќаат дома, моите се како оси, ќе ги пуштиш и ќе касаат додека можат, не се враќаат дома.

Веќе шемите со криминални пари на купување имот се проширија на Врање, Ниш, Велес, Прилеп, Битола, Охрид и така осите ќе касаат ќе касаат, додека не дојде, мечката.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom