9/11 Терористи или сепак не?

Кој ги урна кулите

  • Терористи

    Гласови: 130 20,8%
  • Американски владини структури

    Гласови: 409 65,3%
  • Појма немам

    Гласови: 87 13,9%

  • Вкупно гласачи
    626
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
http://www.galaksija.com/pentagon_sc.swf

te ti be vidi sam sto udrilo ...Boing sigurno ne e , Boing taka da leta nisko i so takvi manevri e nadvor od razumot ..zosto pola saat posle udarot spremni agenti gi zemaa site okolni bezbednosni kameri i zosto ne gi prikazuvaat vo javnosta da go vidime i nie toj Boing ?
Сеуште немам став ама сигурно нема да го градам врз основа на Flash презентации. А уште помалку од преџвакани заклучоци, независно дали се владини или зејтгајстовски.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
http://www.galaksija.com/pentagon_sc.swf

te ti be vidi sam sto udrilo ...Boing sigurno ne e , Boing taka da leta nisko i so takvi manevri e nadvor od razumot ..zosto pola saat posle udarot spremni agenti gi zemaa site okolni bezbednosni kameri i zosto ne gi prikazuvaat vo javnosta da go vidime i nie toj Boing ?

zosto gi zemaa videata od nacistite....PA ONI NE UBIVAA EVREI.

i stalin nema ubieno 18 milioni rusi..

irak ne upotrebi hemisko oruzje...

jas sakam da znam kade se naoga najnoviot model enterprajz:vozbud:
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
a ne e toa dup;e od raketa i ne e dupce:nenene::nenene:

pentagon e graden da izdrzuva takvi napadi....i NAVISTINA PETTINA IZGORE:tapp::tapp::tapp::tapp:

i o;igledna e razlikata vo brzinata(kineti;kata energija) koja ja imal avionot koj udri vo pentagon...od tie vo kulite...

nejse imate izvori sega u[te prakti;nata poddrska na perenje mozok TI SI MAKEDONIJA:pos2::pos2::pos2:
види вака дупче е и сам знаеш и дека ако удри боинг што би се случило
кулите биле направени да издржат удар од боинг а не издржаа а Пенатго да го тит само едно дупче и пожар
ти викам Пентагон е граден да издржи ама не дотолку, многу повеќе се разбирам во тоа од тебе
и навратисе и види дека пак немаш паметен одговор за прашањата мои
што се замарам тогаш кога неможеш да ми одговориш на 2-3 едноставни прашања
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Сеуште немам став ама сигурно нема да го градам врз основа на Flash презентации. А уште помалку од преџвакани заклучоци, независно дали се владини или зејтгајстовски.
БРАВО!!!!!!!

тие презентации и цајтгејсофтски пропаганди се булшит

види вака дупче е и сам знаеш и дека ако удри боинг што би се случило
кулите биле направени да издржат удар од боинг а не издржаа а Пенатго да го тит само едно дупче и пожар
ти викам Пентагон е граден да издржи ама не дотолку, многу повеќе се разбирам во тоа од тебе
и навратисе и види дека пак немаш паметен одговор за прашањата мои
што се замарам тогаш кога неможеш да ми одговориш на 2-3 едноставни прашања
????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

кулите се градени триесетите мило тогаш немало таков модел...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
кулите се градени триесетите мило тогаш немало таков модел...

имало нешто сличен на 757
ако не се лажам тогашен 737 кога се градени кулите ако не барем главниот инженер тоа го кажа
така да и тука си се заебал затоа што многу добро е анализаирана градбата на кулите али то друг муабет
кај Пентагон бевме сега
шо бидна со штетата?
со пилотот?
со авионот?
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Сеуште немам став ама сигурно нема да го градам врз основа на Flash презентации. А уште помалку од преџвакани заклучоци, независно дали се владини или зејтгајстовски.
epa mnogu si zakasnal so tvojot stav. Cel svet znae deka ne se toa teroristi so dzepni nozinja ili pesterski kalas teroristi (inaku sum gledal milion intervjua i prezentacii i sum cital mnogu dokumenti i ne mislam sega da ti gi prikazuvam za ti da go izgradis tvojot stav) Kako sto spomnav ovaa tema ne treba da ja ima ..ako diskutirame da vidime koj go toa napravil od amerikanskite voeni ili politciki strukturi.
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
кај Пентагон бевме сега
шо бидна со штетата?
со пилотот?
со авионот?
Единствениот проблем ми е со штетата, односно како изгледа Пентагон од надвор. Штетата автоматски ги решава и останатите работи.
Но ќе се замарам со тоа некој друг ден.

Cel svet znae deka ne se toa teroristi so dzepni nozinja ili pesterski kalas teroristi (inaku sum gledal milion intervjua i prezentacii i sum cital mnogu dokumenti i ne mislam sega da ti gi prikazuvam)
Во превод, однапред си донел заклучок и воопшто не си се ни потрудил да се информираш.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Единствениот проблем ми е со штетата, односно како изгледа Пентагон од надвор. Штетата автоматски ги решава и останатите работи.
Но ќе се замарам со тоа некој друг ден.
мене проблем ми е
штетата
пилотот
авионот
ама не се замарам помина тоа кога се замарав
ептен ми е некако очигледно дека не е тероритички напад
дури и многу дупки имаат оставено во приказните, кои и онака не им се поврзани
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
Во превод, однапред си донел заклучок и воопшто не си се ни потрудил да се информираш.
ajde informiraj se ti (ako imas visok vreme) i zazemi stav pa potoa ke diskutirame ..jas sum na cisto za temata deka e ova inside job.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
кулите се градени триесетите мило тогаш немало таков модел...
Sedum-desettite - B707

epa mnogu si zakasnal so tvojot stav. Cel svet znae deka ne se toa teroristi so dzepni nozinja ili pesterski kalas teroristi (inaku sum gledal milion intervjua i prezentacii i sum cital mnogu dokumenti i ne mislam sega da ti gi prikazuvam za ti da go izgradis tvojot stav) Kako sto spomnav ovaa tema ne treba da ja ima ..ako diskutirame da vidime koj go toa napravil od amerikanskite voeni ili politciki strukturi.
I agree!

Posto nema veke smisla da se prepira covek, koj veruva deka se 19 arapi (7 uste se zivi-optorni na kerozin) a i pasosot na eden go prezivea udarot (otporen na kerozin) i vo skalperite i vo Chuck Norris instruktorot na mutavi arapi i vo site dezinformacii aj da vidime komu mu odgovara ovoj nastan i koj go TOA napravi...i dali ima vlijanie na makedonija (osven naftata pred nekoe vreme sto bese 150$ barel i 81 denar litar i tie kumanovcite sto im gi secea glavite vo irak)

Nezavisnite izvori si go kazaa svoeto...
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Ниско летање на 757 не е проблем.
Какви маневри направил? Слетувањето во зграда и не е некој маневар.


Не знам колку си запознаен со аеродинамика, па со Бернулиевата формула ( ова не го зборувам во контекст на навреда само да ти каж=ам дека ниското летање и тоа како е проблем особено за голем авион со неискусен пилот кој притоа треба од некои 11 000 метри да пресмета да направи план за пикирање каде треба да се спушти (удри) ама овие од контролата сигурно не го наведувале сигурно не му ги давале координатите.
Навистина е тешко да го пресметаш аголот под кој ќе направиш свртување, да ја процениш брзината и башка целта. ЗБОРУВАМЕ ЗА ПАТНИЧКИ НЕ ЗА ВОЕН АВИОН . ( Дали знаеш дека и за свртувања- она во воздух кога нам ни личи дека се наведнуваат на некоја страна- на авионите им е определена максимална дозволена брзина.

И уште нешто во секој лет има нешто што се вика ПРОЦЕДУРА НА ПОЛЕТУВАЊЕ, НА ЛЕТЕЊЕ И НА СЛЕТУВАЊЕ, НИКОЈ ЖИВ НЕМА ДА ТИ ДОЗВОЛИ ДА ЈА ПРЕКРШИШ, А АКО СВОЕВОЛНО ЈА СМЕНИШ СЕСТРИЧКИТЕ ОД КОНТРОЛА ВЕДНАШ (СО МИЛОЗВУЧЕН ГЛАС) ТЕ ПРЕДУПРЕДУВААТ ДЕКА НЕШТО КАЈ ТЕБЕ НЕ Е ВО РЕД.
ПА ИМА НЕШТО ШТО СЕ ВИКА МАРШУТА (ТРАЕКТОРИЈА, ПЛАН НА ЛЕТ) КОЈ СЕ ПОДГОТВУВА ПРЕД ДА ПОЛЕТАШ И ОЈ СЕ ОДОБРУВА (ТУКА СЕ И ПРЕДВИДЕНИТА АЛТЕРНАТИВНИ АЕРОДРОМИ ЗА СЛЕТУАЊЕ)....
И СЕГА АЈДЕ ДЕ ...
 
Член од
19 август 2007
Мислења
941
Поени од реакции
302
Не знам колку си запознаен со аеродинамика, па со Бернулиевата формула ( ова не го зборувам во контекст на навреда само да ти каж=ам дека ниското летање и тоа како е проблем особено за голем авион со неискусен пилот кој притоа треба од некои 11 000 метри да пресмета да направи план за пикирање каде треба да се спушти (удри) ама овие од контролата сигурно не го наведувале сигурно не му ги давале координатите.
Навистина е тешко да го пресметаш аголот под кој ќе направиш свртување, да ја процениш брзината и башка целта. ЗБОРУВАМЕ ЗА ПАТНИЧКИ НЕ ЗА ВОЕН АВИОН . ( Дали знаеш дека и за свртувања- она во воздух кога нам ни личи дека се наведнуваат на некоја страна- на авионите им е определена максимална дозволена брзина.
Иако си ја сакам физиката и го знам Бернули, аеродинамика немам многу читано.
Најнепристасен и најнаучнички одговор најдов овде:
http://www.aerospaceweb.org/question/conspiracy/q0274.shtml

Бидејќи си покомпетентен ако те интересира можеш да прочиташ па да кажеш колку држи вода.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Бидејќи си покомпетентен ако те интересира можеш да прочиташ па да кажеш колку држи вода.
Daeni se grafiki za Cessna-172 i English Electric Lightning (klasicen lovec presretnuvac od 1960 godina). Pokretlivosta na Lightning i B-757 e mnogu razlicna.
Vrie od pretpostavki.
 
R

RAYTHEON23

Гостин
1.како прво некои треба да го проуцат тероризмот-дефиницијата на филмот не е доволна.

2.ал каеда е организација КОЈА ГОДИНИ ОДНАПРЕД ПЛАНИРА НАПДИ(има извештаи со план кој бил кроен 7години)тие не се прости....советите ги потценија и изгубија.

3.зарем не ви кажуваат предупредувањата од руската француската и германската разузнавачка служба УПАТЕНИ КОН САД-во кои јасно се укажува дека ал-каеда планира ...НЕШТО ГОЛЕМО..

ама САД ГИ ПОТЦЕНИЈА-а потценување=мајка на сите порази.
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
1.како прво некои треба да го проуцат тероризмот-дефиницијата на филмот не е доволна.

2.ал каеда е организација КОЈА ГОДИНИ ОДНАПРЕД ПЛАНИРА НАПДИ(има извештаи со план кој бил кроен 7години)тие не се прости....советите ги потценија и изгубија.

3.зарем не ви кажуваат предупредувањата од руската француската и германската разузнавачка служба УПАТЕНИ КОН САД-во кои јасно се укажува дека ал-каеда планира ...НЕШТО ГОЛЕМО..

ама САД ГИ ПОТЦЕНИЈА-а потценување=мајка на сите порази.
ама пак не ми одговори :toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom