87ми американски филмски награди (Оскари 2014)

Кој е вашиот фаворит?

 • American Sniper

  Гласови: 4 4,3%
 • The Imitation Game

  Гласови: 25 27,2%
 • Selma

  Гласови: 3 3,3%
 • Birdman

  Гласови: 18 19,6%
 • Boyhood

  Гласови: 8 8,7%
 • The Theory of Everything

  Гласови: 3 3,3%
 • The Grand Budapest Hotel

  Гласови: 5 5,4%
 • Whiplash

  Гласови: 26 28,3%

 • Вкупно гласачи
  92
Член од
21 октомври 2009
Мислења
13
Поени од реакции
4
Po moe mislenje mislam deka za najdobar film ke zeme The Imitation Game , a za najdobar akter Benedict Cumberbatch
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.244
BEST FOREIGN LANGUAGE FILM
9 movies made to the shortlist

Argentina, “Wild Tales,” Damián Szifrón, director;
Estonia, “Tangerines,” Zaza Urushadze, director;
Georgia, “Corn Island,” George Ovashvili, director;
Mauritania, “Timbuktu,” Abderrahmane Sissako, director;
Netherlands, “Accused,” Paula van der Oest, director;
Poland, “Ida,” Paweł Pawlikowski, director;
Russia, “Leviathan,” Andrey Zvyagintsev, director;
Sweden, “Force Majeure,” Ruben Östlund, director;
Venezuela, “The Liberator,” Alberto Arvelo, director.
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.819
Поени од реакции
11.941
Tangerines го имам гледано од номинираниве, но секако уште неколку до оскари ќе излгедам. Инаку естонскиов е одличен, мене ми беше многу краток, сакам да трае повеќе, и имаше премногу јако направен крај (y)
 
Член од
23 мај 2007
Мислења
135
Поени од реакции
212
Бог да чува! И на Глобуси извиси Зимски Сон. Нездрава работа. Две класи бољи од на пример Мандарини. Воопшто не ме импресионираше естонскиов, и Ида и Левијатан се подобри.
Се чека сега на торенти од аргентинскиот и шведскиот.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.857
Поени од реакции
19.772
Малку се подзаборавив со категорииве. Еве next:

АКТЕР ВО ГЛАВНА УЛОГА
(ранг листа)


ОВДЕ СЕ ЧИНИ ДЕКА ПЕТТЕ НОМИНИРАНИ СЕ ВЕЌЕ ПОЗНАТИ:

1. Michael Keaton за Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)
2. Eddie Redmayne за The Theory of Everything
3. David Oyelowo за Selma
4. Benedict Cumberbatch за The Imitation Game
5. Steve Carell за Foxcatcher

МОЖЕ ДА УКРАДАТ НЕКОЈА НОМИНАЦИЈА ОД ПЕТМИНАТА ПОГОРЕ:

6. Timothy Spall за Mr.Turner
7. Jake Gyllenhaal за Nightcrawler
8. Bradley Cooper за American Sniper

МОЖНИ „ИЗНЕНАДУВАЊА“:

9. Ralph Fiennes за The Grand Budapest Hotel
10. Oscar Isaac за A Most Violent Year
11. Bill Murray за St. Vincent
12. Jack O'Connell за Unbroken
13. Ellar Coltrane за Boyhood

ДРУГИ АКТЕРИ ВО ИГРА:

14. Miles Teller за Whiplash
15. Chadwick Boseman за Get On Up
16. Brendan Gleeson за Calvary
17. Ben Affleck за Gone Girl
18. Channing Tatum за Foxcatcher
19. Joaquin Phoenix за Inherent Vice
20. James Corden за Into the Woods
21. Kevin Costner за Black or White
22. Mark Wahlberg за The Gambler
23. Al Pacino за The Humbling
 

Tegla

Interista
Член од
20 февруари 2012
Мислења
4.601
Поени од реакции
7.812
Ralph Fiennes во The Grand Budapest Hotel имаше тешка нестандардна улога и успеа да го направи ликот ептен забавен. (y)

Искрено оваа година нема некој перформанс кој ќе се памети долго од типот на Daniel Day Lewes (There Will Be Blood), Jack Nicholson (One Flew Over the Cuckoo's Nest), Dustin Hoffman (Rain Man), Leonardo DiCaprio (What's Eating Gilbert Grape), Matthew McConaughey (Dallas Buyers Club), Brad Pitt (12 Monkeys), Edward Norton (Primal Fear), Heath Ledger (The Dark Knight) и сл.

Без разлика дали добиле оскар или не, сите имаа тешки ликови за играње и ќе ми останат во сеќавање.

За актерка фаворит засега ми е Rosamund Pike (Gone Girl).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.857
Поени од реакции
19.772
На само неколку дена пред објавување на номинациите, и по изненадувачките БАФТА номинации вчера, еве како изгледа листата на кандидати за Оскар, по редослед според шансите:

1. Boyhood
2. Birdman
3. The Imitation Game
4. The Theory of Everything
5. The Grand Budapest Hotel
6. Whiplash
7. Nightcrawler
8. Selma
9. American Sniper
10. Foxcatcher
11. Gone Girl (ќе извиси ли комплетно филмов?)
12. Unbroken (беше четврт фаворит пред само месец дена)
13. Mr. Turner
14. Into the Woods
15. A Most Violent Year
 
B

Blade Torch

Гостин
пољациве имат филмови у ракав поврзани со втора светска да вадат по 1-2 до 2150 година . иам 2-3 изгледано , не ги гледам веќе . :)

Инаку ако само просечни драми изноминираат за најдобар филм а го нема ни како кандидат Interstellar ќе биде тежок блам . Кога ќе ми текне шо филмови изнаставаа во таа номинација последните 3-4 години ми се превртува во стомак.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
8.857
Поени од реакции
19.772
А Birdman никој не го ни спомнува? Освен тие што го гледавме на Cinedays никој друг не најде време? Според мене Birdman е уште фаворит број 1. Boyhood беше дури на четврто место по број на BAFTA номинации.
 

џимеј

Модератор
Член од
4 март 2007
Мислења
9.847
Поени од реакции
22.248
А Birdman никој не го ни спомнува? Освен тие што го гледавме на Cinedays никој друг не најде време? Според мене Birdman е уште фаворит број 1. Boyhood беше дури на четврто место по број на BAFTA номинации.
Не е излезен на убава снимка :) затоа не го спомнуваме. Јас очекувам многу од филмот, ама ако го гледам на DVDScr џабе... :)[DOUBLEPOST=1420903243][/DOUBLEPOST]Не ми се верува дека Интерстелар ќе биде изоставен од трката за оскари оваа година, не дека се некој фактор. Ама филм како Grand Budapest Hotel кој освен визуелно не е ништо посебно се форсира во скоро сите категории, а Интерстелар изоставен, не можам да сфатам. :гомце:
 
Последно уредено:
На врв Bottom