87ми американски филмски награди (Оскари 2014)

Кој е вашиот фаворит?

  • American Sniper

    Гласови: 4 4,3%
  • The Imitation Game

    Гласови: 25 27,2%
  • Selma

    Гласови: 3 3,3%
  • Birdman

    Гласови: 18 19,6%
  • Boyhood

    Гласови: 8 8,7%
  • The Theory of Everything

    Гласови: 3 3,3%
  • The Grand Budapest Hotel

    Гласови: 5 5,4%
  • Whiplash

    Гласови: 26 28,3%

  • Вкупно гласачи
    92
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Знам дека твоето нема врска со бокс офис, по тебе го спомнаа тоа. Кажи ми за Егзодус, зошто мислат дека нема шанси да земе ништо ?
Вака: од петте сајта, само Variety и Awards Circuit го имаат спомнато во нивните ранкинзи. Variety немаат ранг листа, туку 27те филмови кои тие сметаат дека се најсериозни кандидати ги имаат подредено по азбучен ред, додека Awards Circuit го имаат ставено дури на 23 место, меѓу филмовите кои исто така се во конкуренција, но речиси и да немаат шанси. Variety немаат никакви објасувања за филмовите и зошто тие сметаат дека имаат шанси, додека AC не го ставиле погоре заради следново:

-Последните 4 филма на Ридли Скот биле големи разочарувања: "Body of Lies", "Robin Hood", "Prometheus" и "The Counselor". Го споредуваат со Гладијатор и велат: ако Прометеј беше во линија со "Alien" катастрофално полош, вреди ли да очекуваме дека "Exodus" споредбено со "Gladiator" ќе биде подобар;
-Не им се допаѓал кастингот: Кристијан Бејл како Мојсеј им звучел ОК, но Џоел Еџертон (or whatever) како Рамзес им бил WTF, а исто не можеле да ги замислат Сигурни Вивер и Арон Пол во нивните улоги. Кастингот изгледал импресивно, но според нив тоа не биле првите имиња што им паднале на памет кога ќе помислеле на приказната за Мојсеј;
-И последно: Exodus морал да излезе од сенката на оригиналот на Cecil B. DeMille. Колку и да бидат различни двата филма, никој нема да може да се воздржи од правење споредби. “The Ten Commandments” бил номиниран за 7 Оскари, од кои и за најдобар филм, и иако е постар од 50 години, се уште воодушевувал на неколку нивоа. А ако "Exodus" не успее да го надмине "The Ten Commandments" во многу работи, никој не треба да е изненаден ако Академијата не го земе воопшто во обзир.[DOUBLEPOST=1417184028][/DOUBLEPOST]
Kompjuter , nekogas i na tv ali to mnogu retko posto neam HDMI priklucok na pc :)
И ти праи голема разлика дали е скринер или некоја подобра снимка? Зошто мене на 42'' телевизор и пак не ми менува многу. Или помодарство е во прашање?

Во врска со ова, не мора секогаш истото па истото да го објаснуваме: јас сакам и пред номинациите да ги изгледам повеќето кандидати, за да имам поголема претстава на што сум. Ако ги чекам само убавите снимки, ко што велиш дека ти правиш, а во што јас се сомневам, кога некои ќе ги гледаат филмовите кандидати за 2015, јас уште ни пола од 2014 ќе ги немам изгледано, а и поим ќе немам за кого да навивам при доделувањето на Оскарите.
 
Последно уредено:

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Вака: од петте сајта, само Variety и Awards Circuit го имаат спомнато во нивните ранкинзи. Variety немаат ранг листа, туку 27те филмови кои тие сметаат дека се најсериозни кандидати ги имаат подредено по азбучен ред, додека Awards Circuit го имаат ставено дури на 23 место, меѓу филмовите кои исто така се во конкуренција, но речиси и да немаат шанси. Variety немаат никакви објасувања за филмовите и зошто тие сметаат дека имаат шанси, додека AC не го ставиле погоре заради следново:

-Последните 4 филма на Ридли Скот биле големи разочарувања: "Body of Lies", "Robin Hood", "Prometheus" и "The Counselor". Го споредуваат со Гладијатор и велат: ако Прометеј беше во линија со "Alien" катастрофално полош, вреди ли да очекуваме дека "Exodus" споредбено со "Gladiator" ќе биде подобар;
-Не им се допаѓал кастингот: Кристијан Бејл како Мојсеј им звучел ОК, но Џоел Еџертон (or whatever) како Рамзес им бил WTF, а исто не можеле да ги замислат Сигурни Вивер и Арон Пол во нивните улоги. Кастингот изгледал импресивно, но според нив тоа не биле првите имиња што им паднале на памет кога ќе помислеле на приказната за Мојсеј;
-И последно: Exodus морал да излезе од сенката на оригиналот на Cecil B. DeMille. Колку и да бидат различни двата филма, никој нема да може да се воздржи од правење споредби. “The Ten Commandments” бил номиниран за 7 Оскари, од кои и за најдобар филм, и иако е постар од 50 години, се уште воодушевувал на неколку нивоа. А ако "Exodus" не успее да го надмине "The Ten Commandments" во многу работи, никој не треба да е изненаден ако Академијата не го земе воопшто во обзир.[DOUBLEPOST=1417184028][/DOUBLEPOST]
И ти праи голема разлика дали е скринер или некоја подобра снимка? Зошто мене на 42'' телевизор и пак не ми менува многу. Или помодарство е во прашање?

Во врска со ова, не мора секогаш истото па истото да го објаснуваме: јас сакам и пред номинациите да ги изгледам повеќето кандидати, за да имам поголема претстава на што сум. Ако ги чекам само убавите снимки, ко што велиш дека ти правиш, а во што јас се сомневам, кога некои ќе ги гледаат филмовите кандидати за 2015, јас уште ни пола од 2014 ќе ги немам изгледано, а и поим ќе немам за кого да навивам при доделувањето на Оскарите.
Pa koa gledam na pc skriner e mnogu poloso od koa ke si pustis blurej ili slicno. Na TV rekov sum gledal 2-3 filma no se blu ray, skrineri ne sum gledal na tv i ne planiram vo skoro vreme posto raspolagam so 300GB net i si gledam blu ray

Da ne bidam off topic, Calvary treba da vleze, odlicno sklopen film. Bas po moj vkus. I Budapest hotelot mi bese okej, ali ne veruvam oti ke vlezi. Drugive kaj februari pred oskari ke i gleam :)
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Ио, голем удел во тоа кој ќе освои има и Маркетингот.

Егзодус има тапа маркетинг, веќе се соочува со проблеми од луѓе што се бунат дека Мојсеј не треба да биде белец, а и Ридли Скот од дамна не направил квалитетен оскаровски филм.

Кога ќе се земе сето тоа во обѕир Егоздус нема да освои номинација за Оскар за најдобар филм. :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Ио, голем удел во тоа кој ќе освои има и Маркетингот.

Егзодус има тапа маркетинг, веќе се соочува со проблеми од луѓе што се бунат дека Мојсеј не треба да биде белец, а и Ридли Скот од дамна не направил квалитетен оскаровски филм.

Кога ќе се земе сето тоа во обѕир Егоздус нема да освои номинација за Оскар за најдобар филм. :)
Да, и ова држи вода. :)

Искрено, мене многу повеќе ме изненадува како наеднаш падна The Grand Budapest Hotel. До пред месец-два, беше во топ 5 кај многу од сајтовите, сега повеќето не го ни споменуваат. За Moonrise Kingdom пред две години, на пример, иако не освои номинација, имаше хајп до самото објавување на номинациите, а ако не се лажам, исто и тој порано се појави, како и The Grand Budapest Hotel.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
Да, и ова држи вода. :)

Искрено, мене многу повеќе ме изненадува како наеднаш падна The Grand Budapest Hotel. До пред месец-два, беше во топ 5 кај многу од сајтовите, сега повеќето не го ни споменуваат. За Moonrise Kingdom пред две години, на пример, иако не освои номинација, имаше хајп до самото објавување на номинациите, а ако не се лажам, исто и тој порано се појави, како и The Grand Budapest Hotel.
Затоа што, малку познат факт ама Академијата се состои од рипки и имаат меморија од 5 секунди, и ги забораваат филмовите од почетокот на годината :D

Падна Будапест ради тоа што од излегувањето на Будапест до сега излегоа 200 нови филмови од кои пола сигурно ќе сакаат да добијат некоја номинација за Оскар. Нема шанса Будапест да добие номинација за Најдобар филм. Ќе освои можеби Оскар за дизајн или што ти знам таму, ама за најдобар филм нема.

Мунрајз Кингдом излезе во Ноември ако не се лажам и затоа имаше поголем хајп за филмот :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Мунрајз Кингдом излезе во Ноември ако не се лажам и затоа имаше поголем хајп за филмот :)
25 мај 2012 била премиерата. Се сеќавам со сигурност дека и тој порано излезе.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.334
Поени од реакции
57.901
Маркетингот да, бокс офисот не.

Како и да е, знам дека се добри прогнозери, се мислам дека не се само прогнозери туку и креатори на јавно мислење. За Егзодусот не велам дека треба да земе нешто, ќе го гледам средина на декември па ќе дадам мислење. Ме интересираше зошто однапред е исфрлен од прогнозерите. За Интерстелар исто знам дека нема да помине покрај гласачкото тело, освен евентуално Метју да добие номинација, но нема да освои оскар зошто многу ќе му се стори. Веројатно и Ханс Зимер за музички скор ќе има номинација и евентуално некои технички категории.

Колку од филмовите во листата се излезени до сега?
 
Член од
18 ноември 2014
Мислења
694
Поени од реакции
1.778
Јас за Nightcrawler имам високи очекувања и мислам дека ќе биде номиниран. Барем трејлерот е доста ветувачки и едвај чекам да го гледам. :vozbud:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
Маркетингот да, бокс офисот не.

Како и да е, знам дека се добри прогнозери, се мислам дека не се само прогнозери туку и креатори на јавно мислење. За Егзодусот не велам дека треба да земе нешто, ќе го гледам средина на декември па ќе дадам мислење. Ме интересираше зошто однапред е исфрлен од прогнозерите. За Интерстелар исто знам дека нема да помине покрај гласачкото тело, освен евентуално Метју да добие номинација, но нема да освои оскар зошто многу ќе му се стори. Веројатно и Ханс Зимер за музички скор ќе има номинација и евентуално некои технички категории.

Колку од филмовите во листата се излезени до сега?

Обележаните со сино и розево се излезени, белите - се уште не. Тие со сино може да се најдат во (барем) скринер верзија, розевите само во CAM, TS или никаква.

Ознаките AS и OS означуваат кои од филмовите се конкуренти за номинација за оригинално сценарио (OS) и адаптирано сценарио (AS).
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.767
Поени од реакции
33.509
РЕЖИЈА (ранг листа)

НОМИНАЦИЈА НЕ ИМ БЕГА, А И БИТКАТА ЗА ОСКАРОТ ЌЕ СЕ ВОДИ МЕЃУ НИВ:

1. Alejandro G. Iñárritu за Birdman or (The Unexpexted Virtue of Ignorance)
2. Richard Linklater за Boyhood

НАЈВЕРОЈАТНО ЌЕ БИДАТ НОМИНИРАНИ И:

3. David Fincher за Gone Girl
4. Ava DuVernay за Selma

ЗА ПОСЛЕДНАТА НОМИНАЦИЈА НАЈСЕРИОЗНИ КАНДИДАТИ СЕ:

5. Morten Tyldum за The Imitation Game
6. Angelina Jolie за Unbroken
7. Christopher Nolan за Interstellar

МОЖНИ „ИЗНЕНАДУВАЊА“:

8. James Marsh за The Theory of Everything
9. Rob Marshall за Into The Woods
10. Bennett Miller за Foxcatcher
11. Clint Eastwood за American Sniper
12. JC Chandor за A Most Violent Year
13. Paul Thomas Anderson за Inherent Vice
14. Wes Anderson за The Grand Budapest Hotel

КАКО МОЖНИ КАНДИДАТИ, НО РЕЧИСИ НЕМААТ ШАНСИ ЗА НОМИНАЦИЈА СЕ СПОМНАТИ И:

15. Damien Chazelle за Whiplash
16. Ridley Scott за Exodus: Gods and Kings
17. Mike Leigh за Mr. Turner
18. Tim Burton за Big Eyes
19. Ruben Ostlund за Force Majeure
20. Jean-Marc Vallée за Wild
21. David Ayer за Fury
22. Jon Stewart за Rosewater

...и уште 15тина други. Интересно, некаде најдолу на листата (не им се даваат никакви шанси) се најдоа и „великаните“ Woody Allen и Darren Aronofsky. :P

Ваши прогнози?
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.900
Поени од реакции
84.290
...и уште 15тина други. Интересно, некаде најдолу на листата (не им се даваат никакви шанси) се најдоа и „великаните“ Woody Allen и Darren Aronofsky. :P
Нормално, Ноа е блокбастер, и излезе у Мај..филм излезен у Мај без разлика колку е добар тешко да добие номинација за режија на пример..

Вуди имаше лоши реакции од некои критичари, а башка и нема голем маркетинг филмот. Нешто што многумина забораваат за Оскариве е дека филмовите се рекламираат за номинацииве..ретко да добие филм номинација без некој хајп
 

Kajgana Shop

На врв Bottom