8 милјарди евра инвестиции во наредните 7 години најави владата

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Само 8 милиони евра е доволно за почеток,доколку се фокусираат на вистинско место и во вистинско време.Гарантирам дека тие ќе донесат не 8,туку 24 милјарди евра капитални инвестиции во земјава.Само овој пат не ги кажувам идеите како и предходниот пат бесплатно,кога одредени владини службеници ги превзедоа и му ги сервираа на владиниот тим,кој не знае да привлече ни еден милион евра вистинска инвестиција,било домашна било странска.:toe:
Во секој случај им честитам на владата и нејзините “храбри“ администратори кој се одважија ваква помалку неверојатна вест дури и да пуштат во јавност.Циле еднаш се заеба со милјарда,па да видиме како ќе поминат овие со 8 милјарди евра,со оглед дека досега не пројавија баш некоја инвентивност и сигурност во она што го изјавиле,им се повлекоа сите инвестиции со кој се фалеа изминативе 3 години.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Можеше да се зокружи и на 10 милијарди..по милијарда секоја година почнувајќи од 2015 :) исто ни се фаќа, а попреродбенички делува...:)
 
N

n/a

Гостин
Само 8 милиони евра е доволно за почеток,доколку се фокусираат на вистинско место и во вистинско време.Гарантирам дека тие ќе донесат не 8,туку 24 милјарди евра капитални инвестиции во земјава.Само овој пат не ги кажувам идеите како и предходниот пат бесплатно,кога одредени владини службеници ги превзедоа и му ги сервираа на владиниот тим,кој не знае да привлече ни еден милион евра вистинска инвестиција,било домашна било странска.:toe:
Кажи,кажи...лично моме...
кај се крие Гоце Делчев...

Кажи мори ѓаурко!
Сус,керата...
Дерман да не видиш ако не кажиш !!!
Давај ваму китапот...
:pos: :wink:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Абе за идеи е лесно,ама ајде спроведи ги!:smir:
 

Стрелец

El Mariachi
Член од
23 јануари 2005
Мислења
910
Поени од реакции
10
В.д претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев ја оквалификува како политички маркетинг и невозможна денешната најава на Владата за спроведување инвестициска програма во вредност од осум милијарди евра.
„Тоа апсолутно не е возможно и е политички маркетинг, од две причини. Првата е тоа што ВМРО-ДПМНЕ е на власт веќе три години и нема ниту денар инвестиции, а втората, бидејќи Груевски ќе нема можност да ја води Македонија уште долго време“, изјави Заев по денешната лидерска средба одговарајќи на новинарски прашања.
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
В.д претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев ја оквалификува како политички маркетинг и невозможна денешната најава на Владата за спроведување инвестициска програма во вредност од осум милијарди евра.
„Тоа апсолутно не е возможно и е политички маркетинг, од две причини. Првата е тоа што ВМРО-ДПМНЕ е на власт веќе три години и нема ниту денар инвестиции, а втората, бидејќи Груевски ќе нема можност да ја води Македонија уште долго време“, изјави Заев по денешната лидерска средба одговарајќи на новинарски прашања.
Еее да бе.:pos2:
 

Славјански

Антички Словен
Член од
2 мај 2008
Мислења
5.644
Поени од реакции
1.346
Колку што разбрав се работи за приватно партнерство.
Дел ќе има задолжувања на РМ, дел ќе е од буџетот, дел е приватно партнерство.
Има потенцијал за овакво нешто, колку само администрацијава е спремна навистина да го реализира без партиско влијание на тендерите.
 
Член од
26 јануари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
186
abe takva kopacka faca kako zaev ne sum videl odamna dali da go zalis dali ogledalo da mu dades
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
В.д претседателот на опозициската СДСМ Зоран Заев ја оквалификува како политички маркетинг и невозможна денешната најава на Владата за спроведување инвестициска програма во вредност од осум милијарди евра.
„Тоа апсолутно не е возможно и е политички маркетинг, од две причини. Првата е тоа што ВМРО-ДПМНЕ е на власт веќе три години и нема ниту денар инвестиции, а втората, бидејќи Груевски ќе нема можност да ја води Македонија уште долго време“, изјави Заев по денешната лидерска средба одговарајќи на новинарски прашања.
Ај па овие од СДС како кремпити да лапнале ебаго,си виде Заев на таквото дека Грујо ќе нема можност уште долго да ја води владата во Република Македонија.Тоа што нема ниту денар инвестиции,не значи дека и во иднина ќе ги нема,доколку ја смени малку поставата со вистински упатени луѓе во ваквата инвестициона политика и проблематика,без разлика на звучните титули купени во странство или стекнати по странските “летни школи“.За привлекување инвеститори потребни се “махери“ во својата струка,макар и без образование оти такви го вртат бизнисот во светот.
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
636
Поени од реакции
11
:pos2::pos2::pos2: добро се насмеав, алал да ви е :) туку нели сеа нашле бакар во струмичко, можеби тој е „виновникот“ за ова? :)
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
8 milijardi evra deleno na 7 godini e ramno na NULA.

So milijarda godisno nitu ke prkne nesto, niti ke se podobri. Samo ke se prezivuva kako i dosega.

Mnogu podobro bi bilo koga namesto bombasticni izjavi bi ispolnile samo 10 osnovni raboti za slednata godina.
Neka bidat toa i pomali investicii ili odluki, no da bidat pravilni i izvrseni besprekorno.

- Investiranje vo zemjodelieto ( zadolzitelno )
- Vo infrakstruktura ( zadolzitelno) - zeleznicka pruga od AL do BG, novo pristaniste, aerodromot vo Strumicko itn.

.. i aj da ne redam raboti koi opsto na site ni se poznati.
 

Македон91

Благородник
Член од
21 јануари 2009
Мислења
2.134
Поени од реакции
120
- Vo infrakstruktura ( zadolzitelno) - zeleznicka pruga od AL do BG, novo pristaniste, aerodromot vo Strumicko itn.
Ако добро прочитав за инфраструктурата се наменети 2,6 милијарди евра, една пристојна сума. Прашање е само дали правилно ќе бидат наменети и насочени кон клучните инфраструктурни објекти.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom