60% од средношколците не ја положиле пробната матура

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
Не е спам. Во Корчагин имаше состанок и беше така решено.
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
Да имаше некакви шанси да ја укинат матурата...би штрајкувала без да се мислам.АМА нема шанси...полагаме и со штрајк и без штрајк.Така да...овие 2 дена мојот клас и уште 2/3 од гимназијата не штрајкувавме иако повеќето „штрајкуваа“.Ние си бевме на настава.Причина? Имавме 3 дена за враќање (понед., вторник и среда) и не сакавме повеќе.:toe:
Без доволен фонт на часови не може да ја завршиме годината.Сакале или не, тие денови од т.н. штрајк ќе бидат обработувани во саботите.А ако не, може да постигнеме само да ни ја продолжат учебната година во мај.Или евентуално, да ја загубиме годината, верувале или не.Ова е озбилно.

Наместо да губиме време во бегање од часови да седнеме и да научиме материјалот за полагање.Интерните предмети да си ги спремиме на време како и екстерните.А сега набргу треба проектот да се предаде т.е. примероци од него.

Ќе повторам-да постоеше минимална шанса за укинување на матурата, ќе го поддржував штрајкот.Но нема веќе никаква смисла.Знаеме и самите.Се штрајкува ли по кафичи и се доаѓа ли без ташни на штрајк? Не-сигурно.А ние баш така “штрајкуваме“.:toe:

Нема да биде страшна матурата ако сериозно и на време сфатиме дека треба само малку да се помачиме и на крај, се ќе биде добро.:smir:
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.653
Поени од реакции
70.671
Jas matematika dadov prazen list, a makedonski napisav dosta mnogu, i oni mi vikaat matematika pomina, a makedonski ne:toe:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Да имаше некакви шанси да ја укинат матурата...би штрајкувала без да се мислам.АМА нема шанси...полагаме и со штрајк и без штрајк.Така да...овие 2 дена мојот клас и уште 2/3 од гимназијата не штрајкувавме иако повеќето „штрајкуваа“.Ние си бевме на настава.Причина? Имавме 3 дена за враќање (понед., вторник и среда) и не сакавме повеќе.:toe:
Без доволен фонт на часови не може да ја завршиме годината.Сакале или не, тие денови од т.н. штрајк ќе бидат обработувани во саботите.А ако не, може да постигнеме само да ни ја продолжат учебната година во мај.Или евентуално, да ја загубиме годината, верувале или не.Ова е озбилно.

Наместо да губиме време во бегање од часови да седнеме и да научиме материјалот за полагање.Интерните предмети да си ги спремиме на време како и екстерните.А сега набргу треба проектот да се предаде т.е. примероци од него.

Ќе повторам-да постоеше минимална шанса за укинување на матурата, ќе го поддржував штрајкот.Но нема веќе никаква смисла.Знаеме и самите.Се штрајкува ли по кафичи и се доаѓа ли без ташни на штрајк? Не-сигурно.А ние баш така “штрајкуваме“.:toe:

Нема да биде страшна матурата ако сериозно и на време сфатиме дека треба само малку да се помачиме и на крај, се ќе биде добро.:smir:
Да не се повторувам, исто се случува и кај нас во гимназијата во Струмица, само 2-3 класа одиме на школо, токму затоа што нема шанси да ни ја укинат матурата, а има шанси да ни ја продолжат школската година, да останеме без матурска, или да ја изгубиме годината.
 
Член од
6 февруари 2008
Мислења
14
Поени од реакции
0
Se slozuvam deka nema nikakva korist od strajkot. Mora da se sedni i da se u4i, pa ne e se vo beganje od 4asovi ili prepisuvanje na testovi. Taka ke ni pomine sredno, i posle na fakultet ili na rabota ke bidime bez nikakva osnova. A toa e i najloso, bidejki ako nemas znaenja-nemas rabota, a ako nemas rabota-nema pari.... Taka odi toa, treba da se sfati deka ne e lesno, no mozi da se napravi polesno. Namesto TV-citanje kniga, zosto da se bega od 4asovi, koga mozi da slusas i nesto da zapomnis sto ke ti koristi vo idnina. Ete jas sfativ deka mora da se u4i i da se polaga matura, i se trudam da bidam sto podobra vo skolo. Toa treba da go napravat site, namesto da stojat i da strajkuvaat a znaat deka toa nema nikakva polza.
 
Член од
1 јануари 2008
Мислења
85
Поени од реакции
1
Se slozuvam deka nema nikakva korist od strajkot. Mora da se sedni i da se u4i, pa ne e se vo beganje od 4asovi ili prepisuvanje na testovi. Taka ke ni pomine sredno, i posle na fakultet ili na rabota ke bidime bez nikakva osnova. A toa e i najloso, bidejki ako nemas znaenja-nemas rabota, a ako nemas rabota-nema pari.... Taka odi toa, treba da se sfati deka ne e lesno, no mozi da se napravi polesno. Namesto TV-citanje kniga, zosto da se bega od 4asovi, koga mozi da slusas i nesto da zapomnis sto ke ti koristi vo idnina. Ete jas sfativ deka mora da se u4i i da se polaga matura, i se trudam da bidam sto podobra vo skolo. Toa treba da go napravat site, namesto da stojat i da strajkuvaat a znaat deka toa nema nikakva polza.
да, а најинтересното е што просечен човек памти само околу 10% од она што го учел во средно :vozbud:

што мислам дека е и основната мотивација за создавање на матурата...веројатно да се зголеми овој процент и слично.
 

shadow_rr

Resistance is Futile
Член од
8 јули 2006
Мислења
1.807
Поени од реакции
323
А има и резултати од матурата поединечно за секој испитаник или !? :icon_eek:
Можеше барем првиот пост од темава да го прочиташ пред да го поставеше прашањето.
 
Член од
22 февруари 2007
Мислења
1.852
Поени од реакции
1.382
да, а најинтересното е што просечен човек памти само околу 10% од она што го учел во средно :vozbud:

што мислам дека е и основната мотивација за создавање на матурата...веројатно да се зголеми овој процент и слично.

Хахах .. абе едно е јасно , " Видела жабата коњот се потковува, па и она кренала нога ... ". А за целта на матурава не се некои подигања на свеста кај учениците или што ти ја знам .. бтв одсекогаш во фирмите се вработувале луѓе познаници на некои од повисоките класи и некои предложени од пријатели или некој други што се во однос со управата на некоја фирма .. Целта на матурата е перење пари како и сите други работи што се случуваат во земјава , некој од ова прави лева рака десен џеб , 500ден за полагање матура .. ма ајде молимте ако имаме толку развиено министерство за образование што би полагале матура како и во другите високоразвиени земји, ондак самата држава ке финансираше за полагање на истата . не да бара пари за да се полага .. глупости живи .. организација тапа .. на што ке го пуштам моето портфолио или мојата проектна задача на 11инчен монитор па со двоглед да ја гледа комисијата .. или пак ке стават некои професори што имаат по 70 години да буљаат во пцто како телиња во шарена врата .. нема ни услови, ни кадар ни некои специјализирани сали за полагање на истата .. затоа мислам дека целокупната работа на креаторите е нула . Поубаво ке беше да дадеа приемен испит на факултет , веројатно до таму и сме стигнати со развојот .. не сеа ке полагам матура .. за кого .. за никој да не ми ја признава .. катастрофа ... :uvo:
 

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Да не се повторувам, исто се случува и кај нас во гимназијата во Струмица, само 2-3 класа одиме на школо, токму затоа што нема шанси да ни ја укинат матурата, а има шанси да ни ја продолжат школската година, да останеме без матурска, или да ја изгубиме годината.

Kako mozi da izgubime godina?Mozi nekolku ucenici da izgubat godina, a ne cela generacija vo cela drzava!!Eve da receme da se sluci toa i potoa sto ke se slucuva v godina????Ke ima dve generacii sto ke ucat vo cetvrta? A fakultetite sto ke pravet bez nitu eden zapisan student vo prva????:helou:
 
Член од
9 септември 2005
Мислења
14
Поени од реакции
0
I jas sum za nepolaganje na maturata,no pod vakvi okolnosti podobro e da se strajkuva za olesnuvanje i ukinuvanje na eden ili mozebi i dva predmeti.Toa bi bilo mng popametno zosto matura polagaa i pred 7-8 godini pa nikoj ne se bunese za nea zosto bese lesna i so samo dva predmeti i eden esej...Koga i ovaa bi bila takva i za nas bi bilo podobro a i kako reforma bi bila sprovedena vo obrazovniot sistem..em volkot sit,em ovcite na broj....
 

Roddick

dr_funk
Член од
30 септември 2007
Мислења
71
Поени од реакции
1
Jas matematika dadov prazen list, a makedonski napisav dosta mnogu, i oni mi vikaat matematika pomina, a makedonski ne:toe:
Јас сум ептен за жалење. Математика решавав 3 саати, се изрешив, и на крај ми кажуваат резултат 7 бода. :pos2: А математичка А сум и прилично сум сигурен дека 90 % од задачите ми се точни. Ако има ваква неверодостојност на резултатите и од државната матура ќе биде многу лошо. Додека сите да поднесеме жалби за резултатите и додека сите да одиме на увид на тестовите ќе помине и уписен рок и се. Нека се организираат подобро за државната оти ќе биде тотално безуспешна па ќе сфатат тогаш постарите зошто ние штрајкуваме.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom