3D анимации!

Член од
20 јули 2011
Мислења
576
Поени од реакции
203
Без разлика што сме Македонија, барем една фирма да беше другачие, ќе беше многу подобро.
Во 3Д, ти е дива лига, незнам луѓево како работат таму, али мислам дека немаат избор, или остануваат таму за да соберат искуство и да аплицираат надвор. Знам еден дечко што работеше во фх3х, 8 год. Марко Чулев се вика, аплицираше во ILM vo Сингапур како карактер артист и сега фура таму.http://www.imdb.com/name/nm3196206/

Кога бев јас ти е 5-6 месеци, си викам како оваа фирма има толкаво реноме? Тие што се на пракса таму, се оставени сами на себе. Имаа свој компјутер, и пристап до Сервер. Ти прават твој посебен фолдер на серверот, и прва задача. Ако им кажеш само да добиваш задачи за анимација само тоа ќе добиваш. И оставен си сам на себе, може и да те заборават дека си таму. Во таа просторија каде што бев јас, бевме со други дечки што работеа Matchmove. И нон стоп се збореше за фирмата, однесувањето спрема вработените итн. Кога почнав да си правам тоа што ми дадоа, ме прашаа дали знам, викам нешто.... После ме предупредија дека морам сам да правам, да не очекувам помош од тие што се погоре. Јас останав малце збунет.

Кога почна да имам проблеми, или незнам како да направам, викав тие што се погоре, пошто седев карши вецето,поминуваа луѓе, така да ми олесна тоа пошто неморав да станувам и да барам, ми беше малце срам. Викам, еден тип, како ова да направам, или да ми каже која алатка да ја користам, вика, неможам сега, имаш туторијали, зошто ме прашуваш мене????? Си викам ајде може погрешен човек прашувам.Но истото го добив и од другите таму, ајде еден барем нешто ми каже, ради реда, но изгубив веќе мотив за 3Д.

Луѓето таму се многу лецимерни, самобендисани и арогантни. Има двајца браќа близнаци, што мислат се центар на внимание.

Многу луѓе, од фх3х, си идат, седат едвај таму 2-3 год и си одат. Никој нејќе да им работи, ни па за таа плата што ја зимаат. Во Video House отидоа пола луѓе од фх3х, т/е фирмата е отворено од неколку луѓе од фх3х. Само знам дека таму кај нив е 6 месеци пракса. За плата незнам колку е
За Video House ми кажаа дека се пофер луѓето таму, фантастична атмосфера има. За почетна плата варира. Ми кажаа почетна ти е 20-25, па ти ја накачуваат.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.946
Дали има некој што изработува архитектонски визуелизации во 3dsmax+vray и работи по elance и сл. тип мрежи?
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Дали знае некој каде се наоѓа ова Video House? Знам дека се префрлија во други простории ама незнам каде.
 
Член од
29 март 2011
Мислења
105
Поени од реакции
19
Здраво, многу сум заинтерсиран за 3д анимации и компијутерска графика,сакам да се запишам на ФИНКИ-КНИ Компијутерска графика,мултимедија и визуализација ме интерсира дали на тој факултет ке ги научам сите потребни работи во врска со ова.Пред некоа година гледав туториали на 3д мах направив неколку анимации и слично многу е занимливо,се мислев помегу повеке факултети па се одлучив за овој.
 
Член од
28 мај 2014
Мислења
2
Поени од реакции
1
Здраво, барам некој што знае 3ds max и vray render engine, и притоа работел на product visualizations.
Ако било кој знаете што би бил заинтересиран нека ме контактира на следјниов број 071400913
Дејан
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Здраво, барам некој што знае 3ds max и vray render engine, и притоа работел на product visualizations.
Ако било кој знаете што би бил заинтересиран нека ме контактира на следјниов број 071400913
Дејан
барај го @Довичински - ............ он е поактивен на таа тема, јас заглавив :(
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
26
Поени од реакции
9
3dmax.jpg незнаев каде да прашам па си реков ај тука ми треба помош за 3д мах
ако може некој да ми кажи имам 3dmax 2010 ка е сега ова border опцијата шо е во едитабле полигон ја кликам ама нема ефект (немом да селектирам ништо од објектот ) шо можи да биди ...а кога одберам од геометрија некој објект тогаш работи се селектирват лините
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Кај SELECTION треба да ти биде на црвеното квадратче. Одамна не сум ја користел програмава, али мислам дека тука треба да ти биде маркирано. Важно тоа БОРДЕР на важи за вертекси и сл
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Малку прашањево не ти е на место треба да кажеш што сакаш да постигнеш па да прашаш како со таа алатка. Инаку ова што го праша само тука и никаде на друго место затоа што истое како сега јас да прашам зошто неможам да ги мрдам објективе во 3д макс , а има опција да ги заклучиш може сум ги заклучил несакајќи хахаха pozzz

Гледај малку туторијали и ако запнеш на нешто логично тогаш прашувај ;)
 
Член од
6 мај 2014
Мислења
26
Поени од реакции
9
вака на ова сликата шо е имам еден бокс арно ама има 4 полигони е сеа сакам од горната страна пример да ги напрам во еден полигон ....
пошо сеа го учам ова 3д максот
на јутуб глеав едно видео можи од него подобро ке ме разберите шо сакам да прашам
6:03
https://www.youtube.com/watch?v=4ry6cTuOmv0
кај мене кога кликнам на бордер и неможи да селектирвам линии
на ни еден објект шо е од геометрија а да нацртам некој објект од тоа shapes тогаш можи
 

Attachments

Член од
6 мај 2014
Мислења
26
Поени од реакции
9
фала сепак
знам за линиите само не сум го разбрал вој со туторијалов добро проблемот бил дека ако има полигон тогаш неможело со пордер да се селектирва морало да се делитни полигонот па потоа бордер и селект ...
ја си помислив да не не ми е во ред нешо програмот
 
На врв Bottom