3D анимации!

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ме интересира ова видеово како го имаат направено ако некој знае несум работел досега нешо вака и несакам да е ова никаква реклама и слично него пример за прашењето позз
--- надополнето: 15 март 2013 во 18:33 ---
Ме интересира ова видеово како го имаат направено ако некој знае несум работел досега нешо вака и несакам да е ова никаква реклама и слично него пример за прашењето позз
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
па ваљда НА видео кое е готово, се моделираат потребните елементи. не сум работел ни јас, ама ова во 3дсмакс е многу возможно (сум видел). ако сакаш ќе прашам?
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.102
Поени од реакции
690
Се снима видеото прво, после со Matchmover, Mocha или слично се решава камерата(camera solve).
Податоците од камерата се пренесуваат во 3д софтверот, ја ставаш снимката како позадински објект или сл, и почнеш да моделираш, или готов модел само го позиционираш кај што сакаш.
Препорачано е тој што го снимал видеото и да направи неколку фотки за хдр сфера за осветлувањето, ама за едноставни работи и немора, може да се лажира.
Го рендерираш видето од анимацијата со алфа канал, и на крај целото го споиш во After Effects анимацијата и оригиналното видео.
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Претпоставував дека е така нешто јас мислев дека во афтер се мрдаат додатните елементи фрејм по фрејм за да се добие ефектот дека се на самото видео ама ок значи тие се начините фала на муабетов.

Прашање до ficdogg за 4D cinema гледам си работел и во нејзе па сеа незнам јасум на 3d max имаш некои поедноставности во работата и моделирањето ефекти и рендер од max или во глобала е тоа тоа пошто глеав по туториали некако подобар ми изгледаше сопстверов 4D cinema поедноставно е и добри рендери се вадат поззз
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.102
Поени од реакции
690
За моделирање и симулација на физика и сл работи е одличен C4D, од кога се префрлив на него, не сум ни помислил да се вратам на Маја или да гледам некој друг софтвер.
Рендерерот исто ми се свиѓа, се е спакувано во еден добар пакет, се работи од старт како што треба, и сите опции ти се вградени и во материјалите и светлата, само палиш/гасиш што ти треба, нема потреба од додавање екстра nodes или слично, се е спакувано.

Најголем мерак кај материјалите ми направи што во основа е само еден материјал, нема потреба да бираш, еден за ова друг за ова, па да не знаеш кој да го одбереш за тоа што ти треба.
Еве како изгледа секој материјал. Сите можни атрибути ти се тука, и си вклучиш тоа што ти треба, и си штелаш после да добиш look што сакаш.
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
За да направиш видеото погоре може и само со after effects. Има веќе вграден camera tracker што според сцената ти креира камера што се движи во 3д простор исто како и камерата кога е снимен видеото, за 3D текстот има додаток од VC, Element 3D инсталираш и правиш чуда во AE :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Fala za informaciite ficdogg i Mr.LnF3ction инаку да фатам јас ова 4D cinema ми се смачи од макост да мешам материјали светлини и курци ептен :)
 

JURAGAANTE

Professional !!!
Член од
4 април 2009
Мислења
411
Поени од реакции
31
Ме интересира дали некој може да ми каже некои добри продуценски куќи или фирми студија каде работат дизајн 3д и видео монтажа и слично ми треба фала на разбирањето однапред.;)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
bravo, sekoja cest
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
673
Незнам зошто не е популарна темава.
Епа вака. Планирам да се запишам на курсот за 3DS MAX организиран од аутодескмакедонија. Но овде дојдов за да прашам каков pc Ми треба. Дали некоја посебна машина или може и со обичен гејмерски комп да се работи во 3д студио макс?
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Незнам зошто не е популарна темава.
Епа вака. Планирам да се запишам на курсот за 3DS MAX организиран од аутодескмакедонија. Но овде дојдов за да прашам каков pc Ми треба. Дали некоја посебна машина или може и со обичен гејмерски комп да се работи во 3д студио макс?
со гејмерски ПЦ ќе завршиш огромна работа. имаш сигурно одлична графичка, а и процесорот мора да е јак, така да тие две раб се више него доволни.
аутодескмакедонија? може подетално кои се?
 

Довичински -

Довичински П.
Член од
26 ноември 2009
Мислења
1.205
Поени од реакции
673
со гејмерски ПЦ ќе завршиш огромна работа. имаш сигурно одлична графичка, а и процесорот мора да е јак, така да тие две раб се више него доволни.
аутодескмакедонија? може подетално кои се?
Би требало да ја тера и според мене.

Еве ти повеќе информации околу курсот.

Курс за 3DS MAX кој се одржува 2 месеца за 300 евра плаќаш 3 пати по 100 ако сакаш, а имаш и други начини. Одиш 2 пати неделно по 3 саати. По завршувањето на курсот добиваш диплома потпишана од autodeskUSA. за подетални информации види го ова http://autodeskmakedonija.com/index.php?option=com_content&view=article&id=61:-3ds-max
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.597
Би требало да ја тера и според мене.

Еве ти повеќе информации околу курсот.

Курс за 3DS MAX кој се одржува 2 месеца за 300 евра плаќаш 3 пати по 100 ако сакаш, а имаш и други начини. Одиш 2 пати неделно по 3 саати. По завршувањето на курсот добиваш диплома потпишана од autodeskUSA. за подетални информации види го ова http://autodeskmakedonija.com/index.php?option=com_content&view=article&id=61:-3ds-max
фала. ДА, претпоставував дека си во таа школа, и супер е. јас лани го завршив првиот дел.
ај ќе се видиме таму наскоро ;)
 
На врв Bottom