3D анимации!

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Искрено 3д маја веке послабо ја користат јас работам на 3Ds Max и мн сум задоволен
од autodesk повеке го форсираат 3Ds Max и има мн повеке новости сега максот има сирока примена во архитектура ,визуелизација,филмска индустрија,студиска ,реклами телевизија и сл додека 3D maya има намена за сложени анимации и карактери кои можат и во максот да се моделираат значи затоа maya веке губи популарност но сепак ја користат .Во скопје има мн фирми каде што користат макс за различни намени кои ги напоменав незнам мн фирми fx3x бев на разговор и сепак работа во друга фирма каде ми е ок па ви посакувам срекја со 3Ds max мој совет или да го наречам комбинација со која сигурно доагјате до работа е следен
3Ds max +After effects+photoshop поззз
Сваќам што сакаш да кажеш. Фх3х, е тапа фирма, само собираат публицитет, а да си на пракса таму, има мамето да ти се расплаче, Сакам што побрзо да си идам од таму, и да си работам макс, ко чоек. maya ми е тапа програм, незнам што луѓево гледаат во maya а не во макс.

Друже, а дали можеш да ми кажеш, кај работиш, чим кажа дека 3д макс, After effects и фотошоп се доволни за да влезеш, јас само треба After effects да го поднаучам.
 

soul123

...plAy HaRd GO pRo...
Член од
2 октомври 2008
Мислења
295
Поени од реакции
23
Моделирано во Autodesk Inventor. Рендер со Autodesk Showcase.
 

ToxicNilex

копук
Член од
16 јуни 2012
Мислења
22
Поени од реакции
6
имаш милион туторијали на јутуб, инаку најдобра програма за анимации е Maya која ја користат повекето професионални фирми, но имај на ум дека маја не баш најлесна програма за учење. :confused:
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Divergence Meter | Steins;Gate in Maya

 
Член од
24 октомври 2011
Мислења
21
Поени од реакции
2
Дали некој има слушнато за курсевите кои ги организира Autodesk Macedonia?

http://www.autodeskmakedonija.com/i...ntent&view=section&layout=blog&id=0&Itemid=50

Колку е корисен тој почетниот курс 3д макс што го нудат? Дали може со тој курс да се стекне знење за изработка на нешто вакво како што изработува оваа компанија?

http://www.synergie-effekte.com/en/interior
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Дали некој има слушнато за курсевите кои ги организира Autodesk Macedonia?

http://www.autodeskmakedonija.com/i...ntent&view=section&layout=blog&id=0&Itemid=50

Колку е корисен тој почетниот курс 3д макс што го нудат? Дали може со тој курс да се стекне знење за изработка на нешто вакво како што изработува оваа компанија?

http://www.synergie-effekte.com/en/interior
Не ти е потребен курс за да биеш способен да правиш внатрешен дизајн. Само туториал и вежбање.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Друже, оди сега, мислам дека фх3х им се потребни таленти од сите области. Мој другари сега се таму, учат mechmoving, matte painting.И ако што слушнав им требаат уште луѓе. Јас бев, ама многу слаба плата има и слабо да ти ја покачат, незнам за сега како е.
Малку оф-топик....може и по порака да ми одговориш....
Како идат платите кај нив? Јас работам 3dsmax+vray (добро, со моделирањето не сум у некоја топ-форма) и Photoshop....се' си мислам дека Maya цепаат и не ми текнало да пратам портфолио, а имам сериозен материјал (или бар јас така мислам)....
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Малку оф-топик....може и по порака да ми одговориш....
Како идат платите кај нив? Јас работам 3dsmax+vray (добро, со моделирањето не сум у некоја топ-форма) и Photoshop....се' си мислам дека Maya цепаат и не ми текнало да пратам портфолио, а имам сериозен материјал (или бар јас така мислам)....
Ако сакаш да идеш таму, земи Maya, 3д максот користат за FX работи. За плата таму поубаво не прашувај, за работење 16 часа +/- е многу малце. А да ти ја подигнат, нема шанси, или ќе ти кажат оди и ќе најдеме некој што ќе работи за толку, или ќе те испратат низ врата. фх3х, не е она што беше многу луѓе од таму си идат. Пробај во Video House, добри се дечките, и супер плата, ако имаш плус знаење.
 

Dave

subcomandante
Член од
15 февруари 2008
Мислења
1.663
Поени од реакции
2.949
Фала Darklord...чисто ме интересираше, имам диплома од сродна, ама и далечна област...своевремено, кога јас почнував да работам, по мој впечаток, Maya не беше многу популарен програм (во смисол наоѓање tutorial-и, материјали исл.), за разлика од 3dsmax. Еднаш симнав некоја верзија и и' се чудев неколку дена, како може толку сродни програми да имаат толку различен принцип на работа, ме изнервира и shift-delete.
Јас го користам за архитектонска анимација, екстериери и ентериери, ама тоа ми е повеќе како дел од работава, а не како главно занимање...а сигурно едно 10-тина години го цепам максов, собирам 3д модели, мапи, материјали исл. Претежно работам рендери од фиксни камери, а за видео анимација имам некои основни познавања, ама не сум работел најмногу од немање реална потреба за работа, инаку би се запнал и со тоа...
Во таа смисла не знам дали воопшто имаат потреба од луѓе со моиве познавања...
 

ficdogg

221b
Член од
29 септември 2008
Мислења
1.105
Поени од реакции
699
Нешто ново од мене, ми требаше маса за билијард за една друга сцена што ја работам. Нема текстури за сега само материјали се ставени, текстури во зависност како ќе ми требаат во другата сцена.
Cinema 4D
render_01.jpg
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Другови и другарице ПОЗДРАВ (комунистичко дете што да правам:))
Нов сум на форумов но темава ја прочитав од почеток до крај. Видов ОК ликови па се надевам ќе сакате да ми помогнете.
Од скоро почнав да го чепкам 3dsmax (2010), и некако се снаоѓам. Но заглавив кај една работа, а тоа е кога ќе направам ЅИД, во модификаторската листа нема ДОЛЖИНА на ѕидот. е сега, ...... како да ги подесам димензиите на собата, станот што сакам да го направам ако нема таква опција???
http://www.youtube.com/watch?v=3t8MeE8Ik4Y
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Другови и другарице ПОЗДРАВ (комунистичко дете што да правам:))
Нов сум на форумов но темава ја прочитав од почеток до крај. Видов ОК ликови па се надевам ќе сакате да ми помогнете.
Од скоро почнав да го чепкам 3dsmax (2010), и некако се снаоѓам. Но заглавив кај една работа, а тоа е кога ќе направам ЅИД, во модификаторската листа нема ДОЛЖИНА на ѕидот. е сега, ...... како да ги подесам димензиите на собата, станот што сакам да го направам ако нема таква опција???
http://www.youtube.com/watch?v=3t8MeE8Ik4Y
Ако планираш да правиш соби и такви ствари кои ќе имаат точни размерни димензии ондак откажи се од 3дс макс и такви ствари, земи си нешо што е по CAD like.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom