21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.381
Поени од реакции
2.522
Mислиш со 3-4 wannabes земјотреси, и пропаднато ширење на вирус ќе го искорени човештвото?
Престанете со сај фај филмови, дечки.

Само да ти кажам нешто... еден земјотрес може да потрае и до 3 минути како што знам јас.. и тоа јак земјотрес....

околу вирусите... доволно ти е еден вирус да се искорени цело човештво... медицината иако е многу напредна немој да мислиш дека е усовршена... доволен е еден јак вирус кој се шири низ вода или воздук и кој коси за кратко време и ИМА ДА НЕ НЕМА !!! :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
околу вирусите... доволно ти е еден вирус да се искорени цело човештво... медицината иако е многу напредна немој да мислиш дека е усовршена... доволен е еден јак вирус кој се шири низ вода или воздук и кој коси за кратко време и ИМА ДА НЕ НЕМА !!! :)
Досега, илјадници години, такво нешто не се случило. А човек чепкал насекаде (истражувал, копал, газел по пештери, џунгли, експериментирал со животни). Нема шанси да се случи ова ако човекот не го создаде (или ископа од негде).
Така да...се е во рацете на нашите експериментатори и научници. Ако некој стави крај на светот (не на земјата, на светот што го знаеме), тоа ќе се тие. Дали преку микроорганизми, дал преку земјотреси...нуклеарни девастации-едино човекот може да се уништи себеси и евентуално живиот свет околу него.
За вирусите, таков вид на пренесување (преку воздух) имаат некои од филовирусите (ебола, но не сите видови).
Безопасна ебола
Американските научници успеаа да ја скротат смртоносната ебола, претворајќи ја во сосема безопасен вирус, кој во иднина ќе им помогне да создадат вакцина или лек против оваа заразна болест.
Со изолација на еден ген, се прекинува размножувањето на вирусот кој е смртоносен кај 80 проценти од заразените. Станува збор за еден од осумте гени, познат како VP30, без кој еболата е неспособна самостојно да се размножува внатре во клетките на домаќинот.
Холанѓанка умре во Медицинскиот центар во Лејден, Холандија, како последица на Марбург грозница. Оваа грозница е многу ретка појава предизвикана од вирусот Марбург, кој што е многу сличен на вирусот Ебола. Холанѓанката го добила вирусот од лилјаци за време на посетата на пештерата “Питон’’ во познатата шума Марамагамбо во Уганда. Ова е прв случај турист да се зарази со таков вирус. Претходните случаи вклучувале Африканци рудари и ловци.
Вирусот Ебола и сличните на него се исклучително заразни, а смртноста на заразените е меѓу 80%-90%. Светската здравствена органзиација (СЗО) веднаш се поврзала со секој патник на авионот со кој Холанќанката летала назад во Холандија за да ги извести за можните последици. Среќна околност е што, досега, ниту еден човек кој бил во контакт со Холанќанката не покажал симптоми на Марбург грозница.
Вирусот има период на инкубација од еден до десет денови, а по тој период почнува да дејствува во телото каде што се наоѓа. Органите буквално се распаѓаат под нападите на вирусот.
СЗО информираше дека видот лилјаци во пештерата Питон -- тнр. овошни лилјаци -- се истите кои и во други краишта на Африка ги пренесуваат вирусите Ебола и Марбург.
Минатата година е забележана мала епидемија на Марбург во истиот регион во Уганда. Но, најтешката епидемија досега е забележена во Ангола во 2004-05 година, кога 90% од 252-те заразени со вирусот Марбург умреа.
Овие вируси иако многу смртоносни и многу лесно преносливи (па и преку воздухот)-значи едни од оние апокалиптични вируси-сепак не ја уништуваат популацијата целосно. Се појавуваат, се шират и одеднаш исчезнуваат (изворот на контаминација сеуште е само претпоставка). Дали е тоа негде во нивната структура "запишано" дека, доколку цела популација изумре (цел жив свет) ниту тие нема да можат да се шират/размножуваат, не знам. Додуша, овие се толку смртоносни што го убиваат домаќинот многу брзо, па можеби е тоа и една од причините заради кои не завладеале со светот. Но дефинитивно се многу чудни :toe:
Значи сеуште луѓето се тука и се живи.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
Досега, илјадници години, такво нешто не се случило. А човек чепкал насекаде (истражувал, копал, газел по пештери, џунгли, експериментирал со животни). Нема шанси да се случи ова ако човекот не го создаде (или ископа од негде).
Така да...се е во рацете на нашите експериментатори и научници. Ако некој стави крај на светот (не на земјата, на светот што го знаеме), тоа ќе се тие. Дали преку микроорганизми, дал преку земјотреси...нуклеарни девастации-едино човекот може да се уништи себеси и евентуално живиот свет околу него.
За вирусите, таков вид на пренесување (преку воздух) имаат некои од филовирусите (ебола, но не сите видови).
Овие вируси иако многу смртоносни и многу лесно преносливи (па и преку воздухот)-значи едни од оние апокалиптични вируси-сепак не ја уништуваат популацијата целосно. Се појавуваат, се шират и одеднаш исчезнуваат (изворот на контаминација сеуште е само претпоставка). Дали е тоа негде во нивната структура "запишано" дека, доколку цела популација изумре (цел жив свет) ниту тие нема да можат да се шират/размножуваат, не знам. Додуша, овие се толку смртоносни што го убиваат домаќинот многу брзо, па можеби е тоа и една од причините заради кои не завладеале со светот. Но дефинитивно се многу чудни :toe:
Значи сеуште луѓето се тука и се живи.
Според еден филм што сум го гледал а тој е направен според предвидувањата на Нострадамус земјата ке биде уништена од гаволскиот здив, а во филмот беше направено дека тоа е вирус кој се шири низ воздухот. Вирусот ке излегне од просториите на некоја лабараторија и преку воздухот ке се рашири низ цел свет. Слично како во филмот Reciden Evil .
Библијата и Нострадамус имаат некакво исто предкажување само во библијата се зборува дека земјата ке биде уништна замјата од гаволи, 4 јавачи на апокалипсата, итн а Нострадамус тоа го вели дека ке бидеме уништени од вонземјани, додека 4 јавачи на апокалипсата се т.е чума. војна, спрт, и глад.
Па нели гледате колку смрт има по земјата 2 срушени авиони едниот со 248 а другиот со 150. Градинката во мексико. Сунами 400,000. Тоа се плус ако ги земеме и кои не ги броиме т.е просечно 100,000 дневно.
Мислам дека 2 веке е тука јавач на апокалипсата.

Само ние мислим ако се рече јавач на апокалипсата ке видиме огромни суштества кои јаваат на коњи на небото и пучтаат огин.
Свестете се малку.
Have a nice day
 

DarkLord

Невиден малер
Член од
27 јануари 2007
Мислења
941
Поени од реакции
247
Според еден филм што сум го гледал а тој е направен според предвидувањата на Нострадамус земјата ке биде уништена од гаволскиот здив, а во филмот беше направено дека тоа е вирус кој се шири низ воздухот. Вирусот ке излегне од просториите на некоја лабараторија и преку воздухот ке се рашири низ цел свет. Слично како во филмот Reciden Evil .
Библијата и Нострадамус имаат некакво исто предкажување само во библијата се зборува дека земјата ке биде уништна замјата од гаволи, 4 јавачи на апокалипсата, итн а Нострадамус тоа го вели дека ке бидеме уништени од вонземјани, додека 4 јавачи на апокалипсата се т.е чума. војна, спрт, и глад.
Па нели гледате колку смрт има по земјата 2 срушени авиони едниот со 248 а другиот со 150. Градинката во мексико. Сунами 400,000. Тоа се плус ако ги земеме и кои не ги броиме т.е просечно 100,000 дневно.
Мислам дека 2 веке е тука јавач на апокалипсата.

Само ние мислим ако се рече јавач на апокалипсата ке видиме огромни суштества кои јаваат на коњи на небото и пучтаат огин.
Свестете се малку.
Have a nice day
Не мешај филмови и реалност.
Доста со таа Серија Три брана на канал5.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Дури и според филмовите (па и тој Resident Evil) вирусите и другите микробчиња се вештачки создадени од човек. Но арно вели, не мешај филм или документарец за Нострадамус со реалноста оти има филмови и за Хари Потер, но...:toe:

Мене друго ме чуди. Зошто прво нешто се случува, па отпосле некои глави ги "толкуваат" неговите катрени. Дали е на пример можно нешто (дали воопшто пробале) пред да се деси, истото да се предвиди? Дали на пример тие рушења на кули и Пентагон можеле да се спречат? И сличните поголеми катастрофи?
Ако се предвидени и дешифрирани, а не се спречени...зошто не се?
 
B

BELIEVE ME

Гостин
АКО ЈА ЧИТАЛ НЕКОЈ БИБЛИЈАТА СТО СЕ ВЕЛИ ЗА НОВИОТ ПОЦЕТОК. ШТО КЕ СЕ СЛУЧИ ПРЕД ТОА.
нОСТРАДАМУС ПРЕДВИДЕЛ ДЕКА ВО 2012 ГОД КЕ УМРАТ 19 МИЛИОНИ ЛУГЕ.
аКО ЗНАЕМЕ ДЕКА ТОГАШ СЕ И ОЛОМПИСКИТЕ ИГРИ .
мНОГУ ЛУГЕ НА ЕДНО МЕСТО.
рАЗМИСЛЕТЕ САМИ
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
New Scientist wrote the book was a good biography exploring how people rewrite Nostradamus's predictions to give the illusion of fulfilled predictions.
John Blanton explains that in the book Randi described prophecy's believers willingness to bend the meanings of words in favor of their claims about Nostradamus.
Nostradamus enthusiasts have credited him with predicting numerous events in world history, from the Great Fire of London, by way of the rise of Napoleon I of France and Adolf Hitler, to the September 11, 2001 terrorist attacks on the World Trade Center, but only ever in hindsight. It is not only skeptics such as James Randi who suggest that his reputation as a prophet is largely manufactured by modern-day supporters who fit his words to events that have either already occurred or are so imminent as to be inevitable, a process sometimes known as "retroactive clairvoyance." There is no evidence in the academic literature to suggest that any Nostradamus quatrain has ever been interpreted as predicting a specific event before it occurred, other than in vague, general terms that could equally apply to any number of other events.
Според ова што го прочитав, не можам да најдам некој доказ дека пишувањата и случките кореспондирале пред тие да се случат.
Мислам дека и година 2000 беше зборена како година на апокалипса, некои се спремаат да идат на небо, дека светот ќе отиде...

Но, останува да видиме.
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Mask_of_Nostradamus:_The_Prophecies_of_the_World%27s_Most_Famous_Seer#cite_note-1
 

PepoOo

[d^.^b]
Член од
7 април 2008
Мислења
621
Поени од реакции
24
Многу брзате мајку му, близу е 2012, ќе видиме шо ке се деси.
Ама интересно ќе биде, жими се.
 
Член од
31 јануари 2007
Мислења
18.551
Поени од реакции
22.308
Многу брзате мајку му, близу е 2012, ќе видиме шо ке се деси.
Ама интересно ќе биде, жими се.

Ќе биде како и секое утро ...Ќе си станеш кафенце ќе си свариш ќе се напиеш..итакаааа..
Оставете вие крај на светот бабини приказни ова она вонземјани ќе не нападнат ..Они да сакаа да не снема до сега немаше да постоиме..Или можеби сеуште градаат стратегија за напад??
 
B

BELIEVE ME

Гостин
INTERESNA TEMA A SE VERUVA DEKA 3 SVETSKA VOJNA KE ZAPO4NE OD VIRUS
STO ZNACI NE OBICEN TUKU KOMPJUTERSKI VIRUS
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Аха, а ние сме тука за да се изначитаме само празни муабети.

Доискажи се :smir:
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Терминатор 3?:pos2:
перхапс можеби вештачка интелигенција(за некои) за мене сеуште ке биде природно дело кое е последица на човековата природа...па оттука ако природата не створила такви Т.Е да можеме да создадеме вештачка интелигенција...тогаш и таа ке биде природно дело...или поточно се што е последица на човековото дејство е резултат на дарбата од природата.
 
B

BELIEVE ME

Гостин
перхапс можеби вештачка интелигенција(за некои) за мене сеуште ке биде природно дело кое е последица на човековата природа...па оттука ако природата не створила такви Т.Е да можеме да создадеме вештачка интелигенција...тогаш и таа ке биде природно дело...или поточно се што е последица на човековото дејство е резултат на дарбата од природата.
еве вака Бев читал негде како што сме прифатиле дека земјата не е центар на универзумот (како што мислеле лугето од 15век и затоа Никола Коперник бил запален од црквата) така прифативме дека не сме единствении најинтелегентни суштества во универзумот ке дојде време да да прфатиме да бидеме робови на поголема интелегенција од нас т.е роботите и компјутерите.
Па и нели е така денес ниту еден човек не е одминат од компјутерот по 12 часа се седи пред кајгана/форум и се делат интересни теми.


have a nice day
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom