21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 април 2006
Мислења
273
Поени од реакции
4
2012 завршува циклус од мајанскиот календар и започнува нов( 14 - ти бактун) . Целата приказна со крајот на светот е поврзано со верувањата запишани во книга на една група на луѓе потомци на мајите дека моментално живееме во 4-тиот свет. Е според книгата боговите предходно створиле 3 света па по нив овој 4тиот во кој ги ставиле луѓето(ние ,сега) . Предходниот свет демек завршил на датумот во мајанскиот календар кој треба да се повтори во 2012 . Значи во 2012 завршува циклусот . Почнува нов.. Кога се дошло на истиот крај на овој ист циклус во предходниот свет креиран од боговите , тој бил уништен. Е сега колку ова држи вода .... не знам.. Највероватно воопшто не држи вода. Според некои научници нема воопшто причина да се верува во ова , бидејќи на пример за маите била голема чест да се дочека крај на циклус(бактун) . Толку од мене :pos2: . Повеќе може да најдете овде

П.С. Ако веќе некој напишал за ова.. нека преземаат мерки модераторите.. :smir:
 
Член од
26 декември 2008
Мислења
15
Поени од реакции
0
Но сепак на крајот на краистата најверојатно нисо нема да се случи!!!:nenene:
 
Член од
14 декември 2008
Мислења
64
Поени од реакции
1
IMO 2012 и компанија се глупости.:pipi: Некој ги заплашува луѓево. Бтв еве еден мал распоред на Апокалипси од 2011 до 2020, со мои коментари:helou::
2011: На Маите им завршува календарот. Во Земјата ќе се улупа астероид
2012: Full of bullshit. Сончевиот систем ќе застане под некој агол спрема Млечниот Пат, ќе се испокварат некои вселенски циклуси, ќе се сменат земјините полови... Добриот дел е што цели 0,5% од населението ќе преживее (се надевам тоа ќе бидат Македонци, цел свет за нас ќе биде)
2013: Некоја Азиска апокалипса по име Рагнарок. Светот ќе помине во 4та димензија. Смртниците ќе изумрат, боговите ќе останат (ќе ја прашам баба ми да не имаме у лоза некој бог)
2014: Во Сончевиот ни систем ќе навлезе некаков си вселенски прав, кој што руши се што ќе му дојде (економистите предвидуваат масовни продажби и поскапување на усисачи таа година)
2015: Завршува некаков циклус од 9576 години, и нашава цивилизација ќе изумре (стандардно сценарио од евтини Sci-Fi, после ќе дојдат Марсовци на Земјата и ќе живеат среќно ever after)
2016: Ќе се стопат ледниците, голем дел од континентите ќе отидат под вода. (Јес! Грците ќе се удават, а Егејското море ќе дојде до Македонија... Јули 2016-Кај идеш на одмор?-Еве у Гевгелија на море...)
2017: Според некоја забегана теорија на иерархиски катастрофи ќе настане апокалипса (превод?)
2018: Нострадамус претскажал нуклеарна војна (World War II shall be fought with guns, World War III shall be fought with nuclear weapons, World War IV shall be fought with... sticks and stones -Albert Einstein)
2019: Доста досадна апокалипса. Судар со астероид.
And finally,
2020: Исак Њутн, проучувајќи ја Библијата, пресметал дека оваа година ќе настане крајот на светот. (Ебате научникот ебате)

Уште верувате во 2012?
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
датумот за крајот на светот го менуваат на секои 5-10 години,
откако јас постојам,(после 1985) викаа дека крајот на светот ќе бил со новиот милениум 2000, баба ванѓа предвидува 2010, сега викаат 2012 со астероидот шо ќе мавнел на планетава, па ако се брое така некогаш во 3010 година можит ќе се трефне некогаш и тој што ќе погоди ќе добие нобелова награда:pos2:
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.925
Поени од реакции
485
Taka e. A bas mi bese strav vo 2000 si vikam koj ke odi jabana tolku mlad ama nisto ne bidna. Naredna prilika 2012 pa ako go promasime i toj datum ne se sekirajte ke izvadat nov samo bitno e da e kraj na svetot. Toa e dosadata ubiva pa mora kreativnosta da raboti :jaj:
 

devojka111

i'm real
Член од
28 декември 2008
Мислења
1.937
Поени од реакции
148
абе страшни работи, само за да го заплашат и пореметат народот, јас се штрекнав кога дознав дека тогаш кога претскажуваа дека во 2000 е крај на светов и имало многу млади луѓе во секти кои вршеле самоубиства во крајот на 1999 година, бидејќи ги учеле дека ќе настапи голем ужас и пропаст на светот во 2000 год и такви некои језиви работи:vozbud:
 

POWER-MKD

Per aspera ad astra
Член од
1 март 2008
Мислења
4.763
Поени од реакции
644
абе страшни работи, само за да го заплашат и пореметат народот, јас се штрекнав кога дознав дека тогаш кога претскажуваа дека во 2000 е крај на светов и имало многу млади луѓе во секти кои вршеле самоубиства во крајот на 1999 година, бидејќи ги учеле дека ќе настапи голем ужас и пропаст на светот во 2000 год и такви некои језиви работи:vozbud:
А и некои ги криеле во пештери, како да кога ќе го снема светов, тие у пештерите ќе останат живи...:tv::3:
 
Член од
19 мај 2008
Мислења
1.925
Поени од реакции
485
Abe luge tripanje do urnebes. Ako me prasate mene licno nikogas nema da se sluci takvo nesto ama aj sekoj si ima pravo na svoe mislenje pa zatoa i postoi temava. Ama toa so ubistvata i krienjeto po pesteri e toa e veke preterizam ama svetov odi od poloso kon uste poloso
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
za vaa rabota vo sesto setilo da si procitate najubavo ke bide
Во шесто сетило го пише истото што го пишува и на интернет. Сигурно оти ние од мкд немаме технологија па да знаеме повеќе и од америка. Така да сето ова ти е Copy/Paste
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ако е веќе зборот за Ацтеките и Маите нивниот календат завршува на 21.12.2012 и не означува крај на светот туку премин од темната во златната доба а тоа ќе се случи преку големи страдања КОИ МАКЕДОНЦИТЕ НЕМА СИГУРНО ДА ГИ ПРИМЕТАТ:pos2::pos2:.....не фрлајте празни фрази за календаров...Ацтеките го превиделе крајот на нивната цовилизација - 1519 година и тоа се случило.....
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Луќе дај зачитајте нешто од оргиналните извори.....
Според Маите,Ацтеките,Нострадамус,Индијците,Скандинавците,Сумерците,Шаманите од Северна Америка итд итд...се смета дека дека 21.12.2012 (датум од календарот на Маите додека другите не го пресметале точниот точниот датум....но предвиделе дека тоа ќе се случи во предиодот од 2000 - 2020) е крајот на ТЕМНАТА ДОБА и ПОЧЕТОК НА ЗЛАТНАТА ДОБА не КРАЈОТ НА СВЕТОТ! Многу го сметаат за крајот на светот поради тоа што биле предвидени големи катастрофи кои носеле многу животи на пример апокалипсата во Библијата...

Поздрав:smir::smir:
 
F

FallenHypaspist

Гостин
Ке поминеме преку најлошото па тогаш се ќе биде добро...многу подобро него што е и што е било некогаш...Али се предвидува дека ќе се случи низ големи катастрофи:D Како и да е можно е да скинеме конци пред да го видиме тоа убавото звано рај на земјата...
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
123
Поени од реакции
2
Sum slusnal nesto za ovoj datum, no mislam deka ne treba mnogu mnogu da se veruva vo vakvi raboti.Istive mislenja gi imase i vo 2000 godina koga ne se znaese dali ke prodolzi zivoto, pa eve seuste sme na zemjata zivi i zdravi.:)
 
Член од
24 јануари 2009
Мислења
14
Поени од реакции
0
Годината 2012...
Знам дека е лудо, ама некој ми има кажано дека во 2012 ќе дојде крајот на светот. Нешто поврзано со Израел, ама не го слушав баш, ми звучеше лудо.

Истиот ми кажа дека принцот Чарс бил ѓаволот.

Хехе.
да и јас имам слушнато истото... само израел е поврзан на тоа дека се верува дека израел ке биде единствената причина за започнувањето на третата светска војна...

а за принцот Чарлс немам слушнато :toe::toe:
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
230
Поени од реакции
10
Sum citnal nesto za 2012 deka ke bidi opasno :) nesto kako kraj na svetot demek na toj den rakata na Gospod ke bidi trgnata od luugjeto drugi sranja i iskreno malce se usrav ali pa jas se drzam na to deka Gospod rekol NIKOJ NE GO ZNAE DENOT NI CASOT KOGA KE DOJDE KRAJOT NA SVETOT . Taka da ne vervam bas deka nesto posebno ke bidi
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom