21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

betogrozdanov45

мајстор за гибаници
Член од
26 октомври 2005
Мислења
1.549
Поени од реакции
6
Абе сеа крај на светот само БОГ знае кога ќе биде...Маите ако треба ќе го продужат календаро...
 
N

Nen@d

Гостин
LoL. Зар Нострадамус не предвиде крај некаде у поскоро време-минато време? Бидна? Не. А нензам сеа мош овие ќе погодат. Ај белким жив ќе сум да го проследам и тоа-КРАЈ НА СВЕТОТ. Иначе само Бог знае кога ќе не нема.

P.Overdrive напиша:
Од моја гледна точка, понеизвесно е дали ќе не примат до тогаш во ЕУ, отколку дали нешто "големо" ќе се случи таа 2012 година (=
Ха, каков малер сме. Таман ќе не примеа у ЕУ и оп....исчезнуваме. Многу КУЛ. Маите биле умен народ, затоа малце и оваа 2012 ме плаши, ама....шо знам. Да не им се чинела ним многу далечна па затоа? А еве кај е, многу блиску. Се на се, ова ми е сомнително. Не сакам млад, зелен, па и несварен, да загинам.
 

СтрумичанецО

infinite harmonies...
Член од
21 март 2006
Мислења
506
Поени од реакции
46
абе не се замарајте со вакви работи ако умреме , умреме. и што толку. доста ми беше 16 години ее и вие па егоисти...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
СтрумичанецО напиша:
абе не се замарајте со вакви работи ако умреме , умреме. и што толку. доста ми беше 16 години ее и вие па егоисти...
Абе тебе ако ти се доста 16 год може на некој не му се. На никој не му е сеедно, еее ако умреме, умреме ама кога ќе дојде тој ден сите бараат спас. На секој му е мил животот.
 

Член на раководството

Форевер тугедер
Член од
15 март 2006
Мислења
698
Поени од реакции
20
По кој календар 2012??, Кинески, Исламски?, Индиски??, Христијански.... Прво тоа да се расчисти, не знам дали знаете дека Исус е роден некои 5-6 години пред новата ера, а годините (новата ера) се рачуна од неговото раѓање???? Имаме некоја разлика од некои 5-6 години така да таа 2012 (ако се рачуна по раѓањето на Исуса) е ова година или следната а можеби била и ланската.....
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.728
Поени од реакции
977
И јас имам нешто слушнато и читано за таа 2012 г. и крајот на светот меѓутоа не гледам никаква причина за страв или паника...баш напротив,ќе биде прилично cool да преминиме во некоја друга димензија после 2012 која што сигурно ќе биде подобра од оваа во која сега живееме..
 

Crazy

PaRtY aNiMaL
Член од
16 февруари 2006
Мислења
684
Поени од реакции
4
P.Overdrive напиша:
Оваа бројка ја сретнав по втор пат кога барав нешто за Сумерите.. за Историја ли, за што ли беше.. не е важно.
Овие пак верувале во “планета на боговите” (планета од која дошле/се симнале боговите), и си ја крстиле таа планета Нибиру (Nibiru). Nibiru наводно не е откриена до сега поради нејзината чудна орбита (под поголем агол од било која друга планета во Сончевиот систем, и со спротивна насока на движење), која ја носи надвор и повторно назад во Сончевиот систем во одредени временски периоди. Со оваа планета владее(ла) раса позната како Анунаки (Anunnaki), за кои има многу теории. Според една, имало нешто караници помеѓу “боговите”, и дел од нив дошле на Земјата, каде што нашле многу злато, кое пак, било потребно за обновување на заштитната (атмосферска?) обвивка на Nibiru. Пак се карале, тепале, кој знае што.. после некое време решиле да ја населат Земјата со раса на робови, и по пат на генетски модификации ги создале првите примероци на хомо сапиенс (а.к.а. луѓето), и им дале нешто власт. Луѓето како луѓе се побуниле, си почнале да си владеат по нивно и, needless to say, ги стигнала “небесна казна”. “Боговите” Anunnaki ја потопиле површината на која живееле луѓето, нешто што е познато како библискиот Голем Потоп (Голема Поплава, сеедно). Дел од населението успеало да се спаси и да го продолжи човековиот род (уште една библиска референца – а Библијата не е ништо друго освен збирка на изминати настани, ама тоа во друга прилика – бродот на Ное).
Еве што вели друга приказна: http://www.world-mysteries.com/pex_2.htm .

Се’ ќе си беше супер, и приказнава ќе си останеше само тоа – приказна, да не постоеше – што друго освен бројката 2012. Имено, токму во годината 2012 е сместено враќањето на оваа планета (позната и како Planet X), и се смета за екстремно важен настан на повеќе нивоа, кои повторно – изненадување – не се наведени, туку за кои само се шпекулира.

Има игра. Авантура. Се вика... Нибиру. И темелена е на истата приказна. Малце оф топик ама ако сакате да ја играте купете си ја.

Да се вратам на темата. Ниту ќе има крај на светот ниту ништо. Барем не во 2012. А прашањето за метеор. Па не е прашањето дали, туку кога. Може утре, може за 248792348723487923498 години. Така да живејте си го животот, не дозволувајте некое ѓубре да ве "руши" и ќе биде се во ред.
 

Ninja

Кајгана на око
Член од
15 мај 2005
Мислења
623
Поени од реакции
9
P.Overdrive напиша:
Еве линк до една многу слична (иста?) тема - http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=3249, па прочитајте што, кој, како..
Да, и јас сметам дека станува збор за иста тема :wink:.

Постовите од новоотворената тема за фамозната 2012 се префрлени тука.
 

vamPIRAT

Psychodoctor
Член од
21 февруари 2006
Мислења
100
Поени од реакции
4
P.Overdrive напиша:
И ко за крај, неколку слики.. оставам на вас да одлучите што гледате на нив. Инаку, ова се слики од објекти/натписи/гравури на ѕидови од градби на Маите, Сумерите и Египјаните.

Уживајте! (=



Интересно?



Посебно внимание посветете на првиот објект од првиот ред и вториот и третиот објект од вториот ред..



Модел на објект што по карактеристиките е сличен на денешна едрилица, најден во гробница во Египет.
U koja kniga se naogaat stvarive?
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
Интересно , интересно, него сега ме стаивте во исчекување. па кој ке ја чека 2012 + не една ствар него се повеке.
 
T

tino097

Гостин
колку да се вмешам, заприметувате дека во 2012 се содржи и датумот на последниот ден ?

имав еден период доста читано по Трече Око и Арка но со годините заборајв шо се расправаше. Инаку интересна тема гледам имате ископано доста информации околу ова идно збиднување
 

JeCILaDy

Move Away
Член од
18 април 2006
Мислења
2.350
Поени од реакции
22
Добро де, не се секирајте, барем ќе видиме нешто доооооста важно и значајно .. то ќе е последно...


1. Čovječanstvo i planeta Zemlja trenutno prolaze kroz velike promjene i pomak u svijesti i percepciji realnosti.

2. Civilizacija Maya u Centralnoj Americi bila je najnaprednija civilizacija u usporedbi s vremensko/tehnološkim znanjem. Njihov glavni kalendar je najtočniji na planeti. Nikad nije pogriješio. U stvari, imali su 22 kalendara ukupno, pokrivajući mnoge cikluse vremena u univerzumu i našem solarnom sistemu. Neki od tih kalendara će tek biti objavljeni.

3. Majanski peti svijet je završio 1987.g. Šesti svijet počinje 2012.g. Dakle, mi smo trenutno "između svjetova". To vrijeme oni zovu "Apokalipsa" ili otkriće. To znači da će realna istina biti objelodanjena, odnosno otkrivena. To je također vrijeme za nas da poradimo na "našim stvarima" individualno i kolektivno.

4. Majanski 6. svijet je zapravo prazan. To znači da je na nama, kao kreatorima ( ne jedinim ), da počnemo kreirati novi svijet i civilizaciju koju sada želimo.

5. Maje su također rekli da ćemo do 2012.g.-
- odbaciti tehnologije koje sad poznajemo.
- odbaciti vrijeme i novac.
- ući u 5. dimenziju poslije prolaza kroz 4. dimenziju. ( 5. dimenzija je u stvari 4. denzitet )
- planeta Zemlja i solarni sistem će ući u galaksijsku sinhronizaciju sa ostatkom Univerzuma.
- naša DNA će biti "unaprijeđena" ( ili reprogramirana ) iz centra naše galaksije. ( Hunab Ku )
"Svatko na ovoj planeti mutira. Neki su svjesniji od drugih. Ali svakome se to dešava." - Vanzemaljska Misija Zemlje.

6. 2012.g. ravnina našeg solarnog sistema će se izjednačiti sa ravninom naše galaksije, Mlječnog Puta. Taj ciklus traje 26000 godina od početka do završetka. Virgil Armstrong također govori da će se druge dvije galaksije izravnati sa našom u isto vrijeme. Svemirsko događanje!

7. Vrijeme se u stvari ubrzava ( ili raspada ). Tisućama godina Schumann-ova rezonancija ili puls ( kucanje srca ) planete Zemlje je bila 7,83 ciklusa po sekundi, vojska je to uzimala kao vrlo pouzdanu referencu. Međutim, od 1980.g. ta rezonancija polako raste. Sada je preko 12 ciklusa po sekundi ! To znači da je to ekvivalentno s vremenom od manje od 16 sati po danu umjesto "starih" 24 sata.

8. Za vrijeme Apokalipse ili vremena "između svjetova" mnogi ljudi će iskusiti mnoge osobne promjene. Te promjene će biti mnogobrojne i varijabilne. To je sve dio onoga radi čega smo ovdje da bi to doživjeli i iskusili. Primjeri mogu biti razni, od prekida nekih veza, seljenja na druge lokacije, promjena posla, pa sve do promjena u načinima razmišljanja, promjena DNA ( vraćanje neaktivnih dijelova natrag u funkciju ),...itd.

9. Zapamtite, u svakom danom momentu mi radimo male ili velike odluke. Svaka odluka je bazirana na ljubavi ( ljubav ne kao kemijska reakcija našeg tijela, već pravo značenje ljubavi = svjetlo = znanje ) ili strahu ( mrak = suzbijanje znanja = manipulacija ). Odaberite ono što vam dolazi iz vaše intuicije, ne intelekta, slijedite vaše unutrašnje želje. Prilagodite se.

10. Misaone forme su vrlo važne i utječu na naš svakodnevni život. Mi stvaramo našu realnost sa našim mislima. Ako mislimo negativno o drugima, to ćemo i privući. Ako pak razmišljamo pozitivno, privući ćemo pozitivne ljude i događaje. Dakle, budite svjesni svojih misli i eliminirajte nepotrebne negativne ill osuđujuće misli.

11. Budite svjesni da je većina medija kontrolirana od strane manjine. Koristite moć rasuđivanja! Potražite sakrivene motive i planove. Zašto je baš ta informacija dana vama? Što je "njihov" stvarni plan? Da li je to slučaj problem-reakcija-solucija? Da li "oni" kreiraju problem da bi vi reagirali i zahtjevali rješenje tog problema, pa će vam "oni" ponuditi njihovo rješenje? Rješenje je ono što su "oni" na početku i željeli!

12. Zapamtite da se gotovo ništa ne dešava slučajno. Svi događaji su isplanirani od nekih agencija ili bilo čega drugog. Ali, unatoč tome, baš je predivno vrijeme za biti "živ" ovdje u ovo vrijeme!!!
 
M

makedon^

Гостин
во 2012 светот ке премине во 4 и 5 димензија,ке имаме многу понапредната технологија од денешнава,до 2012 година во светот ке има огромни катастрофи,но по 2012г. ке има мир и љубов уште неколку милениума.ке нема војни,луѓето ке живеат во голема хармонија.светот ке направи огромен чекор не само во технологијата,туку и на духовен план.парапсихологијата и метафизиката повеке нема да бидат толку мистични и неверојатни,туку се ке се дознае и објасни.мислам дека спиритуалниот развој на луѓето ке биде огромен и конечно ке сфатиме кои сме и која е нашата природа.се надевам дека во скоро време луѓето ке ги совладаат техниките како телепатија,телекинеза,материјализација,левитација и др. и по се изгледа дека тоа ке се случи.има некои луѓе денеска кои ние ги сметаме за чукнати,ненормални,чудни но всушност тие уште од одамна ја сфатиле целта на животот.доаѓа духовно будење кое ке го опфати целото човештво
 

JuveFan

Џабарлак
Член од
11 мај 2006
Мислења
918
Поени од реакции
7
Многу верувам во овие работи и сепак ќе кажам едно миселење што го имав прочитано пред 5 години и со кое се поврзуваше на оваа тема, но во тоа време додека го читав не ми значеше многу. Она што го нарекуваат апокалипса и влегувањето во шестиот свет. Тоа како што го прочитав јас на 2012 година апокалипсата е составена од четворица јавачи и тоа :

1. Војна
2. Смрт
3. Глад
4. Болести

Тие се четворицата јавачи кои ќе ја завземат земјата и ќе настане крајот на светот. Ама прашањето ми беше како ќе дознаеме тие дека ќе стигнат т.е. како ќе знаеме дека идат? Во ова се состојат 7 печати кои ќе ни го закажат доаѓањето на апокалипсата.

1. Во пустина ќе заврне снег
2. Ќе има земјотреси
3. Водата ќе ја покрие земјата
4. Ветерот ќе ги однесе остатоците
5. Храната ќе остане без вкус
6. Месечината ќе почне да крвави
7. Ќе се роди мртвото бебе од мајката која мнгоу ќе наликува на Исусовата мајка

Тогаш тие четворица јавачи ќе дојдат на земјата и ќе го створат хаосот во буквална смисла за тоа што навистина е хаос. Само ни преостанува да го чекаме тој печат што јас очекувам некаде во САХАРА да заврни снег и натаму знаете што ќе се случва :)
 

СпаЈдеР

DissentiveMoron202
Член од
1 март 2006
Мислења
3.201
Поени од реакции
52
JuveFan напиша:
Многу верувам во овие работи и сепак ќе кажам едно миселење што го имав прочитано пред 5 години и со кое се поврзуваше на оваа тема, но во тоа време додека го читав не ми значеше многу. Она што го нарекуваат апокалипса и влегувањето во шестиот свет. Тоа како што го прочитав јас на 2012 година апокалипсата е составена од четворица јавачи и тоа :

1. Војна
2. Смрт
3. Глад
4. Болести

Тие се четворицата јавачи кои ќе ја завземат земјата и ќе настане крајот на светот. Ама прашањето ми беше како ќе дознаеме тие дека ќе стигнат т.е. како ќе знаеме дека идат? Во ова се состојат 7 печати кои ќе ни го закажат доаѓањето на апокалипсата.

1. Во пустина ќе заврне снег
2. Ќе има земјотреси
3. Водата ќе ја покрие земјата
4. Ветерот ќе ги однесе остатоците
5. Храната ќе остане без вкус
6. Месечината ќе почне да крвави
7. Ќе се роди мртвото бебе од мајката која мнгоу ќе наликува на Исусовата мајка

Тогаш тие четворица јавачи ќе дојдат на земјата и ќе го створат хаосот во буквална смисла за тоа што навистина е хаос. Само ни преостанува да го чекаме тој печат што јас очекувам некаде во САХАРА да заврни снег и натаму знаете што ќе се случва:)
И јас верувам во вакви работи но сепак не те фаќа страв за на крајот од тоа што си го напишал да ставиш смешко?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom