21.12.2012 (read only)

Статус
Затворена за нови мислења.

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57


Ок. Решено е тоа.


Се дур има шанса за тоа луѓето ке останат "оптимисти" дека ке биде случувањето. Има шанси и утре светот да се уништи со шанси 1: 39843984938948948 но сепак има. Али кога толку приказни за 2012 ке се спојат, шансите се зголемуваат во свеста на луѓето.
Зашто сте запнале дека ке мора да има апокалипса , сите предвидувања се дека ке има промена кај човечката свест. Дали ке и предходат војни и катастрофи од типот на земјотреси на крајот на краиштата не е важно.Важно наредните инкарнирања на лугето ке бидат ослободени од шизофреничната состојба на мозокот во која е денеска , односно од егото. Тоа е златното доба и рајот на земјата што се најавува најмалку 4 000 години
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Зашто сте запнале дека ке мора да има апокалипса , сите предвидувања се дека ке има промена кај човечката свест. Дали ке и предходат војни и катастрофи од типот на земјотреси на крајот на краиштата не е важно.Важно наредните инкарнирања на лугето ке бидат ослободени од шизофреничната состојба на мозокот во која е денеска , односно од егото. Тоа е златното доба и рајот на земјата што се најавува најмалку 4 000 години
„Календарот на Маите претставува некој вид упатство за еволуција на човечката свест и дава увид во новата наука за времето. Календарот е поврзан со 13 циклуси на создавањето и 13 неба, поврзани со девет подземни света. Сите тие циклуси ќе завршат на 23 декември 2012 година. Според некои толкувања на ‘Цолкинот‘, Големиот циклус треба да се сфати како духовно будење на човештвото, кога тоа ќе почне да живее во вистинска слобода, радост и мир“.
Стојмировски истакнува и дека овие теории не се темелат на цврсти научни факти.
Човековата свест, неговото Јас...тие ствари се во неговите гени, а тоа не се менува ниту со катастрофи ниту со војни кои сме ги имале доволно и преку доволно во минатото и сегашноста.
Неостварливи желби на овие самонаречени профети.
 
M

marsovka

Гостин
Човековата свест, неговото Јас...тие ствари се во неговите гени, а тоа не се менува ниту со катастрофи ниту со војни кои сме ги имале доволно и преку доволно во минатото и сегашноста.
Неостварливи желби на овие самонаречени профети.
Има еден мала заебанција кога сме кај гените :)
Прво гените се активираат или пасивизираат во зависност од условите ( епигенетика ѕирни) второ во гените се втиснуваат дел од начинот на живеење . Имаше истражување дека кај осамените луѓе се активираат одредени гени. Патем имаме за 10 посто зголемено нивото на радијација ( кое малце ги потурнува работите во еволуцијата) загадување итн .

Не мешај гени уште не знаеме што све не се наоѓа во нашиот геном . Ниту како функционира целиот процес на манифестирање и менување на гените :) ова де еволуција :)

Забораваш едно нешто потсвест, колективна потсвест :)
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.735
Поени од реакции
12.166
Не е се познато, но во случајов целосна промена на гените како единица на наследување (нестручно кажано, но мене ми е битна суштината и логиката, а не стручните називи), целосно потиснување на информацијата за самоуништување, самобендисување, злоба...тие информации тешко да ќе се променат за една генерација (како и да се менуваат, нели истите се манифестираат преку наследноста), уште потешко до 2012 :wink: Посебно што велиш ова е толку сложена област -гените, активација, инактивација...разлики во хистолошки белези...језиво сложена која едино оние кои се занимават со тоа ги разбираат овие ствари (јас не, него као лаик и онака, логичко размислување). А луѓео од видеото и оние кои предвидуваат вакви работи најверојатно не се баш потковани со сите овие информации.

Затоа ми беше зборот, утопистички теории, дури и за илјада години...човекот илјадници години го носел "генот за злоба", своето Јас и сеуште го носи. Не ми е некако логички за 15-тина до 20 генерации до толку да се промени наследниот материјал на човекот кога досега останал сосем ист (ко зборам за духовно будење, слобода, мир).

Има еден мала заебанција кога сме кај гените :)
Прво гените се активираат или пасивизираат во зависност од условите ( епигенетика ѕирни) второ во гените се втиснуваат дел од начинот на живеење . Имаше истражување дека кај осамените луѓе се активираат одредени гени. Патем имаме за 10 посто зголемено нивото на радијација ( кое малце ги потурнува работите во еволуцијата) загадување итн .
Упс, таа мала заебанција тукушто ја прочитав...ма не сурфам по вакви ствари па и не знам што и како...дужност ми е да ти кажам дека си у право со муабетов.
али ова би било за мноогу иладници години (или воопшто не би било) :)

али за непознаницата си у право:smir:
стопут потврдено...слушај женско и ќути :)
 
C

Celsius

Гостин
Имен о е општо познато дека АНАРХИЈА или утопија е невозможно да се создаде. Земете прочитајте го делото Утопија и ќе сватите. Човековата свест и самосвет за расудување, одговорност, благодарност, хуманост... да не набројувам се толку далечни од денешниот човек што не би било веројатно да се создаде утопија ни по милион години едноставно таква еволуција не е можна, освен доколку некој не ни вгради чипови и не опдиме по неговите наредби но и тука не се работи за нашата воља.

во однос на темата што ли ќе се деси... колку пати сне биле пред медиумсмко напумпани работи кои ни прогнозирале дури и пострашни сценарија па ништо не се случи не му давајте предност и на ова... Секогаш сакаат да ги прикажат најлошите можни сценарија дури и од наједноставната работа. Дури и да запалиме ќибрит можно е да се запалиме, но колкава е можноста за тоа сценарио?
 
Член од
30 април 2009
Мислења
795
Поени од реакции
91
Нема ништо мистично, катаклизмите, поплавите, паѓањето метеори е нормална појава на планетава, универзумот.
 

Член8

Avatar
Член од
7 февруари 2010
Мислења
30
Поени од реакции
2
Зашто сте запнале дека ке мора да има апокалипса , сите предвидувања се дека ке има промена кај човечката свест. Дали ке и предходат војни и катастрофи од типот на земјотреси на крајот на краиштата не е важно.Важно наредните инкарнирања на лугето ке бидат ослободени од шизофреничната состојба на мозокот во која е денеска , односно од егото. Тоа е златното доба и рајот на земјата што се најавува најмалку 4 000 години
точно така но сепак секој еДен оД нас игра голем улога во созДавањето на повисока свест глобално насекаДе во светот(и пошироко) така Да наш е изборот Дали ќе избереме разбирање сплотеносто еДинство и Љубов или ќе проДолжиме Деструктивно Да се оДнесуваме сепак мое мислење поточно чувсто е позитивно уствари се глеДа веќе во светот се повеќе и повеќе луѓе секој момент се буДат и стануваат свесни за ситуасијата во која се наоѓаме :wink:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Тоа се има веке случено , само што мора да се одиграат уште неколку секунди од продолжетокот во оваа реалност . Инаку познат е исходот , и секој може да да го види ама прво мора јасно сам да си се види , и не само да се види туку и да се чуе и да се помириса и на крај да се почуствува кој е , што е , кој бил , што е сега и што сака да биде.
 

Duduk

Korg Maniac
Член од
8 јули 2009
Мислења
953
Поени од реакции
99
Ќе се разбудам на 22ри Декември 2012 и ќе речам само едно нешто: EPIC FAIL :pusk:
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Ние не потекнуваме, или не сме создадени од некои други интелегенции, ние си се развивме сами, тука на Земјата. Сите други теории дека потекнуваме од друга планета, дека не создале вонземјани или Господ се смешни.
Исто и теоријата на спонтана генеза. Премногу фактори на коенциденција да е логички точна. И не ми се верува дека ја сметаат за научна теорија...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom