1899

Член од
3 март 2020
Мислења
2.299
Поени од реакции
4.766

Зошто го читаш, воопшто, пред да ја гледаш серијата? Си пиша човекот да не се чита подолу. Сега веќе си го расипа доживувањето.
Не ми расипуваат мене спојлери. Можеш да ми кажеш и убиецот кој е, пак ќе ми биде интересно да гледам - како тоа ќе биде изведено. :)
Почнав да ја гледам денеска, уште 7 и 8 епизода ми останаа.
*
Само да кажам: првите 25 минути од првата епизода многу досадни. Да не прочитав овде дека на повеќето ви се свиѓа серијата, ќе ја исклучев (една позитивна работа од читање однапред, хехе).
Ама како тече серијата, со сите исплеткани работи, ме чуди дали барем нешто ќе отплеткаат во следните две епизоди, инаку ќе излезе бесцелно гледањето на сите оние премини од една во друга реалност.

Па отворив на англиската Википедија, сценаристите биле истите со Дарк, планираат 3 сезони, а во втората ќе ни објаснуваат за симболиката на триаголникот. За третата уште немаат идеја, изгледа.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
12.812
Поени од реакции
30.894
Па отворив на англиската Википедија, сценаристите биле истите со Дарк, планираат 3 сезони, а во втората ќе ни објаснуваат за симболиката на триаголникот. За третата уште немаат идеја, изгледа.
Исто како со Dark, и овде е целиот концепт однапред осмислен, за сите 3 сезони. Симболиката на триаголникот е веќе позната уште од сега, нема што да објаснуваат во втора сезона. Триаголник завртен наопаку симболизира вода. Пречкртан со една линија попреку = земја. Во втората сезона веројатно ќе биде завртен со врвот нагоре, ќе видиме.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.299
Поени од реакции
4.766
Уау, крајот!
7 и 8 епизода скроз откриваат сè, и иако претпоставив веќе некои од работите, ама пресвртот кој е Креаторот и каде се наоѓаат цело време, ми беа шок. Браво!

Не знам дали треба како спојлер да пишам, ама ме интересира (ме мрзеше да вратам подетално да ги гледам ликовите на крајот, откако се разбуди женската: ми се чини дека татко ѝ и детето не ги видов во заспаните? Или сум грешка, ги промашив?

А точно беа толкумина колку што останаа на крајот „живи“ на бродот.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Завршив со 5 епизода и дојдов да си ја кажам фрустрацијата. Не знам што е со трендов во последно време што сериите ги прават толку мрачни, не мислам на тематиката туку на осветлувањето. Значи очи истерав, пак диоптрија ќе качам од нив. Ко девојчето со кибритчињата треба да си осветлувам екран. Разбирам и ноќни сцени и сè, ама 80% од времето екранот ми е ваков. :нинџ:

Screenshot_20221127-155424_TV Time.jpg 1.jpg

2.jpg

Во врска со приказната, засега ми е преспор сторителингот, ама ме влече да гледам понатаму. Актерката што ја игра Маура Френклин ми дава некој Никол Кидман вајб, а Франц е плукнат Кратос од God of War. :noze:

Screenshot_20221127_155748.jpg

Screenshot_20221127_155444.jpg
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.299
Поени од реакции
4.766
Разбирам и ноќни сцени и сè, ама 80% од времето екранот ми е ваков. :нинџ:
Кај мене не беше толку негледливо мрачно. Да не треба некој сетингс на телевизорот да наместиш? Или на компјутерот ако гледаш од компјутер?
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.481
Поени од реакции
5.937
Кај мене не беше толку негледливо мрачно. Да не треба некој сетингс на телевизорот да наместиш? Или на компјутерот ако гледаш од компјутер?
Не, до крај ми се сите сетинзи за светлина на компјутер. На Нетфликс гледам и не е на сите серии вака мрачно.
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
5.560
Поени од реакции
17.324
Почна феноменално но секоја наредна епизода е подосадна и подосадна. Интересна мистерија но се на се мех серија.

Моментално 6 епизода, веројатно ќе ја прекинам тука.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
2.856
Поени од реакции
16.589
Сакам некој да ми гу делитне серију од меморију,бш како у серију, за да гу гледам како прф пут да ми е.


Саунд ефекти едни од најјаки до ск.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.228
Поени од реакции
16.987
Зошто Maura Singleton беше објектот во кодот што мораше да се разбуди и да ја прекине 1899 симулацијата?


In software engineering, the singleton pattern is a software design pattern that restricts the instantiation of a class to a singular instance. One of the well-known "Gang of Four" design patterns, which describe how to solve recurring problems in object-oriented software,[1] the pattern is useful when exactly one object is needed to coordinate actions across a system.

More specifically, the singleton pattern allows objects to:[2]

 • Ensure they only have one instance
 • Provide easy access to that instance
 • Control their instantiation (for example, hiding the constructors of a class
Пример за Синглтон патерн
PHP:
class Singleton {
  private static $instance = null;

  public static function getInstance()
  {
    if (self::$instance === null) {
      self::$instance = new static();
    }
    return self::$instance;
  }

  private function __construct()
  {

  }

  private function __clone()
  {

  }

  private function __wakeup()
  {

  }

}

$singleton = Singleton::getInstance();
$singleton1 = Singleton::getInstance();

echo $singleton === $singleton1;
Ако стварно даваат хинтови преку имињата, Моура Синглтон би била статичка варијабла, останатите би биле локални варијабли. Скоупот на статичката варијабла продолжува и по извршувањето на функцијата/симулацијата во случајот на серијата.

PHP:
<?php
  function keep_track() {
   static $count = 0;
   $count++;
   print $count;
   print "<br />";
  }
 
  keep_track();
  keep_track();
  keep_track();
Со статички варијабли ќе биде испринтано

1
2
3

Со локални варијабли
1
1
1

Со статички варијабли вредноста никогаш нема да биде ресетирана на 0.
Иначе можно е да ја нарекле и Синглтон пошто кај неа беше клучот за будењето/конектирањето со реалноста. Така во ООП обично синглтон класи се класи кои се конектираат со база или ДБ класи. Зошто? Пошто во еден реквест сакаш да користиш само една дб конекција од пулот конкеции.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
9.586
Нормално, премногу бавно и досадно за просечниот нетфликс гледач со нула attention span. Требаше да убацат некои тикток сцени, денсање нешто, досетки, заебанции, повеќе virtue signaling итн. Не се ни сеќавам од кога имам нетфликс, едно 5-6-7 години ваљда. После 1899 му удрив cancel пошто нула content имаат што ме интересира а не ми е гледан, посебно од новите серии/филмови т.е. бљувотини што ги вадат...не верувам дека пак ќе се претплатам во иднина, пиши пропало. Нека банкротираат и нека не поштедат од срањата што ги продуцираат.

Sent from my Pixel 7 Pro using Tapatalk
 
Член од
1 јули 2008
Мислења
2.021
Поени од реакции
2.014
Бреј. Иако малку досадна, ок ми беше на краj. И баш ме интересираше како ќе ја завршеа, Дарк беше прејака серија. Штета
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.541
Поени од реакции
6.321
Осум епизоди по саат време вртење во место без никаква цел и поента,акање низ бродот како муви без глава,влагање од кабина во кабина,влегување и излегување низ пролазите под креветите и одење по сто пати на местата кои имаат клучно значење за карактерите без никаков заклучок и поента.Маура го бара капетанот на бродот па потоа капетанот ја бара Маура,сите го бараат детето,овој го бара оној па оној го бара овој,влагање и излагање низ кабините во бродот и тоа.
90% исто мислење имам. Сега ја изгледав 6та еп и остануваат уште 2. Се надевам има каков таков крај, да се спаси што може да се спаси. Инаку го нема ефектот "одвај чекам што ќе се случи во следната епизода" и поради тоа засега серијата ми е чист просек 5/10. Можда последните две еп малку ќе го кренат впечатокот. Останува да ја догледам па се враќам со финален коментар. А веста за укинување "предвреме" можда е и баш поттикната од просечноста и слабиот одзив на публиката. Btw каков е генералниот заклучок во светски рамки?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom