12 години од офанзивата во Арачиново

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.249
Поени од реакции
5.222
Бајки, пријателе, бајки!

Во 2001 гинеа, страдаа вистински луѓе, не измислени ликови.

Не знам што сакаш да постигнеш со пишувањево, ама не мора да ги повторуваш произволните измислени бајки, ти ја сфативме поентата.

Поздрав и уживај.
Поентата е дека пред Парламент бараа продолжување на војната 50.000 луѓе, а на терен војуваа 20.000.

Те тие 50.000 се најголемите пиип. Тие бараат продолжување на војната, а веќе имаат резервирано хотел во Грција.

И гледаме и ден денеска жалат што запрела војната.

Те ова е неслагалицата, овие истите велат дека Нато е крива.
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
Верувај во што сакаш.
Да имаше општа мобилизација, фингираниот конфликт ќе преминеше во неконтролирана граѓанска војна без крај.

Не биди селективен во коментарите ако сакаш да бидеш реален.
Ако не, живеј си ја бајката, што да ти кажам.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Војната ја изгубија политичарите ... Борис Трајковски, Бранко Црвенковски, Љубчо Георгиевски, а и Гвујо тргнал по нивниот пат(капитулационен) !
Прв седна на власт со Али лицето Б.Ц. а потоа и патвиотот и голем пвеводбеник Гвујо !!!
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Генерал Ангелов велеше, од 100 повикани резервисти само 30 се јавуваа на повикот, останатите исчезнуваа (живела Грција)
УЧК кај сакаше напаѓаше, Македонија беше како швајцарско сирење , сакаш мина во близина на Скопје, сакаш диверзанти во Скопје , во Дреновец, Маврово, Лешок, Матејче, Карпалак... Поплава од акции на сите страни.


Добро познат факт е дека од 250.000 Албанци во Македонија во УЧК се пријавија 500.000.
Армија на која и Кина може да и подзавиди.
Конкуренцијата била толку голема, што за да се пријавиш требало да платиш 10.000 евра.
И покрај тоа одзивот бил толку голем, што почнале меѓу себе да се тепаат кој да иде во први борбени редови.
Ова е нешто невидено во историјата, дури избројани биле 85 жртви во борбите за пријавувањето, кои сега имаат споменици.
Поплава од акции на сите страни, што на некои места водата уште не е повлечена, па сега благодарение на тоа го имаме
Мавровско езеро, Козјак, Липковско езеро итн.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Според Дарди во 2001 не загинал ниту еден Албанец/припадник на УЧК ... ОК можеби максимум 5-6 души но тие не загинале од куршум туку починале од грип, лепра и колера ... :ROFLMAO:
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Да имаа храброст да влезат во селото како што имаа за да уништат што повише куќи, можеби ќе влезеа.

Издејствуваниот прекин на огнот беше најдобрата опција, и покрај тоа што на УЧК не им се допаѓаше тоа.
ti si ili lud ili glup, neznam sto e so tebe, ja mislam deka vo bardovci bolnicata treba da go isklucat internetot
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.249
Поени од реакции
5.222
Според Дарди во 2001 не загинал ниту еден Албанец/припадник на УЧК ... ОК можеби максимум 5-6 души но тие не загинале од куршум туку починале од грип, лепра и колера ... :ROFLMAO:
85, со имиња презимиња, место на раѓање. И ве разбирам зошто глумите неверници, мора така, пошто поразително е за една држава да употреби се што има, а бројот на загинати да биде еднаков. Ќе ти се смее светот.
Мора тука да се најдат што повеќе виновници: нато, ватикан , масони , лгбт заедница, грција, чеченија, црвенковски, лупчо, трајковски, марсовци.

А вистинските виновници се тие 70% , како и Уставот.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
85, со имиња презимиња, место на раѓање. И ве разбирам зошто глумите неверници, мора така, пошто поразително е за една држава да употреби се што има, а бројот на загинати да биде еднаков. Ќе ти се смее светот.
Мора тука да се најдат што повеќе виновници: нато, ватикан , масони , лгбт заедница, грција, чеченија, црвенковски, лупчо, трајковски, марсовци.
А вистинските виновници се тие 70% , како и Уставот.
E сега што напиша ... испомеша и баби и жаби ... :facepalm:
 
T

templar55

Гостин
Сега не сакам персонални работи да ти објаснам тебе, но доволно роднини сум имал во редовите на УЧК за да знам што се случуваше на терен.

Овдека сум прочитал разни глупости, и сум сватил колку прости луѓе има што веруваат во тие ствари.
И за време на војната и после неа, македонците говореа за стотина па и над илјада убиени припадници на УЧК, а вистината е дека се убиени под 100 (85-90 мислам беа), што е приближно со загинатите од македонска страна.
Конкретно во Арачиново мислам има 12 загинати, што е дебакл за сите тие ангажирани сили од другата страна (чак и авиони).

Вистина е дека на албанска страна имаше неискусни припадници (па дури и без завршен воен рок, еден куп познавам такви, млади дечки средношколци или студенти).

Другите лаги се : Им давале пари на борците ... Ги принудувале да се приклучат во војната ... И најголемата лага: ги користеле цивилите како жив штит. Па тие цивили се нивните семејства.

И кој ве лаже дека војна се води од прозорци ? Демек затоа АРМ пукала кон куќите.
Па да беше така, за 3000 уништени куќи требаше да има бар 300 убиени, но сепак позициите биле на земја а не по прозорците од куќите. Има доволно слики и видео материали што ќе го потврдат ова.

Јас викам дека и да паднеше Арачиново, ќе беше пак исто (па дури можеше пак да го изгубат оваа село, исто како во тетовската планина кога еднаш прославија победа, а потоа пак ги изгубија тие позиции , или во Ваксинце кога влегоа и не останаа и 10 часа внатре туку мораа да се повлечат или случајот со Лешок, кога УЧК успеа да превземе село кое не беше под нивна контрола, или пак Матејче, каде македонските власти велеа дека се повлекле од други причини, а вистината беше дека беа принудени да се повлечат, во тие борби имаше 13 загинати припадници на УЧК, но им успеа да преземат село кое претходно не беше под нивна контрола, туку беше село каде имаше полициска станица. А колку беше важно оваа село се покажа потоа, кога се презеде контрола врз Арачиново ( Матејче се наоѓа помеѓу Липково и Арачиново), со што се создаде фронт долг можда 30км-40км ( од Лојане до Арачиново)

Можда се повторуваме, но треба да знаеш дека и во Гостиварско се спремаше фронтот, а после гостиварско, зошто да не и во Струшко , Скопскиот веќе беше започнат.

Затоа не барајте вина во НАТО, војната заврши добро за сите. Има и кај албанците луѓе кои биле против запирање не војната, не биле сложни со понудените права, барале поделба или многу повише права (федерализација или што знам).
Со потпишување на Охридскиот договор македонците не изгубија ништо, но добија албанците , турците, ромите...

Бајати ми се овие теми, ама кога веќе ги има, нека се каже вистината.
Знаеш како загинаа тие ваши 13 учки во Матејче ? Намерно беше напуштена полициската станица во Матејче и ко што ве дал господ глупи сте влегле во неа ама сте заборавиле дека некој претходно ја минирал. IN YOUR STYLE MOFOS !!!
 

n/a

Член од
28 декември 2011
Мислења
1.194
Поени од реакции
2.258
85, со имиња презимиња, место на раѓање. И ве разбирам зошто глумите неверници, мора така, пошто поразително е за една држава да употреби се што има, а бројот на загинати да биде еднаков. Ќе ти се смее светот.
Мора тука да се најдат што повеќе виновници: нато, ватикан , масони , лгбт заедница, грција, чеченија, црвенковски, лупчо, трајковски, марсовци.

А вистинските виновници се тие 70% , како и Уставот.
Стопли си сега млекцето и на спиење.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Според Дарди во 2001 не загинал ниту еден Албанец/припадник на УЧК ... ОК можеби максимум 5-6 души но тие не загинале од куршум туку починале од грип, лепра и колера ... :ROFLMAO:
Тој едниот од нив имал шум на срце и кога искачал од подрум нагоре по скалите му паднало тешко и починал кутриот.
Ете гледаш дека не се сите од грип, немој вакви дезинформации че ти мољим.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ushtria Clirimtare Kombetar (UCK) најјака воена формација у свет ... какво НАТО(ЈуЕсЕЈ), каква Кина, каква Русија ... :sleep:
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.249
Поени од реакции
5.222
ti si ili lud ili g;up, neznam sto e so tebe, ja mislam deka vo bardovci bolnicata treba da go isklucat internetot
Да не си у шатдоун , чим не ти е јасно што пишувам.

Ти и другарите сакате ме убедите за нешто што го знам , што го имам видено сам.

Од Пехчево сакаш да ми кажеш колку загинати имало во икс село, а јас во тоа село имам роднини, а ти само си слушнал како име.

Ти сакаш да ме убедиш дека УЧК се криело позади цивили, а јас имам газено по нивните ровови и знам дела главните позиции им биле надвор од селото , сакаш да ме убедиш дека се војувало од прозорци на куќи.

Јас ја говорам вистината, но гледајте се себеси со какви митови се држите. ( легендата: 4500 :) )

Забавни сте нема што. Аххахах
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
Вака според форумов, сите сте биле за долга војна, а не за брз прекин... И онда кога ќе видиш колкав бил одзивот на регрутирање, се ти е јасно зошто политичарите потпишале "капитулација".

Но секако ,после војната херои колку сакаш. Ќе дојде сега некој што бил на Халкидики во тоа лето 2001во , и ќе ни каже како бил спремем за долга војна , но НАТО ја запрело војната , а и политичарите биле предавници.

Е браво бе патриоти.
da ne se mesase NATO, milosevic ke ve zbrisese od balkanot, ke postoevte samo vo knigite za prvo odelenie, da ne bese nato nasive makedonski vojnici ke ve zbrisea od Makedonija vo najdobar slucaj ke raboevte vo nekoj rudnik, TI SE CUDAM NAVISTINA
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Ти и другарите сакате да ме убедите за нешто што го знам, што го имам видено сам.
Сакаш да кажеш т.е. си признаваш дека и ти си учествувал во редовите на ОНА/УЧК ... :confused:
Ти си командант Шпати или командант Тели ... а можеби си командант Дреница ... :нинџ:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom