„Со кого си - таков си!“ - Дали е така?

Птичји Грип

Без влакна на јазикот!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
770
Поени од реакции
8
Широка тема,но во зависност од тоа со кого се дружиш се дефинираат и твоите сваќања - кога се однесува на друштво и пубертетски денови.Со текот на времето,различни друштва,изминато време...тоа става некои финални црти на твоите манири (барем на оваа етапа од животот).
Што се однесува до врската со некоја личност - И те како се согласувам со темата,затоа што ако човекот не е сличен на тебе се пропаѓа у вода,рано или касно.
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Не мора да значи.Јас цело време сум со луѓе што пијат и пушат а ја не го праам ни едното ни другото.Зависи од тебе,колку ти влијаат.
 

ANDZI

Fashion is my opsession
Член од
5 февруари 2007
Мислења
833
Поени од реакции
6
Da,definitivno ima vistina vo ova.Ako site vo drustvoto pravat nesto i ti ke go pravis toa.Sea ova i ne mora da zna4i,ako ima6 cvrst karakter tebe ni6to ne moze da te natera,pa duri moze6 da vlijaes vrz dru6tvoto da im ukaze6 deka toa so ko pravat e lo6o....
 

TWEETY***

Мy life..my rules..any questions?
Член од
18 февруари 2006
Мислења
2.041
Поени од реакции
66
Pa vo golem del od slucaevite e taka.
Prijatelite samite nie gi birame ako ne ni odgovaraat ne se druzime so niv
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Fortune напиша:
Колку според вас во ова има вистина? Денес се` повеќе се соочуваме со ситуација неприфатлива (за кого повеќе за кого помалку), се` повеќе има деца кои се оддале на некои пороци. Дали мислите дека друштвото е пресудно за вакво нешто? Дали ако еден другар е наркоман (алкохоличар, што ти знам јас таму, ова само како пример), под дифолт и сите во негова близина се?

Дали ако за некого имате оформено некакво мислење, тоа ви влијае и за оценувањето на личноста на другарот/другарката? Пример друг.. дали ако некој/а е со „кренат нос“, тоа истото важи и за останатите од неговото/нејзиното друштво?

Дали важи онаа српската „С ким си - такав си“? Дали ги оценувате луѓето според другите?

Дали има/нема исклучоци?
Јас мислам дека поговорката точно кажува, а тоа за дрога и алкохол, тоа е веќе друга тема. Али ја верувам у поговорката "СКИМ СИ, ТАКАВ СИ". :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Па ајде де, изјасни се што мислиш и во врска со тоа. Темава не е поставена само да речеме „Да, така е” или „Не, не е така”.

И зошто веруваш во таквата изрека? Секогаш си се дружела со луѓе кои биле исти како тебе? Не познаваш поразлични?
 

VORTEX

Кафански човек
Член од
10 мај 2006
Мислења
673
Поени од реакции
1
Зависи од карактерот на личноста ако некој е решен дека нема да пие/пуши/дува ти што сакаш прави нема да го убедиш, но ваквите случаи се многу ретки за жал. И мислам дека во 99% од случаите е така. Јас не сваќам нешто друго во што гледаат сатисфакција оние коите убедуваат да пробаш демек ако не земеш си пи*ка или педер што е тука задоволството да упропастиш и нечиј друг живот?:toe::toe:
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
Fortune напиша:
Па ајде де, изјасни се што мислиш и во врска со тоа. Темава не е поставена само да речеме „Да, така е” или „Не, не е така”.

И зошто веруваш во таквата изрека? Секогаш си се дружела со луѓе кои биле исти како тебе? Не познаваш поразлични?
Не се дружам секогаш со исти луѓе како мене, всушност, не можам ни да ги најдам исти како мене :)), али сум приметила дека кога се дружам со некој, попримам од него по нешто, макар и некоја ептен ситна работа. И исто така ќе кажам и дека јас многу внимателно избирам со кого се дружам и сметам дека сите треба така да прават, зашто сите добро знаеме какво време е "денес".
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
62
Поени од реакции
0
To4no e toa i nema vrska so toa kakov ti e karakterot ednostavno sakal ili ne popoleka gi prifakas rabotite sto gi pravat drugite i poleka vlijaat na tebe sakal ili ne
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
vo edna rabota sum so drugarite ist :) ili tie se isti so mene
sakame zabava druzenje remet i sekogas sme otkaceni :)
 
Член од
24 мај 2005
Мислења
957
Поени од реакции
16
Во голема мера така е, затоа што по некоја логика, пријателите шо ги бираш имаат сличности со тебе, но и не мора да значи, различно е од индивидуа до индивидуа.
 

joki

Погана Паганка
Член од
1 февруари 2006
Мислења
1.054
Поени од реакции
16
Категорично велам НЕ!
Се е до карактерот, се дружам со истите моми веќе 7 години и со нив немам никаква допирна точка. Ништо не сум попримила од нивно понашање, а и не планирам пошо не ми одговара на концептот за Мојот Свет шо би рекла Каролина:) Живот јбг, колку ќе си ги зацврстиш ставовите зависи од тебе...најмалку од друштвото:)
 
Член од
29 јануари 2007
Мислења
23
Поени од реакции
1
Во најголем број случаи да, иако не мора да значи. Карактерот на личноста е сепак пресуден, но обично се дружат личности кои се меѓусебно слични, имаат слични ставови, размислувања, преференции итн.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Da,ja mislam deka toa e tocno.So koj se druzis takov si....ama nemora da znaci.kaj mene na primer ne e taka.sum se druzela i se druzam so luge koi pusat pijat...ama jas nikad ne sum probala.a se druzam so niv bidejki moze neso me privlekuva kaj niv....i ME privlekuva.kaj kogo kako
 

M*A*J*A

The girl..*
Член од
11 јули 2006
Мислења
98
Поени од реакции
0
ПрИтИ_гРл напиша:
pa vo eden pogled ''izrekava'' so koj si - takov si e tocna ali vo drug pogled pa i ne e. zosto e??? zatoa sto ne moze vo drustvo site da bidat razlicni mislam vo odnesuvanje itn. mislam deka vo razmisluvanjeto vo edno drustvo bi trebalo da e sto. a zosto ne??? zatoa sto licno jas ke vi dadam moj primer - pa vo moeto drustvo sme 6 drugarki od koi cetiri pusat a dve (vo koi spagam i jas) ne pusat. a pak vo druga situacija nekolku od nas pijame (ne mislam na koj znae kakvo pijanstvo ali onakan sega si podpivnuvame a posebno sega za pivo festov) a pakk drugite ne se napile ni kapka. zatoa so del od ovaa izreka se soglasuvam a so drug del ne.
Epten se soglasuvam..Go delime istoto mislenje :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom