„Каде се движи Република Македонија“ - Бугарска тркалезна маса

Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
Тоа не е поентата .
Вашите неможат да се изначудат зошто на пример книжарницата по година дена се затворила или никој не купувал ваши весници ....

И за филмовите пак не си разбрал , причината зошто не сум ги гледал не е во тоа дека не сум знаел каде да ги барам .....:rolleyes:
Заборавив само да спомнам дека истото важи и за грчките .
А на пример од руска продукција имам скоро се гледано ....
Много добре те разбрах, но мисла ти мене не.
Може па и да сборим различни езици.;)
Инако русите имат добри филмови, но имат и лоши. И тоа не е зоштото са руски.
Jас лично мога да гледам "Иронија судьбы, или С лёгким паром!" уште 100 пати. Но "Маленькаја Вера" не мога да го гледам и 10 минути.
И не е битно дали ги сакам или не ги сакам Русите.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Оф бее вие ли ке ни кажувате за европски права и стандарди, тикви зелени.
 

Joakim

Skopjanecot
Член од
17 јули 2008
Мислења
534
Поени од реакции
71
Много добре те разбрах, но мисла ти мене не.
Може па и да сборим различни езици.;)
Инако русите имат добри филмови, но имат и лоши. И тоа не е зоштото са руски.
Jас лично мога да гледам "Иронија судьбы, или С лёгким паром!" уште 100 пати. Но "Маленькаја Вера" не мога да го гледам и 10 минути.
И не е битно дали ги сакам или не ги сакам Русите.
Претходно напишав дека не мразам .
Ако си ме разбрал добро , како што сам кажуваш , веројатно ти е и јасно кога ќе го прекинам мојот бојкот .
Тешко да се случи за време на нашата генерација , а ?:)
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219
А може би грешиш?
На мене ми е интересно мисленето на сите - може да са Руси, Американци, Турци или Грци. Секоj си има посебна култура, во коjа може да се види и позитивното и негативното.
Jас не боjкотирам никого.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Знаете колку маси „Каде се движи Р. Бугарија“ се одржаа во Македонија?....Ехехеее дури и маси ни снема сега мора по шанкови :pos:
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Овие Бугари ми се смешни, секој кој зборува во негативен контекс за Бугари мора да е Србин, незнам зошто мислат така, еве пример јас имав случка пред 3-4 години во Куманово сретнувам бугарин на автобуска, почнавме нешто маубет спонтано и дечково поднапиен почна да ми се отвара нешто и нешто почна да ми зборува за политика шта ти ја знам, јас му велам батали тоа политика е курва луѓе си се луѓе и во тој момент ми вели демек Македонците многу дозволувале на Албанците шта ти ја знам, требало да се свртиме во сојуз со Бугарија и демек навивал за Левски, и јас исто така спонтано му велам абе се тоа политика батали тие муабети јас сум Србин па не се замарам со политика ни во Македонија ниту пак за надворешната политика и навивам за Звезда... и после овој муабет дечково почна да ми зборува нешто сцрвенет на секој втор муабет ми вели да ти кажам нешто ама немој да ме тепаш ти си Србин знам дека мразиш Бугари и продолжува со политика, и секој втор муабет му беше тоа ти си Србин немој да ме тепаш, јас го гледам и му се чудам ништо лошо не му кажав, после сето тоа стигнавме во Скопје ме части пиво и ми кажа демек дошол во Куманово по девојка некоја што студирала во Софија, но не го сакале демек бил Бугарин нејзините родители, си разменивме телефонски броеви после ми вртеше за пиво фест во Прилеп но ништо не бидна... муабетот ми беше кога му кажав дека сум Србин човекот со друг тон ми се обраќаше незнам што му бидна!
 

Nymphadora

Емоцинално незрело џубре
Член од
2 февруари 2009
Мислења
986
Поени од реакции
1.672
Чекај, чекај... ова не е ништо. Сигурна сум ќе дека избацат и некоја друга “генијална“ теза. Човековата глупост е едноставно ненадминлива, таман си помислил дека врвот е достигнат, одеднаш се открива нова димензија.
Они на нас ни дале ПАЗИ ЖОЛТ картон, демек не предупредуваат. Они, предупредуваат!!!!:pos:Кршат човекови права, не признаваат македонско малцинство, на ОМО Илинден мамата им ја расплакаа.... и они сега нас ни даваат жолт картон. Ма нека дадат и еден љиљаков, да ја префрлиме државава на дел од планетата кај што нема никој да не замара.
Богами како казнети од Господ сме :D да ги имаме најзабеганите народи што постојат на планетава за соседи :pos:
Што толку сме згрешиле не знам... само знам дека бугариве станааа конкуренција на америте кога станува збор за глупост :D
 
Член од
17 јули 2010
Мислења
1.421
Поени од реакции
2.203
Сите Грци и Бугари потајно сакаат да се Македонци!...:sneaky: .
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Гледам во последно време се молиш да не пишем. Зошто бре Славjански? Не сакаш ли да видиш друго мисленjе, посебно од твоето? Од што те е страх?
Јас не знам само зошто те толерираат, јасно е дека на форумот НЕ Е дозволен друг јазик освен Македонскиот, и англискиот.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.131
Поени од реакции
18.128
Јас не знам само зошто те толерираат, јасно е дека на форумот НЕ Е дозволен друг јазик освен Македонскиот, и англискиот.
Реагирав и порано кај модератори или админи, ама нешто слабо реакција.Очите ми истекоа кога пробувам да ги разберам oвие одродени од Македонија.Ај можда ќе видат овде.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
претерувате! колку можеме пишуваме на македонски, не очекувајте некој во Бугарија да знае перфект македонски, нема од Каде да знае! пишуваме на јазикот на нашите дедовци и баби, исто како што пишувале Гоце, Јане.... за нив преведувач сакате ли? Да сте слушнале некој Македонец дошол во Бугарија на одмор да останал гладен и жеден бидејќи не зборува перфектен Бугарски?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Бугарчето ни дало жолт картон, каков почеток на денот :pos::pos:
Во огледало се гледаме и викаме дека ги мразиме бугарите, овие почнаа и да се преценуваат еј. Бугарче, бугарче еј татарче, значи вие сте недостојни да ве спомене човек, а не пак за вас на огледало да зборуваме. Вие сте твор нација, сите бегаат од вас, оти сте многу паметни и тркалезни маси организирате за соседи. Дали ви е досадно или нема за што друго да једете говна, па на секое само за нас зборите. Идете таму во грдото море удавете се, лицемери и крадачи на историја.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
претерувате! колку можеме пишуваме на македонски, не очекувајте некој во Бугарија да знае перфект македонски, нема од Каде да знае! пишуваме на јазикот на нашите дедовци и баби, исто како што пишувале Гоце, Јане.... за нив преведувач сакате ли? Да сте слушнале некој Македонец дошол во Бугарија на одмор да останал гладен и жеден бидејќи не зборува перфектен Бугарски?
Ма немој, а зашто тогаш српскиот јазик е забранет и не се применува?
Вие сте нешто посебни демек?
Јас на пример, 1000 пати подобро разбирам српски од бугарски и да, за некои ваши зборови ми треба преведувач.
--- надополнето: 23 јуни 2012 во 08:10 ---
И да, има Албанци што не знаат добро Македонски, па никој не ги толерира.
 
Член од
18 февруари 2012
Мислења
1.273
Поени од реакции
930
Ма немој, а зашто тогаш српскиот јазик е забранет и не се применува?
Вие сте нешто посебни демек?
Јас на пример, 1000 пати подобро разбирам српски од бугарски и да, за некои ваши зборови ми треба преведувач.
--- надополнето: 23 јуни 2012 во 08:10 ---
И да, има Албанци што не знаат добро Македонски, па никој не ги толерира.
Не сум рекол да бидеме толерирани нешто посебно, ама поради еден бугарски збор ќе сакате да се брише се оти не било на македонски е смешно.Ма немој, како споредуваат српскиот дека бил по разбирлив од бугарскиот? Јас сум од североисточна бугарија на романската граница и македонски разбирам а од српските претстава немам! интересно е дека со луѓе од Охрид се разбирам подобро од теја во Скопје а растојанието е големо!
95/100 од вашите зборови ги има во бугарскиот секој Бугарин кој знае како ги користите и како ги организирате ќе може да зборува многу добро македонски.А српските и да ги врти не може да ги разбере за друго да не зборувам
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Не сум рекол да бидеме толерирани нешто посебно, ама поради еден бугарски збор ќе сакате да се брише се оти не било на македонски е смешно.Ма немој, како споредуваат српскиот дека бил по разбирлив од бугарскиот? Јас сум од североисточна бугарија на романската граница и македонски разбирам а од српските претстава немам! интересно е дека со луѓе од Охрид се разбирам подобро од теја во Скопје а растојанието е големо!
95/100 од вашите зборови ги има во бугарскиот секој Бугарин кој знае како ги користите и како ги организирате ќе може да зборува многу добро македонски.А српските и да ги врти не може да ги разбере за друго да не зборувам
Mене ми е поразбирлив српскиот многу.
Како и да е, правилата треба да важат за сите, и едно е некој да се труди да зборува Македонски и да погреши некој збор, а сосема друго е да си цепа на својот јазик и да користи букви кои воопшто ги нема во Македонскиот јазик.
Толку од мене, си има модератори/админи кои треба да одлучат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom