„Извинете, брзам. Може пред вас?”

doti4nata

Drama Queen
Член од
25 септември 2005
Мислења
3.390
Поени од реакции
35
hmmm pa zavisi dali uctivo kje me zamoli da go pustam pred mene ili kje se dere...ako e fin i ako mislam deka stvarno mu e bitno da zavrsi sto pobrzo bi go pustila dokolku ja ne se brzam :)
 

Mandy

~Carpe florem~
Член од
26 февруари 2006
Мислења
1.578
Поени од реакции
23
doti4nata напиша:
hmmm pa zavisi dali uctivo kje me zamoli da go pustam pred mene ili kje se dere...ako e fin i ako mislam deka stvarno mu e bitno da zavrsi sto pobrzo bi go pustila dokolku ja ne se brzam :)
Tokmu taka..i ja isto:)
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Зависно од ситуацијата. Но, има луѓе на кои ова им е доброуиграна комбинација и рутина, луѓе кои сакаат да ги фатат на емоција другите и да си зафршат работа побргу.

Еднаш во банка на шалтер ме прашува една лигла: "Дечко, може пред тебе, имам само да уплатам?". E што се прави на благајнички шалтер во банка? Сите чекаат за уплата или исплата. Нормално дека не ја пуштив. Имала "само" да уплати. И јас чекав да уплатам. Зошто да ја пуштам?

Ме нервираат пензионери со еден куп сметки за домаќинство кога чекам во банка за да подигнам плата. Тогаш, обавезно се закочува редот, 1 пензионер окапува на шалтер по 15 минути. Нека оди да ги плати сметките во пошта, што кој курац мора во банка да отиде џабе да праи гужва? И уште да ме праша дали може преку ред? Па тој го има целото време на светот, се наспал и најал сабајле, гледал вести, читал весник, пиел кафе, си го прчел, не го чекаат никакви обврски освен плаќањето на ебаните сметки еднаш месечно. Каде се брза он? А и може да стои до толку, нема да умре ако постои 5 минути поеќе. Впрочем, како може да стои кога оди на пазар и се ценка на секоја тезга за 5 денари? Или кога во маалската продавница ја гњави продавачката саат време прераскажувајќи и ги карактерните особини на снаата, а тоа повторно го прави - стоечки.

Реков зависно од ситуацијата. Во посебни ситуации по сопствена проценка доколку на човекот му е навистина битно или нешто му зависи од мојот гест, го пуштам.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
ako mi kaze bas taka:Izvinete,brzam,moze li....? bi go pustila da pomine so nasmevka na liceto i so edno :Povelete?
ako se turka i nepristojno se odnesuva pak bi go pustila ama bi napravila site okolu mene da mu se ismejat!
koj bilo da e.ako ne brzam samata jas ili ako nemam dopolnitelni obvrski,definitivno bi go pustila!
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Pustam babicki i dedovci pred mene bez misla a i po nekoj gzoden tip ako se brza , da mu ja merkam zadnicata . To za da mine mene vremeto po brgu i po interesno ne za nesto:)
 

BusHav

Е ајде де.....можеш и така
Член од
5 декември 2005
Мислења
4.343
Поени од реакции
81
Зависи од ситуацијата,зависи како ќе ми го каже тоа,со кој тон и најмногу зависи како јас сум расположен во моментот!!!
 

Tutkar

Богомил
Член од
6 декември 2005
Мислења
1.967
Поени од реакции
34
abe sto mislat lugevo kako samo tie da brzaat i samo tie nomozat da cekaat
toa e nesto sto ne mozan da go podnesam posebno koga sum umoren...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Сите ве гледам се клањате на постари луѓе. Замислете ситуација да треба да полагате последен испит за да дипломирате. Чекате на шалтер за да подигнете билет за воз којшто тргнува за петнаесетина минути. Некој стар дедо ви вели :

”Извини синко или ќерко, не можам да стојам, половината ме боли. Може ли пред тебе да поминам. ”

А вие полагате за три саати!

Што тогаш?
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
у вакви случајности јас му викам ај чекај си па и јас брзам

а ова шо вика Macedailen би му рекол дека испитот ми зависи од ова и мрам многу мноу брзо да одам
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Значи стар или млад, се е борба на интереси :wink:
 

Yugo

Law rules
Член од
12 декември 2005
Мислења
8.251
Поени од реакции
28
Па ако е некоја постара личност и ако мене не ми се брза. А ако е некој фраер или таков некој џанак и да не ми се брза не го пуштам па што и да е.
 

MaCk0

The Worlds Greatest
Член од
19 октомври 2005
Мислења
117
Поени од реакции
1
NE NE NE i jas brzam
 

SteF

I love this Kich
Член од
19 март 2006
Мислења
2.183
Поени од реакции
1
обично би го пушил :

Нема проблем господине, Јас и онака цел ден чекам , така да не би ми променило многу доколку почекам уше 5 - 10 минути. ПОвелете !.

ако не сум нешто претерано наку*чен :

Абе, ако мислиш дека си постар и си станал 25 минути порано од мене сега треба да ти го отстапам моето место, ЈАКО си се зае*ал, ај мрш сега да не е гледам клошар еден, како не ти е срам на годините , перверзњаку еден. (али ова второто многу ретко би го практикувал )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom