„Бисери на почетници“ - компјутерџии

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
место: интернетџилница
време: не е битно
улоги: В-вработен, М-муштеривка.

М: добар ден, има мирц?
В: има.
М: ќе можи да ми приклучите
В: нема проблем (и приклучува)
.
. (подоцна)
.
В: (забележува дека типката воопшто не се труди да разговара)
.
.
М: (по половина час неуспешно ирцање) ако можи да исклучите?
В: па исклучи си сама.
М: како?
В: со глувчето стисни горе десно на „иксот“.
М: (го крева глувчето од биро, го залепува на монитор и притиска) не можи.
В: вака. (знаете како нели?)
М: (фрла 500 денари и бега ко ѓаол од темјан)
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Еееј човече,не е можно ова да е вистина.Дали има толку глупави луѓе?
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
место: интернетџилница
време: не е битно
улоги: В-вработен, М-муштеривка.

М: добар ден, има мирц?
В: има.
М: ќе можи да ми приклучите
В: нема проблем (и приклучува)
.
. (подоцна)
.
В: (забележува дека типката воопшто не се труди да разговара)
.
.
М: (по половина час неуспешно ирцање) ако можи да исклучите?
В: па исклучи си сама.
М: како?
В: со глувчето стисни горе десно на „иксот“.
М: (го крева глувчето од биро, го залепува на монитор и притиска) не можи.
В: вака. (знаете како нели?)
М: (фрла 500 денари и бега ко ѓаол од темјан)
еден другар мој, имал стегнато Mute, долу кај звучничето на таскбар-от, море пломби кинел, море звучната ја вадел, ја чистел, на поправка... кога доаѓаат дома да ја местат гледаат долу Mute:)))
:pos2::pos2::pos2: Ова е криминал
 
Член од
17 јуни 2007
Мислења
196
Поени од реакции
5
mojot nastavnik po otp se pravese golem kompjuterdzija! ednas me uneduvase deka neznam sto e cip a posle toa go fativ kako ima opcija cancel i retry i celi 15 min klikase retry posle krena glava i pocna da zbori: izvinete deca imav nesto mn vazno da napravam i pocna da zbori deka gi mestel mrezite na kompjuterite vo skolo!!!!!!
 
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1
Поени од реакции
0
Муштерија: Ало ? Се јавувам во врска со компјутерот што го купив од вашата продавница. Мониторот не работи..
Продавач: ( по кратко размислување ) Кренете го мониторот. Вратетесе 5 чекори наназад.. Мониторот дојде со вас ?
Муштерија: Да, дојде
Продавач: Вратете го на место и приклучете го во соодветното место на вашиот компјутер.

:aplauz::aplauz::aplauz::pos::pos::pos::pos:
arno mu teknalo na ovoj prodavacot
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
a kako uspeavme da go doznaeme paswordot na hi5 na eden drugar...kaj userot komotno si go pisa so VOLKAVI bukvi lol

istiov drugar deka se razbira neso od kompjuteri mi pokazuva edno rogramce so koe moze da se vleze vo drug kompjuter i site passwordi da se doznaat...ama so programcevo mozese i vo samiot svoj kom. da se vleze i taka drugarov vleze i mi gi pokaza nesakajki site negovi pass. haha
 

F i l i p

·٠•● DoN FiLiP ●•٠·˙
Член од
23 декември 2007
Мислења
50
Поени од реакции
0
офф лелеее можеби не секој ден ама неделно минимум по 3/4 пати ми се случуваат слични бисери каде ми го развеселуваат денот и се смеам со саати...

пазете најсмешната дискусија мегу мене и еден муштерија што се случила ЕВЕР!



а исто така ми се има случено да купат нов телефон и после два дена ми се враќаат и ми се дерат дека им се расипал, го ставиле на полњач цела вечер и никако да се наполни и не знаат да го уклучат, најчесто кај телефоните како нокиа што се дугмињата за палење горе а они притискале на црвеното дугме за спуштање.

а ми се има десено и еден муштерија, премногу редовен ми беше оти на 2/3 дена батерија ми купуваше веке 3 недели по ред едно 12/13 батерии ми купи за нокиа 6230и, постар човек околу 50тина години и најверојатно почетник во мобилната технологија и јас не прашував зошто купува батерии се додека еднашка не ми снема и го прашав зошто купувате батерии на секои три дена? и незнам како ми објасни дека телефонот му ги празнел батериите он кога бил во америка по еден месец му траела една батерија а тука само по 2/3 дена и тоа воопшто не разговарал...

и да е не го тупам многу, типот уствари незнаел дека со мобилниот идело полњач за да си ја наполни батеријата и одкако му објаснив до ден денес ме прави светец. :pos:
Me iznasmea! hahahahahahaha znaci so nema da vidis i slusnes!:vozbud: :pos2:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
259
Поени од реакции
4
а ми се има десено и еден муштерија, премногу редовен ми беше оти на 2/3 дена батерија ми купуваше веке 3 недели по ред едно 12/13 батерии ми купи за нокиа 6230и, постар човек околу 50тина години и најверојатно почетник во мобилната технологија и јас не прашував зошто купува батерии се додека еднашка не ми снема и го прашав зошто купувате батерии на секои три дена? и незнам како ми објасни дека телефонот му ги празнел батериите он кога бил во америка по еден месец му траела една батерија а тука само по 2/3 дена и тоа воопшто не разговарал...

и да е не го тупам многу, типот уствари незнаел дека со мобилниот идело полњач за да си ја наполни батеријата и одкако му објаснив до ден денес ме прави светец. :pos:
оф мори мајко. Какви се не луѓе има на светов. Богами и треба да те прави светец, кујзне колку пари потрошил за батерии :pos:
 

Sephiroth

One-winged angel
Член од
28 април 2006
Мислења
4.034
Поени од реакции
130
Увек ми паѓа смешно коа некој ке рече дека има дуалкор Пентиум на 6 гигахерци:pos2:. Тоа е од оние старине Пентиум Д на 3.00, па чоекот си ги множи пута 2 и добија 6 лол.

Прашање: Колку гига рам имаш?
Одговор(скромно): Двечки.
Реакција: Ау малку бе! Ја 80 гига иам, тебе мора да ти е мн стар компјутерот.

Дечко еден сакал да каже Sempron со зборовите: Pentium 4 AMD Athlon Celeron:pos2:

Постар чоек: Еј ама закон компјутерче имаш, колкаво е? (и покажува кон мониторот).
Ја: 17 инчи.
А моќно е?
Да бе
(се врти малце на десно и го загледува куќиштето): А оваа кутијава, за книги и дискети чување ти е?
Не бе тоа е компјутерот!
(Збунет) Па кај му е екранот?
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
лелеле се изнасмеав на темава и ме инспирира да допринесам...
ова се дешава кај мене на работа...
на еден од компјутериве му се расипа мониторот и една моја колешка на газдиве им продаде монитор половен...и го уклучивме си работеше се ок и пуштивме милионер и оние игричињана со пингвинине се заебававме игравме и после некое време ова викат...
-абе ова игра од мојов монитор е,а?
ај шо се изнасмеавме и шо и рековме како мојт од монитор да е...
после некое време викат:
-еј позадинава од мојов монитор,а? и онака горда на себе уба позадина имала на мониторот...:tapp:
не се потрудивме уште еднаш да и објасниме а на ова се смејме нон-стоп:pos2:
 

CrashoverRide

Tutto per la Lazio,persempre nell cuore...
Член од
9 јануари 2008
Мислења
1.293
Поени од реакции
114
Имам милион случки да кажувам за лично искуство со антиталенти за компјутери,ама сеа ќе кажам за друго нешто...
Влегува Албанец од некое село со белите чорапи до врат(без навреда али морав да опишам) во продавница за мобилни и му вика на продавачот: Имаш бе маска за моторола?

За кој број( на модел) ти треба?
-Запиши:070...
:pos2::pos2:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Kaj мене на фах

Професорот: Koga ќе се помножи децимален со цел број се добива децимален и обратно.
Студент : A ако помножам цел со децимален цел ќе се добие?
:tapp:
 

Razor

u jelly?
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.543
Поени од реакции
167
е вакви имам многу
еден другар отишол кај некој негов другар баш кога на му го донесувале новиот компјутерот. И сеа тој продавачот почнал да го фали компјутерот,дека бил многу јак,имал 128 рам и можел да обработува 3Д објекти , за разлика од другите компјутеро кои не можеле.
Друга случка. Доаѓат другарите кај мене(пред едно 8-9 години) и јас си седам и овие ми викат:ке го уклучам компјутерот и јас викам ок,и овој станува и притиска на копчето на мониторот,и озбилен чека,чека и ми вика Е ај бе шо нејке? :) газење
 
Б

БејбиГрл

Гостин
znam deka temava e za biseri na pocetnici-kompjuterdzii ali morav da go pisam ovoj biser...
pred nekoi 2-3 meseci babi mi mi veli abe moze li od toj tvoj mob da pratam edna preporuka(miselki na sms) vo srbija kaj nekoja si nejzina bratucedka,i velam moze babo ali nemam kredit sega...po nekoe vreme me pituva a kolku pari e toa preporukata,i velam epa edna poraka e 5 den i mi vika ona eeeeej sine pa eve ti 10den prati i dve:pos::pos::pos:
stari luge ali za se zgaziv
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
852
znam deka temava e za biseri na pocetnici-kompjuterdzii ali morav da go pisam ovoj biser...
pred nekoi 2-3 meseci babi mi mi veli abe moze li od toj tvoj mob da pratam edna preporuka(miselki na sms) vo srbija kaj nekoja si nejzina bratucedka,i velam moze babo ali nemam kredit sega...po nekoe vreme me pituva a kolku pari e toa preporukata,i velam epa edna poraka e 5 den i mi vika ona eeeeej sine pa eve ti 10den prati i dve:pos::pos::pos:
stari luge ali za se zgaziv
Хах, морам прво тука малку :eek:ftopic:: најзакон ми беше во средно кога некому ќе му дадев да прати порака од мојот телефон и после ќе ми дадеше петденарка :):):)

Инаку, со сигурност и јас имам прашувано “нереални“ нешта ама и мене ме прашувале, нормално никој ништо не губи ако праша :) На дедо ми еднаш (тој е сметководител) му објаснував нешто во Word, и не можеше да запамти за стрелката на маусот, ја викаше “мушичка“ :) И командите во Word: File и Save, не можеше да ги запамети и не знаев како да му ги асоцирам и на крај му викам, за да отвориш нов фајл, нека ти текне на брат ти (Филе) а да сочуваш, на комшијата (Саве) :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom