„Бисери на почетници“ - компјутерџии

Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
19
Dejan] напиша:
Mnogu ste smeshni, dzoa vie ste se rodile kompjuterski eksperti ta nikogash ne ste napravile greshka, glupost i sl.
Iako sum so kompjuteri 8 godini i mene nekogash mi se sluchuva da napravam glupost, osobeno koga se erabotat poveke raboti odednash.
Taka da smeshno e ama da odite do krajnosti da gi ismejuvate toa ne e bash :)
Абе јас разбирам да се греши.....ама 100% не си стискал на лет-диодата очекувајки да светне........
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
а на Администраторов му беа ли платени патни трошоци ??? :poss:

тоа е cyber-world :)
 

NiTr0

ГЛИЦЕРИН
Член од
4 април 2006
Мислења
467
Поени од реакции
4
Сепак мислам дека на постов овде му беше местото, само што избрзав со пишувањето во друга тема. Продолжете со „бисерчиња“
 

Ilidan

ак
Член од
19 февруари 2006
Мислења
1.574
Поени од реакции
5
:pos: :pos: :pos: :pos: :pos: :pos: абе сме праеле грешки сите ама не сме стискал сите на лет-диодата за да светне не е тач ламба тоа :pos: :pos: :pos:
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
ех, за колку смешни работи работи ме викале....:)
Мислам, не до толку да стискаш сијалица и да чекаш да ти се запали де...
ама.. на пример: Не ми работи тастатурата, дојди да ја провериш... затоа што дотичната другарка заборавила да ми спомене дека истурила чаша сок врз неа.. :)

Или зашто немам интернет кога направив disable на конекцијата...
или зашто кога ставам ЦД ми пишува Track 1, 2, 3, ... а не ми ги пишува имињата .... итн :)
 

SiM

The Power Of Three
Член од
26 јули 2006
Мислења
115
Поени од реакции
0
Корисник оди во продавница за компјутери и го прашува продавачот:
Имате држач за кафе, ми се скрши кога го ставав филџанот.
:pos:
 
Член од
23 ноември 2005
Мислења
102
Поени од реакции
2
Муштерија: Ало ? Се јавувам во врска со компјутерот што го купив од вашата продавница. Мониторот не работи..
Продавач: ( по кратко размислување ) Кренете го мониторот. Вратетесе 5 чекори наназад.. Мониторот дојде со вас ?
Муштерија: Да, дојде
Продавач: Вратете го на место и приклучете го во соодветното место на вашиот компјутер.
 

back_rest

ex mod coder
Член од
19 јули 2006
Мислења
1.590
Поени од реакции
107
не можам. морам. оговарање е, злокобно, али морам.

Вака:имам презентација на факултет со една колешка. (за мое добро, не спомнувам која е). Имено лаптопот пред мене поврзан со проектор и проектира зад мене.

И сега доаѓа колешката и ме прашува: ако сакам нешто да покажам што треба да направам. И јас нормално, го размрдувам глушецот, се појавува курсорот усред Пауер поинт презентација и и велам еве. И сега оваа конта... гледа LCD-то, гледа проекцијата, повеќепати.. Аха, аааа да, сфаќам, значи јас можам да покажам на екранот со прстот, и прстот ќе ми се види позади на проекцијата.:aplauz:
Сум се згазил пред цел амфитеатар. Жално е луѓе, девојката е на студии по информатика со подобар просек од мене.:tapp:
 
Член од
6 мај 2006
Мислења
1.890
Поени од реакции
4
HsIlOmEdUs напиша:
не можам. морам. оговарање е, злокобно, али морам.

Вака:имам презентација на факултет со една колешка. (за мое добро, не спомнувам која е). Имено лаптопот пред мене поврзан со проектор и проектира зад мене.

И сега доаѓа колешката и ме прашува: ако сакам нешто да покажам што треба да направам. И јас нормално, го размрдувам глушецот, се појавува курсорот усред Пауер поинт презентација и и велам еве. И сега оваа конта... гледа LCD-то, гледа проекцијата, повеќепати.. Аха, аааа да, сфаќам, значи јас можам да покажам на екранот со прстот, и прстот ќе ми се види позади на проекцијата.:aplauz:
Сум се згазил пред цел амфитеатар. Жално е луѓе, девојката е на студии по информатика со подобар просек од мене.:tapp:
ауууууу абе се утепав од смеење :pos: :pos: :pos: :pos: :pos:
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
2000 godina so majka mi i tatko mi i sestra mi trebase da ja docekame vo Solun poso ni kazuvaa deka ke imalo spektakularen precek!Togas neli bese aktuelna Mileniumskata bubacka...2 dena pred da trgneme,se javuva baba mi i mu veli na tatko mi:Abe,aj odlozete go patuvanjeto,slusnavme na vesti deka imalo nekakva Mileniumska bubacka i deka bila mnogu opasna,moze da ve zarazi i vas!


Lele sme puknale od smeenje..do den deneska mi e smesno ova!
 
Член од
30 август 2005
Мислења
47
Поени од реакции
0
Ова е жива вистина.Еден пријател електро инжињер купува компјутер и ми се жали по телефон дека не може да го вклучи компјутерот.Де ова де она и одам јас кај него и кога гледам не го вклучил во штекерот.
 
Член од
23 јануари 2005
Мислења
401
Поени од реакции
1
Dojdi ako mozesh ne mi raboti glasot na PC -to. ikonata so zvuchniche je nema.
Koga idam napravil mute i hide inactive icons.

Ali toa e toa mora i za tkava glupost da se odi ako ne se razberes preku tel.
 

izrod

United brotherhood of chicken nuts
Член од
21 јули 2007
Мислења
336
Поени од реакции
4
sedam jas kaj prijatel na rabota i zvoni telefonot
korisnik. otvaram jas edna programa i mi veli "press any key"
prijatelot: pa da pritisnete kopce
korisnik. da da ama kade e toa "any" kopce
 

Necrophilia

Find Beautiful Womans from your city for night
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
офф лелеее можеби не секој ден ама неделно минимум по 3/4 пати ми се случуваат слични бисери каде ми го развеселуваат денот и се смеам со саати...

пазете најсмешната дискусија мегу мене и еден муштерија што се случила ЕВЕР!

П - Колку пари е телефонов?
О - 120 евра!
П - а што функции има?
О - Инфраред, Блутут, Слот за мемориска картичка, мп3 плеер, симбиан оперативен систем Камера.
П - а колор екран има?
а исто така ми се има случено да купат нов телефон и после два дена ми се враќаат и ми се дерат дека им се расипал, го ставиле на полњач цела вечер и никако да се наполни и не знаат да го уклучат, најчесто кај телефоните како нокиа што се дугмињата за палење горе а они притискале на црвеното дугме за спуштање.

а ми се има десено и еден муштерија, премногу редовен ми беше оти на 2/3 дена батерија ми купуваше веке 3 недели по ред едно 12/13 батерии ми купи за нокиа 6230и, постар човек околу 50тина години и најверојатно почетник во мобилната технологија и јас не прашував зошто купува батерии се додека еднашка не ми снема и го прашав зошто купувате батерии на секои три дена? и незнам како ми објасни дека телефонот му ги празнел батериите он кога бил во америка по еден месец му траела една батерија а тука само по 2/3 дена и тоа воопшто не разговарал...

и да е не го тупам многу, типот уствари незнаел дека со мобилниот идело полњач за да си ја наполни батеријата и одкако му објаснив до ден денес ме прави светец. :pos:
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
не можам. морам. оговарање е, злокобно, али морам.

Вака:имам презентација на факултет со една колешка. (за мое добро, не спомнувам која е). Имено лаптопот пред мене поврзан со проектор и проектира зад мене.

И сега доаѓа колешката и ме прашува: ако сакам нешто да покажам што треба да направам. И јас нормално, го размрдувам глушецот, се појавува курсорот усред Пауер поинт презентација и и велам еве. И сега оваа конта... гледа LCD-то, гледа проекцијата, повеќепати.. Аха, аааа да, сфаќам, значи јас можам да покажам на екранот со прстот, и прстот ќе ми се види позади на проекцијата.:aplauz:
Сум се згазил пред цел амфитеатар. Жално е луѓе, девојката е на студии по информатика со подобар просек од мене.:tapp:
Епа секогаш е така..го глеаш некое мутаво,едвај 2 и 2 знае да собере,после ќе добие титула и диплома,а ти знај си се и пукај си од мака...
Сите знаеме како тоа иде...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom