„Југо“ и „Застава 101“ во историјата.... Или сеуште не?

Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247


Yugoto najdesno 260km/h i 5 sek do 100km/h koj ke mu se proba :baeh::baeh::baeh:
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
треба јак мотор,и супер суспензија за да кола со аеродинамачин коефициент 0,како југото,кренеш 260 km/h....ама добро,Енѕо Ферари рекол"aerodynamics are for people who can't build good engines":vozbud:
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Yugo-то има подобар коефициент на отпор на воздухот (CVa) од Голф 5!!! Запаметете го тоа !!! А моторот има 250КС така да и не е многу јак. :tapp:
 

Pravnice

The Don
Член од
15 ноември 2007
Мислења
2.462
Поени од реакции
1.433
Ја иам југо корал јуниор, 55 коња од 91 година. незнаете колку ми се има погодено! освен она потрошни делови што се менуваат, ништо неам сменето. Коска е! И нема намера да го сменам дур не откаже! бар знам дека женските ме сакаат мене а не колата.:vozbud::vozbud::vozbud:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
582
Yugo-то има подобар коефициент на отпор на воздухот (CVa) од Голф 5!!! Запаметете го тоа !!! А моторот има 250КС така да и не е многу јак. :tapp:
I sekoe rezervno delce kosta samo 300 denari...:je:
 
Член од
7 јули 2008
Мислења
131
Поени од реакции
4
Yugo-то има подобар коефициент на отпор на воздухот (CVa) од Голф 5!!! Запаметете го тоа !!! А моторот има 250КС така да и не е многу јак. :tapp:
Аха бмв од југо го украде и сеа има затоа се први за аеродинамичност.
Дај не тропај глупости. Југо имале автомобил кој вредел во осумдесетите и не инвестирале во него. И тоа што догураа до сега е чудо. единствено нешто што вреди од застава беше моторот за тие времиња. 1.1 55 кс 1.3 65. За споредба голф 3 1.4 60кс. Но голфот има одлични возни особини. А во застава да се возиш е исто како трактор. бучи тресе...
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Аха бмв од југо го украде и сеа има затоа се први за аеродинамичност.
Дај не тропај глупости.
Брат ти тропаш глупости не јас. Очигледно дека од тебе повеќе разбирам, подобро земи малку прочитај физика и ке биде јасно зошто Југо има помал отпор на воздух одколку Голф. Ако не сватиш пиши тука на форумот јас ке објаснам сега ме мрзи да пишувам. :tapp:
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Или не.... Можно е Југо да остане во производство. Бар така читнав некаде, кажаа дека застава се грижи за вработените од авто салоните и сервисите да не останат без работа + Фиат некако сеуште се двоумат со инвестицијата и почеток на производството на деловите за нив.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Да така е, се планира да се пресели производствот во друг град (најверојатно Сомбор) бидејќи 150 кооперанти (фирми) зависат од Застава а Фиат сеуште нема потпишано договор за кооперација со овие фирми. Само DMB како една огромна фабрика 92% работеше за Застава.
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.651
Поени од реакции
1.597
епа нека го произведуваат кога се глупи...со таа кола имаат загуба што ја произведуваат,и србија им го покрива долгот,ете само поради тоа да не ги отпуштат работниците....саме незнам кој луд би купувал југо сеа....еве да речеме дека ќе биде 5-6000 евра...ами за тие пари има супер кола на старо...барем ќе знаеш возиш добра марка,и има 80-90 коња тоа шо го возиш а не ова сра*е:kesa::kesa::kesa:
ps да не спомнувам па колку е добар дизајнот....надвор и внатре:jaj:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom