“ За три месеци ќе има војна во Грција ’’

H

HITCH

Гостин
Стара приказна е дека Грците сакат да не снема од картата, али Турците не се ништо подобри, така да не ги величете многу.
Не е стара приказна. Дали ти имаш поим низ што се поминуваат нашите, Македонците долу? Сеуште е `ко порано! Дали си гледал слики од `48 кога дечиња од 5-6 години поминуваат граница сами, без мајка и без татко, гладни, голи и боси? Дали знаеш дека тие не смееле да се вратат дома. Дали можеш да замислиш некој да те избрка од дома и да не ти дозволи никогаш повеќе да се вратиш онаму каде што си се родил? Дали можеш да замислиш како е да умреш, а да те закопаат далеку од дома? Дали можеш барем нешто од ова да замислиш да ти се случи? Се гледа дека не си Македонец!
Со ѓупциве секогаш било исто. Ништо не е променето, ниту пак некогаш ќе се променат. Секогаш го сакале она што не е нивно, по грешка ја добија Беломорска Македонија и очигледно уште не знаат што да прават со поклонот.
Да! Сме биле 5 века под турско, било лошо, ама сега е бетер. Сега се бориме да си го зачуваме името на државата и нацијата. Сега се бориме за основни човекови права! Турција ја признава мојата религија, мојата држава и мојот народ. Турција не им прави никакви проблеми на Македонците кои живеат таму (а ги има во огромен број). Дали имаш поим колку ни помогнала Турција финансиски? Што направија ѓупциве? Не уништија со помош на експертот Фрцко потрцко и дружината негова.
Ако може Турција во овој момент со еден потег да ги смачка ѓупциве, тогаш не ми е гајле ништо повеќе. Не ми е важно што тие се муслиманска држава, тие се најголем пријател на Македонија! Во НАТО пишува во фуснота во сите документи дека Турција не признава под уставно име.

п.с. Ај кажи ми ја новата приказна за шупцивњ, упс ѓупците де.
 
Член од
27 март 2009
Мислења
445
Поени од реакции
14
Љубе , ако не си знаел
Отоманската империја се смета за модернизатор на Балканот- генерално ( и таа империја за прв пат ја ставила Македонија на светската карта)
а гејлада напротив, би сакала да ја избрише, ако веќе неможе да ја присвои
гејлада е исклучиво асимилатор , извршител на геноцид ...

Народите кои биле под Османска Империја беа отепани за разлика од другите Европски народи. Еве на пример земи го островот Крф (Грција) кој бил единствено место на Балканот каде никогаш Османлиите не завладејале и види колкава разлика има. Или на пример Хрватска и Словенија кои биле ослободени од Австријците. Таму има 100 пати поголема модернизација од она Османлиска во која живееме ние денес.

Мислам дека си доволно начитан за да сватиш дека Македонија е поделена уште пред 1912 год. Исто така на три дела, Битолски, Солунски и Косовски Вилает. Терминот Македонија се користел кај населението, ама во официјалните Османски документи никогаш не се користело термин Македонија за некаква територија во склоп на Отоманската Империја.

Грција била асимилатор и присвојувач исто како и Бугарија, Србија...
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
Љубе , ако не си знаел
Отоманската империја се смета за модернизатор на Балканот- генерално
ех ех и ти сега ...
у турско ние на магариња и коњи .. светот со автомобили почнал да се расправа .. не заебавај ...
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ех ех и ти сега ...
у турско ние на магариња и коњи .. светот со автомобили почнал да се расправа .. не заебавај ...
a koj bi znael vo koj pravec bi se odvivala istorijata bez Turcija
mozhebi ke bevme mala Shvajcarija ili GOLEMA MAKEDONIJA , a mozhebi i nemashe da postoime (fantazijata e neogranichena)
nema shto da se diskutira
od edna strana imame drzava koja svetskite istoricari ja smetaat za imperija koja pruzila napredok i modernizacija na balkanot, a od druga strana imame gejlada kojashto vrshela asimilacija, genocid i SE USHTE GI VRSHI
za shto ushte da diskutirame?
CASE CLOSED.
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.419
Поени од реакции
776
a koj bi znael vo koj pravec bi se odvivala istorijata bez Turcija
mozhebi ke bevme mala Shvajcarija ili GOLEMA MAKEDONIJA , a mozhebi i nemashe da postoime (fantazijata e neogranichena)
nema shto da se diskutira
od edna strana imame drzava koja svetskite istoricari ja smetaat za imperija koja pruzila napredok i modernizacija na balkanot, a od druga strana imame gejlada kojashto vrshela asimilacija, genocid i SE USHTE GI VRSHI
za shto ushte da diskutirame?
CASE CLOSED.
како сака нека ја сметаат светските историчари ...
не живееле во Македонија ..
со ова не ја бранам грција .. ме заболе и зао нив .. ама до толку да ја величиме па и турција не бива, едноставно не е точно дека не модеринизирале .. глупости ...
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
ех ех и ти сега ...
у турско ние на магариња и коњи .. светот со автомобили почнал да се расправа .. не заебавај ...

Kako prvo, i Slovenija i Hrvatska bea pod tursko, ama denes Slovenija e bogata i razviena zemja,plus clenka na EU i NATO.. Ne znaci deka drugite balkanski zemji se zaostanati zaradi turskoto ropstvo, denesnite politiki sto se krojat vo Tirana,Skopje,Sarajevo ne se turci ili nekoj drug..

Nema nikakva vrska ova sto go zboruvas..

--- надополнето ---

како сака нека ја сметаат светските историчари ...
не живееле во Македонија ..
со ова не ја бранам грција .. ме заболе и зао нив .. ама до толку да ја величиме па и турција не бива, едноставно не е точно дека не модеринизирале .. глупости ...
Tocno, ama denesnite makedonski aerodromi se moderniziraat od Turskiot TAV, odnosno od turcite...):):):)
 
Член од
16 јули 2008
Мислења
1.858
Поени од реакции
1.034
Момци темава е за - можна војна во грција.Што ја мешате Турција и колку не поддржувала или не.Дај кажете можеме нешто да профитираме или и ние губиме од таа војна на секој план.Да не заборавиме дека војна во Грција е = на ембаргото во деведесетите за нас.Да изумрат сите не е возможно.Ќе бидат послаби политички а може и појаки (ќе го сожалуваат миленичето).Значи и мене ме радува да се испотепаат ама затворено пристаниште во Солун за мене значи помала плата.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
една добра страна кај грциве тие сеуште немаат концентрациони логори како во бугарија
 
Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
Словенија и Хрватска беа во Османска Империја и то најмалку од цел Балкан и заради тоа се напредни, то го пишев погоре ако не прочита.

PA dobro de,evo Grcija bese, i pak e so svetlosni godini po napredna zemja od Bugarija,Srbija,Bosna i od drugite balkanski zemji..

Isto i samata Turcija,denes e stara i tradicionalna clenka na NATO, golema voena sila,,, isto taka e megu 17 te vodecki ekonomii na svetot koja sto nitu edna balkanska zemja ne e, minimalna plata e 400+ evra,,,sekoj den vo site polinja odat napred.. Bugarija,Srbija i drugite kopuci na balkanot mozat da sonuvat za turskata ekonomija,.,
 

~DaRko

Поштен лопов
Член од
29 март 2009
Мислења
5.888
Поени од реакции
2.481
ако не се испотепаат меѓусебе ко волци
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Овој е еден од исплашените :pos: Туку да проврат нашиве што роба им треба, па да им шитнеме пред да им стегнеме ембарго :pos: оти се знае како се казнуваат соседите кога не се послушни :vozbud: и да се провери колку авиончиња летала Турција на ѓупска територија деновиве, за да знаеме дали да земеме пуканки и да се сместиме пред ТВ :toe:
Турците како шо се прецизни,ќе заврши некоја бомба накај Гевгелија...ако се спукаат...:pos2:
 

cvetanovskiigor

›———————‹
Член од
6 мај 2009
Мислења
1.425
Поени од реакции
57
Хахахахах ебати глупите грчки попови .
Само не ми е јасно кој е тој Хаисиј Хајлендерски
 

spaso

Discover the ultimate in relaxed romance with the
Член од
5 септември 2008
Мислења
2.746
Поени од реакции
779
Interesna tema ali ve gledam site ste ko popaleni majmuni na banana , svatete deka vojnata ne e ubavo nesto , kade i da izbie na balkanot ke se oseti i kaj nas i toa mnogu ke se oseti na ekonomski plan,a na smetka na toa nekoj na zapadot ili vo Izrael ke prima mnogu pari na konto vo nekoja banka .

A i pogore nekoj spomna loso z Turcija ?

Neprijatelot na mojot neprijatel e moj PRIJATEl i BTW ako se izgradat aerodromite , ako se napravat patistata od donacii na Turcija znaci ke treba da se zbratimime bez razlika na verite ( SITE SME ISTI NA BOGA ) i ne ja mesajte Turcija so islamizacija bidejki Turcija e daleku od takov radikalen islam , so doaganjeto na Mustafa Kemal vo Turcija se smenija tolku mnogu raboti sto i sam ne bev svesen koga gi citav zakonite koj se doneseni pod direktiva na samiot Kemal , a eden od niv e "DA SE SKINAT FEREDZINJATA OD GLAVITE NA ZENITE" e sea ti gledaj dali Turcija i Islamizacija odat zaedno , DA , moze odele ali toa bilo mnogu odamna ali sea se novi vreminja , zosto se pravi tolku losa slika za islamot ... jas sum Pravoslaven pa mene najubavo mi e koga ke sednam na masa so Musliman , tolku ubavo mi doagja na dusava , famava ja digaat evreite (MATER IM EBAM) od istok i EU , UN od zapadot .

Se plasite od muslimanstvoto a ?? Jas povekje se plasam od nova agresija na inkvizitorska evropa , e togas e strasno , znajte deka nema da znaete so e MIR so EU , NATO ...
A sto stanuva zbor za temava , mislam deka treba Grcive da baraat proska od nas , bidejki sve loso sto im se slucuva im se slucuva neslucajno ( PRAVI LOSO SO LOSO KE TI BIDE VRATENO ) , ( KOJ OD ORUZJE I VOJNA ZIVEE OD TOA I KE ZAGINE ) a znaeme Grcija kako postana drzava (po pat na VOJNA ) epa sega red e i od vojna da zgasne ali sepak treba da bara proska od nas a nie da izlezeme golemi i da im prostime .
 

Kajgana Shop

На врв Bottom