“Портокалово сивило“ и понатаму над Македонија?

  • Креатор на темата ABC
  • Време на започнување
Член од
25 февруари 2006
Мислења
254
Поени од реакции
28


Едно прашање до „неутралните“...Што бара нашиот Претседател (кој треба да биде независен) на митинг на коалицијата Сонце?realen_07,од големо значење ќе ми биди твојот одговор...
Ве молам погледнете ја добро сликава погоре...и кажете ми...дали само мене ми изгледа дека претседникот има малку крвави очи...така некоја млитава фаца...

обично јас сум таков после добра домашна ракија со мезе...за него кажуваат дека бил љубител на квалитетна виска...

или можеби само премногу работи на продавањето на Македонија на север-југ па не може да постигне?

Пијандура.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
lans......koi se toa NASITE....koi gi spomnuvas ??? :)
Оф топик Звезда-Партизан коментатор Михајловски драги гледаоци излазе фудбалери Звезде ту је Југовиќ ево и Пиксија,Панчева и сада ево и НАШИ

Се извинувам продолжете појако беше од мене
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ве молам погледнете ја добро сликава погоре...и кажете ми...дали само мене ми изгледа дека претседникот има малку крвави очи...така некоја млитава фаца...

обично јас сум таков после добра домашна ракија со мезе...за него кажуваат дека бил љубител на квалитетна виска...

или можеби само премногу работи на продавањето на Македонија на север-југ па не може да постигне?

Пијандура.
Разочаран е поради високиот трговски дефицит на Македонија кој за 4 месеци достигна ниво од скоро милјарда евра,што е дупло од лани.:toe:
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Тоа е позитивна вест, кога ќе се вратат ќе донесат девизи од странство, и истовремено се намалува невработеност.

Толку разбирате од економија деца. :kesa:
Ауууууууууууу дргар бе! Па ти ова го нарекуваш позитивна вест!? П адај молимте , па тие луѓе другар одат таму ЗАТОА ШТО ТУКА НЕМА РАБОТА!!!! и втора причина, и да има работа , работодавачите не се толку спосбни да ги платат работниците по цена која можат да ја добојат во Црна Гора. И ти ова ми го нарекуваш позитнивна вест!?:uvo:



Едно прашање до „неутралните“...Што бара нашиот Претседател (кој треба да биде независен) на митинг на коалицијата Сонце?realen_07,од големо значење ќе ми биди твојот одговор...
Види прво не е на митинг, туку е на гости на забава. И ДПМНЕ да го поканеше на некоја забава може ќе дојдеше и немаше тука да има ништо против законско.:)

Ве молам погледнете ја добро сликава погоре...и кажете ми...дали само мене ми изгледа дека претседникот има малку крвави очи...така некоја млитава фаца...

обично јас сум таков после добра домашна ракија со мезе...за него кажуваат дека бил љубител на квалитетна виска...

или можеби само премногу работи на продавањето на Македонија на север-југ па не може да постигне?

Пијандура.
Другар од сигурни извори можам да ти потврдам дека пиеше горска вода 0.5л!
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Ауууууууууууу дргар бе! Па ти ова го нарекуваш позитивна вест!? П адај молимте , па тие луѓе другар одат таму ЗАТОА ШТО ТУКА НЕМА РАБОТА!!!! и втора причина, и да има работа , работодавачите не се толку спосбни да ги платат работниците по цена која можат да ја добојат во Црна Гора. И ти ова ми го нарекуваш позитнивна вест!?:uvo:
За администрацијата на Гвујо кога некој ќе им донесе пари во државава за да му ги “цицнат“,представува позитивна вест.:toe:
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Хаха...Духовит си..Нема што...Знаеш за каква фотелја убаво зборувам...

Хаха..Човече, не знам..Ама зошто секогаш ми ги ваѓаш речениците од контекст?ЕКСПЕРТ ПО ОПШТА КУЛТУРА Е ЕКСПЕРТ ЗА СЕ!А не реков дека немаш општа култура, така да не зборувам повеќе, околу ова сам направи си проценка..

За кое?За тоа дека не си го сакаш сопствениот корен?..хммм..јас само го кажав она што го заклучувам судејќи по твоите постови...

Прашај го АВС...Тоа за него се однесуваше повеќе..

А што очекуваш да те прашам?За оризот во Овче Поле?Или за пиперките во Струмичко?...И мало дете го знае тоа..Ако сакаш во НАТО?Ќе го мениш името, ќе добиеш Титоклонија, а ти ќе бидеш титоклонец...ако не го мениш, нема НАТО...Тоа е толку кристално јасно...Бетер од ден...Ама, некој сеуште се надеваат на добрата волја на Гејлада...Гејлада, и да го мениме името ќе најди друга рачка, и пак нема да влезиме во НАТО..Ако влезиме во НАТО, нашиот распад е 99,9%невозможен, што не и одговара на Гејлада...Така да секогаш ќе постои некоја пречка која ќе и смета на Гејлада...:toe:
- Хахаха, да духовит сум пријателе, зошто да не, не е на одмет некогаш, нели, инаку во врска со фотељата ќе ти кажам само дека пукаш во празно.

- Вадам од контекст само кога ќе воочам дека некој атак спрема мене не е основан. Епитетот екперт по општа култура, мислам дека не ми стои, зошто секогаш внимавам што пишувам, и обично гледам да имам барем минимум познавање на темата за која дискутирам, така да теоријата со експертот не ти држи вода.....барем така Јас мислам.

- За тоа дека не си го сакам народот свој...не да пукаш во празно, туку и куршуми немаш, или можеби мислиш дека пукаш....ама се лажеш.............ќорци се.
А доколку со некој мој пост, сум испровоцирал таква констатација кај тебе, те молам посочи ми, па да разјасниме.

- Е сега да продискутираме малку за името, НАТО и ЕУ.
Велиш дека ако сакаме НАТО или ЕУ, ќе мора да го промениме името.
Политиката на ова Влада, потајно оди токму во таа насока, а јавно се промовира "патриотизам" и принципиелност.

Но,изборите завршија, па сега очекувам позицијата на Никола, секако она јавната, да почне да омекнува, но сеуште не ми е јасен начинот на кој ќе го соопшти тоа на пола милион гласачи, од кои добар дел гласот го дадоа токму поради принципиелноста и патриотизмот на Никола, за сметка на либералниот став на Шекеринска.

Милсам дека крајната цел околу името, и на двете коалиции е иста, со оглед дека и едните и другите ни ветуваат НАТО и ЕУ, а тргнувајќи од тоа дека обете се за продолжување на преговорите, кои ќе мора да резултираат со компромис.

Целта и на двете коалиции е да се извлече решение, кое ќе биде најповолно за нас, само пристапот е различен.
Додека едните најповолното решение го гледаат преку дипломатија и конструктивни преговори.
Другите го гледаат преку референдум.

Референдумот како термин, сам по себе е форма на изразување на желбата на народот.
Но референдумот, со себе повлекува и многу, многу прашања, на кои ние како народ останавме, и сеуште сме без одговор...без да навлегувам во тоа дали истиот ќе биде успешен или не.

Да заокружам.
Значи има многу зошто, на кои треба да следи затоа, токму од оние кои сега се на власт.
Се надевам дека во наредните месеци, ќе се отвори јавна и конструктивна дебата токму по ова прашање, за да дојдеме до одговори, кои иднина значат. :smir:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Додека едните најповолното решение го гледаат преку дипломатија и конструктивни преговори.
Другите го гледаат преку референдум.
:tv:

Конструктивни преговори“ колку префинето звучи, ама тешко применливо со Грциве.

Сепак сеуште не ти се јасни некои работи, во врска со името. Не со нашиот став.
Ме мрзи овој пат да објаснувам. Можеби подоцна.
 

realen_07

Опозиционер
Член од
12 април 2008
Мислења
3.636
Поени од реакции
134
Едно прашање до „неутралните“...Што бара нашиот Претседател (кој треба да биде независен) на митинг на коалицијата Сонце?realen_07,од големо значење ќе ми биди твојот одговор...
Претседателот на митингот на коалицијата Сонце, и даваше притаена подршка на Радмила Шекеринска.

Зарем подршката треба да ја даде на оние кои четири години не го признаваат неговиот легитимитет, а со тоа и институцијата Претседател на Република Македонија.

Прашање до тебе.
Дали Ти го признаваш легитимитетот на Претседателот на државата?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Притаена...АПЛА поддршка, јас би рекол...
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Претседателот на митингот на коалицијата Сонце, и даваше притаена подршка на Радмила Шекеринска.

Зарем подршката треба да ја даде на оние кои четири години не го признаваат неговиот легитимитет, а со тоа и институцијата Претседател на Република Македонија.

Прашање до тебе.
Дали Ти го признаваш легитимитетот на Претседателот на државата?
Mразам вакви муабети, кога се префрла топка, ама морам да те потсетам дека истиот Бранко од охрискиот регион, не го признаваше Борис Трајковски до денот на неговиот погреб, кога (мижи асан да ти баам) истресе еден емоционален говор, за кратко време по тоа да се промовира ко Државник.

Иронично, јас го признавам легитимитетот, колку и да не го сакам чоекот. Така е одлучено, така нека е.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Апсолутно Серпико...
Таков - онаков, тој е Претседател и како таков тој е и мој Претседател, а дали го почитувам него лично, тоа е веќе друго прашање.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
па тие луѓе другар одат таму ЗАТОА ШТО ТУКА НЕМА РАБОТА!!!! и втора причина, и да има работа , работодавачите не се толку спосбни да ги платат работниците по цена која можат да ја добојат во Црна Гора.

Пре би рекол ...не сакаат
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
Mразам вакви муабети, кога се префрла топка, ама морам да те потсетам дека истиот Бранко од охрискиот регион, не го признаваше Борис Трајковски до денот на неговиот погреб, кога (мижи асан да ти баам) истресе еден емоционален говор, за кратко време по тоа да се промовира ко Државник.

Иронично, јас го признавам легитимитетот, колку и да не го сакам чоекот. Така е одлучено, така нека е.
Апсолутно неточно!!! Немпјте вакви дезинформации да кажувате, СДСМ како опозиција го оспоруваше легитимитетот на Претседателот Трајковски се до денот кога ги добија изборите, од тој ден па натаму во интерес на државата го признаа како легитимен претседател на оваа држава, односно во име на добрата кохабитација, иако тоа беше спротивно од партискиот став околу тоа прашање.
 

CurvaSud_Milan

rossoner4life
Член од
21 март 2008
Мислења
622
Поени од реакции
4
За администрацијата на Гвујо кога некој ќе им донесе пари во државава за да му ги “цицнат“,представува позитивна вест.:toe:
Па за жал може така да се рече.:uvo:


Пре би рекол ...не сакаат
Другар кога ќе почнат да ти бегаат добрите и квалификувани работници сакал-несакал ќе мора да ги платиш повеќе за да ти останат, ама како што реков во нашиов случај тие средства за мотивирање на работниците да останат тука ги нема и затоа таа воопшто не треба и не смее да се третира како позитивна вест како што некој сака да ја претстави!!!
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Апсолутно неточно!!! Немпјте вакви дезинформации да кажувате, СДСМ како опозиција го оспоруваше легитимитетот на Претседателот Трајковски се до денот кога ги добија изборите, од тој ден па натаму во интерес на државата го признаа како легитимен претседател на оваа држава, односно во име на добрата кохабитација, иако тоа беше спротивно од партискиот став околу тоа прашање.
Извини ме, те молам. Јавно се извинувам до претседателот Бранко Црвенковски кој иако го плукаше претседателот Трајковски ословувајќи го со "Граѓанинот Борис", најде за сходно да го испочитува после неколку години - а иронично, неколку месеци пред неговата смрт.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom