топење сало на одредени делови од телото

Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
немав идеја како да ја крстам темава па мислам дека и ова е добар наслов :)

јас на пример имам проблем со спојлерите и нозете односно бутовите
не знам што да превземам како да го намалам тој дел иако и генетиката игра улога тука
пред некој ден видов на топ шоп еден појас за тој ден што може да се користи ...
некои предлози, совети?
пс дали на пример кога би го носел појасов на половината би го стопил салото во тој дел? не ми е јасно како функционира таа работа :)
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
>2015
>уште веруваат во слабеење на одредени делови од телото


1 ден трчаш
2 ден вежбаш со тегови/сопствена тежина
3 ден трчаш
4 ден вежбаш со тегови/сопствена тежина
5 ден трчаш
6 ден вежбаш со тегови/сопствена тежина
7 ден одмор
repeat.

Во меѓувреме намалуваш јадење и јадеш чиста, здрава храна, пиеш многу вода, спиеш доволно...
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
немав идеја како да ја крстам темава па мислам дека и ова е добар наслов :)

јас на пример имам проблем со спојлерите и нозете односно бутовите
не знам што да превземам како да го намалам тој дел иако и генетиката игра улога тука
пред некој ден видов на топ шоп еден појас за тој ден што може да се користи ...
некои предлози, совети?
пс дали на пример кога би го носел појасов на половината би го стопил салото во тој дел? не ми е јасно како функционира таа работа :)
Ne postoi takva rabota kako targetiran gubitok na masti odnosno samo na odreden del od teloto ... so namaluvanje na kaloriite i pravilni tezinski vezbi kombinirani so kardio vezbi ke simnes salo, a kade prvo ke simnuvas zavisi od genetika i nemozes da go targetiras . Nekoi luge drzat salo vo stomak poveke pa prvo slabeat od race i noze a na kraj stomak sto znaci treba da bides pouporen vo tvojot slucaj ete spoljeri i butovi . So pojasi od top shop te molam ne se lazi ... tie pomagaat samo so potenje vo momentot na toj del od teloto sto znaci ke izgubis samo voda sto vo tek na denot ke ja vratis i nema da promeni nisto vo pogled masti.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
епа ете мене тоа не ми беше јасно дали доколку поише би се потел човек во одреден дел од телото таму и би ја намалил тежината

јас речиси и до нормала стигнав у тежината 81 кило а висок сум 178-9 само што бутовите и половината ми останаа речиси исти и таму ми се овие вишокот килограми
се хранам здраво(семе од чиа, ленено семе, цеден лимон, јаболчело-цеден сок од јаболка, зелен чај јогурт и овошје секојдневно) периодов еве веќе некои 2 месеца и ослабев некои 5-6 кила само што не спортувам, али пак одам секој ден прошетки по 2-3 саата минимум и работата ми е на нога ... а на јадењето и не се ограничувам многу што ми се јаде - јадам чоколатце, смоки и сл ... али пак и не ми текнува на бурек да купам или на хамбургер и други слични џанк фудс
планирам понатаму да идам и у теретана
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.659
Поени од реакции
38.845
епа ете мене тоа не ми беше јасно дали доколку поише би се потел човек во одреден дел од телото таму и би ја намалил тежината

јас речиси и до нормала стигнав у тежината 81 кило а висок сум 178-9 само што бутовите и половината ми останаа речиси исти и таму ми се овие вишокот килограми
се хранам здраво(семе од чиа, ленено семе, цеден лимон, јаболчело-цеден сок од јаболка, зелен чај јогурт и овошје секојдневно) периодов еве веќе некои 2 месеца и ослабев некои 5-6 кила само што не спортувам, али пак одам секој ден прошетки по 2-3 саата минимум и работата ми е на нога ... а на јадењето и не се ограничувам многу што ми се јаде - јадам чоколатце, смоки и сл ... али пак и не ми текнува на бурек да купам или на хамбургер и други слични џанк фудс
планирам понатаму да идам и у теретана
треба да вежбаш по дома, склекови стомачни, возење точак, трчање не е само храната треба и да си физички активен
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
а и да ви кажам не ми е толку до тоа да бидам слаб колку што сакам здраво да се хранам

и еве нешто сеа што прогуглав

http://authoritynutrition.com/6-proven-ways-to-lose-belly-fat/
Za poslednite 3 tocki od artiklov se soglasuvam kako i za toa deka problemot se abdominalnite masti zatoasto predizvikuvaat samo inflamacija vo teloto a nema nikakvi beneficii od niv. Vo odnos na prvite tri tocki - jas bi ti preporacala da ne isfrlas ni edna hrana kompletno od ishrana tuku poleka da se naviknuvas na pozdravi alternativi no vo umerenost da jades i od nekoi raboti na koisto si bil naviknat i da receme ti se omilena hrana. Kompletnoto eliminiranje ne e nesto sto mozes da go sledis na dolg period pri sto poverojatno e deka komplet ke se vratis na taa ishrana. Inace tezinata i ne e nekoj reper za zdravje. Muskulot e pogust i tezi poveke od mastite sto znaci mukulesta i pozdrava licnost bi tezela poveke od nekoj kojsto ima pogolem procent na masti. Dva tri saati sekoj den spored mene se premnogu ...pola saat dnevna aktivnost za zdravje e sosema dovolna. No ako sakas da se zategnes namesto tie 2-3 saati vo prosetka bi ti preporacala teretana 40tina minuti za pocetok i kardioto kako sakas i sto e za tebe najubavo ( vo teretana na masini, trcanje, plivanje, planinarenje i tn ), pri sto 3 pati nedelno e sosema dovolno dur da vlezes vo rutina.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас ќе надополнам кај храната. Значи ако мерак ти прави благце, скара, такви работи, не треба комплетно да ја исфрлиш туку да ја намалиш. Јадење нешто што ти се свиѓа предизвикува лачење на ендорфин и благосостојба на организамот. Го повредуваш организмот ако го лишуваш од такви работи. Најголема грешка е комплетното исфрлање. :)
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Мој совет пошто си почетник и најлесно што можеш да го направиш е да јадеш како што јадеш сега нормално но еден ден во неделата нема да јадеш ништо бар 18 часа.

Кардиото ти е само суплемент,на пример полесно е ти е да не изедеш една банана каде имаш 100 калории него ли да трчаш еден километар да ги стопиш тие 100 калории.
 
G

Goldie

Гостин
Мој совет пошто си почетник и најлесно што можеш да го направиш е да јадеш како што јадеш сега нормално но еден ден во неделата нема да јадеш ништо бар 18 часа.

Кардиото ти е само суплемент,на пример полесно е ти е да не изедеш една банана каде имаш 100 калории него ли да трчаш еден километар да ги стопиш тие 100 калории.
Еден од поглупите совети во темава, да јадеш исто како и предходно ама еден ден да не јадеш ништо 18 часа :rolleyes: добар совет за да заврши во брза помош, поготово на жештинава.

Башка и вториот дел од постов е ептен глуп, кардиото бил суплемент ?
Кардиото и општо физичката активност е нешто што треба да ти биде дел од секојдневниот живот, со тоа што и да правиш остапки малце од здравата исхрана нема да ти се познава - пример денеска за саат време извозев 25 километри и потрошив 700 калории (израчунај колку храна е тоа) и испив 1.5л вода што инаку без физичка активност не би го направил сигурно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom