топење сало на одредени делови од телото

Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Најдобар избор ти е балансирана храна и кардио вежби, убаво потенцираше некој член погоре да не ја исклучуваш 100 % храната која ти преставува задоволство туку да го намалиш внесот на таквата храна.
Најлоша опција ти е да гладуваш, така ќе го забавиш метаболизмот а изгубените килограми за многу брзо ќе ги вратиш назад, за побрз метаболизам најдобро е пет пати дневно да внесуваш храна по малку, на пример ако пред тоа си имал обилен доручек, подели го на два дела, за доручек и за ручек, или ручекот на три дела, внес на многу течности т.е вода, и зелена салата во меѓуоброците..
Лутата храна исто така многу го забрзува метаболизмот за околу 30 % така да можеш да си ја внесеш исхраната...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
хаха, брз и спор метаболизам, колку само не постојат овие митови во медицината xD ај во подобро стање ќе објаснам што е митот
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Еден од поглупите совети во темава, да јадеш исто како и предходно ама еден ден да не јадеш ништо 18 часа :rolleyes: добар совет за да заврши во брза помош, поготово на жештинава.

Башка и вториот дел од постов е ептен глуп, кардиото бил суплемент ?
Кардиото и општо физичката активност е нешто што треба да ти биде дел од секојдневниот живот, со тоа што и да правиш остапки малце од здравата исхрана нема да ти се познава - пример денеска за саат време извозев 25 километри и потрошив 700 калории (израчунај колку храна е тоа) и испив 1.5л вода што инаку без физичка активност не би го направил сигурно
Intermittent fasting(не знам како би било на македонски),не го измислив јас,не е глупо само не си едуциран.Дечкото е почетник можеби не е спремен за ова(ти сигурно не си) па се мислев дали да пишам за овој метод али по мене е најлесен метод што постои.

Втор дел,не ја сфаќаш поентата за кардиото.Факт е дека исхраната е најефективниот метод за топење масти,80% е исхрана 20% кардио.Тоа ми беше поентата не дека не треба да праи кардио.Се се сведува на калориски дефицит,700 калории ти е еден хамбургер,си извозел 25 километри за еден хамбургер,што е полесно ?да возиш секој ден 25 кил. или да не го изедеш тој хамбургер?сеа ја сфати поентата?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Intermittent fasting(не знам како би било на македонски),не го измислив јас,не е глупо само не си едуциран.Дечкото е почетник можеби не е спремен за ова(ти сигурно не си) па се мислев дали да пишам за овој метод али по мене е најлесен метод што постои.

Втор дел,не ја сфаќаш поентата за кардиото.Факт е дека исхраната е најефективниот метод за топење масти,80% е исхрана 20% кардио.Тоа ми беше поентата не дека не треба да праи кардио.Се се сведува на калориски дефицит,700 калории ти е еден хамбургер,си извозел 25 километри за еден хамбургер,што е полесно ?да возиш секој ден 25 кил. или да не го изедеш тој хамбургер?сеа ја сфати поентата?
Ама Маци, ти денес откако ќе станеш, нема само точак да возиш. Ќе се соочиш со:
- качување скали
- читање
- учење
- конверзации
- возење кола, управување ПЦ и разни вештини
- стрес
- тешки мисловни активности на работа...

Итн итн. Мозокот сам троши цирка 40% од енергијата. Не работат органите (телото) на соларна енергија па да пресметува ова како равенка внесов 350 калории и равно на тоа треба да возам точак додека Стравата не ми откуца дека сум потрошила 350 :)

Тоа со метаболизмот кажав друг ден ќе ви го објаснам, треба да се потсетам стручно како идеше. Ствари како имам брз метаболизам, имам спор, ваков, онаков, се митови.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
Intermittent fasting(не знам како би било на македонски),не го измислив јас,не е глупо само не си едуциран.Дечкото е почетник можеби не е спремен за ова(ти сигурно не си) па се мислев дали да пишам за овој метод али по мене е најлесен метод што постои.
добра добра теорија
а инаку се имам и јас изгладнувано немам јадено некогаш по цел ден ништо и сл
не знам дали пак да се вратам у теретана имам одено една година без прекин али на два пати имам неуспешни обиди за враќање во ритам али ништо последниот пат само 4-5 дена бев а уплатив цел месец :D
а може да ја објасниш оваа теорија тоа фастинг или како беше

btw вода пијам веќе 2-3 години по 4-5 литра (под 4 литра не сум а некогаш пијам и над 5) сигурно само у последните два саата испив накај литро :)
многу подобро се осеќам, неможам едноставно без вода од спиење мора првен 2-3 чаши вода да испијам а и пред спиење морам да испијам бар 2 чаши вода
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Аха ок, гледај да не заборавиш баш ме интересира, пошто прв пат слушам дека митови биле фрази како брз или бавен метаболизам...
Тоа со метаболизмот кажав друг ден ќе ви го објаснам, треба да се потсетам стручно како идеше. Ствари како имам брз метаболизам, имам спор, ваков, онаков, се митови.
 
Член од
5 април 2011
Мислења
1.915
Поени од реакции
924
инаку за метаболизмов јас не мислам така али неможам ни да тврдам дека не е така
јас баш пред некој период на мене го осетив забрзаниот метаболизам од зелениот чај и цедениот лимон (зелен чај 2.5 л 4 цедени лимони и една рака нане на ден) и метаболизмот ми беше струја :D по 4-5 пати одев у wc а тоа го користев 2-3 недели ... а сеа сум само на зелен чај по 3-4 шолји на ден[DOUBLEPOST=1437789596][/DOUBLEPOST]а у меѓувреме гуглав и еве што најдов за фастингот

http://dailyburn.com/life/health/intermittent-fasting-methods/

http://jamesclear.com/the-beginners-guide-to-intermittent-fasting[DOUBLEPOST=1437789710][/DOUBLEPOST]http://thegardenisland.com/lifestyles/health-med-fit/benefits-of-intermittent-fasting/article_08207b87-f32e-5035-9b3f-a792b854a8fc.html

многу ме заинтересира :)
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Ама Маци, ти денес откако ќе станеш, нема само точак да возиш. Ќе се соочиш со:
- качување скали
- читање
- учење
- конверзации
- возење кола, управување ПЦ и разни вештини
- стрес
- тешки мисловни активности на работа...

Итн итн. Мозокот сам троши цирка 40% од енергијата. Не работат органите (телото) на соларна енергија па да пресметува ова како равенка внесов 350 калории и равно на тоа треба да возам точак додека Стравата не ми откуца дека сум потрошила 350 :)

Тоа со метаболизмот кажав друг ден ќе ви го објаснам, треба да се потсетам стручно како идеше. Ствари како имам брз метаболизам, имам спор, ваков, онаков, се митови.
Точно добра поента,ама ова е сеа друг муабет ти идеш на whole another level:)) не сум сигурен но мислам дека 70% од вкупната енергија што ја трошиш ти е од вршење основни функции како дишење,варење на храна,за време на спиење и тн. останатите 30% ти се од овие работи што ги спомнуваш.

@Fantantonio ќе пишам утре поише за ова.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аха ок, гледај да не заборавиш баш ме интересира, пошто прв пат слушам дека митови биле фрази како брз или бавен метаболизам...
инаку за метаболизмов јас не мислам така али неможам ни да тврдам дека не е така
јас баш пред некој период на мене го осетив забрзаниот метаболизам од зелениот чај и цедениот лимон (зелен чај 2.5 л 4 цедени лимони и една рака нане на ден) и метаболизмот ми беше струја :D по 4-5 пати одев у wc а тоа го користев 2-3 недели ... а сеа сум само на зелен чај по 3-4 шолји на ден[DOUBLEPOST=1437789596][/DOUBLEPOST]а у меѓувреме гуглав и еве што најдов за фастингот

http://dailyburn.com/life/health/intermittent-fasting-methods/

http://jamesclear.com/the-beginners-guide-to-intermittent-fasting[DOUBLEPOST=1437789710][/DOUBLEPOST]http://thegardenisland.com/lifestyles/health-med-fit/benefits-of-intermittent-fasting/article_08207b87-f32e-5035-9b3f-a792b854a8fc.html

многу ме заинтересира :)
Точно добра поента,ама ова е сеа друг муабет ти идеш на whole another level:)) не сум сигурен но мислам дека 70% од вкупната енергија што ја трошиш ти е од вршење основни функции како дишење,варење на храна,за време на спиење и тн. останатите 30% ти се од овие работи што ги спомнуваш.

@Fantantonio ќе пишам утре поише за ова.
Ај вака, со ред :D

Само мозокот троши 40% од енергијата, можеш денес да не станеш од кревет, ни весник да не прочиташ, пак толку ќе потроши. Другите активностите си се плус :D Ова го пишува во книга за медицински факултет, не верувам глупост да е стропана.

Брз метаболизам и спор метаболизам не постои. Извинете вака ама серењето и мочањето не е метаболизам :icon_mrgr: Ова е бајка што ја продаваат 99 од 100 ванаби фитнес тренери во државава а врска немаат што зборат. Исто како муабетот што се форсира, дека ако облечеш 200 јакни на тебе додека трчаш ќе се испотиш и побрзо ќе ослабеш а реалноста е дека само ќе го исдехидрираш организмот и може да се шлогираш. Метаболизам е процесот на разградување и впивањето на хранливите состојки од организамот. Една од многуте повратни врски во телото :D Тоа што го зборите вие е прочистување на организамот и е сосема друго, што не е лоша работа, но нема никаква врска со метаболизам.

На секој телото му троши колку што ќе му треба дневен напор, другото го складира. Сега ќе речете, е како оној јаде онолку а е слаб сучка или па обратно, леб не ставам во уста а имам 150 кила?

1. Тој што јаде со кофи храна на дневна база а не се дебелее или спортува или е под невиден стрес или пак дневно е оптеретен со тешка мисловна работа. Обратно, тој што вика дека не јаде а се му се лепи, со прст не мрда. Ваков муабет тераа и некои мои колеги од репрезентација, откако прекинаа со спорт, глеј во седмица јадеме, иако прекинавме со пливање, како говеда гнетеме ништо не ни е. Се собираме некни во кафана после 3-4 години, се направиле говеда од 250 кила, им викам кај ви е бе метаболизмов што си го фалевте? :icon_mrgr:
2. Фактор голем при дебелеење/слабеење е и стресот а најчесто потсвесните проблеми. Можат да посведочат од форумов стриктно за мене, до преклани имав 47-48 кила плафон иако јадев по 5 пати на ден. Протеини, апчиња, капсули, сешто пробав. Ама увидов дека имам еден нерешен потсвесен проблем кој ме мачел долго, го решив сето тоа и година дена подоцна имам 60 кила и ако не на човек барем не личам на пациент во терминална фаза.
3. Тука доаѓа и генетиката. Има луѓе на кои во телото или им фали некој ензим или послабо работи. Има луѓе како сестра ми кои секој ден во соковник цедат цвекло и го пијат сирово а железото им е 5, има луѓе што дремат во кафана, утредента прават крвна слика, мастите им се за никаде. На некои луѓе масните наслаги им се трупаат околу стомакот, на некои кај образите, на некои кај нозете, на некои на рацете... едноставно сите сме различни.

Најважно е да се има умерена исхрана, физичка активност за почеток по 3 пати неделно, соодветен одмор, вода, како што и набројаа погоре и резултатите сами ќе дојдат.... :)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Најдобар избор ти е балансирана храна и кардио вежби, убаво потенцираше некој член погоре да не ја исклучуваш 100 % храната која ти преставува задоволство туку да го намалиш внесот на таквата храна.
Најлоша опција ти е да гладуваш, така ќе го забавиш метаболизмот а изгубените килограми за многу брзо ќе ги вратиш назад, за побрз метаболизам најдобро е пет пати дневно да внесуваш храна по малку, на пример ако пред тоа си имал обилен доручек, подели го на два дела, за доручек и за ручек, или ручекот на три дела, внес на многу течности т.е вода, и зелена салата во меѓуоброците..
Лутата храна исто така многу го забрзува метаболизмот за околу 30 % така да можеш да си ја внесеш исхраната...
Ne postoi naucno objasnuvanje za ova sto go tvrdis. Kaloriite se kalorii i na kraj se sveduva na dnevniot vnes na istite pri sto istite kalorii se trosat od organizmot za prerabotka na vnesenite makronutritienti bez razlika dali bile vneseni naednas ili postepeno vo tekot na denot. Vnesuvanjeto na hrana pet pati vo denot moze da pomogne da samo na psihicko nivo so toa sto ke jades poveke pati vo denot no pomalku ili pak ako celta e gradenje na muskulna masa ke go raspredelis proteinot vo poveke obroci pri sto vo sekoj obrok ke vnesuvas nad 20 grama na 2-3 saati kolku sto trae i muskulnata sinteza na proteini posle obrok.
 

Mr.Bear

"The prince of darkness is a gentleman!"
Член од
14 декември 2010
Мислења
128
Поени од реакции
118
Немаш таргетирано слабеење (ниту дебелеење), ама имаш таргетирано стегнување на мускулни групи до одредена мера. Ако си видел физиологија на фудбалер како превртен корнет се, спротивно од билдерчињата што одбегнуваат ден за нозе. Прошетки и трчање, возење точак, темпо качување сите се одлични за обликување нозе надвор од теретана, за листови имаш интересна вежба што можеш на било какво скалило да ја правиш, стапалото колку можеш повеќе на ивица за да префрлиш тежина на листови и само горе-долу репетиции колку можеш - http://www.directlyfitness.com/wordpress/wp-content/uploads/2012/10/101309.image0_.jpg вака изгледа тоа, ако имаш јака нога и гледаш не се уморуваш од сопствена тежина грабни и тег, една нога па друга нога итн.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.171
Поени од реакции
34.298
епа ете мене тоа не ми беше јасно дали доколку поише би се потел човек во одреден дел од телото таму и би ја намалил тежината
Исфрлањето на пот ја регулира телесната температура, не „топи сало“.
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
@Ilumious A кој рече дека метаболизам е исфрлање на фекалии и течности? Јас како што гледам никаде не го спомнав тоа, и нормално дека постои брз и спор метаболизам, доколку имаш побрз хранливите материи се претвараат у енергија а у спротивно во масти, и има начини да се забрза метаболизмот ако се сменат лошите навики, со физичка активност, активност генерално и одредена храна.

btw 46 кила?? :eek: wtf anorexia nervosa си имал или?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom