топење сало на одредени делови од телото

G

garthok

Гостин
Кардиото ти е само суплемент,на пример полесно е ти е да не изедеш една банана каде имаш 100 калории него ли да трчаш еден километар да ги стопиш тие 100 калории.
Ова ќе му дојде, нема потреба да спортуваш само не јади многу. Фејл
 
Член од
25 јуни 2015
Мислења
462
Поени од реакции
416
Ne postoi naucno objasnuvanje za ova sto go tvrdis. Kaloriite se kalorii i na kraj se sveduva na dnevniot vnes na istite pri sto istite kalorii se trosat od organizmot za prerabotka na vnesenite makronutritienti bez razlika dali bile vneseni naednas ili postepeno vo tekot na denot. Vnesuvanjeto na hrana pet pati vo denot moze da pomogne da samo na psihicko nivo so toa sto ke jades poveke pati vo denot no pomalku ili pak ako celta e gradenje na muskulna masa ke go raspredelis proteinot vo poveke obroci pri sto vo sekoj obrok ke vnesuvas nad 20 grama na 2-3 saati kolku sto trae i muskulnata sinteza na proteini posle obrok.
Не постои или не знаеш дали постои? Еве логички ако јадеш само еднаш дневно само еднаш се активира диестивниот систем и потоа мирува а со тоа и организмот а и метаболизмот успорува а пет пати на ден да го активираш дигестивниот систем а со тоа и другите ситеми делумно нормално дека трошиш повеќе калории и се забрзува метаблозизмот.[DOUBLEPOST=1437833221][/DOUBLEPOST]
Ова ќе му дојде, нема потреба да спортуваш само не јади многу. Фејл
Да, и јас мислам дека е fail, не е финтата само да ослабеш, туку да изгледаш убаво и здраво, многу подобра опција е да изедеш банана и да трчаш отколку да гладуваш само да избегнеш физичка активност тоа ти е еднакво на расипано здравје и лош изглед...
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
@Ilumious A кој рече дека метаболизам е исфрлање на фекалии и течности? Јас како што гледам никаде не го спомнав тоа, и нормално дека постои брз и спор метаболизам, доколку имаш побрз хранливите материи се претвараат у енергија а у спротивно во масти, и има начини да се забрза метаболизмот ако се сменат лошите навики, со физичка активност, активност генерално и одредена храна.

btw 46 кила?? :eek: wtf anorexia nervosa си имал или?
Не може да се забрза или успори, храната се вари за исто време откако ќе дојде во желудник, не може риба да се вари триес минути ако спортуваш а ако не, 4 саата :) кој рекол, пишав погоре, деведесет посто од ванаби профи лицата кај нас.

Не бре анорексија, нешто на нервна база ме мачеше и не можев да качам килограми.
 

Маци-

ragazzo pazzo
Член од
17 април 2007
Мислења
6.184
Поени од реакции
3.512
Ова ќе му дојде, нема потреба да спортуваш само не јади многу. Фејл
Бог да чува терсени луѓе алоо не сум против спортување и кардио,имам тренирано кошарка и спортувам,чисто колку да му доловам на дечкото дека исхраната е најбитна за топење масти,што ви е толку тешко да сфатите?[DOUBLEPOST=1437836923][/DOUBLEPOST]
инаку за метаболизмов јас не мислам така али неможам ни да тврдам дека не е така
јас баш пред некој период на мене го осетив забрзаниот метаболизам од зелениот чај и цедениот лимон (зелен чај 2.5 л 4 цедени лимони и една рака нане на ден) и метаболизмот ми беше струја :D по 4-5 пати одев у wc а тоа го користев 2-3 недели ... а сеа сум само на зелен чај по 3-4 шолји на ден[DOUBLEPOST=1437789596][/DOUBLEPOST]а у меѓувреме гуглав и еве што најдов за фастингот

http://dailyburn.com/life/health/intermittent-fasting-methods/

http://jamesclear.com/the-beginners-guide-to-intermittent-fasting[DOUBLEPOST=1437789710][/DOUBLEPOST]http://thegardenisland.com/lifestyles/health-med-fit/benefits-of-intermittent-fasting/article_08207b87-f32e-5035-9b3f-a792b854a8fc.html

многу ме заинтересира :)
Горе доле во статииве е опфатено се,ја уствари научив од една книга само за ова,eat stop eat by brad pilon така мислам беше,цела работа е да праиш пост 24 часа еднаш во неделата,во статиите има и други вариации како 16 часа во еден ден што можеби е таман за тебе,рачунај дека тука спаѓаат и оние 8 саати од спиење значи само осум часа си без храна,практично прескокнуваш само појадок,нема да ти треба брза помош за ова:)

Луѓе го користат овој метод секој ден и јас го имам користено,имам постено 16-18 часа.Ова не ти е диета или начин на исхрана едноставно шаблон на јадење во одреден временски период.Ти спомнав за овој метод затоа што промена на исхрана е долг процес вака може полека да почнеш и да намалиш масти со тоа што ќе зимаш доволно протеин и ќе праиш тежински тренинг да ја задржиш мускулната маса,прави и кардио колку да не мрчат експертиве тука.
 
Последно уредено:
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Не постои или не знаеш дали постои? Еве логички ако јадеш само еднаш дневно само еднаш се активира диестивниот систем и потоа мирува а со тоа и организмот а и метаболизмот успорува а пет пати на ден да го активираш дигестивниот систем а со тоа и другите ситеми делумно нормално дека трошиш повеќе калории и се забрзува метаблозизмот.[DOUBLEPOST=1437833221][/DOUBLEPOST]
Да, и јас мислам дека е fail, не е финтата само да ослабеш, туку да изгледаш убаво и здраво, многу подобра опција е да изедеш банана и да трчаш отколку да гладуваш само да избегнеш физичка активност тоа ти е еднакво на расипано здравје и лош изглед...
Nema tuka logicki ili nelogicki. Treba da znaes mnogu za metabolizam na makronutrienti i struktura i funkcija na kletki za voopste da se osmelis da pretpostavis nesto okolu toa zatoasto luge zivotot si go posvetuvaat na istrazuvanje na tie temi. Eve jas prifakam deka mozebi neznam deka postoi naucen dokaz pa zatoa pusti link od legitimno istrazuvanje sto go dokazalo toa deka pocesti obroci go zabrzuvaat metabolizmot i ondak ke priznaam deka nesto sum ispustila. Inace ako znaes kako funkcionira metabolizam na masti/proteini/jaglehidrati ke znaes deka sekoj gram kojsto go vnesuvas od odredeniot makronutrient rezultira so odredeni kJ energija koisto se potrebni za da se razgradi i metabolizira istiot sto znaci dokolku jades tri obroci so vkupna kaloriska vrednost od da receme 1500 kcal i istite gi izedes vo 5 obroci vkupniot vnes i potrosuvacka na kalorii ke ostane ist. Seto ova i ne e taka ednostavno i prosto i zavisi od ogromen broj na ostanati faktori zatoasto coveckiot organizam e slozen sistem i ima mnogu raboti sto mozat da vlijaat no eve od toa do sega sto se znae jas vaka znam, no ako vidam dokaz za sprotivnoto sekako ke go prifatam.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
хаха, брз и спор метаболизам, колку само не постојат овие митови во медицината xD ај во подобро стање ќе објаснам што е митот
Не е мит, постои забрзување и забавување на метаболизмот но тоа варирање е до 15% од дневните потреби, што пак не е за потценување. Пример од пракса ти се заробените во нацистичките логори кои дневно добивале 5-600 калории дневно и преживувале благодарение на забавување на метаболизмот при рестриктивен внес на нутритиенти. Друг пример од пракса се пушачите, ако имаш разговарано со некој од нив од аспект на манипулација на тежина ќе ти потврдат дека со пушење слабеат а кога ќе ги остават цигарите се дебелат, и ова не е резултат на некој пласебо ефект или барање на утеха во со повеќе јадење после цигари туку е во ефектот на никотинот кој потикнува потрошувачка на енергија, за детоксицирање, преку забрзување на работа на црвето, цревата и мн други ефекти кои кога ќе се сумираат ја зголемвуаат потрошувачката на калории за 200 или забрзан метаболизам.[DOUBLEPOST=1439860867][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1439860977][/DOUBLEPOST]
Inace ako znaes kako funkcionira metabolizam na masti/proteini/jaglehidrati ke znaes deka sekoj gram kojsto go vnesuvas od odredeniot makronutrient rezultira so odredeni kJ energija koisto se potrebni za da se razgradi i metabolizira istiot sto znaci dokolku jades tri obroci so vkupna kaloriska vrednost od da receme 1500 kcal i istite gi izedes vo 5 obroci vkupniot vnes i potrosuvacka na kalorii ke ostane ist. .
Сепак не е исто од кои типови храна ќе ги внесеш тие 1500 калории, и не е исто дали како извор на ЈХ ќе користиш овес или газирани сокови.
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Сигурно (y)
Природно зборев јас, со внесување катализатори можеш олимписки рекорд да направиш не па килограми да стопиш.
 
Последно уредено:
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сигурно (y)
Природно зборев јас, со внесување катализатори можеш олимписки рекорд да направиш не па килограми да стопиш.
Пак ќе повторам, постои забрзување и забавување на метаболизмот и главно зависи од навики на живот (исхрана, физичка активност, стрес и сл)
 
Член од
22 септември 2013
Мислења
102
Поени од реакции
50
Не е мит, постои забрзување и забавување на метаболизмот но тоа варирање е до 15% од дневните потреби, што пак не е за потценување. Пример од пракса ти се заробените во нацистичките логори кои дневно добивале 5-600 калории дневно и преживувале благодарение на забавување на метаболизмот при рестриктивен внес на нутритиенти. Друг пример од пракса се пушачите, ако имаш разговарано со некој од нив од аспект на манипулација на тежина ќе ти потврдат дека со пушење слабеат а кога ќе ги остават цигарите се дебелат, и ова не е резултат на некој пласебо ефект или барање на утеха во со повеќе јадење после цигари туку е во ефектот на никотинот кој потикнува потрошувачка на енергија, за детоксицирање, преку забрзување на работа на црвето, цревата и мн други ефекти кои кога ќе се сумираат ја зголемвуаат потрошувачката на калории за 200 или забрзан метаболизам.[DOUBLEPOST=1439860867][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1439860977][/DOUBLEPOST]

Сепак не е исто од кои типови храна ќе ги внесеш тие 1500 калории, и не е исто дали како извор на ЈХ ќе користиш овес или газирани сокови.
Bitno e dali ke vnesuvas dietski vlakna so obrocite i se poveke dokazi pokazuvaat deka dokolku zaedno so prost seker vneses i dietski vlakna organizmot razlicno ke gi procesira sto i moze da se zakluci neli od toa sto dietskite vlakna ja usporuvaat apsorpcijata na makronutrientite a toa e glavniot problem so prostite sekeri neli sto brzo i lesno se apsorbiraat i predizvikuvaat naglo pokacuvanje na insulinot vo krvta. Taka da sto ako vneses kokakola so pecen karfiol na primer ???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom