прилепски речник

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Го испушти најбитното. Не се користи Њ (Њ=НЈ, пп: ЈН)
Сето којни ебаго.
Во право си за ова , но не само што се користи ЈН место Њ , туку и се користи Н место Њ . На пр . прасина , пилина итн .
Исто така мора да се спомене дека овде во Прилеп потполно правилно го користиме акцентирањето на зборовите за разлика од на пример скопскоит говор кој не го кориежсти правилното акцентирање .
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
485
С.Гигов Гиш бил во Прилеп во еден кафич,седел на шанк му се примочало па отишол на мочање.На местото на шанк му седнал еден професор по филозофија.Ко се вратил овај му рекол стани јас овде седев,филозофов му рекол не станувам.И Гиш така напукан му рекол:Ти бе знаеш кој сум јас?Филозофов не дека не го знаел,се праел на удрен и му рекол не те знам.Гиш му рекол:Јас сум Сашко Гигов Гиш
Филозофо:И ТО ТРЕКУ НА КУРОВ АКО СИ
Приказнава е жива вистина ја имам од појче души слушнато
Заклучок-Во Прилеп мајмун не игра,нема стапо кој да му го држи
А ко че кивни некој не се вика на здравје,туку А на ку.ов
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
седи не прпај че се нашпичиш
 

Ptolomej

Дрвен адвокат
Член од
7 август 2005
Мислења
1.693
Поени од реакции
883
Шо прајш - Да го попрјаш - Попраен да го наседниш
Како си - Да го фатиш за коси - Да го удриш од патоси и пак да прашаш како си
Врни - Да ми јајш мадинава црни - Мојве бели подебели

Ова се само дел од обични прашања на кои следат заебанции и капачиња .
 

Mercury

ФК Победа
Член од
23 септември 2013
Мислења
1.042
Поени од реакции
485
Ко че кивни некој се вика
А на куроф :)
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.867
Најак збор, ШАТОР за ЧАДОР. Еден пријател од Прилеп пред неколку години ми викат "Леле какво е времево, сигурно че врнит, не зедов ШАТОР " и јас целиов прашалници во глава "И шо ќе прајш со ШАТОРОТ ? " :ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Последно уредено:

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Најак збор, ШАТОР за ЧАДОР. Еден пријател од Прилеп пред неколку години ми викат "Леле какво е времево, сигурно че врнит, не зедов ШАТОР " и јас целиов прашалници во глава "И шо ќе прајш со ШАТОРОТ ? " :ROFLMAO::ROFLMAO:
Сигурно вака не ти рекол :D
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Врни,врне, не знам како идат, постов беше за ШАТОРОТ :D
Шатор да, и за велосипед се употребува строго точак. Инаку Т да им го остајме на ориџаниве мислам x)
 
Член од
13 март 2009
Мислења
1.966
Поени од реакции
1.867
Шатор да, и за велосипед се употребува строго точак. Инаку Т да им го остајме на ориџаниве мислам x)
Јас сум од Охрид, и кај нас многу ретко се користи велосипед, скоро сите викет точак. Ова "шатор" ми остана во сеќавање , не верувам дека во друг град го користат зборов со ова значење.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Замисли го Методија Шаторов Шарло како Методија Чадоров Чарло и ќе видиш колку глупо звучи Ч во некои случаи во прилепскиот говор :D
 

^Exotic^

Wanderstruck
Член од
25 ноември 2007
Мислења
5.969
Поени од реакции
1.059
Moже ќе звучи глупаво, во но дискусија со луѓе од други градови разбрав дека на некои не им е јасно што на прилепски значи зборот специјалка.

Колку да се објасниме доколку некој стварно не знае, специјалка не значи дека си специјален или посебен на некој начин. Не е комплимент, туку најчесто е навреда користена во моменти кога се нема други аргументи за време на расправија па се приоѓа кон лична навреда на другата страна.

'Бегај таму мори специјалко една, шо знајш ти!'
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Moже ќе звучи глупаво, во но дискусија со луѓе од други градови разбрав дека на некои не им е јасно што на прилепски значи зборот специјалка.

Колку да се објасниме доколку некој стварно не знае, специјалка не значи дека си специјален или посебен на некој начин. Не е комплимент, туку најчесто е навреда користена во моменти кога се нема други аргументи за време на расправија па се приоѓа кон лична навреда на другата страна.

'Бегај таму мори специјалко една, шо знајш ти!'
Во одредени случаи кажано кон блиски личности може да биде и некој вид на комплимент, како позитивно откачен/луд. „специјалка си ама затоа те сакам“. :D
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.128
Поени од реакции
2.768
Какво значење има во прилепскиот, ама и во битолскиот речник зборот „ОПРИ“???
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
ако немојж појче, кревај гајчите и право дома.

најчесто се користи кога некој ќе почни да се лути дека многу го зафркаваат.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom