Штрајк во образованието

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=845960AA601F0B4BB8BF9C5AC122C5CF&arc=1
наводно мала им била платата 38000мкд ?
еве сега и машиновозачите штрајкувале... Едно не ми е јасно, не само кај нас туку генерално, кога се вработуваш некаде потпишуваш Договор каде е прецизирана и платата. По мене може да се штрајкува само ако е прекршен договорот или законот за работни односи ( работно време, право на пауза за топол оброк, заштита на работа, право на боледување, ...). Покачување на плата работникот моше да бара при потпишување на нов договор, па ако работодавачот не му дава може да не потпише нов договор и да напушти.. Дури имаше вработени што имаа договори за работа каде и давање отказ им е условено ( да не смее во конкурентска фирма). Имаше случај во Хрватска пред 4-5 години каде работодавачот го тужеше работникот што даде отказ бидејќи наводно вложил пари во негова обука, но мислам падна на суд бидејќи немало во договорот за работа клаузула за обуката.
Кажа директорот на МЖ.
Одма отвораме други прашања, дали овие 38000 (под услов да е точна цифра) се бруто? (а искрено и бруто е неверојатно).
Дали и колку им се исплатени прекувремени (а работат побајаги, пример од 6 сабајле до 11 вечер работа која не е ‘дескџоб‘ и психички заебана)?

Од друга страна целосните барања:
- Бараме да се потпише Колективен договор, да се реши едно од најболните прашања на машинскиот персонал-бенефицираниот стаж, да се почитува Законот за работни односи во делот на исплата на плата, која ја добиваме на двапати, како и исплаќање на прекувремената работа. Наше барање е и техничка исправност на железничките возила и безбедност во железничкиот сообракај, вели Латко Јовановски, претседател на НСММ.


Дали овде постојат елементи на прекршување на ЗРО од аспект на работно време, неисплаќање прекувремени работни часови и слично.
Ставката безбедност и заштита при работа посебно да ја нагласиме.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.735
Кажа директорот на МЖ.
Одма отвораме други прашања, дали овие 38000 (под услов да е точна цифра) се бруто? (а искрено и бруто е неверојатно).
Дали и колку им се исплатени прекувремени (а работат побајаги, пример од 6 сабајле до 11 вечер работа која не е ‘дескџоб‘ и психички заебана)?

Од друга страна целосните барања:
- Бараме да се потпише Колективен договор, да се реши едно од најболните прашања на машинскиот персонал-бенефицираниот стаж, да се почитува Законот за работни односи во делот на исплата на плата, која ја добиваме на двапати, како и исплаќање на прекувремената работа. Наше барање е и техничка исправност на железничките возила и безбедност во железничкиот сообракај, вели Латко Јовановски, претседател на НСММ.


Дали овде постојат елементи на прекршување на ЗРО од аспект на работно време, неисплаќање прекувремени работни часови и слично.
Ставката безбедност и заштита при работа посебно да ја нагласиме.
па мислам за ова се работи, редовност на плата, прекувремени, бенефициран стаж и безбедноста...
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.108
Поени од реакции
4.961
На татко ми му одбиваат 2500 месечно за бенефициран стаж а не му се рачуна веќе исто како да не иде...
 
Член од
27 јануари 2015
Мислења
4
Поени од реакции
0
Ете имало попаметни се сетиле на други начини на штрајкување, ама кога некој дава предлог
3. ИМА И ДРУГИ НАЧИНИ НА ШТРАЈКУВАЊЕ, АМА ТОА КОГА ЌЕ ДОЈДЕ НОЖ ДО КОСКА, ЗНАЧИ АРНО МУ Е

одма етикети вреѓања, па не си за во образование е арно сега се трескаа за СОНК сега ќе ги тужи, јас барем не сум член на никаков СОНК, а за кавлификации давање ако е некој за во образование да се извини мислам коректно е.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Ете имало попаметни се сетиле на други начини на штрајкување, ама кога некој дава предлог
3. ИМА И ДРУГИ НАЧИНИ НА ШТРАЈКУВАЊЕ, АМА ТОА КОГА ЌЕ ДОЈДЕ НОЖ ДО КОСКА, ЗНАЧИ АРНО МУ Е

одма етикети вреѓања, па не си за во образование е арно сега се трескаа за СОНК сега ќе ги тужи, јас барем не сум член на никаков СОНК, а за кавлификации давање ако е некој за во образование да се извини мислам коректно е.
Чекај,нели се договорија?Што уште јаде гомна опозицијата?На чив крив к*р седат па не им одговара?
 

комшијаTи

Комшија Ти
Член од
21 ноември 2013
Мислења
6.108
Поени од реакции
4.961
Се договорија со унија која што е како студентскиот парламент заштитува владини интереси.
Претставници на средношколците а средношколците не се позади нив. Исто како и другите само студентите беа у прашање.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom