Штрајк во образованието

Член од
28 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
22
Ја отворам темава затоа што не најдов слична. Ме интересира вашето мислење за штрајкот на СОНК. На медиумите штрајкот е пропаднат, но на терен ситуацијата е малку поинаква...
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.809
Поени од реакции
59.336
Ги гледав пред 2-3 дена вестиве на нашиве "независни" телевизии, и баш ме зачуди тоа што во прилогот за СОНК се собрале градоначалниците од сите македонски градови (каде што на власт се ВМРО) заедно во позадина со уште некои си професори, и кажуваат како тоа наставата во нивните населени места ќе се одвива без попречување.

И онака целиот замислен седам и си викам "Добро де, што кур бараат градоначалнициве да зборат кој ќе штрајкува а кој не?" Тоа наставниците позади нив знаев дека сите имаат партиска книшка, не ми беше чудно, ама ова што го видов со градоначалнициве ми е..... незнам врвот досега што го имам видено. Еј до каде падна нивото на нашиве просветни работници, да се немало свое "Јас"...
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
27.839
Поени од реакции
51.952
Ќе го подобруваат високото образование, а три чисти немаат дека 80% од професорите што предаваат во средно и основно не се квалификуван кадар, туку се вработени благодарение на партиска книшка.
Со самото тоа што не се штрајкува каде што градоначалници се ВМРовци, а се штрајкува каде што градоначалници се СДСовци, доволно е да се заклучи како се вработени тие наставници.
Ама битно со државен испит ќе ги поправат сите гомнарии што ги прават од градинка до постдипломски.
Нема спас за образованието во државата, што е нормално, кога со него раководат лица кои ни азбуката не ја знаат.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
7.883
Поени од реакции
11.814
Нaјинтереснa ми е тaa некoјa шo билa вo СOНК, дури декa демек билa и вo рaкoвoдствoтo aмa јa исклучиле зoштo не гo пoддржувaлa штрaјкoт, пa дури и и се зaкaнувaле :D
Ствaрнo не знaм дaли и вo кoј oбем се штрaјкувa, aмa aкo е ствaрнo кaкo штo викaaт пo шител и курир, милo ќе ми биде. Уште пoмилo ќе ми биде и aкo им ги влoшaт услoвите зa рaбoтa, пa и тoгaш дa си ќутaт.

Sent from my LG-D620 using Tapatalk
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
920
Поени од реакции
2.709
Ги гледав пред 2-3 дена вестиве на нашиве "независни" телевизии, и баш ме зачуди тоа што во прилогот за СОНК се собрале градоначалниците од сите македонски градови (каде што на власт се ВМРО) заедно во позадина со уште некои си професори, и кажуваат како тоа наставата во нивните населени места ќе се одвива без попречување.

И онака целиот замислен седам и си викам "Добро де, што кур бараат градоначалнициве да зборат кој ќе штрајкува а кој не?" Тоа наставниците позади нив знаев дека сите имаат партиска книшка, не ми беше чудно, ама ова што го видов со градоначалнициве ми е..... незнам врвот досега што го имам видено. Еј до каде падна нивото на нашиве просветни работници, да се немало свое "Јас"...
Основните и средните училишта се под локалната самоуправа затоа градоначалниците излаваат на прес
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
21.809
Поени од реакции
59.336
Janko Ilkovski
Во основното училиште Гоце Делчев во Скопје, општина Центар, се одржа штрајк на наставниците. ОК, нивно право, они си знаат, не ви се мешам, ваша работа, не ви судам, ниту ве осудувам.

Но само ако ми го принудите детето да ви ги одработува вашите постапки во некоја сабота или некој празничен ден, нема да дозволам такво изживување врз децата. Ако само ги притиснете со останување после часови, или дополнителна, немојте да мислите дека сите ќе ви молчиме и дека ќе не уценувате со децата.

Остварувајте си ваши права, но не преку децата и преку родителите на кои треба да им се поремети и викенд и одмор затоа што и они работат и заслужуваат викенд.Кое гомно од човек...
 
Член од
28 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
22
Значи во училиштето каде што учи моето дете, 3 дена немаат настава освен од 5-6 професори. Истото е и во неколку други училишта. А на телевизија кажуваат дека никој не штрајкува???
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
920
Поени од реакции
2.709
Штрајкуваат каде градоначалницте се од опозицијата, а не се штрјкува каде градоначалниците се од власта
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.419
Поени од реакции
2.048
Значи во училиштето каде што учи моето дете, 3 дена немаат настава освен од 5-6 професори. Истото е и во неколку други училишта. А на телевизија кажуваат дека никој не штрајкува???
Па вемеровска телевизија вемеровски вести што не е јасно?Сите градоначалници се од вемеро нормално ќе бидат против штрајкот како и партиските наставници што нејќат да штрајкуваат. Кога ја прашаа една на телевизија зашто не штрајкувате зарем нејќете повиска плата оваа се изгуби почна да дтка вика сакаме али не сега :vozbud:. НЕ СЕГА :pos:

Наставниците кај нас се платени колку продавачка у Веро горе доле така да штрајкот не им е без причина. А башка лани или преклани им ветија покачување на плата и сеа им викаат неможе, пу пу не важи :pos: :facepalm:.
 
Член од
28 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
22
Да ама барем да се обидат да бидат објективни и реални, а тие воопшто не кажуваат дека се штракјува, туку известуваат дека штрајкот не успеал.
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.419
Поени од реакции
2.048
Да ама барем да се обидат да бидат објективни и реални, а тие воопшто не кажуваат дека се штракјува, туку известуваат дека штрајкот не успеал.
Друже незнам, ти изгледа не знаеш кај живееш. У држава кај што апсат новинари, нема слободен говор и сите медиуми се купени не знам што очекуваш. Што и да кажеш против нив одма ти лепат етикета сдсмовец соросоид етц. Никаков право на слободен говор.
 
Член од
28 март 2009
Мислења
97
Поени од реакции
22
Во глобала не гледам многу вести, па затоа ме изненади сето ова.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.370
Поени од реакции
11.731
Паметам јас кога одев во основно после секој зимски распуст имаше штрајк, си имавме продолжен одмор.:D
 

Down

Stoned Jesus
Член од
4 мај 2012
Мислења
1.419
Поени од реакции
2.048
Паметам јас кога одев во основно после секој зимски распуст имаше штрајк, си имавме продолжен одмор.:D
Е да тоа беше у времето кога моеше да штрајкуваш без да бидеш етикетиран и да ти праат контра штрајкови и контра протести.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.143
Поени од реакции
8.537
Да живеат штрајкувачите!
Да се срамат тие кои го попречуваат штрајкот на учителите!

Учител има помала плата од зонаш
Не жалат пари за зонско. Во секое село воведоа зонско. А немаат пари за учителите. Како не им е срам?
Еве десет штрајкувачки песни
http://www.cbc.ca/news/canada/hamilton/talk/10-of-the-best-union-songs-of-all-time-1.1381281
 

Kajgana Shop

На врв Bottom