Што читате во моментов? (со краток коментар)

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Разговор со Спиноза - по втор пат. :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Macedalien напиша:
da..iskreno nekako mi e zbunuvacki avtorov!Dosega nemam mnogu procitano od nego:Kraj rekata pedra sedev i placev ja imam procitano,a sega Zahir!

me nervira toa so i vo dveve knigi se spomnuva nekakva si bozestvena energija,posle razgovot so bog i bogorodica,epilepticari,seansi!!hmmm..so mislite vie za toa,kako go sfakate?Moze li da dobijam vase mislenje!
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
2 збирки поезија од Васко Попа и се мислам дали да почнам со „Дервиш и смрт” од Меша Селимовиќ или да земам нешто друго да читнам. Двапати почнувам со „Дервиш...” и двапати останувам на втора страна. :(
 

Stefanos_M

Moscow_Boy
Член од
23 април 2006
Мислења
563
Поени од реакции
0
Sproti novite dni, po ne znam koj pat ja chitam. I mein kumf od hitler, shto e edno golemo gjubre.
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
eci^^^ напиша:
da..iskreno nekako mi e zbunuvacki avtorov!Dosega nemam mnogu procitano od nego:Kraj rekata pedra sedev i placev ja imam procitano,a sega Zahir!

me nervira toa so i vo dveve knigi se spomnuva nekakva si bozestvena energija,posle razgovot so bog i bogorodica,epilepticari,seansi!!hmmm..so mislite vie za toa,kako go sfakate?Moze li da dobijam vase mislenje!
Мене Пауло Коељо не ме импресионира многу баш. Не дека е збунувачки, ама мислам дека луѓето го читаат не затоа што е добар, туку повеќе затоа што од Алхемичарот па навака многу се прослави. Епа не значи ако една книга му е добра дека сите треба да му бидат добри. Захир, на пример, мене лично ме разочара. А колку прашина се дигна околу неа...
Сега ја читав Ајнштајновите сништа. Книга за сништата и целите на лудиот гение. Добра е.
 
S

Sith_Lord

Гостин
Od sabajle si ja citnav "Jonathan Livingston Seagull" of Richard Bach. Definitivno edna od najdobrite knigi EVER.

Sith
 

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Sith_Lord напиша:
Od sabajle si ja citnav "Jonathan Livingston Seagull" of Richard Bach. Definitivno edna od najdobrite knigi EVER.

Sith
Eeeeј кај ја спомна.... Заљубена сум у таа книга. Првпат ја читав у шесто одделение и уште сто пати од тогаш. На англиски е боље.
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
eci^^^ напиша:
so mislite vie za toa,kako go sfakate?Moze li da dobijam vase mislenje!
Кажи твое.

Го бива за пишување, маѓесник е за уредување на зборовите и ги почитува сите правила на правописот (ова за на шпански ти зборам) ама јас “седнав крај реката педра и си станав и си отидов“. Вероника “умре уште на шестата страна“, а “Захир“ остана на рафтот во трафиката на станица, кадешто се продаваат еден куп евтини романи.

Сума сумарум : ништо посебно, речиси ефтино.
 
Член од
15 јуни 2006
Мислења
433
Поени од реакции
3
Vo momentov go procitav mislenjeto na predhodniot i to aj sega neka kaze nekoj drug so cita vo momentov
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
125
Поени од реакции
3
Моментално читам „Негирање” од Кит Аблоу.
Станува збор за еден пропиен форензичар кој се наоѓа на рехабилитација и под суспензија додека не се случи едно грозоморно убиство и решат да го вратат на работа... Интересна приказна.. со по малку експлицитни описи на убиства...

А инаку што се однесува до Коелјо, мислам дека е добар автор. Иако понекогаш звучи како приказни за мали деца, не треба да заборавиме дека човекот им има дадено волја за живот и им го има сменето животот на многу луѓе низ светот... И приказните не му се толку евтини како што беа погоре опишани...
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Iris напиша:
Ne si gi procital do sega?

Orkanski visovi edna od knigite koja mi ima ostaveno mn. ubav vpecatok (posebno nekoi delovi koi kje gi postiram vo citati...)
Ги читав ама бев сеуште дете, да не речам пичлеме. Сега иам сосема поинаква слика за нив. И поинтересни ми се! И пак ќе кажам : Џејн Ејр закон!!!
 
Член од
22 јануари 2005
Мислења
980
Поени од реакции
4
Граматика од Блаже Конески, Грамтика од Четворицата лепотани, две средношколски граматики од Јадранка Владова, Енциклопедиски речник на модерната лингвистика од Кристал... и слични такви четива.
Морам такви четива, со господинот над мене се подготвуваме да ги здрмаме сите со еден наш проект. :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
:pos: :pos:

Тие ми се како весник уз кафе и кроасан! :pos: :pos:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom