Што читате во моментов? (со краток коментар)

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
Захир од Пауло Коелјо

Доста интересна книга...
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Катедралата на морето-Илдефонсо Фалконес ја дочитав пред малце,иако темава е што читаме во моментов но морав да пренесам тука импресии дека е една од најубавите книги што сум ги читала.
Инаку ја почнав Никаде без ќерка ми-Бети Махмуди и очекувам добра приказна.

Во еден викенд прочитав две книги, сега се префрлив на трета. Не знам што ми стана, ама најверојатно беше до книгите, толку интересни, буквално ги голтав страниците..:pipi:
Првата е псоледниот дел од трилогијата за принцезата Султана, т.е. "Прстенот на принцезата Султана". Совршено раскажена вистинска животна приказна, како црешка на шлагот односно крајот на трилогијата. Значи ја обожавам Џин Сасон, навистина преубаво напишани книги:pipi:

Втората е "Моќта на соблекувањето" од Стефани Леман. Интересна книга, ама навистина не би сакала да имам живот ко таа девојка(не, не е курва, туку мајка и е стриптизерка:)) Сепак, многу интересна книга

Сега ја читам "Црно семе" од Горан Стефановски. Мрзам да читам за мачење на македонците, иако тоа е вистина, ама за матура ми е така да немам избор..:nesum:
Ги замразив грците многу,многу многууу откако ја прочитав таа тема,не сум националист али кога ќе ми текне што им правеле на нашите луѓе не сакам ни да слушнам за нив.Има и филм мислам... ама кажи колку е гнасно кога ќе го затворат во вреќа со мачка и во вода кога ќе го пикнат.Бљљљљљљљљљљљљљаааааааааааккккккккк

Кодот на Да Винчи конечно почнав да ја читам :je:
Сигурна сум дека досега ти е прочитана т.е досега 10 пати ќе ја прочиташе.Ден Браун,ќе му ги обожаваш трилерите.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Вчера ја дочитав „Страдањата на младиот Вертер“ од Гете.

Книгава се чита доколку сте во некое романтичарско расположение доколку сакате да ја доживеете на вистинскиот начин инаку ќе ви се чини како тупење и ќе почнете да го пцуете главниот лик. Изобилува со емоции, описи на природата и љубовни копнежи. Завршува типично за едно романтичарско дело, нема да откријам како... :)
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
45
Поени од реакции
3
Вчера ја дочитав „Страдањата на младиот Вертер“ од Гете.

Книгава се чита доколку сте во некое романтичарско расположение доколку сакате да ја доживеете на вистинскиот начин инаку ќе ви се чини како тупење и ќе почнете да го пцуете главниот лик. Изобилува со емоции, описи на природата и љубовни копнежи. Завршува типично за едно романтичарско дело, нема да откријам како... :)

Јас ке додадам, пред Божиќ се самоубива :)
 

CIL

Член од
21 август 2008
Мислења
750
Поени од реакции
55
Ја читам Гол Човек од Игор Џамбазов. Кул книга и вреди да се прочита, мене ми е доста интересна.
 

girlll

§įмθπŞ ďª φΪШ
Член од
28 јануари 2007
Мислења
3.418
Поени од реакции
111
Агонија и Екстаза - Ирвинг Стоун
..али застанав пред некое време.. Немав кога да седнам да читам.. Али треба да продолжам да си ја дочитам книгата бар..
Прекрасна книга за животот на Микеланџело.. Кој ја нема читано трк у библиотека.. :pipi:
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Крик во Ноќта - Мери Хигинс Кларк
 

TheSunCries

фак.......i am dead!
Член од
16 јули 2008
Мислења
194
Поени од реакции
5
моментално ја читам колекционер од џон фаулс.
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Само што ја дочитав Никаде без ќерка ми-Бети Махмуди.Книгава ме остави без зборови,го симнав и филмот и него го гледав.Едноставно..книгата е нешто што мора секој еден да го прочита.
Сега ќе ја читам Тајни од Даниела Стил.
Јас и мојата константна книгоманија.
 
Ј

јовица11

Гостин
Се за детето на Ник Хорнби.
На моменти често здодевен роман, кој изобилува со 15 страни описи на небитни ствари (ај хејт дет), но кога се решив да се откажам од читање и да се префрлам на нешто друго, се деси добар пресврт во книгата, па сега за сега ми е читлива.Сепак, нат ту мач:toe:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
5.335
Поени од реакции
1.782
Во моментов читам една книга за Тито :toe:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.701
Поени од реакции
13.357
Дигитална тврдина - Ден Браун. Лесна литература, одлична за одмарање на сиви ќелии, полна со динамика.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom