Што содржат гумите за џвакање?

Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
Поради досада, случајно при рака ми се најдоја орбит гуми за џвакање. Прочитав кои состијки ги содржат и зедов да ги проверам што всушност претставуваат тие. Еве што најдов:
1.сорбитол-при конзумирање на поголеми количини предизвикува гасови, бол во градите, дијареа итн...
2.манитол-предизвикува потење, дехидрација бо устата,треска, нерегуларно или забрзано чукање на срцето, слабост итн
3.аспартал-слепило, шумови или звонење во увата, епилепсија, агресија итн..
4.антихидранти-ја земаат водата од плунката...
5.и уште еден куп други што ме мрзеше да ги проверам...

Нормално, ова се случува доколку овие состојки се конзумираат во поголеми количини..меѓутоа јас секојдневно џвакам минимум едно пакетче. Што се случува кога навидум овие безопасни состојки се измешаат и кога јас во мојот организам ги внесувам секојдневно??
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.742
Поени од реакции
9.866
Докажано е дека мастиките предизвикуваат чир на желудникот,особено кога се џвакаат на гладно.. Поради тоа што кога џвакаш,желудникот лачи желудочен сок,мислејќи дека е тоа храна која треба да се вари.. Тоа е последицата,немора да значи дека така ќе биде,но од секојдневно користење,не е исклучено
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Поради досада, случајно при рака ми се најдоја орбит гуми за џвакање. Прочитав кои состијки ги содржат и зедов да ги проверам што всушност претставуваат тие. Еве што најдов:
1.сорбитол-при конзумирање на поголеми количини предизвикува гасови, бол во градите, дијареа итн...
2.манитол-предизвикува потење, дехидрација бо устата,треска, нерегуларно или забрзано чукање на срцето, слабост итн
3.аспартал-слепило, шумови или звонење во увата, епилепсија, агресија итн..
4.антихидранти-ја земаат водата од плунката...
5.и уште еден куп други што ме мрзеше да ги проверам...

Нормално, ова се случува доколку овие состојки се конзумираат во поголеми количини..меѓутоа јас секојдневно џвакам минимум едно пакетче. Што се случува кога навидум овие безопасни состојки се измешаат и кога јас во мојот организам ги внесувам секојдневно??
Well, ако се умирало од мастики т.е ако џвакаш многу, Фергусон одамна ќе го снемаше :D

Инаку нормално е да има контраиндикации ако претераш со количината на било што... инаку мислам дека има предупредувања на некои од прозиводите на Вриглис (орбит бомбони) дека може да имаш гасови... дијареа и слично ако претераш со бомбоните.
 

jovanovski

Motherfucker Jones
Член од
30 јуни 2008
Мислења
3.789
Поени од реакции
1.294
има предупредување и на орбит 100% (барем на зелените :))
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
Ја читав на плави немаше предупредуење. Инакт бш ме интересира состојке на ервејс зош сум чула дека са многу поштетни.
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
има предупредување и на орбит 100% (барем на зелените :))
И предупредувањата се како скриените финти кај мобилните оператори, додека рекламите им се толку силни што предупредувањето е безефектна законска обврска што мораат да ја исполнат.
 

Dzish

unlike any other...
Член од
15 февруари 2007
Мислења
13.994
Поени од реакции
2.687
Појма немам.... редовно делкам мастики, Еирвејвс плави, ама ми траат по 1 недела пакетче. Немам осетено некакви проблеми, така да неможам да кажам дали се штетни. Како и да е, едно пакетче на празен стомак може да делува лошо.

Еден мал тест колку за пример. Земи мастика, лапни ја но не ја џвакај. Само држи ја в уста колку да и го осетиш вкусот. Прилично јак е вкусот...
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Појма немам.... редовно делкам мастики, Еирвејвс плави, ама ми траат по 1 недела пакетче. Немам осетено некакви проблеми, така да неможам да кажам дали се штетни. Како и да е, едно пакетче на празен стомак може да делува лошо.

Еден мал тест колку за пример. Земи мастика, лапни ја но не ја џвакај. Само држи ја в уста колку да и го осетиш вкусот. Прилично јак е вкусот...
Епа не е бомбонче од чоколадо па да се стопи ако ја држиш на јазик :) за џвакање е, земи натренче на јазик држи да видиш ти што е ЈАК вкус
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Ако конзумираш многу вода, може да биде фатално.
Повеќе тука.
Се што е многу, не чини :)
 
T

theTinule

Гостин
Никогаш сум немала такви проблеми со мастики, а џвакам, повеќе од сите што ги познавам. Ниту ме болело стомак, ниту ми се сушела устата, ништо.
Сепак мислам дека ова зголемено количество, значи, ептен зголемено. Претерано зголемено количество на овие состојки.
Никој не умрел од џвакање мастики.
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Мислам дека ставаат и од тоа белото од сланината па затоа се забранети мастиките во Саудиска Арабија во 1991 година.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Немам проблем со нив, не сум користел најмалку можи 15 години...едино неколкупати ако сум јал лук претходниот ден па да не им мирисам превише на работа (мада лукот искача и смрди и низ порите на кожата). Не гледам нит убаво (ако ми е за благо ќе каснам чоколад, колач...) нит корисно во мастиките, затоа и одамна не сум ги користел.
 
Член од
2 јули 2009
Мислења
59
Поени од реакции
3
Никогаш сум немала такви проблеми со мастики, а џвакам, повеќе од сите што ги познавам. Ниту ме болело стомак, ниту ми се сушела устата, ништо.
Сепак мислам дека ова зголемено количество, значи, ептен зголемено. Претерано зголемено количество на овие состојки.
Никој не умрел од џвакање мастики.
епа не е тооооолку големо количевство. несакани дејства од овја состојке се добиваа после конзумирање по 10тина грама од секоја. и нормално дека ти не можеш да умреш од џвакање мастике, ама не са добри за здравјето.
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Сите ќе умреме... Аманте бе!

Убаво вика godhateusall - Јас не го мерам животот во години, туку во доживувања. Како ќе се лапаш без мастика? А? а? а?
Се` е штетно, ние самите сме ѓубре кое предизвикува на дневна основа 1 килограм отпад (ако не и повеќе), ама не берете гајле, чим успеваме да дишеме и со озонска дупка - ЈАК ИМУНОЛОШКИ СИСТЕМ Е ВО ПРАШАЊЕ. Од мастики ништо нема да ти биде.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Ја читав на плави немаше предупредуење. Инакт бш ме интересира состојке на ервејс зош сум чула дека са многу поштетни.
Освен аспартамот кој е некој вид отров другите состојки не прават некоја трајна штета. Интересно е дека и да сакаш не можеш да купиш мастика без аспартам, секаде го има. Заради тоа џвакам исклучиво ретко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom