Што се` сте жртвувале во љубовта ?

ada

Модератор! ок?
Член од
21 август 2006
Мислења
5.706
Поени од реакции
566
Штом ќе осетам дека треба нешто да жртвувам за да останам во врска, сфаќам дека тука нешто не е во ред. Ако е љубовта вистинска, нема воопшто да треба да се откажувам од нешто што ми значи.
Да, сум правела ситни отстапки но, само затоа што јас така сум сакала, и затоа што сум сметала дека нема да жалам и безтоа за нештата од кои се откажувам.
Уосталом, ако се откажам од нешто што сакам силно само за да ја зачувам врската, стварам услов да со првата кавга почнам тоа да му го префрлам на партнерот и да осеќам фрустрација. И тогаш па-па љубов.
Можеби звучи себично но, сметам дека ако навистина се сакаме со партнерот ќе имаме разбирање за нештата кои лично ни значат и нема да има има потреба да се условуваме. У спротивно, влегуваме у улога на жртви и идеме против себе, а тоа полека али сигурно прави љубовта да исчезне.
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
456
мене не ме сака љубовницата ако сум skinhead, не и сум бил убав така
:toe:Ама ти си хард кор скинхед па така да жртвуваш љубов спрема девојка за љубовта спрема трегерите, чизмите и бричот:tapp: Сепак жртвуваш
______________________________________________________________

Жртвувам и сум жртвувал многу пати многу работи, еднаш најголема грешка ми беше што жртвував другарство со една девојка, за која меракот ми помина после 5 дена, ама така се учи.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
27
:toe:Ама ти си хард кор скинхед па така да жртвуваш љубов спрема девојка за љубовта спрема трегерите, чизмите и бричот:tapp: Сепак жртвуваш
______________________________________________________________

Жртвувам и сум жртвувал многу пати многу работи, еднаш најголема грешка ми беше што жртвував другарство со една девојка, за која меракот ми помина после 5 дена, ама така се учи.
не, јас само сакам кракта коса околу 1 сантим најмногу

Со еден збор кажано, таа НЕ те сака воопшто.
ме сака и тоа многу, али во коалиција се со мајка ми
 

Тамарче

Ако одам во Битола..
Член од
11 јули 2007
Мислења
3.239
Поени од реакции
223
APSOLUTNO SE Od vasite gorenavedeni raboti..:)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Ако те сака девојка ќе те сака и со незнам што на главата,тоа е љубов разбирање на партнерот ако она нема разбирање зашто ти се бричиш и си ќељав а тебе тоа ти се свиѓа остај ја има поубави девојки што ќе те сакаат по тоа што си ти а не по она што мисли дека така треба.Не ја правдај види си сам како што па после вади аргументи.
 

Necrophilia

Night date without obligations, one night only
Член од
13 август 2006
Мислења
7.633
Поени од реакции
140
...животот!
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
ме сака и тоа многу, али во коалиција се со мајка ми
Чекај едно да расчистиме ... како може да те сака некоја на која прво и смета твојот физички изглед? Ако сака некоја да те промени, да не си каков што си, таа не те сака тебе, туку ќе го засака евентуално тој што еден ден ќе бидеш. Ах бе деца ...
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
мене не ме сака љубовницата ако сум skinhead, не и сум бил убав така
ЛОЛ

Аман бе до кога вака за фризури и јас сум скинер и што сеа што сум избричен треба да пуштам коса? Која е таа која ќе ме промени аман бе па и ти што скинер ќе беше....

Те сака само онаа која што ќе те сака каков што си а не да те измени....
Се знае скинер си е скинер избричен со мартинс трегери спитфаер и нормално да си има девојка која што го сака каков што е а не да го измени.:toe:
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Еднаш велев дека не се менувам за никој.. Ама ете.. За бифшата се сменив, поточно, го променив ЦЕЛИОТ МОЈ живот, за на крајот да дојдеме до заклучок дека не се сакаме онолку колку што мислевме... Т.е. сфатив дека ја сакам мојата најдобра другарка, исто така и другарка на мојата бифша.
Сепак, кога ЗНАЕШ дека го сакаш својот партнер, тогаш треба исто така знаеш дека секоја жртва вреди, односно дека не е жртва, туку дека е промена со цел да останете заедно.
Во мојот случај не вредеше жртвата, затоа што во мојот случај малку фалеше да останам на улица и со празни раце.
Да, од тогаш реков дека нема повеќе да се менувам за никого, дека нема да жртвувам ништо, ама не знам до кога ќе можам да останам на тој став и колку цврсто ќе го бранам тој идеал.
 
Член од
12 ноември 2005
Мислења
396
Поени од реакции
8
Еднаш велев дека не се менувам за никој.. Ама ете.. За бифшата се сменив, поточно, го променив ЦЕЛИОТ МОЈ живот, за на крајот да дојдеме до заклучок дека не се сакаме онолку колку што мислевме... Т.е. сфатив дека ја сакам мојата најдобра другарка, исто така и другарка на мојата бифша.
Сепак, кога ЗНАЕШ дека го сакаш својот партнер, тогаш треба исто така знаеш дека секоја жртва вреди, односно дека не е жртва, туку дека е промена со цел да останете заедно.
Во мојот случај не вредеше жртвата, затоа што во мојот случај малку фалеше да останам на улица и со празни раце.
Да, од тогаш реков дека нема повеќе да се менувам за никого, дека нема да жртвувам ништо, ама не знам до кога ќе можам да останам на тој став и колку цврсто ќе го бранам тој идеал.
Momce ne si se promenil zaradi bivsata... si se promenil , posto si imal potreba od toa... i ako ne pravis zrtvi vo zivot, se` cuvas za sebe, na kraj ke ostanes sam, i osamen... i da napravis zrtva, napravi ja za da si golem pred sebe, po svojata doblest ;)
 

ThugProphet

I'ma die a hustla!
Член од
14 јули 2007
Мислења
468
Поени од реакции
8
Momce ne si se promenil zaradi bivsata... si se promenil , posto si imal potreba od toa... i ako ne pravis zrtvi vo zivot, se` cuvas za sebe, na kraj ke ostanes sam, i osamen... i da napravis zrtva, napravi ja za da si golem pred sebe, po svojata doblest ;)
Пред себеси сум она што сум.. Не чувствувам потреба да се променувам заради некого... А за мене, нема потреба да се менувам, од проста причина: немаше да станам ова што сум ако ЈАС не сум сакал така, ако МЕНЕ не ми е добро. Едноставно, еднаш пробав да живеам онака како што и одговараше на бифшата, правев работи што требаше неа да и се допаѓаат, а мене не, за на крајот да сфатам дека воопшто не сум се променил, туку сум се обидел да задоволам туѓи потреби, а сум заборавил сам на себе...
 
Член од
12 јули 2007
Мислења
40
Поени од реакции
0
gi potrosiv najubavite godini,ja izgubiv doverbata od domasnite,za malku ke gi zagubev i drugarkite i....no sega znam deka nevredi da go zrtvuvam seto toa za nekogo
 

Kajgana Shop

На врв Bottom