Што се случува со македонските автори?

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
892
И по 7 години, темава не даде конкретен одговор. Кој филм го тепаат македонските автори?...Има ли некаков „филм“?...
 
Член од
4 декември 2014
Мислења
7
Поени од реакции
0
Што мислите за актуелните македонски писатели? Дали се добри и кои нивни дела ви оставиле впечаток?
Што мислите, зошто читаме повеќе книги од странските писатели, дали тоа би можело да се промени и како?
 
Член од
3 мај 2011
Мислења
32
Поени од реакции
37
Јас мислам дека има доста квалитетни писатели. Мене ми е омилен: Горјан Петревски.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Постарите писатели се вистински добри, имаат свој квалитет во пишувањето и човек додека чита ужива, додека пак меѓу денешниве писатели исто така има добри, но сепак тоа е мала бројка.
:)
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Резервен живот од Лидија Димковска.

Стравотно, тешко, дефинитивно книга која е mood changer! Според мене најдобрата книга во последните неколку години произлезена од македонски писател.
 
Член од
15 октомври 2009
Мислења
822
Поени од реакции
290
Венко Андоновски (почит за него).... Дури и Ден Браун може да му носи вода...Книгата вештица ми е омилена од него.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.487
Поени од реакции
5.963
Имаше слична тема. Споени.

Читнете наназад чисто да видите разлика во дискусијата. :cenzura:
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Со Македонските автори се случува тоа што не би требало да му се случи на ниеден автор.

Ме радува фактот што во Македонија има армада од свежа креативна крв(особено во поезијата) која е на едно завидно светско ниво.

Не растажува исто така фактот што во Македонија ако не си брцнеш сам во џебот-твојата креативност и талент нема да ја видат светлината на денот - реализиран автор.

Се надевам дека во блиската иднина работите ке се променат на многу подобро кога конечно некои луге(од старата генерација авторска кои ги држат сеуште полу- затворени пенџерињата на издавачките куќи) ке ги отворат ширум портите за талентираниот млад Македонски автор и заедно со министерството ке ја повторат лекцијата од минатото- дека една нација и народ го прави неговата писменост и литература(авторите).

Секако секогаш постои опцијата да се понуди личниот авторски труд на надворешна издавачка куќа, ако веке неможете во сопствената.
 

ЈуријАркадиевич

Модератор
Член од
10 мај 2010
Мислења
1.793
Поени од реакции
7.017
Со Македонските автори се случува тоа што не би требало да му се случи на ниеден автор.

Ме радува фактот што во Македонија има армада од свежа креативна крв(особено во поезијата) која е на едно завидно светско ниво.

Не растажува исто така фактот што во Македонија ако не си брцнеш сам во џебот-твојата креативност и талент нема да ја видат светлината на денот - реализиран автор.

Се надевам дека во блиската иднина работите ке се променат на многу подобро кога конечно некои луге(од старата генерација авторска кои ги држат сеуште полу- затворени пенџерињата на издавачките куќи) ке ги отворат ширум портите за талентираниот млад Македонски автор и заедно со министерството ке ја повторат лекцијата од минатото- дека една нација и народ го прави неговата писменост и литература(авторите).

Секако секогаш постои опцијата да се понуди личниот авторски труд на надворешна издавачка куќа, ако веке неможете во сопствената.

Што знам, во последно време зачестено е издавањето на дебитански книги. Не сакам да бидам арогантен, ама во овој пост ти е полн со основни грешки, од типот на пишување споено сеуште, неможете. ( Ти враќам на мислењето, зашто јас бар читам во твоето мислење дека и ти се броиш во тие поети, прозаисти кои биле одбиени, и во контекст на писменоста и литературата ).
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
105
Поени од реакции
50
Nikogash ne sum ziveel podolgo vreme vo Makedonija iako sum po poteklo od (a I obrazovanieto go imam zavrsheno na stranski univerzite)tamu no gi znam prilikite vo stranstvo I vo makedonija p amozam da napravam nekoja sporedba.

Jas mojata poezija ja ponudiv na stranska izdavachka kukja vo Amerika.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom