Што се случува со македонските автори?

Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
Mnogu sakam da gi znam vasite razmisluvanja okolu citanjeto na makedonska literatura, proza i poezija.Jas imam vpecatok deka postoi averzija pomegu citatelite vo odnos na makedonskiot pisan zbor.
 
Член од
10 јуни 2005
Мислења
3.399
Поени од реакции
19
па можеби, за читателите кои во просек годишно читаат две-три книги...најчесто белетристика...
Страсните читатели не избираат, домашни-странски
Се што е квалитетно, вреди да се прочита без разлика од каде е...
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Не постои аверзија, постојат многу книги на пазарот, ама за се треба добра промоција, реклама. Нашите немаат. Плус, не се купуваат бидејќи за исти пари неписменковците со своите извитоперени пишман умови купуваат и лаат за ОГ Мандиновци и слични како крај и врв на литературното творештво. Бууууууллллшшшшшшииииитттттттт!!!!!!
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Има неколку одблесоци во македонската литература,кои се вредни за почитување,и за читање,се разбира..
 
Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
кога ја разгледував темата ,,што читате во моментов,,забелезав дека најцитани се бестселерите и сф литература.факт е дека комерцијалата си го прави своето но сто е вистинското нешто што не има оддалечено од македонската литература,и многу се интересирам како мозе она подалечното(култура цивилизација,традиција)што се составни делови на една книзевност како нејзини составни делови на ваков или онаков начин, да му се посвети максимално внимание наспроти македонскиот автор...
 
Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
sinook напиша:
Има неколку одблесоци во македонската литература,кои се вредни за почитување,и за читање,се разбира..
многу сум љубопитна во однос на одблесоците?
 

Офчар

The Bite of The Mamba [81]
Член од
24 април 2005
Мислења
3.717
Поени од реакции
57
македонските автори ги ставаат во лектира. затоа никој не ги чита.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Офчар напиша:
македонските автори ги ставаат во лектира. затоа никој не ги чита.
Da gi citaa i togash nemashe da bide tolkav problem. Makedonskite avtori ne se izdavaat pred i se, bidejki vo niv ne se gleda sansa za profit. A nema sansa za profit bidejki prefinetosta za "pisaniot zbor" odavna prestana da se turka niz ucilisnite klupi a i domovite makedonski. Na vremeto hodajucite enciklopedii prodavaa Dostoyevski propraten so Slavko Janevski dva metra na metar u zelena ili kafena varijanta zavisno od boja na namestaj; pa ke se najdese nekoj koj od vreme na vreme ke se resese da ja simne prasinata od niv i da vidi shto e pozadi ubavite korici. Opadna "modernosta" i zelbata za nov namestaj, pa so toa izgleda i zelbata da se ima dobra varijanta na korici u kukjna biblioteka koi od vreme na vreme ke se fatat.
Vo Makedonija ne se cita generalno. Jas bev zapreprastena od knigite koi mene drugarite mi gi preporacuvaa letoto koga otidov da stapnam vo Tabernakul i Makedonska kniga.
"Koj mi go ukrade sirenjeto," "Kodot na Da vinci" (ovaa moze malku pokasno mi ja preporacaa), "Tom Clancy" i "Sidney Sheldon." Da idese pistol uz niv moze i ke se zainteresirav.
Ali jas degen fino lepo si izlegov so Smilevski, Isakovski, Muhic, Andonovski, Pavlovski, Prokopiev -- i se sekjavam se za iljadarce jali malo vise samo. Pa koja citanka - nema pari koe toa go kupuvaat. Ama nema ni pari koi go kupuvaat prasanjeto: " Koj e Isakovski?" Uste podobro "Koj e Muhic?" Aj neka zucne pak nekoj od Makedonija deka ovie strancite ....Go izgubivme li custvoto za dobar pisan zbor, posebno onoj nasiot makedonski, si udrivme krst na celo. A si go imame udreno. Vo Makedonija retko koj fakja kniga, ne samo nasa, sekakva. Sekoja cest na isklucocite.
p.s. Ko shto bi rekol Jergovich, Saraevo ne umre koga se krena Holiday inn vo vozduh; Saraevo ne umre koga se skina 15 godisnoto dete na ulica; Sraevo ne umre koga se sluci masakarot na Markale - Saraevo umre koga izlegoa plamenite od univerzitetska biblioteka.
Umre i Makedonija, koga poslednata kniga se vnese vo ikoja biblioteka, pred mnogu godini.
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
Za anfilohija..

Радован Павловски ми е на прво место,Босоногиот Орфеј,Ѓузел,Горан Стефановски,Кочо Рацин,уфф,Кочо Рацин..Блаже Конески,Шопов...има уште..во брзање сум..next time..
 
Член од
30 април 2005
Мислења
361
Поени од реакции
21
Кочо Рацин...............
„ Има ли,
има ли срце
длабини длабоко,
срце ширини широко,
цел свет во себе да збере,
а пак да е за виа гради премало....”


Македонските автори се потценети и ставени на маргините од културата во нашава држава. Штета. Има толку убави книги со поезија, поеми, романи, драми.......
Многу убаво образложи ОБДН.
Треба да се направи превод на делата на нашите автори и да се промовираат надвор од границите на Македонија, но прво треба тука, дома, да се делува на читателите да почнат да ги вреднуваат делата на нашите автори. Голем маркетинг се прави на странските автори, додека нашите се ставаат настрана, во сенка. Подготвени сме да пишуваме блескави критики на некои комерцијални (странски) дела- затоа што имаат силнен маркетинг, а нашите(иако со универзални литературни вредности) да ги посипеме со пепел - само затоа што се наши!
Се случува нашите автори на меѓународна сцена да бидат наградувани и признаени, а тука потценети.
Треба прво сите ние да си го промениме односот кон нашите автори, да ги почитуваме повеќе, па потоа да бараме почит и од другите.
 

sinook

Rock 'n' Roll
Член од
26 февруари 2005
Мислења
218
Поени од реакции
2
anfilohija напиша:
многу ми се допага тоа што се отвараат теми од литературата од нашето поднебје,почнав тоа да си го припишувам себеси
Ласкање,не ми се допаѓа...
 
Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
не бев воопшто претенциозна и мислев дека ке бидам духовита,но очигледно духовитоста ми е слаба страна
 
Член од
27 јануари 2005
Мислења
86
Поени од реакции
0
Едно, ќе ве прашам.. за ШТО ПИШУВААТ МАКЕДОНСКИТЕ АВТОРИ?

Уште спијат во ебаниот 19 век, пишуваат литература ПРЕПОЛНА СО описи, прилози, метафори и сл. куротресини од кои на современиот читател му се превртува утробата... Мнозинството од лектирите на македонските автори се преполни ангажирана соц-реалистичка литература кој одамна никој не ја чита... ЛИТЕРАТУРАТА НИ ЗАПИРА ДО МОДЕРНИЗМОТ... запрашајте се колкумина од вас знаат дела и автори кои не сте ебани бестселери а кои биле значајни последните 30тина години...

Да не зборам и за други лајнарии.. Како најчесто во македонските издавачки куќи има се освен издавачи, или издавачи со размисли за литературата од неолитскиот период. Се испикале еден куп ебиветри, полуписмени бирократчиња со црева длабоко исповрзани со смрдените партиски кадри низ министерствата и сакаат да лапаат хонорарчиња...

На Исаковски две години му ја држеа дебитантската книга в фиока зошто имало многу пцовки... незнам како може да им пречат пички, курови и сл. нешта кога и од тоа сме создадени... на Г. Смилевски едвај му ја дадоа наградата од Утрински после серија расправања... пошто млад бил човекот... допрва ќе го постигнел книжевниот врв... дајте да си ја дадеме наградичката меѓу нас бајатите академици од МАНУ..

И после...зошто некој автор од Македонија би пишувал? Кој е фидбекот кој ќе го очекува да речеме доколку стварно е квалитетен (а, не само дека е македонец или припадник на мак. лит.)..

Не за џабе на време запалија сите квалитетни.. И Дуковски и Стефановски... тие малкуте колку шо се.. шо не се скроз ебиветри...

Ако некој пак, има проблем со авторот само затоа што е македонец, црнец, автомеханичар, дебел,ќелав и незнам каков, тогаш нек си еби матер, ионака предрасуди на овој свет има доволно, шо можам јас тука?
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Bukaro - demek gi procitale i zaklucile deka ne im se dopagja "spienjeto vo 19 vek?" - Koja shegobijnost.
Znaesh kako, kolku e loso "zatupuvanjeto" vo 19 vek, isto tolku e loso klishe post-modernizmot koj od ednash stana ko Levi's 501 moda, i e del od emociite na sekoj eden koj se resil da fati penkalo. Cudno malku -- ili ne?
Megjutoa, ovde ne zboruvame nie za stilovi, problemot e sto i tie koi se izdadeni ne se citaat. Ima mnogu dela koi bile znacajni poslednite 30 godini, dali kaj nas ili vo svetot seedno, a ne bile najdobro prodavani (za ova tvrdenje sum spremna na kladba da ja stavam celata domasna biblioteka).
Vaka taka Smilevski se ispecati, vaka taka Isakovski stoi na vitrini (i moja zamisli iako "picki i k*rovi" mi se pre "prefineti" za moe uvo).
Na kraj kraevi, red golemi velikani se namacile da izdadat delo -- mozda vo toa e velicinata?
Kolku se politicko-"lizo fafacki metodi" (da mi se prosti na izraz) losi, uste polosi se frustraciite, i bezpredmetnata kritika. Ima mnogu "zaglaveni vo 19 vek" dela, koi se dovolni kvalitetni da zastanat ramo do ramo na raftovite so velikanite na svetskata literatura.
 
Член од
20 септември 2005
Мислења
38
Поени од реакции
0
Секоја литература е ангажирана на ваков или онаков начин,и се согласувам со размислувањето,која е потребата младиот човек да пишува кога навистина се е толку испреплетено(црева)и толку се мали шансите за издавање на книги, тоа е нешто неверојатно.Во секој случај мило ми е што Букаро ги спомна Исаковски,Стефановски,Смилевски,јас би ги додала Кујунџиски,Волнаровски,Венко,Лафазановски,Даниловски и неговиот прекрасен ‘Вдув,Оливера николова има доста убав роман Тромбот,Прокопиев,Мартиновски, Маџунков-Времето на ирвасите,Јовица Ивановски
 

Kajgana Shop

На врв Bottom