Што мислите за LGBT популацијата?

Статус
Затворена за нови мислења.

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па Кочо е единствениот легален јавно деклариран и произјаснет геј во Македонија.
Друг нема
Геј заедницата во Македонија е Коче.
Нешто слично на човек-армија?
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Добро бе Принц,зошто бе мајка му стара во недостаток на аргументи хомосексуалците ги рамните со педофилите,зоофилите...Овде има две особи,свесни,кои се љубат,кај педофилите има еден кој сака да љуби,а другиот не е свесен и кај зоофилите,еден ебе другиот неможе да каже дали сака или несака бидејќи е животно!
Бидејќи јас еве продавам муда за бубрези,либерална сум за се,од утре една црна листа и ќе плукам,бидејќи несакам да се разликувам од вас.Први на листа ќе ми бидат по боја на кожа и религија,од каде они право да живеат?Секој нели има право некој да му смета,јас еве овие „врсти“ на луѓе ќе ги одберам,бидејќи не се бели и не се православни христијани.И не прифаќам ништо помалку,чиста раса и тачка.:wink:
Затоа што нормалноста на педерите и лезбејките и нормализирањето на педофилите доаѓа од ист извор. Американската асоцијација на психолозите и подоцна СЗО. Или АПА е во право за едните а не за другите или не е во право за двете?
Без разлика дали има две особи кои се согласни за секс или не, педофилите и другите филии ќе бидат нормализирани. Зоофилијата веќе е во над 20 земји. НОРМАЛНА. По закон. Во ред? Не е во ред?
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Добро е што нема црнци во Македонија. А ефтиниот обид кој почна со Дбек да направите некаква паралела и да правите конфликт Македонци-Албанци, или да го споредувате проблемот со малтретирањата од Грција, нема да ви успее. Не на ова прашање. Двете заедници се строго против и вашите подмукли провокации нема да вродат со плод.
Жал ми е што морате да пристапувате кон таков однос, но ве разбирам, која би ви била инаку алтернативата?
Ти, бе, Никола, ептен добро стоиш со проекци, изгледа. Мене ми се чини дека омилена форма за бегство од себе самиот ти е токму оваа перцептивна грешка. Тоа е кога човек го проектира на други она од кое му се гади во себе самиот.
Луѓето кои го прават ова се во длабок конфликт со себе самите и мислат дека со оцрнувањето и навредувањето на другите, пред себе ќе бидат подобри луѓе. А не се.

Законот за дискриминација нема ништо да промени.
Всушност може да им даде сила на педерите да се бунат за нешто, ко јавно презентирање на сопствените настраности и истото ќе им се удри од глава или гз.
Не можеш да се заебаваш со ставот на поголемиот дел од луѓето, да правиш играчка и да парадираш.
Епа, Никола, баш можеш, и тоа се вика прогрес. Извини што овој волшебен збор го користам во конотација која кај тебе ќе предизвика презир, мачнина и гнасење, ама тоа си ти. Додека не се најдеш во мир со сите - ќе ти пречи, ќе те мачи и фрустрира.

Сите револуции на човекот се случиле кога некој одлучил да се заебава со ставот на поголемиот дел од луѓето. Отпочеток, конзервативните сили влечат назад, преплашени да не се загубат себе во новото, и прават се за да се зачува статус кво.

Ова не е само за педерите, црнците или правата на малцинствата - важи за секоја промена во една заедница.
Имаш прогресивни и конзервативни сили. Ти си, очигледно, оваа втората.

Јас искрено едвај чекам повеќе да се експонираат педерите. Тек тогаш ќе бидат особено ранливи и подложни на секакви напади од било кој.
Тажно е што паметен дечко, каков што очигледно си, има толку омраза и агресија во себе. Уживањето во болката и страдањето на другите е нешто што се победува со работа на себе и учење за диверзитетот на човештвото.

Секако дека е страшно да дознаеш дека нема еден прототип на човек, дека нема дефиниција која ќе важи за сите, а уште помалку за тебе. Ама верувај, откога ќе се запознаеш со еден педер (и ќе видиш дека нема да ти го бапне ако не сакаш и не сака он), кога ќе зборуваш со црнец и ко ќе видиш дека е и он човек, како тебе, мислам дека ќе ти биде полесно да се прифатиш и себе и другите онакви какви што сте, а не онака како што некоја конзервативна форма ти кажува за да си ја задржиш комоцијата на познатото.

Не мрзи, Никола и не се плаши. Стравот предизвикува омраза. Озбилно. Опушти се и остави ги луѓето да си го живеат самите својот живот онака како што мислат дека е најдобро. Тогаш ќе видиш дека омразата ќе ти се замени, најпрвин со прифаќање, а потоа со толеранција и љубов за човекот и се на планетата.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Епа, Никола, баш можеш, и тоа се вика прогрес. Извини што овој волшебен збор го користам во конотација која кај тебе ќе предизвика презир, мачнина и гнасење, ама тоа си ти. Додека не се најдеш во мир со сите - ќе ти пречи, ќе те мачи и фрустрира.



Дисквалификациите нема да донесат некој резултат.
Нема да ти речам не е така бидејќи ми е дегутантно самото лично оцрнување на форумов.
Јас те разбирам и тебе и оние околу тебе.
Знам дека можностите за промоција и напад се ограничени.
Затоа и личните напади се она кое може да донесе некој моментален резултат.
Но, не треба да биде така. Психоанализи,дијагнози, држете си ги за себе и резултатот нека биде, комуницирај или не со мене.
Ако сум таков каков ме опишуваш, зошто воопшто ми реплицираш?
Моја работа е што и како пишувам и делувам и нема што да ми се мешаш во личен живот, особено не за моите ставови на форумов.
Тоа неколкупати го имам споменето и не би сакал да правите грешки и да го повторувате.

За прогрес да се случи, нужно е да постои критична група на луѓе, која ќе се залага за нешто во кое верува и ќе проба истото да го наметне.
Но, како и секогаш има и реакционерни сили кои ќе работат да го спречат тоа.
Кој ќе успее тоа е знак прашање секогаш. Кој ќе успее и ќе биде пак соборен исто е интересно.
Како ти кажав и претходно.
Работи, бори се, верувај дека ќе успееш, прави семинари за меѓурасова и интерсексуална толеранција, гледам дека имаш саглам бизнис нишка.
Значи можеби и на ова поле успехот ќе ти биде пријател.
Со среќа.
 

mr.wicket

limitless..
Член од
20 јуни 2005
Мислења
5.127
Поени од реакции
519
Што повеќе педери, тоа повеќе слободни девојки за мене .. и тоа

:smek:
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Затоа ќе видиме на крај кој ќе излезе посилен.
Тоа ли ти е поентата од напишаното?
На крај да испадне дека си ги мериме?
И како мислиш дека ќе биде резултатот, поволен за вас?

Мислиш дека Европа и понатаму ќе се малтретира да поддржува права на педери во Македонија?
Не се такви тенденциите.

Пак ќе повторам, зарем не забележуваш како во изминативе 5 години е намалена поддршката за специфичните групи од сите страни?
Нема пари, нема фондации, нема проекти. И двата геј сајта замреа.

Тоа не е случајно и ако се надевате на некаков прогрес во следниве години, ќе останете со кратки ракави, или гаќи на тарзан.

Ви останува да си се буните на нет, да правите некои глупи манифестации на сопствента немоќ од тип на оној против градење на црква, можете да си волонтирате во секакви активности, но сметката нема да биде поволна за вас.
Ти си потрошил од своето драгоцено време да правиш економска анализа на фондови,на постоење на веб страни и на крај излегуваш со заклучок Не се такви тендециите:)
Зошто не размислиш во правец дека финансирањето на невладини кои ќе ги претставуваат хомосексуалците има многу послаб ефект отколку подршка на заедницата преку политички претставници.Од ешалонот имаш министри,преговарачи,премиери,амбасадори,пратеници,вршители на јавни функции.Кај нас сите закони се донесуваат ќутенка од позади,никој нема да прави галама од законот за дискриминација.Самиот претставник Ерван Фуере е подржувач на МАССО тоа не е тајна,има јавни слики од подршката.Кочо е само лик,да галами,позади него е друга приказата.
А вака на форум може да галамиме до утре сабајле :smir:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Нема да ти речам не е така бидејќи ми е дегутантно самото лично оцрнување на форумов.

Затоа и личните напади се она кое може да донесе некој моментален резултат.

Психоанализи,дијагнози, држете си ги за себе и резултатот нека биде, комуницирај или не со мене.

Ако сум таков каков ме опишуваш, зошто воопшто ми реплицираш?

Моја работа е што и како пишувам и делувам и нема што да ми се мешаш во личен живот, особено не за моите ставови на форумов.
Тоа неколкупати го имам споменето и не би сакал да правите грешки и да го повторувате.
Ахем... болдовите се истакнати за да можеш полесно да си ги прочиташ постовите и полесно да ги пронајдеш проекциите и личните напади кон другата страна. Болдирани се за да забележиш што бараш од мене, а што всушност комуницираш во своите реплики. Мислам дека повеќето кои ќе си дозволат време да прочешлаат ќе можат, исто така, да забележат од твоја страна: лични напади, оцрнување, и МЕШАЊЕ ВО ЛИЧЕН ЖИВОТ.

Форум е за луѓето да ги спротивстават ставовите.


Ти реплицирам затоа што тврдиш нешто дијаметрално спротивно од она што јас го застапувам. За тоа е форум. Да беше некој кој трупа идиотлуци, фршти со плитка логика и неинформираност, мене меракот ќе ми поминеше после третата реплика. Вака, без заебанции, мислам дека во преписката со тебе ќе се создаде запишан материјал кој оние кои се некаде на половината помеѓу мене и тебе ќе можат полесно да го дооформат своето мислење за темата. Јас се надевам дека ќе ги повлечам на моја страна - ти би трегбало да го очекуваш спротивното.

Инаку, многу е полесно да забележиш кога ќе попиеш личен напад, отколку кога ќе направиш нешто такво. Ако си за, да чешламе?!?
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Ти си потрошил од своето драгоцено време да правиш економска анализа на фондови,на постоење на веб страни и на крај излегуваш со заклучок Не се такви тендециите:):
Не се воопшто со послаб ефект.
Напротив финансирањето на хомосексуалците и финансирањето на феминизмот се многу доходовни гранки.
Не само што влијаат врз општествена промена, туку и конкретно се лукративни со оглед на сите заинтересирани кои партиципираат во нив.
Ние ги спречивме, ги нема премногу, ги има во тајна, исто ко и да не постојат.
Законот за дискриминација се обидоа да го протуркаат на времето, без изричито нагласени ставки околу педераната.
Забелешката сепак не беше на тоа место, па сме со надеж дека и средената верзија ќе нема нешто експлицитно ко геј бракови.
Ќе видиме, има доста притисоци, но и да не успееме со законот, има многу други методи за борба со хомосексуалците.
И тие си имаат сопствени интереси, но и други си имаат, па како реков, здравје и ќе видиме.


Ти реплицирам затоа што тврдиш нешто дијаметрално спротивно од она што јас го застапувам. За тоа е форум. Да беше некој кој трупа идиотлуци, фршти со плитка логика и неинформираност, мене меракот ќе ми поминеше после третата реплика. Вака, без заебанции, мислам дека во преписката со тебе ќе се создаде запишан материјал кој оние кои се некаде на половината помеѓу мене и тебе ќе можат полесно да го дооформат своето мислење за темата. Јас се надевам дека ќе ги повлечам на моја страна - ти би трегбало да го очекуваш спротивното.

Инаку, многу е полесно да забележиш кога ќе попиеш личен напад, отколку кога ќе направиш нешто такво. Ако си за, да чешламе?!?
Јас не напаѓам поединци, напаѓам групи.
Нема да дозволам на сличен начин и во иднина да ми се обраќаш.
За да разбереш зборувај си општо.
На пример---- конзервативците се против природните права на луѓето со нехетеро сексуални потреби.
не.------ти си исфрустриран и се мразиш себе си затоа што не си прогеј ориентиран.

Овие се прости работи, се надевам дека ќе ти станат јасни.
Не си до толку, за да не конташ.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Јас не напаѓам поединци, напаѓам групи. (1)
Нема да дозволам на сличен начин и во иднина да ми се обраќаш.
За да разбереш зборувај си општо. (2)
Овие се прости работи, се надевам дека ќе ти станат јасни. (3)
Не си до толку, за да не конташ. (1)
А ефтиниот обид кој почна со Дбек да направите некаква паралела и да правите конфликт Македонци-Албанци, или да го споредувате проблемот со малтретирањата од Грција, нема да ви успее. Не на ова прашање.Двете заедници се строго против и вашите подмукли провокации нема да вродат со плод.
Жал ми е што морате да пристапувате кон таков однос, но ве разбирам, која би ви била инаку алтернативата?
bujrum (1) и (2) во само последните 2 поста. (3)-та мислам дека е малку лично, исто така.

(3) овие прости работи се јасни се додека човек не ги прекрши сам. Иако често тврдиме дека сме објективни и/или коректни, нашите радикални ставови (а мораш да признаеш дека сме и јас и ти радикали - ти во традиционализмот, а јас во либерализмот) кога тогаш, ќе експлодираат и границите ќе се погазат.

Можеби згршив што употребив второ лице еднина. Можев да пишувам за „човекот“ и неговите стравови и омраза и нетрпеливост кон промени и копнеж по комоција на познатото. Се заебав што ти се обратив директно. Извини.

Сепак, зад работите околу фрустрациите, стравот и омразата стојам 100% и убеден сум дека секој човек кој круто и децидно им оспорува права (кои тој ги има) на другите луѓе (без оглед какви се тие) е ограничен, несамоприфатен и во животот се води од стравови, наместо од љубов.
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Сепак, зад работите околу фрустрациите, стравот и омразата стојам 100% и убеден сум дека секој човек кој круто и децидно им оспорува права (кои тој ги има) на другите луѓе (без оглед какви се тие) е ограничен, несамоприфатен и во животот се води од стравови, наместо од љубов.
Нема тука некои ограничувања големи. Не сакаме само да ни грдат глетка и понатаму да не бидат товар на системот со некакви нивни барања.
Нешто ко, Почесен пензиониран борец за педерски права.

Многу права се оспорувани.
Има луѓе кои се сосема во право за некои работи, но се казнувани.
Зошто јас побогу да плаќам данок?
Зошто сум дискриминиран и скоро и да немам некој начин да не плаќам за здравствено,данок, пензија?
Јас кога ќе се разболам одам по приватни доктори. Значи не сакам да делам за социјално здравство.
Нема што да плаќам даноци за имот кој е комплетно мој.
Зошто останатите се мешаат во мојот живот?
Исто е и со ставот за педерите. Повеќето луѓе не сакааат да ги гледаат во своја близина не сакам ни јас.
Ај нека постои вистински либертијанизам и секој да си се грижи за себе си, тогаш ќе се сложам и за педерите.
Сега во социјален систем ќе се бунам да ми бидат максимално исполнети оние работи кои ми се по кеиф.
Бидејќи како споменав има многу работи кои ми се од страна на колективот наметнати.
Не ги сакам, но ги прифаќам.
Како што јас сум можел, можат и другите.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Сепак, зад работите околу фрустрациите, стравот и омразата стојам 100% и убеден сум дека секој човек кој круто и децидно им оспорува права (кои тој ги има) на другите луѓе (без оглед какви се тие) е ограничен, несамоприфатен и во животот се води од стравови, наместо од љубов.
Кое бе ограничување на права??

Кое право нема еден геј што го имам јас како нормален човек.
Кажи ми било кој закон каде се вели дека на гејојте му се ускратува ова ило она право, било кој член кој вели дека “Сите освен гејојте имаат право...“

Правите смутња меѓу луѓето со невистини.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Нема тука некои ограничувања големи. Не сакаме само да ни грдат глетка и понатаму да не бидат товар на системот со некакви нивни барања.
Нешто ко, Почесен пензиониран борец за педерски права.

Многу права се оспорувани.
Има луѓе кои се сосема во право за некои работи, но се казнувани.
Зошто јас побогу да плаќам данок?
Зошто сум дискриминиран и скоро и да немам некој начин да не плаќам за здравствено,данок, пензија?
Јас кога ќе се разболам одам по приватни доктори. Значи не сакам да делам за социјално здравство.
Нема што да плаќам даноци за имот кој е комплетно мој.
Зошто останатите се мешаат во мојот живот?
Исто е и со ставот за педерите. Повеќето луѓе не сакааат да ги гледаат во своја близина не сакам ни јас.
Ај нека постои вистински либертијанизам и секој да си се грижи за себе си, тогаш ќе се сложам и за педерите.
Сега во социјален систем ќе се бунам да ми бидат максимално исполнети оние работи кои ми се по кеиф.
Бидејќи како споменав има многу работи кои ми се од страна на колективот наметнати.
Не ги сакам, но ги прифаќам.
Како што јас сум можел, можат и другите.
Мене ми е повеќе од јасно дека не сакаш да ги гледаш. Се прашувам зошто би се радувал кога некој би им напикал пендрак во г'з? (ова е мала парафраза на реплики од твои два поста)

Јас не ти викам да ги сакаш - твое право е да имаш чувства какви што имаш. Јас ти викам дека го немаш тоа право да им оспоруваш човечки права на тие луѓе. Можеш со себе да правиш се што моралот и етиката ти дозволуваат. Исто и тие.

И види: можеме светот да го „сакаме“ онаков каков што е и да се „вгенздиме“ во системот, па за се што не ни одговара да мрчиме и пљукаме и колнеме. Другиот начин е да пробаме да ги разбереме луѓето зошто се такви, што е она што им треба за да бидат среќни и да пробаме да им го дадеме тоа (во рамките на нашата моќ).
Така, првиот пристап не држи во традиција (која во голема мера се позитивни практики) но не ни дозволува да ги отстраниме старите заебанции и проблеми.
Вториот пристап е проактивен и ни дизволува да се отвориме, да научиме многу повеќе за мотивите и очекувањата на луѓето. Така го тргаме незнаењето, стравот се намалува, па постепено исчезнува, а со тоа и омразата кон различните од нас.
 

/gone/87

+++FOR CLEAN SKOPJE+++
Член од
30 март 2009
Мислења
1.769
Поени од реакции
119
епа нека ре размножуваат сами со себе....и тогаш ќе видиме дали ќе постојат LGBT популации:pusk:
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Кое бе ограничување на права??

Кое право нема еден геј што го имам јас како нормален човек.
Кажи ми било кој закон каде се вели дека на гејојте му се ускратува ова ило она право, било кој член кој вели дека “Сите освен гејојте имаат право...“

Правите смутња меѓу луѓето со невистини.
Епа како еден банален пример, ти можеш да го поминеш својот живот со саканата особа во „вечен“ брак и да ги користиш благодетите на таа институција создадена од човекот (претпоставувам дека ти е јасно дека има пуно благодети од бракот - социјални и економски), а хомосексуалците не можат.

Тоа е еден банален пример. Нема да ти пишувам за тепањето, отворениот презир, вербалните напади и сл.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom