Што мислите за поезијата на Ма-Ста-Пе?

Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.019
Не спомнав имиња, не знам шо се истепа, ама секако глеам дека ти си ја отворил, така шо геталајф!
И да не си ја отворил ти, ти имнаш најдолги постови.
И после зашо не чини форумов...Е зашто да се чудиш.
 
N

Nephthys

Гостин
Немој да мислиш дека си постигнал нешто со тоа што си извадил цитат од контекст.
Напад заслужува секој кој не знае да прими конструктивна критика и почнува со плачење,вреѓање и инфантилно однесување.

Не знам зашто продолжуваш да пишуваш на тема за која призна дека си некомпетентен и неписмен.Кога е книжевност во прашање си лаик.

Оди пишувај за хидраулика и хидрауличен инжинеринг,може некој и ќе научи нешто од тебе,на теми за кои не си компетентен е бесмислено да се постира бидејќи се уништува целата дискусија и се води во сосема друга насока.

Ај,
Поздрав...:wink:
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Nephthys daj da vidime neshto tvoe, kako treba da izgleda deneshnata poezija, dosta mi e samo od kenkanje.
 
N

Nephthys

Гостин
Јас не ја презентирам својата поезија на медиокритети.

На крајот на краиштата не мораш да бидеш сликар за да бидеш одличен историчар на уметност ниту пак да бидеш писател за да бидеш признат книжевен критичар.

Како треба да изгледа една денешна поезија можеш да видиш во темата каде што своите песни ги постираат:Медеа,Сатори,Гарфилд и останатите.

Ова не е тема за мене,ова е тема за Ма-Ста-Пе,а Викторгг које модератор на овој подфорум самиот се понуди да ја отвори.
Немој да ја завлекуваш дискусијата во друга насока во недостиг на знаење и аргументи.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Напад заслужува секој кој не знае да прими конструктивна критика и почнува со плачење,вреѓање и инфантилно однесување.
Ти сериозно, му даде конструктивна критика? :)
Не ти текнува на твојот прв пост на темава?

Онтопик, Мастапе не го читам редовно, темата ја отварам кога ќе ја начекам само во последни мислења. Досега од тоа што сум видел, пишува поезија која мене ми фатила око, интересна за читање, поготово работите кои ги направил по нарачка за членови. Не ми текнува за кој член точно беше, но се виде дека пред да го направи делото, истражувал за неговите интереси и ги читал неговите постови, за на крај да испадне фино склопено и убаво за читање.

Како што гледам, на повеќето овде им смета тоа што БАШ ТОЈ има своја тема, па мислат дека го гледаме како нешто над сите други. Според мене, мислам дека има своја тема бидејќи редовно пишува нови дела на Кајгана, односно освен некаков квалитет, има и голема предност во квантитет спрема другите.
Искрено, ГГ го сметам за доста искусен во ова поле, па дури и да не ми се допаднале делата на Мастапе, не би си дозволил да го критикувам. Целта му е да напише нешто, не верувам дека е уметнички натпревар ова, па затоа нема потреба така да ги гледаме неговите дела. Никој не рече дека е нешто ептен посебно, никој не го величаше како НАЈДОБАР на форумов, ниту пак некое дело добила награда.
Тој пишува бидејќи на некого му се свиѓаат неговите дела, а тоа не е забрането. Исто така, луѓето на кои им се допаѓаат делата, не мора да се лаици, технички необразовани или глупи. :)

Јас не ја презентирам својата поезија на медиокритети.
Сериозно, јас мислев дека во наши претходни дебатирања моја кривица било што така дискутиравме, али овде гледам дека исто се однесуваш со дискутантите. Олабави малце, те молам, можеше и почовечки одговор да му дадеш. Да вреѓа секој знае, а медиокритет е така силен поим. Што би рекла ти, како се пишува, сфати или свати? :)
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.329
Поени од реакции
7.795
Човекот е генијалец, уживам да го читам понекогаш.
Според мене да се биде поет не значи да се пишуваат безвезни тралалајки кои што никој не може да ги разбере, туку треба да се пишува за реалноста моментална во овај случај македонска.
Човекот е нов Коста Солев Рацин затоа што и двајцата пишуваат за човековите социјални неправди.....
 

Вештица

love&reason
Член од
2 јануари 2009
Мислења
1.524
Поени од реакции
856
Немој да ја завлекуваш дискусијата во друга насока во недостиг на знаење и аргументи.
А аргументи на темава се големината на умот на Гарфилд и твојот збор дека имаш дипломирано книжевност:nesvest:
И озбилно уште се лажеме дека е добронамерна критика омаложувањето на Ма-Ста-Пе?
 
N

Nephthys

Гостин
Ти сериозно, му даде конструктивна критика? :)
Не ти текнува на твојот прв пост на темава?

Онтопик, Мастапе не го читам редовно, темата ја отварам кога ќе ја начекам само во последни мислења. Досега од тоа што сум видел, пишува поезија која мене ми фатила око, интересна за читање, поготово работите кои ги направил по нарачка за членови. Не ми текнува за кој член точно беше, но се виде дека пред да го направи делото, истражувал за неговите интереси и ги читал неговите постови, за на крај да испадне фино склопено и убаво за читање.

Како што гледам, на повеќето овде им смета тоа што БАШ ТОЈ има своја тема, па мислат дека го гледаме како нешто над сите други. Според мене, мислам дека има своја тема бидејќи редовно пишува нови дела на Кајгана, односно освен некаков квалитет, има и голема предност во квантитет спрема другите.
Искрено, ГГ го сметам за доста искусен во ова поле, па дури и да не ми се допаднале делата на Мастапе, не би си дозволил да го критикувам. Целта му е да напише нешто, не верувам дека е уметнички натпревар ова, па затоа нема потреба така да ги гледаме неговите дела. Никој не рече дека е нешто ептен посебно, никој не го величаше како НАЈДОБАР на форумов, ниту пак некое дело добила награда.
Тој пишува бидејќи на некого му се свиѓаат неговите дела, а тоа не е забрането. Исто така, луѓето на кои им се допаѓаат делата, не мора да се лаици, технички необразовани или глупи. :)



Сериозно, јас мислев дека во наши претходни дебатирања моја кривица било што така дискутиравме, али овде гледам дека исто се однесуваш со дискутантите. Олабави малце, те молам, можеше и почовечки одговор да му дадеш. Да вреѓа секој знае, а медиокритет е така силен поим. Што би рекла ти, како се пишува, сфати или свати? :)

Јас одговорив на оваков пост и порано,но ти како по обичај мислиш дека само затоа што ќе ме цитираш мислиш дека нешто ново си кажал,а не си.
Само едно можам да ти кажам на тебе:Во армија во која сите се ќорави-едноокиот е генерал.

Слободно нека продлжи да ви штанца песни по нарачки.
Предложувам да се внесе нова единица за мерење на поезијата на Ма-Ста-ПЕ
-КВАНТОМАСТАПОМЕТАР бидејќи квантитетот му е единствена јака страна.

Во некој натпревар во кој целта би била да се иштанцаат што повеќе римувани,бесмислени зборови Ма-Ста-Пе би бил дефинитивен победник.
А ти,како почесна публика и жесток навивач можеш да му станеш чирак во стохоклепството и еден ден да го продолжиш неговото дело.
 

Serpico

Сковинистратор / I'm Batman
Член од
25 јануари 2007
Мислења
11.166
Поени од реакции
691
Another (drop)dead-smart fella on the internet, yey?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Квалитетот на Мастапеовскиот недуховен непроизнес и бесмислие може да се види и на онаа темата во ЧДА од Смекси.
Мног јасно е кој квалитет го има кога секој еден форумџија си удоволи удопствие со стихоклепство во бесполезна рима за сеир.
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
Јас одговорив на оваков пост и порано,но ти како по обичај мислиш дека само затоа што ќе ме цитираш мислиш дека нешто ново си кажал,а не си.
Само едно можам да ти кажам на тебе:Во армија во која сите се ќорави-едноокиот е генерал.

Слободно нека продлжи да ви штанца песни по нарачки.
Предложувам да се внесе нова единица за мерење на поезијата на Ма-Ста-ПЕ
-КВАНТОМАСТАПОМЕТАР бидејќи квантитетот му е единствена јака страна.

Во некој натпревар во кој целта би била да се иштанцаат што повеќе римувани,бесмислени зборови Ма-Ста-Пе би бил дефинитивен победник.
А ти,како почесна публика и жесток навивач можеш да му станеш чирак во стохоклепството и еден ден да го продолжиш неговото дело.
Негативна енергија, што е тоа. :)
Види, јас ја прочитав цела тема, знам дека тебе те нервира Мастапе, а кога те нервира некој, тогаш постапуваш агресивно, јасно е.
За квантитетот не ме сфати, реков дека заради тоа е ДЕЛУМНО отворена темата, но сигурно има и некаков квалитет, иначе не би постоела.
In ViktorGG we trust.

Е сеа, ако идеме пак на лично ниво, две прашања до тебе.
1. Дали сериозно сама себе се убедуваш дека му даде конструктивна критика со првиот и вториот пост (на кои тој реагираше)?
2. Како е правилно, сфати или свати?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Најправилно е поимува!

Мац, врвот на пеозјата на медиокритетството кое го браните е одамна надминато на онаа друга терма во ЧДА за кајганџии римоклепци!!!!!

Ете, таму е најубавиот приказ за безмерното бесмислие на мастапеовото стихоклептство и травестија!
 
N

Nephthys

Гостин
Знам дека на тебе ти е цел да докажеш дека јас сум врховно зло,можеби реинкарнација на самата Сатана која дошла да ја мачи кутрата поетска душа,и знам дека ти мислиш дека си некој Месија кој смета дека треба да го одбрани кутриот Ма-Ста-Пе од мене!
Ја разбирам твојата фрустрација и зашто имаш потреба да ми се јавуваш на секоја тема:wink:


Тоа што го мислам го пишувам,а ти сФати го тоа како сакаш,со тебе немам намера да се замарам,бидејќи единствено си добар во одвлекување на дискусијата во сосема друг правец,а јас не планирам да губам време со тебе.

Ignore!
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Ок, кажавте тоа што го имавте да го кажите сите, ни се допаѓа, не ни се допаѓа...Излегоа повеќе луѓе дека го почитуваат човекот и ја сакаат неговата поезија и дека немаат ништо против тоа што си има своја тема, на која го постира неговите дела.

Имате мотив за истата тема, ме интересира која ви е целта. Да кажеме што мислиме за поезијата на Ма-Ста-Пе. Бидејќи по неколку пати кажавте што и како мислите, во кој правец треба сега да се одвива темата? Оти, на сите ни е скиснато да читаат како кенкате со едни те исти работи.
 
S

smart ass

Гостин
Domine dirige nos!!

Спаси не боже од колективната немисла! Избави не и изведи не од темнилата на немислитео!
Помогни ни да ја вкусиме твојата мудрина, над оние кои се прпелкаат во калта на бесумието и бесмислието!

Знаеш она...

ДЕЛО БЕЗ КРИТИКА НЕ Е ДЕЛО!!!

епа мамлазаана многу не го сваќа ова.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom